Notebookcheck Logo

Test Toshiba Qosmio F20

Potrzebujesz laptopa specjalnie do multimediów? Może się okazać, że Toshiba Qosmio F20 to strzał w dziesiątkę. Ma on bogate wyposażenie, w którego skład wchodzą między innymi: DVB-T tuner, głośniki Harman/Kardon, technologia SRS TruSuround XT.
Procesor Pentium M 750 i karta Nvidia Geforce 6600 Go zapewniają F20 dostateczną moc.

OBUDOWA

Jeżeli chodzi o wygląd modelu Qosmio F20, to najsilniejsze piętno odciskają na nim dwa srebrne głośniki Harman/Kardon oraz srebrne pokrętło służące do regulacji głośności. Z tłumu wyróżniają ten komputer przenośny zewnętrzna powierzchnia o wysokim połysku oraz liczne klawisze dodatkowe umieszczone nad klawiaturą.

Jakość wykonania tego modelu jest bardzo wysoka, do czego Toshiba zdążyła już nas przyzwyczaić. Obudowa jest wykonana w całości z plastiku. Niemniej jednak stwierdziliśmy wcale liczne trzaski przy wywieraniu nacisku na obudowę testowanego przez nas laptopa. Plastik wokół przycisków pomocniczych sprężynował dostrzegalnie.
Ekran z kolei okazał się bardzo sztywny i odporny na przykładane siły, jako że jego grubość wynosi 16mm przy krawędziach zewnętrznych. Niestety zawiasy Qosmio F20 wydają z siebie skrzypliwy hałas.

Wszystkie złącza są rozmieszczone z głową, przy czym wyjście na monitor, kabel sieciowy i gniazdo zasilania mieszczą się na lewym boku blisko tyłu i/lub na samym tyle.

Zwróciliśmy także uwagę na bardzo elastyczny kabel zasilania, który wypada korzystnie w porównaniu do tradycyjnych, bardzo twardych i opornych kabli.

Schnittstellen
widok od przodu
prawy bok
lewy bok
widok od tyłu

OSPRZĘT

Klawisze są bardzo wdzięczne w użyciu, mają wyraźny skok, a przyciśnięte wydają z siebie miły dla uch dźwięk. Według mnie jednak ich kształt jest niedopracowany ze względu na nieco zbyt ostre krawędzie, co szczególnie daje się we znaki podczas pisania w pośpiechu.

Touchpad umieszczony jest nieco za głęboko. To samo tyczy się towarzyszących mu przycisków. Niemniej jednak touchpad sprawuje się bez zarzutu, i dobrze odpowiada na polecenia. Jego powierzchnia jest przyjemna w dotyku i ma dobre charakterystyki poślizgu.

Szczególnie odjazdowe jest według mnie okrągłe pokrętło regulacji głośności dźwięku. Osobiście jestem zdeklarowanym fanem pokręteł Toshiby, ale taka żywcem wzięta z wieży stereo gałka to naprawdę coś. Na dodatek jako element wzorniczy takie pokrętło to kolejny argument na rzecz zaszeregowania Qosmio F20 do laptopów multimedialnych i tym efektowniej pomaga prezentować urządzeniu jego wyjątkowe możliwości w zakresie odtwarzania obrazu i dźwięku.

Również przyciski dodatkowe wskazują jednoznacznie, że jest to laptop rozrywkowy. To jednak nie wszystko: na wyposażeniu komputera jest też pilot, który umożliwia sterowanie modelem Toshiba Qosmio F20 z wygodnej kanapy. Apple się kłania...

Drobna niedogodność: umieszczony z przodu przełącznik WLAN jest dość niepewny i nie do końca można mu ufać.

klawiatura
touchpad

OBRAZ

diagram reprezentacji barw

Ekran wykazał bardzo silne podświetlenie. Na dodatek mógł się pochwalić dobrą stabilnością kąta widzenia. Odkryliśmy jednak także dwa martwe piksele.
Matryca "TruBrite" WXGA TFT o maksymalnej rozdzielczości 1280x800 pikseli wykazała maksymalną mierzalną jasność o niewiarygodnym poziomie 424,8 cd/m˛! To prawie tyle co 450cd/m˛, którymi chwali się producent. Podświetlenie wyniosło średnio 80,2%.
Oferowana przez urządzenie jasność jest wystarczająca do pracy przy bezpośrednim padaniu promieni słonecznych. Jednak przy niekorzystnych kątach padania światła na wolnym powietrzu na ekranie pojawiają się bardzo silne refleksy.

373,2 cd/m² 382,2 cd/m² 344,5 cd/m²
382,3 cd/m² 424,8 cd/m² 340,6 cd/m²
388,3 cd/m² 407,7 cd/m² 369,2 cd/m²
rozświetlenie ekranu

Diagram reprezentacji barw wykazuje właściwe umiejscowienie krzywych zielonej i czerwonej oraz normalne odchylenie krzywej niebieskiej. Skutkiem tego jest przewaga reprezentacji ciepłych barw (dominują odcienie czerwieni). Niemniej jednak obraz jest bardzo dobrej jakości.

W teście czytelności obrazu Pixperan udało się nam osiągnąć poziom 6. Smużenie nie rzuca się w oczy jak na laptop z matrycą TFT.

Również stabilność kąta widzenia ekranu jest bardzo dobra, zarówno w zakresie poziomym, jaki i pionowym. Podczas zmiany kąta patrzenia kolory i jasność długo pozostają bez zmian. W zależności od położenia źródła(-eł) światła na ekranie mogą się jednak pojawiać refleksy.

Blickwinkelstabilität.

OSIĄGI

zestawienie wyników
zestawienie wyników 3DMark05
zestawienie wyników PCMark04

Układy Pentium M750 1,86 GHz i Nvidia Geforce Go 6600 nie gotują żadnych niespodzianek. Rezultaty wszystkich benchmarków są takie, jakich się można było spodziewać. Komputerowi wystarczy mocy, by sprostać wymaganiom obecnie wydawanych gier, w przyszłości jednak mogą się pojawić problemy z jej niedostatkiem.
Benchmark HDTune, czyli test, jakiemu został poddany twardy dysk (Toshiba MK1032GAX), dał wynik lepszy niż przeciętna dla badanych urządzeń.

3DMark 06
1148 punktów

3DMark 05
2203 punkty

3DMark 03
5491 punktów

3DMark 01
14337 punktów

PCMark 05
2791 punktów

PCMark 04
3667 punktów

Quake 3 Arena
Wynik Timedemo (Four.DM_68): 308,4 fps

Doom 3
W tę strzelankę 3D można grać bez problemu przy ustawieniu szczegółów na ?ultra? (bez antialiasingu, tj. wygładzania krawędzi). Timedemo demo1 pokazało następujące wyniki w zależności od trybu rozdzielczości/szczegółów:

Szczegóły fps
Low 91,0
Medium 90,8
High 73,9
Ultra 51,7
Ultra 2xAA 37,9
Ultra 4xAA 24,3
Ultra 8xAA 9,2

diagram HD Tune

HD Tune 2.10
TOSHIBA MK1032GAX benchmark

przesył danych (minimum): 19,7 MB/s
przesył danych (maksimum): 34,5 MB/s
przesył danych (średnio): 28,1 MB/s
czas dostępu: 17,3 ms
szybkość interfejsu: 73,8 MB/s
obciążenie procesora: 2,1%

WPŁYW NA OTOCZENIE

Ciepło

Nagrzewanie się wierzchu laptopa mieści się w granicach tolerancji (maksymalnie 36,6°C). Od spodu, w pobliżu wentylatora możliwe są wyraźnie wyższe temperatury (46,9°C).

Spód jest gęsto perforowany, co umożliwia dobry przepływ powietrza i sprytnie zapobiega zatkaniu pojedynczego otworu.

rozkład temperatur na wierzchu
rozkład temperatur na spodzie

Hałas

W trybie bezczynnym wiatrak w zasadzie nie ma nic do roboty. Wówczas Toshiba Qosmio F20 pracuje przy przyjemnym poziomie hałasu rzędu 33,6 dB. Jeśli zażądamy od komputera czegoś więcej, wentylator włącza się raptownie i natężenie hałasu zwiększa się relatywnie szybko i skokowo do maksymalnej zmierzonej wartości 43,9 dB, ale następnie równie raptownie opada.

Napęd DVD szumi sobie przy tym dorzecznie w tle, osiągając w porywach 41,3 dB.

Zmierzone wartości

otoczenie: 30,0 dB
bezczynny, chłodzenie wyłączone: 33,6 dB
wiatrak uruchomiony: 43,9 dB
DVD maksimum: 41,3 dB

głośnik Harman/Kardon

Głośniki

Wbudowane urządzenia Harman/Kardon są zintegrowane z kształtem obudowy za sprawą widocznych otworów rezonansowych. Bomba! Czysty dźwięk i dobre basy mówią same za siebie. Na dodatek Toshiba Qosmio F20 dysponuje SRS Trusurround XT i technologią WOW, mając przy tym szeroki wachlarz możliwości reprodukcji dźwięku.

WYDAJNOŚĆ AKUMULATORA

Pomimo wyposażenia w 15,4-calowy wyświetlacz szerokoekranowy z będącym powodem do dumy poziomem 424.8 cd/m˛ oraz zachęcających osiągów układów Pentium M 750 i Geforce 6600 Go, wydajność akumulatora Qosmio F20 jest zadowalająca. Jego żywotność może się jednak okazać przykrótka podczas odtwarzania DVD z maksymalną jasnością obrazu.

Battery Eater tryb czytelnika - odpowiada maksymalnemu czasowi działania (min. jasność, WLAN /Bluetooth wyłączony, aktywna funkcja oszczędzania prądu P)
czas działania akumulatora: 3h 12min

Battery Eater tryb klasyczny - odpowiada minimalnemu czasowi działania (wszystko na maks., WLAN itd.)
czas działania akumulatora: 1h 15min

Używanie WLAN (maks. jasność, WLAN włączony)
czas działania akumulatora: 2h 18min

Odtwarzanie DVD (maks. jasność, WLAN wyłączony)
czas działania akumulatora: 1h 32min

Pobór prądu
minimalny (wszystko powyłączane lub na minimum): 31.8 W
bezczynny (maks. jasność): 42.1 W
maksymalny (pełne obciążenie, w tym WLAN): 64,8 W

PODSUMOWANIE

Toshiba Qosmio F20

Bez cienia wątpliwości Toshiba Qosmio F20 jest znakomitym laptopem multimedialnym. Cechy, którymi może pochwalić się w tym względzie, to na przykład porządne głośniki, wiele przycisków do obsługi multimediów i znakomity ekran. Kolejnym ważnym aspektem jest wbudowany tuner TV DVB-T, dołączona antena i pilot.

Jakość wykonania jest zadowalająca, choć cieniem kładą się na niej nieliczne trzaski. Spodobała się nam lśniąca, lakierowana powierzchnia obudowy, nawet wziąwszy pod uwagę fakt, że szybko pokryją ją liczne ślady paluchów.

Od strony technicznej podstawowe wyposażenie w Pentium M 750 i Geforce Go 6600 pozwala na rzetelną pracę z współczesnymi grami i aplikacjami, i ciągle stanowi rozsądną kosztowo alternatywę dla Core Duo i karty graficznej X1xxx.

Puentę niech stanowi następujący przepis: jeśli połączy się telewizor, magnetowid oraz radio z laptopem średniej klasy i przykłada się wagę do jakości i wzornictwa, wychodzi nam z tego Toshiba Qosmio F20.

Please share our article, every link counts!
Mail Logo
pod lupą: Toshiba Qosmio F20

Specyfikacja techniczna

Specyfikacja techniczna

Toshiba Qosmio F20
Procesor
Intel Pentium M 750 1 x 1.9 GHz, Dothan
Karta grafiki
NVIDIA GeForce Go 6600 - 128 MB VRAM
Pamięć
1024 MB 
, 2x512 DDR2 PC4300, max. 2048MB
Matryca
15.40 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, Toshiba TruBrite WXGA TFT Display, refleksująca: tak
Dysk twardy
100 GB - 5400 rpm, 100 GB 
, 5400 obr/min, Toshiba MK1032GAX: 100GB, 5400rpm
Złącza
3x USB 2.0 Port, 1 x IEEE 1394a (Firewire) Port, TV Antenne In, Video In, 1x S-Video Buchse für TV-Out, 1 x RJ-45 Buchse für LAN, 1 x RJ-11 Buchse für Modem, VGA out, 1x PCMCIA Adapter, Kensington Lock, MicIn, HeadOut (S/PDIF)
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 373 x 274 x 43
Akumulator
, 4400mAh Lithium-Ionen
Inne
Intel 915PM (ICH6-M), HDD: 100GB, 5400rpm, Toshiba MK1032GAX, SoundMAX Digital Audio, Supermulti (Double Layer) Matshita DVD RAM UJ-840S,
Waga
3.3 kg
Cena
1599 PLN

 

bogate wyposażenie...
pomimo wyjątkowo jasnej matrycy akumulator 4400 mAh osiągał przyzwoite czasy pracy
Geforce 6600 Go i Pentium M 750 zapewniają solidne osiągi
obyłoby się bez tego: rozchwiany przełącznik WLAN
...a zwieńcza ją cały rząd przycisków suplementarnych
klawiatura jest bardzo przyjemna w obsłudze...
elegancki, ale sprzyjający gromadzeniu się brudu połyskliwy wierzch platformy roboczej
piękno formy: gałka do regulacji głośności
komora rezonansowa pięknie grającego głośnika Harman/Kardon
...co cechy wyróżniające Qosmio F20
...i idealne dopracowanie...
Toshiba rozpieszcza bogactwem akcesoriów: mamy tu wszystko, od pilota po przewód antenowy

Za / Przeciw

Plusy

  • sympatyczna klawiatura
  • jasny obraz
  • dobre kąty widzenia
  • dźwięk z prawdziwego zdarzenia
  • bogate wyposażenie dodatkowe
  • tuner DVB-T
  • pojemny dysk umożliwiający nagrywanie plików wideo

Minusy

  • intensywne miejscami nagrzewanie się
  • stosunkowo duża waga
  • refleksująca matryca
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Toshiba Qosmio F20
Tomasz Cyba (Update: 2015-10- 1)