Notebookcheck Logo

Test laptopa Asus Pro B8430UA

17/05/2016

W kolejnej recenzji przyjrzeliśmy się nowemu biznesowemu laptopowi Asusa, modelowi B8430UA. Jest to dość smukła konstrukcja z 14-calowym ekranem Full HD (niestety przeciętnej jakości). Na pozytywną ocenę zasługują w jego przypadku solidna obudowa, wygodna klawiatura (co nie jest oczywiste w laptopach Asusa) oraz długie czasy pracy na akumulatorze.

Obudowa

Asus Pro B8430UA

Biznesowa stylistyka Asusa Pro B8430UA cieszy oko. Gładkie w dotyku tworzywo dekla sprawdza się w wymagającym środowisku pracy. Jego "gumowana" struktura dobrze przylega do dłoni, co znakomicie ułatwia przenoszenie sprzętu. Ciemne wykończenie nie jest w pełni odporne na ślady pozostawione po kontakcie z laptopem.

Asus Pro B8430U nie jest laptopem przesadnie masywnym. Ten biznesowy sprzęt wyposażony w standardowy akumulator waży 1,62 kg. Dla porównania HP ProBook 840 G3 z 3-komorowym modułem akumulatorowym jest nieco lżejszy (waży 1,54 kg). Wysokość omawianego laptopa to nieco ponad 20 milimetrów.

Nieduży opór zawiasów pozwala na podniesienie ekranu z pozycji zamkniętej bez podnoszenia jednostki zasadniczej. Pokrywa ekranu zachodzi za tylną część korpusu laptopa, dzięki czemu kąt odchylenia klapy wynosi maksymalnie 180 stopni. 

Zwiększona wytrzymałość konstrukcji (spełniająca normy militarne MIL-STD 810G) była widoczna w należytej sztywności dekla. Punktowy nacisk na jego centralną część nie wywołał poważniejszych zakłóceń obrazu. Po bokach pokrywy odporność tworzywa była mniejsza.

Część pulpitu roboczego w miejscu podparcia nadgarstków była niepodatna na wzmożony nacisk. Materiał wypełniający przestrzenie międzyklawiszowe również zachowywał znikomą elastyczność. Poprawa wytrzymałości tego newralgicznego elementu obudowy wynika z faktu, iż maskownica klawiatury jest integralną częścią korpusu laptopa.

W trakcie testów podczas wytężonej pracy z laptopem na ciemnej powierzchni pulpitu roboczego zostawały odciski palców.

Na obwodzie jednostki zasadniczej Asusa Pro B8430UA znajdziemy cztery porty USB 3.0. Wyprowadzenie sygnału wideo może być realizowane przez klasyczny port D-Sub lub mniej popularne złącze mini DisplayPort. W przypadku laptopa biznesowego brak portu HDMI należy uznać za mały minus. Do podłączenia nowoczesnego projektora czy telewizora przez HDMI wymagane jest wykorzystanie adaptera współpracującego ze złączem mini DisplayPort.

Niepraktycznym rozwiązaniem jest ulokowanie gniazda zasilania obok portu USB. W normalnym położeniu kątowa końcówka kabla zasilającego blokuje dostęp do złącza wymiany danych. W celu uzyskania swobodnego dostępu należy odwrócić króciec w kierunku ramki matrycy.

W trakcie użytkowania laptopa pewien dyskomfort wywoływała obsługa portów USB 3.0. Wszystkie złącza (po obu stronach obudowy) wydawały się nazbyt wąskie, co utrudniało wkładanie oraz wyjmowanie pamięci przenośnych (szczególnie tych z chowaną końcówką).

Dostęp do wewnętrznych komponentów Asusa jest blokowany przez pokrywę serwisową przymocowaną dwiema śrubek. Po jej zdjęciu uzyskuje się dostęp do zatoki dysku 2,5 cala, pojedynczego gniazda na pamięć RAM oraz do złącza M.2.

Moduł bateryjny wbudowano wewnątrz korpusu. Po odsłonięciu klapki serwisowej możliwe jest jego wyjęcie. Położenie akumulatora jest blokowane jest przez dwa zatrzaski. W pobliżu akumulatora znajduje się również schowek na kartę SIM (do obsługi modemu WWAN).

przód: kontrolki stanu, czytnik kart inteligentnych (SmartCard)
przód: kontrolki stanu, czytnik kart inteligentnych (SmartCard)
lewy bok: gniazdo zasilania, dwa USB 3.0, VGA, mini DisplayPort, gniazdo audio
lewy bok: gniazdo zasilania, dwa USB 3.0, VGA, mini DisplayPort, gniazdo audio
prawy bok: czytnik kart pamięci, dwa USB 3.0, RJ-45 (LAN), gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: czytnik kart pamięci, dwa USB 3.0, RJ-45 (LAN), gniazdo blokady Kensingtona
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

podświetlona klawiatura
podświetlona klawiatura

Wykonana z gumowanego tworzywa powierzchnia płytek jest idealnym rozwiązaniem w przypadku klawiatury laptopa biznesowego. Dzięki takiemu zabiegowi długotrwałe wykorzystanie klawiatury nie wpływa na obniżenie walorów praktycznych oraz estetycznych samego urządzenia. Opuszki palców dobrze przylegają do płytek, nawet gdy uchwycą odrobinę wilgoci.

Mechanizm działania klawiszy wyróżnia się zauważalnym skokiem, który jest dosyć twardy w końcowej fazie naciskania klawisza. Dobrze wyczuwalny moment reakcji płytki niweluje wspomnianą niedogodność oraz poprawia wygodę obsługi urządzenia.

Klawisze o standardowym rozmiarze (1,5 x 1,5 cm) mają wyraźne oznaczenia. Klawisze z dolnego rzędu są nieco dłuższe od pozostałych (o 3 milimetry), dzięki czemu łatwiejsze jest naciśnięcie klawisza spacji czy klawisza Alt. Płytki strzałek kierunkowych są oddzielone od reszty klawiszy.

W przypadku niektórych klawiszy można dostrzec niedoskonałość ich mocowania. Zdarzało się, iż niecentralne trafienie w powierzchnię klawisza powodowało nieprzyjemne trzaski.

Klawiatura posiada własne podświetlenie, którego natężenie można regulować w trzech trybach pracy (przy użyciu skrótu klawiszowego Fn+F3-F4). Z kolei kombinacja klawiszy Fn+A służy do włączania automatycznego dostosowywania podświetlenia klawiatury. Jak przystało na topowy model biznesowy, urządzenie jest odporne na przypadkowe zalanie płynem.

Płytka dotykowa zastosowana w Asusie Pro B8430 ma wymiary 10,5 x 6 cm. W odróżnieniu od standardowych urządzeń wskazujących funkcja przycisku jest realizowana przez punktowy nacisk na jej powierzchnię. W przypadku tego rozwiązania nie pokuszono się o wizualne wydzielenie granicy działania lewego i prawego przycisku. Na powierzchni płytki nie występują martwe strefy, przez co tabliczka reaguje na ruchy palca na całym obszarze.

Opisywany gładzik posiadał wadę konstrukcyjną, która objawiała się nieprecyzyjnym osadzeniem tafli tabliczki dotykowej w stosunku do pozostałej części obudowy. W momencie wywierania punktowego nacisku na lewą część gładzika występowało wadzenie powierzchni płytki na wysokości lewej krawędzi styku z pulpitem roboczym. Mechanizm wywoływania funkcji lewego przycisku blokował się a jego używanie powodowało wyraźny trzask. Zauważyłem również nierówność szczeliny w stosunku do tej po przeciwległej stronie gładzika.

Do dyspozycji użytkownika oddano też manipulator punktowy, którego położenie wyróżniono niebieskim kolorem widniejącym na jego obwodzie. Grzybek urządzenia pokryto gumowanym tworzywem, co zwiększa komfort pracy. Przyciski manipulatora są wykonane z cienkiego materiału i chyboczą się na boki, kiedy się ich dotyka.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Asus Pro B8430UA dysponuje 14-calowym ekranem produkcji Chi Mei. Panel ten wyróżnia się zastosowaniem ponadstandardowej rozdzielczości Full HD oraz antyrefleksyjną powłoką. Wspomniane elementy wpływają na poprawę wygody pracy z laptopem przy aplikacjach wielookienkowych.

Odwzorowanie kolorów wypada umiarkowanie. W większości przypadków jest to rzecz normalna dla matryc typu TN. Krzywe kolorów dla barwy czerwonej oraz zielonej nie odbiegają znacząco od wartości bazowych. Obniżone wskaźniki są widoczne dla składowej koloru niebieskiego (brakuje jej na całej długości). Jasność czerni wyniosła 1,1  cd/m². Jest to przeciętny rezultat.

parametry obrazu
parametry obrazu
parametry obrazu na zasilaniu akumulatorowym
parametry obrazu na zasilaniu akumulatorowym
parametry obrazu przy minimalnej jasności obrazu
parametry obrazu przy minimalnej jasności obrazu
204.2
cd/m²
206.9
cd/m²
201.4
cd/m²
190.4
cd/m²
203.7
cd/m²
186.8
cd/m²
182.3
cd/m²
177.5
cd/m²
183.1
cd/m²
podświetlenie ekranu
Chi Mei CMN14A7 / N140HGE-EAA tested with 9.2
maksimum: 206.9 cd/m² (Nits) średnia: 192.9 cd/m²
rozświetlenie: 86 %
kontrast: 185:1 (czerń: 1.1 cd/m²)42.96% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
59.7% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
41.29% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy FHD Asusa B8430UA a przestrzeń kolorów sRGB
B8430UA a sRGB
paleta barw matrycy FHD Asusa B8430UA a paleta barw matrycy FHD HP EliteBooka 840 G3
B8430UA a EB 840 G3
paleta barw matrycy FHD Asusa B8430UA a paleta barw matrycy FHD ThinkPada P40 Yoga
B8430UA a P40 Yoga

Średnia luminancja przy maksymalnej intensywności podświetlenia ekranu miała wartość 192,92 cd/m². Jest to poziom wystarczający do pracy biurowej. Pomiary kolorymetrem potwierdziły obserwację, że podświetlenie nie jest do końca równomierne. Różnica pomiędzy luminancją w górnej oraz dolnej części ekranu wynosi ponad 20 cd/m².

Matryca omawianego laptopa cechuje się wąskimi kątami widzenia w płaszczyźnie pionowej. Niedostosowanie linii wzroku do położenia ekranu zaburza widziany obraz. Przy zbyt odchylonej klapie tekst staje się nazbyt ziarnisty.

Osiągi

Asus Pro B8430UA dysponuje procesorem Core i5-6200U o bazowej częstotliwości taktowania 2,3 GHz. Układ ten posiada dwa fizyczne rdzenie, które dzięki wykorzystaniu technologii HT (Hyper-Threading) obsługują do czterech wątków jednocześnie. W trybie turbo maksymalna częstotliwość taktowania pojedynczego rdzenia wynosi 2,8 GHz. Z kolei minimalne taktowanie rdzeni CPU przy uaktywnionym trybie TDP-down wynosi 800 MHz (następuje wtedy obniżenie wartości TDP układu do 7,5 W).

Podstawową konfigurację laptopa rozbudowano o dodatkowy moduł pamięci RAM DDR4-2133 MHz o pojemności 4 GB marki Hyundai, który osadzono w gnieździe, do którego jest dostęp od spodu urządzenia. W standardowej wersji Asus Pro B8430UA posiada jedynie 4-gigabajtowy moduł pamięci wlutowany w płytę główną.

Wydajność obliczeniowa procesora Core i5-6200U jest zadowalająca w zastosowaniach biurowych. Omawiany procesor Core 6. generacji (Skylake-U) w multiwątkowym teście syntetycznym Cinebench R15 wypracował 293 punkty. Rezultat ten jest lepszy o przeszło 30 punktów od średniej (256 punktów) dla starszego procesora Core i5-5200U, którego bazowe taktowanie rdzeni wynosi 2,2 GHz (a więc jest niższe o 100 MHz od taktowania jednostki Core i5-6200U). W teście Super PI procesor omawianego laptopa przeliczył próbkę 32M w czasie 11 minut i 19,770 s. W przypadku mocniejszego procesora Core i7-6500U wspomniana operacja zajmuje około 10 minut i 17 sekund. Nadmienię, iż bazowe taktowanie rdzeni układu Core i7-6500U jest wyższe (2,5 GHz).

W Asusie Pro B8430U występuje zjawisko dławienia częstotliwości taktowania procesora. Przy ekstremalnym wysiłku jednostki Core i5-6200U oraz rdzenia graficznego taktowanie CPU spada do poziomu 1397 MHz. W tym samym czasie rdzeń układu graficznego HD Graphics 520 utrzymuje 850 MHz. Dodatkowo przy kilkudziesięciominutowym podtrzymaniu zajętości CPU i GPU można zaobserwować spadek częstotliwości taktowania rdzeni procesora do wartości 1297 MHz, a rdzenia graficznego - do 800 MHz.

W sytuacji obciążenia jednostki CPU przy użyciu oprogramowania Prime95 (4 wątki, blend test) procesor pracuje w trybie TDP-up. Podniesienie wskaźnika TDP (czyli ilości wydzielanego ciepła) umożliwia podbicie częstotliwości taktowania rdzeni do ponadstandardowego poziomu 2,4 GHz.

Zintegrowany z procesorem układ graficzny HD Graphics 520 ma 24 jednostki wykonawcze i zapewnia wsparcie dla DirectX 12. Maksymalne taktowanie GPU dla jednostek z rodziny Core i5 wynosi 1000 MHz. W przypadku chipu HD Graphics 5500 (architektura Broadwell) parametr ten (dla procesorów Core i5) osiąga wartość 900 MHz. 

W teście 3DMark Fire Strike wydajność graficzna zintegrowanego układu HD 520 została oceniona na 796 punktów. Dla przykładu HP ProBook 430 G3 wyposażony w ten sam typ procesora oraz jeden moduł pamięci uzyskał w tym sprawdzianie 580 punktów. Większa wydajność gwarantowana przez Asusa B8430UA wynika z posiadania większego zasobu pamięci RAM oraz dwukanałowego trybu jej działania.

zegary w teście Cinebench R15
zegary w teście Cinebench R15
zegary w teście Prime95
zegary w teście Prime95
throttling w teście pełnego obciążenia
throttling w teście pełnego obciążenia
CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z Bench
CPU-Z Bench
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO
HWiNFO
PassMark
PassMark
SPECviewperf
SPECviewperf
Super PI
Super PI
wPrime
wPrime
Cinebench R15
CB R15
3DMark 11 Performance
1423 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
49485 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
5335 pkt.
3DMark Fire Strike Score
748 pkt.
Pomoc
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
116 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
293 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
41.64 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
97.8 %
Pomoc

Testowany laptop był wyposażony w dysk SSD marki Hynix osadzony w gnieździe M.2. Model HFS256G39MND-2300A uzyskał zapis sekwencyjny na poziomie 291 MB/s. Zdecydowanie lepiej wypadł odczyt sekwencyjny, który osiągnął 472 MB/s. Do dyspozycji użytkownika oddano wolną zatokę na standardowy dysk 2,5", którym można rozbudować dostępną przestrzeń magazynową.

AS SSD
AS SSD
AS SSD (IOPS)
AS SSD (IOPS)
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark
SK hynix SSD Canvas SC300 HFS256G32MND
przesył danych (minimum): 91.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 432.4 MB/s
przesył danych (średnio): 314.9 MB/s
czas dostępu: 0.1 ms
szybkość interfejsu: 37.1 MB/s
obciążenie procesora: 1 %

Testy gier

Wydajność tandemu Core i5-6200U oraz HD Graphics 520 w połączeniu z pamięciami DDR4 pozwala na rozgrywkę jedynie w przypadku obniżenia rozdzielczości obrazu oraz poziomu detali. W przypadku gry Grid:Autosport (2014) płynność rozgrywki (średnio 41 kl/s) uzyskałem przy średnich nastawach szczegółowości grafiki oraz obniżonej rozdzielczości (1366 x 768 pikseli).

low med. high ultra
Tomb Raider (2013) 62.3 31.1 21
BioShock Infinite (2013) 43 25.4 21.5
GRID: Autosport (2014) 114.2 41 20.4

Wpływ na otoczenie

Hałas

Asus Pro B8430UA nie jest laptopem głośnym podczas pracy biurowej. Schemat działania wentylatora opiera się na niedługich okresach aktywności, podczas których emitowany szmer osiąga 32,8 dB. W czasie intensywnego wykorzystywania funkcji multimedialnych natężenie szumu wzrosło do 33,8 dB. Nawet wtedy praca z laptopem jest w pełni akceptowalna. Układ chłodzenia dynamizuje swoje poczynania w momencie przestawienia schematu zasilania na wysoką wydajność. Charakterystyka działania wentylatora jest wtedy bardziej wyczulona na korzystanie z zasobów systemowych. Właściwie każdorazowe uruchomienie aplikacji powoduje start systemu chłodzenia, który na najniższym biegu generuje szmer na poziomie 33,8 dB. Momenty przestoju w działaniu wentylatora były krótkie. Podczas dłuższego grania w grę komputerową zmierzony poziom szumu sięgał maksymalnie 38,2 dB. Najwyższe wskazania urządzenia pomiarowego stwierdziłem podczas przeprowadzania testu obciążeniowego przy użyciu aplikacji Prime95. Kilkuminutowe wykorzystanie pełnej wydajności CPU skutkowało wzrostem natężenia hałasu do poziomu 42,2 dB. Skala generowanego szumu maleje w momencie dołożenia obciążania dla chipu graficznego. Obniżenie zegarów CPU powoduje spadek natężenia hałasu do 40,2 dB.

Hałas

luz
32.8 / 33.3 / 33.8 dB
HDD
30 dB
obciążenie
39.2 / 42.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

Asus Pro B8430U zachowuje przyzwoitą ciepłotę obudowy podczas pracy z aplikacjami biurowymi czy przeglądarką internetową. Temperatury podnadgarstnika wynosiły około 26 stopni Celsjusza. Nieco wyższe wskazania urządzenia pomiarowego uzyskałem w tylnej części korpusu, gdzie zmierzyłem maksymalnie 31,5°C. Umiarkowane temperatury nie przeszkadzają w pracy z laptopem. W trakcie używania komputera trzymanego na kolanach minimalnie wyczuwalna jest ciepłota tylnej części spodu laptopa. W tym sektorze zmierzyłem 34,4°C. Wyższa temperatura w tej części obudowy wynika z umiejscowienia w tym rejonie wylotów powietrza z układu chłodzenia.

W teście maksymalnego obciążenia korpus laptopa nagrzewał się do wyższych temperatur. Problemy z odprowadzaniem ciepła objawiły się pod postacią wysokiej temperatury spodu obudowy laptopa. Po godzinnym teście obciążeniowym w prawej części podstawy zmierzyłem 39,2°C.

W trakcie wytężonej pracy podzespołów obliczeniowych występowało znaczące dławienie częstotliwości taktowania CPU, co w pewnym stopniu odciążało układ chłodzenia omawianego laptopa. W teście ekstremalnym Core i5-6200U rozgrzał się maksymalnie do 67 stopni Celsjusza. Zazwyczaj przy nominalnym taktowaniu układy Core i5 w tym sprawdzianie osiągają ponad 70 stopni Celsjusza (można to zaobserwować chociażby w recenzji laptopa HP ProBook 430 G3, gdzie temperatury Core i5-6200U osiągnęły 73-74°C).

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście z pełnym obciążeniem
z pełnym obciążeniem
w stresie
 36.6 °C36.7 °C30.1 °C 
 35.5 °C38 °C29.3 °C 
 30.8 °C27.6 °C26.8 °C 
maks. w ogóle: 38 °C
średnia: 32.4 °C
30.5 °C36.2 °C34.8 °C
27.5 °C37.3 °C39.2 °C
25.5 °C27.5 °C29.3 °C
maks. w ogóle: 39.2 °C
średnia: 32 °C
zasilacz  37.8 °C | temperatura otoczenia 21 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 32.4 °C / 90 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(+) The maximum temperature on the upper side is 38 °C / 100 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.2 °C / 103 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.5 °C / 83 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.8 °C / 87.4 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-3.1 °C / -5.5 F).

Głośniki

W odróżnieniu od standardowych konstrukcji tego typu (gdzie głośniki montowano na spodzie jednostki zasadniczej) w Asusie B8430 znalazły się one na bokach spodniej części korpusu. Geometryczne załamanie obudowy tworzy nieco więcej przestrzeni na rozchodzenie się fal dźwiękowych. Teoretycznie może to niwelować zjawisko pogłosu i wzmagać przytłumione natężenie produkowanych treści. W praktyce sprawdza się to dosyć średnio. Dźwięk nie jest w całości pozbawiony wspomnianych ułomności.

Wydajność akumulatora

Asus Pro B8430UA dysponuje 3-komorowym akumulatorem o pojemności nominalnej 48 Wh. Czasy działania notowane na zasilaniu bateryjnym wyglądają bardzo dobrze. W teście symulującym przeglądanie stron internetowych omawiany laptop przy uaktywnionym zrównoważonym profilu zasilania wypracował wynik w wymiarze 7 godzin i 36 minut. Zgodnie z procedurą testową sprawdzian wykonywany był przy zredukowanej do 70% jasności obrazu. W teście czytelnika aplikacji Battery Eater (na oszczędnym schemacie zasilania i przy minimalnym podświetleniu matrycy) udało się osiągnąć 13 godzin i 22 minuty.

Etapowe ładowanie akumulatora (rozładowanego do 5% pojemności) przedstawiało się następująco: 

  • osiągnięcie 50% naładowania - po około 35 minutach od rozpoczęcia,
  • osiągnięcie 80% naładowania - po około 1:00 h od rozpoczęcia,
  • osiągnięcie 100% naładowania - po około 2:15 h od rozpoczęcia.
Wydajność akumulatora
luz
13h 22min
sieć przez WLAN
7h 36min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 6.8 / 7.5 / 12.8 W
obciążenie midlight 29.1 / 31.6 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Asus Pro B8430UA
Asus Pro B8430UA

Asus Pro B8430UA to sprzęt zasadniczo przeznaczony dla firm. Dominujące ciemne wykończenie korpusu laptopa dobrze współgra ze zwartą sylwetką urządzenia. Na pochwałę zasługuje należyta wytrzymałość korpusu oraz poprawna sztywność samego pulpitu roboczego.

Jak przystało na dobry sprzęt biurowy, Asus Pro B8430UA posiada wygodną klawiaturę, której gumowane klawisze dobrze znoszą wielogodzinne trudy pracy. Obszerność tabliczki dotykowej oraz możliwość wykorzystania manipulatora punktowego to elementy, które poprawiają komfort działania podczas podróży biznesowych. Do klasycznych cech laptopa biznesowego zaliczyłem matową matrycę o podwyższonej rozdzielczości (Full HD).

Bez wątpienia mobilność sprzętu jest podnoszona za sprawą potencjału modułu akumulatorowego, który zapewnia minimum 7 godzin pracy podczas przeglądania internetu (i to przy zrównoważonym trybie zasilania). Kłopotów z transportem nie będzie stwarzał zasilacz, który jest niewielki.

Na krytykę zasługują dość wysokie temperatury spodu laptopa przy pełnym obciążeniu (mimo dławienia taktowania CPU) i agresywna praca wentylatora przy znacznej zajętości procesora. Natomiast podczas pracy biurowej system chłodzenia zachowuje się poprawnie.

Za wadę testowanego Asusa Pro B8430UA uznałem także nieobecność złącza HDMI. W przypadku laptopa biznesowego brak tak popularnego wyjścia obrazu niepotrzebnie ogranicza możliwości współpracy sprzętu z nowoczesnymi projektorami multimedialnymi oraz telewizorami, które coraz częściej są pozbawione gniazda D-Sub. Jako alternatywę należy rozpatrzyć zakup adaptera współpracującego ze złączem mini DisplayPort.

Dodatkowo ciężko jednoznacznie ocenić czy wada konstrukcyjna, polegająca na nieprawidłowym osadzeniu tabliczki dotykowej, dotyczy wyłącznie testowanego egzemplarza. Z pewnością takie niedoróbki w wykończeniu obudowy nie powinny mieć miejsca w sprzęcie biznesowym wysokiej klasy.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Asus Pro B8430UA
bohater testu: Asus Pro B8430UA

Specyfikacja techniczna

Asus B8430UA-FA0203E
Procesor
Intel Core i5-6200U 2 x 2.3 - 2.8 GHz, Skylake
Karta grafiki
Intel HD Graphics 520, rdzeń: 300 MHz, 20.19.15.4352
Pamięć
8 GB 
, 4096 MB Samsung DDR4-2133 MHz, 4096 MB SK Hynix DDR4-2133 MHz, 2x 4 GB, jedno gniazdo
Matryca
14.00 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, Chi Mei CMN14A7 / N140HGE-EAA, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel Skylake-U Premium PCH
Dysk twardy
SK hynix SSD Canvas SC300 HFS256G32MND, 256 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Skylake-U/Y PCH - High Definition Audio
Złącza
4 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD/SDHC/SDXC, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych
Łączność
Intel Ethernet Connection I219-V (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 8260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.2r, modem Telit LN930 NRR39 4G/LTE/DC HSPA+ WWAN, LTE
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 20.5 x 339 x 236
Akumulator
48 Wh litowo-jonowy, 3-komorowy
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: tak, ASUSPRO Business Center, BIOS: 206, zasilacz 19 V DC, 3,42 A, 65 W, układ szyfrujący TPM 1.2
Waga
1.62 kg, zasilacz: 350 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Marcin Dziemidok.

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Toshiba Tecra Z40-C
HD Graphics 520, Core i7 6600U
Recenzja Acer TravelMate P648-M
HD Graphics 520, Core i7 6500U
Recenzja Dell Latitude E7470
HD Graphics 520, Core i5 6300U

Za

+biznesowa stylistyka
+dobra wytrzymałość korpusu
+wygodna klawiatura
+imponujące czasy pracy na akumulatorze
+wysoka rozdzielczość matrycy do pracy wielookienkowej
+niewielki zasilacz
 

Przeciw

-brak złącza HDMI
-ciepłota spodniej części korpusu pod obciążeniem
-przeciętna kultura pracy przy dużej zajętości CPU
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus Pro B8430UA
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)