Notebookcheck Logo

Test Packard Bell EasyNote GN45 Skype Edition

Touch-me-not. Jak już większość Czytelników zapewne wie, jesteśmy zwolennikami laptopów z ekranem o przekątnej 14", które łatwo nosić ze sobą, a które zapewniają przy tym w miarę komfortowe warunki pracy. Z tego względu z ochotą przystaliśmy na propozycję przetestowania takiegoż Packard Bella. Z racji tego również obdarzyliśmy go na starcie dużym kredytem zaufania. Być może więc wypadł w naszych oczach tak słabo, gdyż srodze nas zawiódł.

Obudowa

Z poprzedniej naszej styczności z notebookiem występującym pod marką Packard Bell (EasyNote MX65-100) wynieśliśmy dość korzystne wrażenie, choć nie bez zastrzeżeń. Spotkanie z EasyNote GN45 okazało się ograniczać prawie wyłącznie do samych obiekcji. Znaczna ich część dotyczy obudowy tego mobilnego, bądź co bądź, laptopa.

EasyNote GN45 jest praktycznie czarny z wyjątkiem srebrnych miejsc oparcia nadgarstków, które następnie przechodzą w wąską linię obiegającą platformę roboczą i matrycę, oraz takiegoż touchpada.

Ze sztywnością obudowy nie jest najlepiej. Tworzywo, z jakiego jest wykonana, ugina się praktycznie na całym obrębie pulpitu. Z tym samym zjawiskiem mamy do czynienia w przedniej części podstawy. Naduszaniu poddaje się szczególnie mocno pokrywa ekranu, gdzie zastosowany plastik pokazuje swoją miękkość w pełnej krasie.   

Zastrzeżenia można też mieć do zawiasów, które pozwalają na dość znaczne telepanie się ekranu po zmianie jego ustawienia.

Największą porażką konstrukcyjną 14-calowego Packard Bella jest brak mechanizmu ryglującego. Co więcej, zawiasy pozwalają na dość swobodne otworzenie pokrywy jedną ręką. Nie nastraja to optymistycznie co do bezpieczeństwa matrycy podczas przenoszenia komputera w plecaku czy w torbie.

Niefajny jest fakt, że dmuchawa umieszczona jest w tylnej części prawego boku komputera. Osoba pracująca z myszką (a według nas nie da się inaczej, co wyjdzie trochę później) będzie zatem narażona na nieprzyjemności.

Packard Bell EasyNote GN45 z przodu
przód: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart
Packard Bell EasyNote GN45 z lewej
lewy bok: gniazdo zasilania, VGA, LAN, modem, 2x USB, FireWire, ExpressCard
Packard Bell EasyNote GN45 z prawej
prawy bok: napęd optyczny, wylot wentylatora
Packard Bell EasyNote GN45 od tyłu
tył: blokada Kensingtona, USB, akumulator, USB, S-Video

Osprzęt

Klawiatura prezentuje się od strony układu korzystnie, choćby dlatego, że lewy Ctrl jest na przypisanym mu miejscu. Pewną niedogodnością może być tylko, że jest ona nieco zagłębiona w płytkiej wklęsłości. Stąd, używając strzałek, użytkownik naraża się na kontakt z dość wysoką krawędzią pulpitu.

Wielkość klawiszy jest zadowalająca. Szczególnie pochwalić należy prawy Shift.

Kultura pracy stoi pod znakiem uginania się całego instrumentu (największe nasilanie po bokach). Psuje to komfort osobom wyczulonym na takie zjawisko, natomiast mniej wymagający nie zwrócą nawet na tę właściwość uwagi. Poza tym można powiedzieć, że klawisze są dość miękkie. Słowem - da się pisać, ale nie jest rewelacyjnie.

Touchpad. Hmm... W pierwszej chwili można mieć wątpliwości, czy on w ogóle działa. A jednak! Tyle że czegoś takiego jeszcze dotąd nie widzieliśmy. Ślizg jest żałosny, a czułość czy dokładność urągają wszelkiej przyzwoitości. Nie zdziwmy się, zatem, kiedy wiedziony palcem kursor zatrzyma się w pewnym momencie, choć ruch palca trwa dalej (nazwaliśmy to roboczo wyhamowywaniem). Najśmieszniejsza jest jednak strefa martwa (tak, tak!) na obwodzie gładzika. O jej istnieniu przekonamy się, robiąc kółeczko po jego obwodzie. Kursor ani drgnie... Total i przypał tego sezonu.

Jak by tego było mało, przyciski są okropnie głośne. Dla dobra zdrowia psychicznego radzimy nie włączać komputera bez podłączonej myszki.

touchpad w Packard Bell EasyNote GN45
touchpad
klawiatura w Packard Bell EasyNote GN45
klawiatura

Obraz

matryca w Packard Bell EasyNote GN45
diagram barw

W EasyNote GN45 ulokowała się 14-calowa matryca WXGA (1280 x 800) typu lustrzanego. Producentem tego wyświetlacza jest LG.Philips. Uuu, nie jest to ciekawa matryca. Powiedzmy więcej - jedna z najgorszych, na jaką można się nadziać. Maksymalna jasność obrazu to marne 122,5 cd/m². Matryca jest więc ciemna. Rozświetlenie wynosi niby 77,5%, ale jako że średnia jasność to 108,6 cd/m² nabywca pisze się na niezły pasztet. Pochwalić można tylko maksymalny kontrast, który wynosi 306:1.

No Illumination data found for specs ID 2042 or illumination item with ID
refleksy w Packard Bell EasyNote GN45
na zewnątrz

W takich warunkch nie ma nawet szans nie tyle na komfortową co na jakąkolwiek pracę w terenie otwartym.

Kąty widzenia wołają o pomstę do nieba.
Wystarczy niewielkie odchylenie od przyjętej idealnej pozycji w pionie i... mogiła, z białoskórych bohaterów filmu robią nam się zombie o trupioszarych obliczach. Efekt negatywu a płaszczyźnie poziomej występuje też nazbyt szybko, by uznać zakres roboczy za dostateczny. 

kąty widzenia w Packard Bell EasyNote GN45
kąty widzenia w Packard Bell EasyNote GN45
kąty widzenia w Packard Bell EasyNote GN45
kąty widzenia w Packard Bell EasyNote GN45
kąty widzenia w Packard Bell EasyNote GN45
kąty widzenia w Packard Bell EasyNote GN45
kąty widzenia w Packard Bell EasyNote GN45
kąty widzenia w Packard Bell EasyNote GN45

Osiągi

Choć to Core Duo, wydajność zastosowanego w tym 14-calowym laptopie procesora T2250 (1,73 GHz) bliska jest możliwościom jednostki C2D T5200 z testowanego jednocześnie modelu BU45. Nie zauważyliśmy zatem nauralnie specjalnych różnic w zachowaniu się tych dwóch komputerów podczas standardowych czynności.

Jeżeli chodzi o kartę graficzną, producent postawił na oszczędność i wybrał zintegrowany układ GMA 950. Laptop ten nie nadaje się więc do rozrywki (chyba że rozumiemy to pojęcie szeroko, włączając do niego np. oglądanie filmów - to akurat jak najbardziej wchodzi w grę).

Dysk twardy Seagate o pojemności 120 GB to natomiast wybór nieomal najlepszy z możliwych. Napęd ten praktycznie nie ma sobie równych w swojej klasie (5400 obr./min).

benchmark Packard Bell EasyNote GN45
zestawienie wyników 3DMark
zestawienie wyników PCMark

» No benchmarks for this notebook found!

» No benchmarks for this notebook found!

No HDD benchmark entry found!

Wpływ na otoczenie

Podczas niezobowiązującej pracy wentylator włącza się co dłuższy czas (natężenie dźwięku wynosi 38,4 dB). Dysk zaś jest z reguły niesłyszalny. Kiedy komputer poddany jest stresowi, wentylator chodzi trochę na pierwszym biegu, trochę na maksymalnym (wtedy mamy do czynienia z hałasem na poziomie 41 dB), a czasem (co jednak jest rzadkością) się uspokaja. Po dłuższym czasie obciążania zarówno procesora jak i karty graficznej praca wentylatora przybiera charakter ciągły na najwyższych obrotach.  

Poważna wadą testowanego Packard Bella jest "piszczenie" (dźwięk wysokiej częstotliwości, który w HP Pavilionach poprzedniej generacji przypominał raczej świergot) podczas pracy na akumulatorze i na zasilaniu sieciowym. W trakcie czerpania prądu z baterii piszczenie to jest bardziej nasilone, przy korzystaniu zaś z gniazdka - ledwo uchwytne.

No Loudness Data found for specs ID 2042

Ciepło

Ze stopnia nagrzewania się obudowy EasyNote GN45 można być zadowolonym, jako że jest on znikomy. Od strony pulpitu temperatura sięgnęła maksymalnie 35,9 stopnia. Od spodu zaś była nieco wyższa (38,6 stopnia), ale i tak nadal zupełnie przyjemna.

Upper side

palmwrist: 35,9°C max: 35,9°C avg: 32,9°C

Bottom side

max: 38,6°C avg: 32,7°C

Głośniki

Dają dźwięk niemrawy, niezbyt czysty i pozbawiony basów. Nadają się do słuchania audycji w rodzaju "Lata z Radiem".

Praca na akumulatorze

Na akumulatorze Simplo o pojemności 4400 mAh udało nam się wykręcić czasy pracy nie do końca satysfakcjonujące jak na poręczny sprzęt 14-calowy ze zintegrowaną grafiką. Przy wykorzystywaniu w pełni jego możliwości komputer działał niewiele ponad godzinę, a kiedy był oszczędzany, jak tylko się dało (przy czym obraz był tak ściemniony, że na ekranie nie było nic widać), wytrzymał niespełna cztery godziny.

Wydajność akumulatora
luz
3h 51min
DVD
1h 51min
obciążenie
1h 13min
Warning: No power consumption data found

Podsumowanie

Rzadko widuje się laptop, który można by nazwać ze wszech miar nieudanym, a Packard Bell EasyNote GN45 jest wręcz klinicznym przykładem takiej sytuacji. Konstruktorom tej maszyny nie wyszło praktycznie nic, z wyjątkiem może tego, że obudowa robi się co najwyżej letnia.

GN45 jest bowiem przede wszystkim mimozą, której obudowa i klawiatura cofają się pod naciskiem. Touchpad jest tak afunkcjonalny, że wbudowanie go do tego laptopa zakrawa na niesmaczny żart. Do tego dochodzi słabiutka matryca, przyrównywalna do tych, które możemy spotkać w marnych pod tym względem tańszych notebookach HP i niektórych Toshibach. Katalog mankamentów wieńczy "piszczenie", które - w razie braku możliwości eliminacji - skutecznie uprzykrza życie posiadaczowi tego komputera.

Packard Bell EasyNote GN45
Packard Bell EasyNote GN45
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Packard Bell EasyNote GN45 Skype Edition
pod lupą: Packard Bell EasyNote GN45 Skype Edition

Specyfikacja techniczna

Packard Bell GN45
Procesor
Intel Core Duo T2250 2 x 1.7 GHz, Yonah
Pamięć
2048 MB 
, 1x 1GB Transcend DDR2-533, 1x 1 GB Kingston DDR2-533 Kingston
Matryca
14.00 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA Diamond View (LG Philips LP141WX1-TL02)
Dysk twardy
120 GB - 5400 rpm, 120 GB 
, 5400 obr/min, Seagate Momentus 5400.3 ST9120822AS: 120GB, 5400rpm
Złącza
4x USB 2.0, ExpressCard, FireWire, VGA, S-Video, wyj¶cie s³uchawkowe, wej¶cie mikrofonowe
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 22 x 336 x 245
Akumulator
, litowo-jonowy 4400 mAh
Inne
Mobile Intel Calistoga-G i945GM, HDD: 120GB, 5400rpm, Seagate Momentus 5400.3 ST9120822AS, SigmaTel STAC9200 @ Intel 82801GBM ICH7-M - HD audio, Matshita UJ-850D,
Waga
2.3 kg
Cena
3499 PLN

 

Packard Bell EasyNote GN45 to laptop, który radzimy omijać szerokim łukiem
dlaczegóż to się nam nie spodobał, skoro prezentuje się na pozór zupełnie nieźle?
przede wszystkim ze względu na słabej jakości, uginające się tworzywo, z którego wykonano obudowę
a utwierdził nas w negatywnym zapatrywaniu fatalny touchpad, którego tabliczka i przyciski zupełnie nie zdają egzaminu z funkcjonalności
sytuację pogarsza jeszcze tragiczna matryca LG.Philips
szufladka napędu optycznego sprężynowała przy zamykaniu
Packard Bella nie uratowało w naszych oczach znikome nagrzewanie się obudowy
szczególnie że długość pracy na akumulatorze uznaliśmy za niezadowalającą (a przecież to komputer przenośny z akcentem na mobilność)

Pro

  • chłodna obudowa
  • szybki dysk twardy
  • Contra

  • marne plastiki
  • brak mechanizmu ryglującego
  • koszmarny touchpad
  • piszczenie
  • ciemny obraz
  • kąty widzenia
  • uginanie się klawiatury
  • stosunkowo krótka praca na akumulatorze
  • słaba kamerka (oznaczenie Skype Edition zdecydowanie na wyrost)
  • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Packard Bell EasyNote GN45 Skype Edition
    Tomasz Cyba (Update: 2015-10- 1)