Notebookcheck Logo

Test Nexoc Osiris E703 Gamer Edition (Clevo M570U)

Nexoc Osiris E703 z procesorem Intel Core Duo T2600, kartą 7900GTX (dysponującą teraz 512 MB pamięci) i 2 GB RAM robi imponujące wrażenie. Jego wersja dla graczy z Alb-Computer.de (w pakiecie z Logitech G5 Laser Mouse i grą Battlefield 2) musi udowodnić w naszym teście, że jest godna polecenia miłośnikom tego rodzaju rozrywki.

Nexoc Osiris E703

Obudowa

Nexoc Osiris E703 oparty jest o szkielet Clevo M570U. Ten z kolei jest następcą konstrukcji M570A, stąd też obudowa laptopa jest identyczna z testowanymi już wcześniej BEMI CW1710 i ChiliGREEN Mobilitas CT M7-M570A.

Duża, plastikowa obudowa Nexoca nie wyznacza co prawda nowych trendów wzorniczych, jednak jest spasowana czysto i rzetelnie. Jedynie przy stawianiu laptopa na podłożu coś grzechotało nam z tyłu (nie mogliśmy jednak doszukać się żadnego rozklekotanego elementu). Pomimo że waży on o całe 300 g więcej (4,2 w porównaniu do 3,9 kg) od Della XPS M1710, konstrukcja tego zamiennika komputera stacjonarnego wydaje się lżejsza (a to na skutek spłaszczenia krawędzi). Rzeczywistą masę tego urządzenia daje się jednak odczuć najpóźniej zaprzęgnąwszy je do pracy na kolanach, kiedy jego nibynóżki nieprzyjemnie wpijają się w uda.

Cyfrowy zegar umieszczony na przedzie komputera przypomina w pierwszej chwili stare auta japońskie (czy może również nowe? ;-) ), jednak z czasem można go polubić, gdyż jest bardzo praktyczny.

Prążkowana, jasnoniebieskawa klapa z aluminium wygląda fajowo i jest lepszym zabezpieczeniem dla matrycy aniżeli pokrywa z plastiku. Przy zmienianiu jej pozycji napotkamy jednak ponadprzeciętny opór, a pomimo zastosowania aluminium jej sztywność pozostawia wiele do życzenia. Wymagający przyzwyczajenia mechanizm zamykający z dwoma oddzielnymi haczykami może robić swojemu użytkownikowi trochę wstrętów.

Wraz z zakupionym komputerem otrzymamy wyczerpująco szczegółowy podręcznik użytkownika, wydrukowany jednak jedynie w języku angielskim. Mowa jest w nim niestety tylko o kartach graficznych ATI, a nie o faktycznie zastosowanym układzie nVidia. Wzorowa instrukcja Della jest na tej niwie bezkonkurencyjna, jednak podręcznikowi Nexoka również należą się pochwały.

Złącza
Wyposażenie laptopa Nexoc Osiris E703 w złącza można uznać za kompletne. W porównaniu z Dellem XPS M1710 zabrakło tylko dwóch portów USB (choć i tak cztery takie porty, które tu znajdziemy, w zupełności wystarczą), z kolei jednak Osiris E703 oferuje dodatkowe gniazda audio w przedniej części prawego boku (bardzo praktyczne).

Ciekawostka: zamiast napędu DVD można zażyczyć sobie zamontowanie drugiego dysku twardego lub drugiego akumulatora.

wygląd
lewa ścianka
złącza na prawym boku
przód
gniazda na tyle

Osprzęt

Klawiatura Osirisa E703 siedzi w obudowie jak polska szlachta w okopach św. Trójcy (w prawej górnej części stwierdziliśmy minimalny luz) i pisze się na niej miękko i cicho. Mimo to punkt oporu klawiszy jest wyraźnie wyczuwalny. Jedynie klawisz strzałki "do góry" miał wyraźnie odmienną charakterystykę, funkcjonował jednak bez zarzutu. Z wyjątkiem klawisza "menu funkcji Windows" (który myli się często z prawym Altem) jej rozkład jest intuicyjny i nadaje się do pisania bezwzrokowego.

Nad klawiaturą pomieszczone zostały przyciski szybkiego dostępu do przeglądarki, klienta poczty elektronicznej i odtwarzacza multimediów. Z przodu komputera znajduje się zaś "konsoleta DJ'a“. Za pomocą odpowiednich przycisków możemy tu, pracując pod Windows, regulować ustawienie głośności (graficzne odwzorowanie przeprowadzanych zmian prezentowane jest na ekranie) i przerzucać konkretne klipy w odtwarzaczu.

Touchpad Nexoka okazał się w teście średnio precyzyjny. Jego przyciski trzymały się pewnie w obudowie, jednak przy naciskaniu zachowywały się nieco niestabilnie.

touchpad
klawiatura

Obraz

diagram kolorometryczny

Podobnie jak w przypadku Della XPS M1710 mamy tu do czynienia z 17-calową matrycą o wysokiej rozdzielczości 1920x1200 pikseli. Z racji tej wysokiej rozdzielczości przy wielu programach możemy napotykać pewne problemy (chodzi o dopasowanie wartości DPI w systemie Windows), a także otrzymywać w efekcie bardzo drobne czcionkę i ikony (zwracaliśmy już na to uwagę w recenzji Della). Poważniejszy mankament matrycy to jej niska luminancja. Zważywszy na to, że osiąga maksymalnie 132 cd/m², nie nadaje się ona do pracy w jasnym otoczeniu (np. na dworze). Kontrast rzędu 449:1 jest natomiast w porządku, a to dzięki niskiej wartości poziomu czerni (oznacza to że jest ona głęboka i smolista). Przy zasilaniu akumulatora jasność obrazu spada do 60 cd/m², jednak da się ją przywrócić ręcznie do wspomnianych 130 cd/m².

W porównaniu z Dellem XPS M1710 matryca Osirisa E703 blednie wyraźnie za sprawą niższej luminancji (u Della osiąga ona wartość 225 cd/m²), a co za tym idzie również słabszego kontrastu. Nexoc natomiast może pochwalić się lepszą wartością podświetlenia, która wynosi ponad 79% (ze względu na mniejszą amplitudę jaskrawości).

Kąty widzenia tego ekranu są przeciętne. Widziane z boku kolory utrzymują stabilność relatywnie długo, natomiast z dołu i z góry blakną bardzo szybko.

Nie spodobało nam się, że zmianie ustawienia jasności nie towarzyszy żadna informacja graficzna o zaistnieniu tego faktu. Od czasu do czasu występowało również migotanie obrazu, które dawało się zlikwidować po ponownym zmniejszeniu natężenia podświetlenia.

106.7
cd/m²
132.1
cd/m²
114.5
cd/m²
110.3
cd/m²
134.6
cd/m²
121.1
cd/m²
108.8
cd/m²
110.4
cd/m²
122.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 134.6 cd/m² (Nits) średnia: 117.9 cd/m²
rozświetlenie: 79 %
kontrast: 449:1 (czerń: 0.3 cd/m²)

Osiągi

Tutaj ścigant Nexoka jest w swoim żywiole. Szczególnie w zastosowaniu do gier model ten wyznacza nowe standardy jakości. Wiele z najnowszych produkcji da się odpalić nawet w natywnej rozdzielczości 1920x1200 pikseli - ho, ho, ho! Karta 7900 GTX oraz najszybszy Core Duo zostawiają tu wszystkich konkurentów w kurzu. I tak na przykład Quake 4 chodził przy natywnej rozdzielczości (1920x1200) oraz ustawieniach high zupełnie znośnie (25-40 fps), od czasu do czasu tylko przydarzały się drobny kiksy w grafice. Również w Age of Empires 3 przy maksymalnych detalach (oprócz śladów stóp) i rozdzielczości 1920x1200 w potyczce (z trzema stronami sterowanymi przez komputer) gra, przy 25-35 klatkach na sekundę, była płynna (po uruchomieniu opcji VSync nie szło osiągnąć więcej niż 20 klatek i gra była szarpana). Tutaj testowany model odjeżdża wyraźnie od Della XPS M1710 z kartą 7900GS.

Testowany egzemplarz wyposażony był w układ 7900 GTX z 256 MB pamięci. Aktualnie Nexoc Osiris E703 dostępny jest już tylko z 512 MB pamięci wideo. Z tego też względu powinien on osiągać w niektórych benchmarkach jeszcze bardziej wyśrubowane rezultaty.

Co ciekawe, wyniki testów PCMark są nieco słabsze niż te notowane przez Della. Poza tym co jakiś czas przydarzały nam się krótkie zwisy (z pojawiającym się czarnym ekranem), które jednak nigdy nie miały miejsca w grach czy przy użytkowaniu innych aplikacji. Takie przygody można złożyć na karb będącej próbką inżynieryjną karty 7900GTX - podobnie zresztą (jako defekt oprzyrządowania) problemy te zdiagnozował Alb-Computer.de.

Aquamark3
Durchschnittlich: 87.97 fps
Minimal: 45 fps
Maximum: 139 fps
AquamarkScoreRender: 16206 pkt.
AquamarkScoreSimulation: 9618 pkt.
AquamarkScore: 87973 pkt.

zestawienie wyników
zestawienie wyników 3DMark
zestawienie wyników PCMark
3DMark 05 Standard
7909 pkt.
3DMark 06 Standard Score
4686 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
4237 pkt.
Pomoc
100 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 8.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 41.1 MB/s
przesył danych (średnio): 30.6 MB/s
czas dostępu: 18.3 ms
szybkość interfejsu: 82.6 MB/s
obciążenie procesora: 2.6 %

Wpływ na otoczenie

Za sprawą szybkiego procesora i najmocniejszej aktualnie mobilnej karty graficznej (prosimy zerknąć do listy benchmarków) powstaje też trochę ciepła, które musi odprowadzić na zewnątrz obudowy bez ustanku pracujący wentylator. Nawet i bez obciążenia wiatrak razi uszy dość wysokiej tonacji dźwiękiem (poniżej poziomu szumu) o natężeniu 39,3 dB. Przy pełnym obciążeniu pracą hałas zwiększa się aż o 10 dB. Za świetne osiągi przychodzi więc słono zapłacić. Oto szczegółowe wartości zmierzone w teście:
przy bezczynności: 39,3 dB
bezczynność + dysk twardy: 39.7 dB
tempo 1: 46,5 dB
tempo 2: 49,4 dB

Ciepło
Rozkład ciepła na górnej powierzchni platformy roboczej nie jest specjalnie alarmujący, gdyż temperatura w obszarze spoczynku dłoni sięga maksymalnie 36°C. Spód Osirisa E703 nagrzewa się dużo bardziej, jednak ze względu na fakt, że z racji jego wagi używanie go na kolanach to raczej rzadkość, nie rzutuje to aż tak bardzo na jego ocenę.

Upper side

palmwrist: 36°C max: 40°C avg: 34°C hotspot: rozkład temperatur na wierzchu

Bottom side

max: 50°C avg: 42°C hotspot: rozkład temperatur na spodzie

environment: 25

Wydajność akumulatora

Czasy pracy akumulatora w laptopie mającym z założenia zastępować komputer stacjonarny są kwestią raczej trzeciorzędną (hasło "bateria zapasowa"). Za sprawą zawrotnych osiągów rezultaty osiągane przez ogniwo o pojemności 4400 mAh są dosyć mikre.

W pełni obciążony pracą Nexoc Osiris E703 pracował 1h 35min.
W trybie czytelnika Battery Eater sprzęt działał 2h 11min.
Przy używaniu WLAN do buszowania w sieci laptop wytrzymał 1h 48min.

Pobór prądu
minimalny (min. jasność, wszystko wyłączone): 37 W, gdyż obraz można przyciemnić tylko w ograniczonym stopniu
przy bezczynności (maks. jasność, włączony WLAN): 39 W
maksymalny (WLAN, maks. jasność, pełne obciążenie): do 98 W

Logitech G5 oraz Battlefield 2

Kupując wersję dla graczy Osirisa E703 w sklepie Alb-Computer.de, otrzymujemy w zestawie laserową mysz Logitech G5 oraz grę Battlefield 2.

Mysz G5 skanuje podłoże sensorem laserowym i zaskarbia sobie łaski posiadacza znakomitą precyzją działania. Podobać mogą się również jej wystrzałowy design oraz możliwość jej dociążania i zmieniania rozkładów masy za pomocą niewielkich ciężarków. Bardzo praktycznym udogodnieniem jest możność zmiany rozdzielczości urządzenia "w locie" za pomocą dwóch małych przycisków. Gorzej jest tylko ze średnio funkcjonującym klawiszem pod rolką, który pozwala na przewijanie boczne.

Podsumowanie

Osiągi karty 7900 GTX oraz procesora Intel Core Duo robią w testach wrażenie. Na chwilę obecną próżno szukać w laptopach lepszej kombinacji do gier. Jednak wraz z dobrodziejstwem wysokich osiągów nabywca tego komputera przyjmuje też pewne ograniczenia. Hałasu wytwarzanego przez ustawicznie pracujący wentylator nie da się puścić mimo uszu i na dłuższą metę może on okazać się nieznośny. Również matryca może stać się powodem narzekań, gdyż daje niestety zbyt ciemny obraz.

Wersja dla graczy z Alb-Computer.de ma jednak w sobie to coś. Kto poszukuje wybornej myszy do gier, gry Battlefield 2 oraz naturalnie wydajnego laptopa na zastępstwo komputera biurkowego, powinien obowiązkowo rozpatrzyć tę ofertę.

 

Zachęcamy do dyskusji nt. powyższego testu i testowanego urządzenia na naszym forum. -> Forum

Nexoc Osiris E703
na zakończenie można stwierdzić, że Nexoc Osiris E703 to ostry zawodnik jak na laptop do gier
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
pod lupą: Nexoc Osiris E703 - zawodnik do gier

Specyfikacja techniczna

Nexoc Osiris E703
Procesor
Intel Core Duo T2600 2 x 2.2 GHz, Yonah
Karta grafiki
Pamięć
2048 MB 
, DDR2, PC667, max. 2048MB, 2x1024MB, CL4 16ch/DS
Matryca
17.00 cali 16:10, 1920 x 1200 pikseli, WUXGA Glare Type, refleksująca: tak
Dysk twardy
100 GB - 5400 rpm, 100 GB 
, 5400 obr/min, Fujitsu Mobile MHV21100BH SATA-150 8MB Cache: 100GB, 5400rpm
Złącza
4x USB 2.0, 1x Mini IEEE1394a, 1x Seriell, 1x DVI, 1x S-Video, 1x Headphone, 1x Microphone, 1x S/PDIF out, 1x Line in, 1x DC in, IrDa 1.1, 1x Express Card
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 42 x 394 x 287
Akumulator
, 8 Zellen 4400mAh Lithium Ionen Akku
Inne
Intel 945PM + ICH7-M DH, HDD: 100GB, 5400rpm, Fujitsu Mobile MHV21100BH SATA-150 8MB Cache, Intel Azalia Interface 7.1 Soundblaster PRO kompatibel, NEC ND-7551A DVD DL DVDR+-8x - Slim Line, DVD RAM, LiteScribe,
Waga
4.225 kg
Cena
2199 PLN

 

Nexoc Osiris E703
Nexoc Osiris E703 to solidna konstrukcja z równie porządną aluminiową klapą
potężna moc oprzyrządowania rzutuje również na dość niewielką żywotność akumulatora
wysokie osiągi sprzętu odbijają się czkawką w postaci głośnej pracy wentylatora, który znojnie odprowadza produkowane przez elementy oprzyrządowania ciepło
GeForce 7900 GTX oraz dwurdzeniowy procesor czynią z Osirisa prawdziwą bestię, żądną wirtualnej krwi
obok wyłącznika znajdziemy trzy dowolnie programowalne przyciski
...pozwalają na szybką i sprawną kontrolę nad odtwarzaczem plików multimedialnych
przyciski ekspresowej obsługi multimediów...
touchpad wypadł w teście średnio
klawiaturę obsługuje się komfortowo nawet przez czas dłuższy
laptop Nexoka bazuje na szkielecie Clevo M57U
matryca z maksymalną luminancją 130 cd/m² wypada raczej blado
Osiris dysponuje szeroką gamą złącz obejmującą m.in. DVI-D, 4 porty USB, FireWire a nawet port szeregowy
jakby żywcem przeniesiony z wozu marki toyota cyfrowy zegar na przedzie jest niezwykle praktyczny
dzięki sporej klapce otwierającej się od spodu komputera właściciel może zmieniać w jego trzewiach, co tylko mu się (nie) podoba

Pro

  • osiągi w grach
  • złącza
  • pokrywa ekranu
  • Contra

  • mocno grzejący się spód
  • ciemny obraz
  • okazjonalne migotanie obrazu
  • Podobne laptopy

    > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Nexoc Osiris E703 Gamer Edition (Clevo M570U)
    Klaus Hinum (Update: 2015-10- 1)