Test Sony Vaio VGN-CR21S
Indygena. 14-calowy Vaio, który trafił w nasze ręce, nosił oznaczenie Indigo Blue, odnoszące się do koloru jego pokrywy. Jest to laptop biurowy z dobrą prezencją, którego namiętnie polecamy na forum kobietom. Występuje on w pięciu różnych odmianach kolorystycznych, stąd można wybrać najbardziej odpowiadającą nam szatę wzorniczą. Z lektury poniższego artykułu dowiecie się Państwo, co ma on do zaoferowania poza tą atrakcyjną otoczką.
Obudowa
Sony jest bezkompromisowe jeżeli chodzi o wzornictwo swoich komputerów przenośnych i w żadnym razie nie pozwala sobie na niedbalstwo, projektując nawet laptopy z najniższej półki z odpowiednią dozą pietyzmu. W efekcie przybierają one z reguły interesujące, przyjemne dla oka kształty. Możliwość wyboru tonacji kolorystycznej jest więc miłym ale jednak tylko dodatkiem.
Wariant z indygowym (czy też ciemnogranatowym) wiekiem i srebrną platformą roboczą wygląda generalnie zupełnie nieźle. Do tej kompozycji pasuje również bardzo ładnie obiegająca komputer dokoła listwa koloru chromu, w której z przodu zawarto cztery przyciski multimedialne. Lśniące wykończenie pokrywy oznacza jednak, że jest ona podatna na występowanie rażących śladów użytkowania w rodzaju odcisków palców i drobnych zarysowań. W bezpośrednim kontakcie dotykowym materiały, z których wykonano CR21S/L, okazują się w każdym bądź razie bardzo przyjemne.
Platforma robocza cechuje się w gruncie rzeczy zadowalającą sztywnością, jednak do odporności na nacisk pulpitu można mieć zastrzeżenia. Naszą uwagę zwróciła też chybotliwa blenda napędu optycznego. Ekran Soniacza jest mało odporny na wyginanie, natomiast jego pokrywa nie poddaje się łatwo naduszaniu.
Bardzo malutkie zawiasy dopuszczają do wyraźnego telepania się wyświetlacza po korekcie jego ustawienia. Dobrego świadectwa temu mechanizmowi nie wystawiają też niedokładnie spasowane plastikowe osłony zawiasów. Poruszaniu klapą towarzyszyło niemiłe naszym uszom, wyraźne skrzypienie.
Vaio CR21 nie posiada mechanizmu ryglującego, zatem to zawiasy dbają o utrzymywanie ekranu w stanie zamkniętym.
Zadysponowany przez Sony zestaw złączy, których większość umieszczono na lewej ściance notebooka, powinien wystarczyć do klasycznych zadań biurowych i multimediów. Żal tylko trochę, że CR21 nie posiada cyfrowego wyjścia obrazu (DVI lub HDMI).
Osprzęt
Sony robi klawiatury po swojemu i taka właśnie, z wydzielanymi indywidualnie klawiszami, jest charakterystycznym elementem cechującym model CR21S/L. Instrument ten sprawdza się nieźle w praktyce. Choć płytki są trochę mniejsze niż w zwykłej klawiaturze, trafia się w nie bez problemu.
Kultura pracy powinna sprzyjać szerokiemu spektrum użytkowników. Mimo wyczuwalnego oporu klawisze są raczej miękkie. Kiedy przyjdzie nam ochota wyżyć się na klawiaturze, będziemy obserwować lekkie lub znaczne uginanie się instrumentu.
Touchpad jest bardzo elegancki, a samej tabliczce nie można nic zarzucić. Pewnym uchybieniem może być w opinii niektórych posiadaczy fakt, że przyciski towarzyszące stawiają nieco zbyt mocny opór, a przy okazji wydają z siebie stosunkowo głośny klik.
Na przedniej krawędzi laptopa mamy cztery przyciski do obsługi odtwarzacza multimedialnego, natomiast kilka innych knefelków, między innymi do regulacji głośności dźwięku i całkowitego wygaszenia matrycy, widnieje pod ekranem, powyżej klawiatury. Wyłącznik modułu WiFi znajduje się w przedniej części lewej ścianki.
Obraz
Montowana w CR21S/L 14-calowa matryca WXGA (1280x800 pikseli) zapewnia zadowalającą przejrzystość pulpitu.
Jasność obrazu można uznać za zadowalającą, gdyż jej maksimum wynosi 176,0 cd/m² na środku ekranu. Rozświetlenie też nie jest najgorsze, jako że kształtuje się na poziomie 72,7%. Niczym szczególnym nie wyróżnia się również maksymalny kontrast wyrażający się proporcją 251:1. Poziom czerni wynosi 0,7 cd/m².
|
rozświetlenie: 73 %
kontrast: 251:1 (czerń: 0.7 cd/m²)
Zdatność Vaio CR21S/L do pracy w plenerze jest ograniczona. Lustrzana matryca oraz przeciętne podświetlenie ekranu nie gwarantują należycie czytelnego obrazu.
Kąty widzenia nie robią najlepszego wrażenia. W pionie ciemnienie obrazu czy też jego prześwietlanie następuje stosunkowo szybko w miarę jak wyostrzamy kąt, pod którym spozieramy na wyświetlacz. Jeżeli chodzi zaś o płaszczyznę horyzontalną, w skrajnych sytuacjach dochodzi do spadku kontrastu i występowania refleksów. Kąty widzenia są więc pewnym ograniczeniem, kiedy właściciel CR21S/L zechce poczuć się bardziej swobodnie i używać komputera w niezobowiązujący sposób (siedząc z laptopem posadowionym na kolanach, na leżąco itp.).
Osiągi
Podobnie jak wiele innych nowych modeli Vaio CR21S/L, przedstawiciel drugiej generacji swojej serii, otrzymał procesor C2D T7250 (2,0 GHz, 2 MB L2 Cache). Wraz ze zintegrowaną kartą GMA X3100 tworzy on standardowy duet biurowy zdolny podołać znakomitej większości aplikacji użytkowych, posiadając przy tym sporą rezerwę na przyszłość.
Do prezentowanego modelu wybrano bardzo wydajny, pojemny (160 GB) dysk twardy Seagate (5400 obr/min). CR21S pozwala więc na archiwizację wielu danych, do których uzyskamy dostęp szybciej niż w przypadku rozwiązań konkurencji.
Pamięć operacyjna w wymiarze 2 GB jest już standardem w laptopach Vaio i inni producencie powinni brać z Sony przykład. Taka jej wielkość pozwala na komfortową, pełną animuszu pracę Visty. Jeżeli przy takiej wielkości RAM-u ten system operacyjny się ślimaczy, oznacza to, że mamy zaśmiecony komputer.
3DMark 05 Standard | 792 pkt. | |
3DMark 06 Standard Score | 427 pkt. | |
Pomoc |
PCMark 05 Standard | 3886 pkt. | |
Pomoc |
Doom 3 | |||
Rozdzielczość | Ustawienia | Wynik | |
640x480 | Low, 0xAA, 0xAF | 12.6 fps |
Wpływ na otoczenie
Hałas
Podczas wykonywania niewymagających czynności (edytor tekstu, korzystanie z internetu) wentylator pozostawał praktycznie bez przerwy niewymownie cichy i rzadko dawał znać o sobie. W trakcie dawkowania większego obciążenia wiatraczek przyspiesza i jego odgłos zaczyna się wybijać ponad tło. Trudno jednak mówić o jakimś poważniejszym hałasie.
Ciepło
Żadnych powodów do niepokoju nie dają obserwacje nagrzewania się obudowy CR21S/L. Maksymalne temperatury na pulpicie są letnie, natomiast na spodzie dochodzą w porywach do 35°C. Sony jak zwykle pokazuje w tym względzie klasę.
(+) The maximum temperature on the upper side is 31.2 °C / 88 F, compared to the average of 34.3 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 34.3 °C / 94 F, compared to the average of 36.8 °C / 98 F
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 29.5 °C / 85.1 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.6 °C / 81.7 F (-1.9 °C / -3.4 F).
Głośniki
Umieszczone po bokach klawiatury głośniczki dają zadziwiająco dobry dźwięk. Jest on bardzo donośny i czysty. Ułomność tonów niskich, oczywista dla laptopa pozbawionego subwoofera, w ograniczonym tylko stopniu mąci poczucie harmonii nawet u posiadaczy wyrobionego gustu muzycznego. Maksymalna siła głosu jest również całkiem, całkiem.
Wydajność akumulatora
Vaio CR21S/L dotarł do nas z akumulatorem o pojemności 4800 mAh (53 Wh). Podobnie jak wcześniej testowany NR11S, sprzęt ten zaskoczył nam maksymalnym czasem pracy, który udaje się przeciągnąć do ponad pięciu godzin. Wychodzi na to, że Sony bardzo dobrze dopracowuje metody oszczędzania energii.
wyłączony / stan wstrzymania | 0 / 0 W |
luz | 16.6 / 23.1 / 24 W |
obciążenie |
56.7 / 58.2 W |
Legenda:
min: ,
med: ,
max: |
Podsumowanie
Vaio CR21S/L to jeszcze jeden szykowny laptop ze stajni Sony. Atrakcyjny wygląd i wymiary predestynują go do roli bawidamka. Dzięki wydajnemu procesorowi, odpowiedniej dozie pamięci operacyjnej i szybkiemu dyskowi można też z niego śmiało uczynić niewolnika pracy.
14-calowy Soniacz jest dość dobrze wykonany, choć jego solidność nie jest pierwszorzędna. Zastrzeżenia można mieć przede wszystkim do małych zawiasów.
Wyświetlacz CR21S/L nie powala - jest do bólu przeciętny. Kąty widzenia mocno rozczarowują. Miłym zaskoczeniem jest natomiast jakość dźwięku wytwarzanego przez głośniczki.
Tym, co się nam bardzo podobało, jest okoliczność, że niewielki laptop Sony pozostaje zawsze cichy i chłodny. Atutem nie do przecenienia jest również długa praca na akumulatorze.