Notebookcheck Logo

IBM: atomy miedzi jako nośnik danych

IBM: Christopher Lutz i Kai Yang
IBM: Christopher Lutz i Kai Yang
W firmie IBM pracuje się nad przechowywaniem danych przy użyciu pojedynczych atomów miedzi.

Naukowcy z IBM Research, Christopher P. Lutz i Kai Yang, opracowali technikę umożliwiającą kontrolę właściwości magnetycznych pojedynczych atomów miedzi. Należy to rozumieć tak, że efekt ten można wykorzystać do zapisywania i odczytywania danych (zer i jedynek). Oczywiście póki co wszystko odbywa się w laboratorium i daleko jeszcze do linii produkcyjnej (to trwa długie lata).

W celu wzruszania jądra atomu wykorzystywany jest rezonans magnetyczny (taki, jak używany w medycynie) - co ważne reaguje jeden atom na raz. To zaś prowadzi do wniosku, że w odległej przyszłości mogą na tym skorzystać nośniki magnetyczne, jak MRAM (magnetic random access memory; potrzebuje ok. 100 tys. atomów do przechowania jednego bita danych).

Oczywiście sam rezonans magnetyczny to za mało. Postępy w tej dziedzinie uzyskano dzięki patentowi własnemu firmy IBM, czyli mikroskopowi STM (Scanning Tunneling Microscope). Pozwala on na podgląd pojedynczych atomów i ich przesuwanie.

Na liście naukowców pracujących przy tej technice znajdują się też: Philip Willke, Yujeong Bae, Alejandro Ferrón, Jose L. Lado, Arzhang Ardavan, Joaquín Fernández-Rossier i Andreas J. Heinrich.

Źródło: VentureBeat

» skomentuj na forum «

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2018 11 > IBM: atomy miedzi jako nośnik danych
Sylwester Cyba, 2018-11- 6 (Update: 2018-11- 6)