Notebookcheck Logo

Test HP Pavilion dv5-1060ew

HP Pavilion to marka dobrze znana na polskim rynku laptopów. Po dwóch latach obecności można powiedzieć, że odniosła tutaj olbrzymi sukces, który zmarginalizował przebijające się gdzieniegdzie głosy krytyki. Latem 2008 roku producent wprowadził do oferty nową generację, dv5, która oprócz odmienionego wyglądu wyróżnia się m.in. tym, że są w niej stosowane mocniejsze karty graficzne. Przekonajmy się, czy wyszło to Pavilionowi na zdrowie. 

Obudowa

HP Pavilion dv5

Jeśli chodzi o wzornictwo, Hewlett-Packard ma większość konkurentów pod sobą. Wiadomo to już od dwóch lat, czyli od debiutu poprzedniej generacji Pavilionów. Naszym zdaniem dv5 prezentuje się o wiele korzystniej od poprzednika.  
 
Notebook ten wygląda szczególnie okazale po otwarciu pokrywy. Imitujące chrom listwy wokół pulpitu i sama jego srebrna płyta znamionują nowoczesność oraz budują wrażenie wysokiej klasy. Cieszą oko zaokrąglenia obudowy, który poza tym czynią wygodniejszym operowanie notebookiem. Co szczęśliwe, wystrój tej najważniejszym części obudowy jest dość surowy – to taka asceza idąca z duchem czasu. Po uruchomieniu bowiem robi się szał, gdyż na martwej z pozoru srebrnej listwie pod ekranem pokazują się niespodziewanie przyciski dotykowe, a na przedniej krawędzi obudowy zaświecają się gustowne, białe kontrolki.
 
Pavilion dv5 wydaje się rzetelniej wykonany od poprzednika. Mniej jest punktów, do których mielibyśmy uwagi. Poza minimalnymi niedokładnościami w spasowaniu elementów polecamy zwrócić uwagę na listwę przednią, która maskuje wspomniane wyżej kontrolki. Na swoich skrajach (szczególnie lewym) jest ona wyraźnie luźna i może delikatnie hałasować, kiedy manipuluje się notebookiem. Poza tym jednak podnosząc laptop jedną ręką za któryś skraj, obściskując go itp. nie będziemy słyszeć żadnego poważniejszego skrzypienia – to rzecz nie do pomyślenia w Pavilionach poprzedniej generacji, nawet w egzemplarzach z ostatnich, lepiej spasowanych serii. Wieko ekranu dv5 jest wyraźnie odporniejsze na naduszanie od tego poprzednika.
 
Unikalne początkowo wzornictwo Pavilionów znalazło z czasem wielu naśladowców, toteż HP postanowił zrewanżować się pięknym za nadobne i zapożyczył od Toshiby osadzenie ekranu na centralnym zawiasie (złośliwi będą twierdzić, że to reakcja na problem pękających osłon zawiasów w starszych modelach). Ekran nie kołysze się na nim przesadnie, ale obserwacja ta dotyczy laptopa nowego. W przypadku poddania wstrząsom potrafi się nieco zatelepać. Choć zawias stawia dość mocny opór, pokrywę można podnosić bez obaw, prowadząc ją za jeden z górnych rogów – nie wykrzywia się wówczas drastycznie.  
 
Należy mieć na uwadze, ze maksymalny kąt rozwarcia ekranu jest ograniczony do około 140°. W niektórych sytuacjach może się więc okazać, że trochę brakuje swobody ruchu, ale generalnie ta cecha nie utrudnia współpracy z laptopem.

przód: port podczerwieni, wejście mikrofonowe, 2x wyjście słuchawkowe
przód: port podczerwieni, wejście mikrofonowe, 2x wyjście słuchawkowe
lewy bok: VGA, gniazdo stacji dokującej, LAN, HDMI, eSATA/USB, USB, FireWire, ExpressCard, czytnik kart
lewy bok: VGA, gniazdo stacji dokującej, LAN, HDMI, eSATA/USB, USB, FireWire, ExpressCard, czytnik kart
prawy bok: napęd optyczny, 2x USB, blokada Kensingtona, gniazdo zasilania
prawy bok: napęd optyczny, 2x USB, blokada Kensingtona, gniazdo zasilania
tył: szczeliny wentylacyjne
tył: szczeliny wentylacyjne

Osprzęt

Klawiatura jest identyczna jak w Pavilionie dv6700 Special Edition – nie czarna więc, a szara. Można więc powiedzieć, że dv5 ma jednak coś wspólnego ze starszą generacją, albo też eksperyment przeprowadzony na użytkownikach wersji SE pozwolił na implementację nieszablonowej klawiatury do laptopa dla szerokiej rzeszy odbiorców.
 
Podobne klawiatury są stosowane i w nowszych Dellach wyższej klasy (XPS). Chodzi o szary instrument z lepkimi jakby płytkami. Te ostatnie mają jednak przyjemną w dotyku fakturę, którą część użytkowników może stawiać wyżej od ascetycznego plastiku, z którym mieli do czynienia przez lata korzystania z komputera stacjonarnego.
 
Układ klawiszy jest optymalny, gdyż w jednym końcu (tj. lewym przednim narożniku) mamy ctrl do uskuteczniania skrótów klawiszowych, a po przeciwnej stronie (tj. w prawym tylnym rogu) znalazł się równie nieodzowny del.  
 
Klawiatura nie jest może tak praktyczna jak te stosowane w ThinkPadach i Dellach Latitude, ale stuka się na niej dość wygodnie. Charakteryzuje się krótkim skokiem, a opór nie jest nadmierny. W niektórych miejscach (przede wszystkim w lewym przednim narożniku) klawiatura się minimalnie ugina, ale nie ma to żadnego znaczenia praktycznego.  
 
Pewną przeszkodą przy używaniu spacji okazał się sąsiadujący z nią wysoki próg pulpitu. Dość znaczącą niedogodność stanowi też fakt, że klawiatura jest odrobinę zbyt głośna (ale w naszym odczuciu nie aż tak, jak ta w testowanym jednocześnie Pavilionie dv6700 SE).
 
Gładzik jest charakterystyczny – stanowi niezgorsze lusterko, w którym można się przeglądać w kolorze. Maże się jednak podobnie jak każde lustro, z tym wszelako zastrzeżeniem, że jako przyrząd wskazujący jest on akurat stworzony do tego, by przebierać po nim palcem. Powierzchnia tabliczki nie jest wprawdzie tak oleista jak w starszych Pavilionach, więc wskaźnik jest zdecydowanie bardziej funkcjonalny, ale i w tym wydaniu trochę haltuje palec.  
 
Przyciski mają teraz krótszy skok i są twardsze niż w poprzednich Pavilionach – dokładnie według naszego życzenia. Niestety, konsekwencją tego jest głośniejsze klikanie. W miejscach, gdzie wypada zachować ciszę, trzeba polegać na pukaniu w tabliczkę.

 

klawiatura w HP Pavilion dv5-1060ew
klawiatura
touchpad w HP Pavilion dv5-1060ew
touchpad

Obraz

Jak się okazuje, temat matrycy jest dość delikatny w nowych Pavilionach dv5. Otóż na forum wynikło, że HP posługuje się w droższym modelu 1070ew matrycami Samsunga, których jakość jest nie do zaakceptowania dla części użytkowników. Wygląda jednak na to, że w 1060ew nie są one stosowane – do tej wersji montowane są wyświetlacze AU Optronics (AUO), z których naszym zdaniem można być zadowolonym. Szczególnie, że HP nie zastosowało w tej wersji swojego nowego wynalazku, Infinity BrightView (czyli przesłaniającej matrycę szybki, która ma tworzyć wrażenie, że wyświetlacz stanowi jedną całość z jego ramkę, a przy tym zawęża kąty widzenia oraz powoduje jeszcze większe odblaski niż zwykła folia lustrzana).

157.7
cd/m²
166.8
cd/m²
149.2
cd/m²
146.9
cd/m²
169.4
cd/m²
134.4
cd/m²
153.1
cd/m²
150.2
cd/m²
149.3
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 169.4 cd/m² (Nits) średnia: 153 cd/m²
rozświetlenie: 79 %
kontrast: 242:1 (czerń: 0.7 cd/m²)
refleksy w HP Pavilion dv5-1060ew
na zewnątrz

Matryca zastosowana w 1060ew to żadna rewelacja, choć notebook jest wyposażony w odtwarzacz Blu-ray. To lustrzany ekran 15,4” o rozdzielczości 1280x800 (WXGA). W Stanach Zjednoczonych HP oferuje w przystępnych cenach modele z matrycami WSXGA+.
 
Użytkownikom, którzy nie mieli dotąd styczności z takim rozwiązaniem, chcielibyśmy poradzić, że celem poprawienia walorów obrazu warto skorzystać z panelu sterowania Nvidii. Na jakość obrazu w trakcie projekcji filmu wpływa kolosalnie chociażby samo zdanie się na ustawienia Nvidii (a nie odtwarzacza multimediów). Natomiast jakość obrazu w pozostałych sferach użytkowania („wyświetlanie”) wydatnie poprawia zwiększenie do oporu kontrastu. Opcji do wyboru jest jednak sporo, więc można regulować ustawienia, jak komu pasuje i to z całkiem niezłym skutkiem.
 
Na ustawieniach fabrycznych matryca ta zaprezentowała nam minimalnie lepsze kolory od wyświetlacza Samsunga z Paviliona dv6700 SE, którego recenzja ukaże się wkrótce. W sumie jednak charakterystyki tych matryc wydały się nam bardzo zbliżone.

kąty widzenia w HP Pavilion dv5
kąty widzenia w HP Pavilion dv5
kąty widzenia w HP Pavilion dv5
kąty widzenia w HP Pavilion dv5
kąty widzenia w HP Pavilion dv5
kąty widzenia w HP Pavilion dv5
kąty widzenia w HP Pavilion dv5

Osiągi

W modelu dv5-1060ew napotykamy procesor Core 2 Duo P8400. Jest to jedna z najnowszych jednostek Intela (Penryn drugiej generacji), o nieco obniżonym w stosunku do standardowego poborze mocy. Częstotliwość taktowania to 2,26 GHz przy FSB 1066 MHz Procesor ten posiada 3 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Niemniej jednak wydajność procesora jest satysfakcjonująca – jego osiągi są zbliżone do tych prezentowanych przez C2D T8100 czy C2D T7300.
 
Nowy Pavilion otrzymał karta graficzną GeForce 9600M GT. Po raz pierwszy zatem Hewlett-Packard stanął na wysokości zadania i odważył się wprowadzić mocną grafikę do laptopa multimedialnego, przeznaczonego do zastosowań domowych. Jest to ten sam układ co w Compalu JHL90, a więc zastosowano w nim pamięci DDR2 (512 MB).
 
Jeżeli chodzi o wydajność w grach, dzięki zebranym wcześniej  danym mogliśmy się przekonać, czy C2D P8400 jest procesorem odpowiednim do pociągnięcia najnowszych gier wespół z tą właśnie kartą. Wydaje się, ze jak najbardziej. Różnica względem T9400, jaką można odnotować w ustawieniach, pozwalających na płynną rozgrywkę (a więc np. 1024x768 w grze Gothic 3), wyniesie co najwyżej parę klatek. W niektórych zaś testach wyniki osiągane przy udziale porównywanych konfiguracji były zaś prawie identyczne.

3DMark 2001SE Standard
22291 pkt.
3DMark 03 Standard
12348 pkt.
3DMark 05 Standard
7955 pkt.
3DMark 06 1280x800 Score
4460 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
5489 pkt.
Pomoc
Cinebench R10
 UstawieniaWynik
 Shading 32Bit3000 Points
 Rendering Multiple CPUs 32Bit4507 Points
 Rendering Single 32Bit2470 Points
Quake 3 Arena - Timedemo
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768highest, 0xAA, 0xAF337 fps
F.E.A.R.
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768GPU: max, CPU: max, 0xAA, 0xAF27 fps
 800x600GPU medium, CPU medium, 0xAA, 0xAF29 fps
 640x480GPU min, CPU min, 0xAA, 0xAF295 fps
Crysis - CPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x800High, 0xAA, 0xAF8 fps
 1280x800Medium, 0xAA, 0xAF14.92 fps
 1280x800Low, 0xAA, 0xAF36.6 fps
 1024x768High, 0xAA, 0xAF10.31 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF17.64 fps
 1024x768Low, 0xAA, 0xAF32.3 fps
 800x600High, 0xAA, 0xAF17.43 fps
 800x600Med, 0xAA, 0xAF29.77 fps
 800x600Low, 0xAA, 0xAF54.2 fps
Crysis - GPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x800High9.32 fps
 1280x800Medium, 0xAA, 0xAF15.33 fps
 1280x800Low, 0xAA, 0xAF41.34 fps
 1024x768High11.45 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF18.63 fps
 1024x768Low, 0xAA, 0xAF32.38 fps
 800x600High19.95 fps
 800x600Med, 0xAA, 0xAF33.54 fps
 800x600Low, 0xAA, 0xAF56.8 fps
320 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 32 MB/s
przesył danych (maksimum): 64 MB/s
przesył danych (średnio): 51 MB/s
czas dostępu: 17 ms
szybkość interfejsu: 91 MB/s
obciążenie procesora: 5 %

Sprawność w grach (Fraps 60 s):

Call of Duty 4
rozdzielczość 1280x800, detale na "normal/medium"
min. 14, śr. 23,03, maks. 44 kl/s

Gothic 3
rozdzielczość 1024x768, detale na "high"
min. 12, śr. 26,03, maks. 39 kl/s

Medal of Honor Airborne
rozdzielczość 1280x800, wszystko na "medium"
min. 16, śr. 30,75, maks. 38 kl/s

Supreme Commander
rozdzielczość 1024x768, detale na "high", AA wyłączony
min. 17, śr. 20, maks. 26 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Pierwsza godzina - Pavilion wyje, druga godzina - Pavilion wciąż wyje i tak dalej. Nie jest to błahostka, dlatego w ten nieszablonowy sposób postanowiliśmy uczulić zainteresowanych dv5-1060ew na nieprzyjemną właściwość tego notebooka, jaką jest głośna praca układu chłodzenia podczas mało intensywnego korzystania z mocy komputera. Wentylator chodzi wówczas non stop i działa na nerwy, choć jego odgłos jest przeważnie jednostajny. Zagłuszanie tego dźwięku innym (np. telewizora, rozmową) jest skuteczne, ale nie zawsze do wykonania.
 
Czy można temu zaradzić? Tak, choć nie do końca. Otóż okazuje się, że w BIOS-ie (w tym przypadku F.07) istnieje opcja zmiany zachowania wiatraczka. Domyślnie ustawioną jest taka, aby pozostawał on zawsze włączony. Można bez obaw (choć GPU rozgrzewa się do siedemdziesięciu-osiemdziesięciu kilku stopni w idle) z tego zrezygnować. Wówczas przez dłuższy czas pracy na komputerze zasilanym z akumulatora wentylator będzie milczał, a po pewnym czasie zacznie się załączać regularnie na krótko – lepsze to jednak niż ciągłe towarzystwo szumu. Wiatrak przystępuje do ciągłej pracy, kiedy przejdziemy na zasilanie z sieci i jednocześnie ładowany jest akumulator, a wraca do uaktywniania się od czasu do czasu pod koniec tego procesu, kiedy bateria jest ładowana prądem o mniejszym natężeniu. 
 
Kiedy pracuje z obciążeniem (np. gry), Pavilion dv5 robi się wyraźnie głośniejszy (maksymalnie zmierzyliśmy 40 dB), ale szum pozostaje szumem, a nie jazgotem nie do wytrzymania. Wieczorową porą taki hałas może być problemem, jeżeli komputer będzie wykorzystywany do pracy, ale jeżeli posłuży do zabawy, można go przykryć ścieżką dźwiękową gry.

Hałas

luz
33.5 / 33.8 / 34.2 dB
HDD
33.8 dB
DVD
36.8 / 38 dB
obciążenie
34 / 40.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Na przykładzie poniższych schematów widać, że podczas pracy z obciążeniem przydałaby się intensywniejsza praca wentylacji. Pavilion dv5 rozgrzewa się w takich warunkach latem drastycznie, tak że dobrym pomysłem jest dokupienie do niego podkładki chłodzącej, czy chociaż podniesienie tylnej części obudowy sposobem chałupniczym. Szczególnie że temperatury podzespołów osiągają wysokie wskazania – kilka minut w Crysisie potrafi rozgrzać kartę grafiki do ponad stu stopni Celsjusza (z procesorem nie ma problemu – jego temperatura sięga co najwyżej siedemdziesięciu kilku stopni).
 
Podczas pracy z laptopem na kolanach, kiedy jest on zasilany z akumulatora, temperatura obudowy nie stanowi problemu, o ile obciążenie pozostaje umiarkowane (korzystanie z sieci itp.). Kiedy jednak zajmie się komputer poważniejszymi zadaniami, np. instalacją programów, ciepło staje się nieco uciążliwe. Jest ono też niestety bardziej odczuwalne, kiedy użytkownik zdecyduje, by wiatraczek nie działał w trybie ciągłym.

w stresie
 42.2 °C45.3 °C38.2 °C 
 42 °C44.6 °C40.2 °C 
 46.6 °C47 °C38.1 °C 
maks. w ogóle: 47 °C
średnia: 42.7 °C
48.7 °C45.3 °C46.2 °C
48.5 °C54.2 °C41.6 °C
42.3 °C51.2 °C39 °C
maks. w ogóle: 54.2 °C
średnia: 46.3 °C
temperatura otoczenia 26 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 42.7 °C / 109 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 47 °C / 117 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 54.2 °C / 130 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(-) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 47 °C / 116.6 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-18.2 °C / -32.8 F).

Głośniki

Tradycyjnie już mocną stroną Paviliona są głośniczki Altec Lansing. Seria dv5 nie dysponuje wprawdzie subwooferem jak większy dv7, ale i tak jakość dźwięku będzie zadowalająca. Słucha się przyjemnie, a tony średnie są chyba nawet lepsze niż w starszych Pavilionach.

Wydajność akumulatora

HP dv5-1060ew jest postrzegany jako konkurent Samsunga R560. Postanowiliśmy zestawić wyniki, które osiągają użytkownicy tego drugiego, z naszymi, Paviliona. Samsung dysponuje tylko nieznacznie pojemniejszym akumulatorem od laptopa Hewlett-Packard (57,7:55 Wh), ale też różni się oczywiście szczegółami wyposażenia (ma ten sam procesor, ale już kartę graficzną z GDDR3, RAM DDR3).  
 
Okazuje się że Pavilion dv5 odstaje na tym polu wyraźnie od konkurenta. Można stwierdzić, że Koreańczyk osiąga o połowę dłuższe przebiegi. Mimo wszystko jednak notebook HP nie należy do najgorszych – wytrzymuje choćby odrobinę dłużej od Asusa X55Sv. W pokonanym polu zostawia go jednak Dell XPS M1530 z akumulatorem 6-komorowym, a od Compala JHL90 z 9-komorowym dv5-1060ew zbiera poważne baty.

Wydajność akumulatora
luz
2h 44min
sieć przez WLAN
2h 02min
DVD
1h 31min
obciążenie
1h 31min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 28 / 34 / 53 W
obciążenie midlight 63 / 72 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Malkontenci, którzy narzekali na Hewlett-Packard za oferowanie zbyt mało wydajnych kart graficznych w laptopach multimedialnych, mają wreszcie to, czego chcieli. Tym razem producent stanął na wysokości zadania i w serii dv5 odrobił dystans do konkurencji.  
 
Niestety, okazuje się, że układ chłodzenia nowego Paviliona nie daje rady tak wydajnej oraz energochłonnej karcie, jaką jest GeForce 9600M GT, i podzespoły bardzo się grzeją, a laptop szumi stanowczo za głośno. Kiedy zaś spróbujemy ograniczyć hałas, podzespoły (i tym samym obudowa komputera, na którą promieniuje ciepło) grzeją się jeszcze bardziej.
 
Pozwalając sobie na gdybanie, można przypuścić, że Pavilion dv5 byłby dużo lepszym (ale i droższym, fakt) laptopem, gdyby zastosowano w nim wersję karty dysponującą pamięcią własną typu GDDR3, cechującą się mniejszym poborem mocy. Z kolei zastosowanie pamięci systemowej DDR3 wydłużyłoby pracę na akumulatorze. We wspomnianych przed chwilą aspektach dv5-1060ew przegrywa bowiem w konfrontacji z Samsungiem R560.
 
Notebook HP posiada też jednak niezaprzeczalne atuty. Można do nich zaliczyć przede wszystkim elegancką sylwetkę, poprawioną w stosunku do poprzedniej generacji jakość wykonania, czytnik płyt Blu-ray, złącze eSATA, niezłe głośniczki. Dzięki temu, że zaczął być oferowany w atrakcyjnej, trzeba przyznać, cenie, wytworzył się nań poważny popyt.

HP Pavilion dv5
HP Pavilion dv5

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
HP Pavilion dv5-1060ew
bohater testu: HP Pavilion dv5-1060ew

Specyfikacja techniczna

HP Pavilion dv5-1060ew
Procesor
Intel Core 2 Duo P8400 2 x 2.3 GHz, Penryn
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 9600M GT - 512 MB VRAM, DDR2, nVIDIA ForceWare 175.86
Pamięć
3 GB 
, Elpida DDR2-800, 2 GB + 1 GB, maks. 4 GB
Matryca
15.00 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, AU Optronics B154EW08 V1 / AUO8174, refleksująca: tak
Chipset
Intel PM45
Dysk twardy
320 GB - 5400 rpm, 320 GB 
, 5400 obr/min, WDC WD3200BEVT-60ZCT0
Karta dźwiękowa
IDT 92HD71B7
Złącza
1 ExpressCard/54, 4 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 5 w 1 (SD/MMC/MS/MS Pro/xD), eSATA
Łączność
Realtek RTL8168C/8111C Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 5100 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/)
Napęd optyczny
Optiarc BD ROM BC-5500S
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 41 x 357 x 259
Akumulator
0 Wh litowo-jonowy, 6-komorowa
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Home Premium 32 Bit
Inne
kamerka 1,3 megapiksela
Waga
2.696 kg, zasilacz: 520 g
Cena
3499 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
HP Pavilion dv5HP Pavilion dv5
Pavilion dv5 jest dowodem na to, że Hewlett-Packard przoduje we wzornictwie laptopów
HP Pavilion dv5
skutkuje to jednak wzrostem temperatur podzespołów i obudowy, które nawet mocno chłodzone grzeją się do granic możliwości
HP Pavilion dv5
można natomiast kazać zamilczeć szumiącemu normalnie ciągle wentylatorowi
HP Pavilion dv5
w BIOS-ie nie da się zgasić światełka iluminującego znaczek na klapie
HP Pavilion dv5
dużym atutem Paviliona dv5 są niezłe głośniczki Altec Lansing
HP Pavilion dv5
gładzik został trochę usprawniony, ale nadal mamy do niego zastrzeżenia; paniom może on służyć jako lusterko
HP Pavilion dv5
klawiatura zupełnie inna niż w zwykłych starych Pavilionach – to zmiana na plus
HP Pavilion dv5
gniazdo zasilania zostało przeniesione na prawy bok
HP Pavilion dv5
czytnik płyt Blu-ray pozwala na oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości (na ekranie zewnętrznym)
HP Pavilion dv5
w przedniej części prawej ścianki mamy napęd optyczny combo
HP Pavilion dv5
wśród nich porty HDMI i eSATA połączony z USB
HP Pavilion dv5
to już tradycja – większość złączy skupiona na lewym boku Paviliona
HP Pavilion dv5
listwa, w którą wkomponowane są kontrolki, miała w testowanym egzemplarzu wyraźny luz
HP Pavilion dv5
obudowa Paviliona dv5 jest solidniejsza od laptopów poprzedniej generacji HP – nie trzeszczy, kiedy podnosi się komputer jedną ręką, np. za narożnik
HP Pavilion dv5
skoro inni ściągają od nas, to i my coś zaczerpniemy – ekran mocowany na centralnym zawiasie znamy z notebooków Toshiby
HP Pavilion dv5
elegancja dv5 bierze się z wykończeń imitujących chrom
HP Pavilion dv5
zaokrąglone zwieńczenie boku platformy roboczej może się stać nowym krzykiem mody
HP Pavilion dv5
wobec powyższego krótka praca na akumulatorze to wada lżejszej kategorii

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja MSI GX620
GeForce 9600M GT, Core 2 Duo P8600
Recenzja Acer Aspire 5930G
GeForce 9600M GT, Core 2 Duo P8600
Recenzja Compal JHL90
GeForce 9600M GT, Core 2 Duo T9400

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Acer Aspire 6935G
GeForce 9600M GT, Core 2 Duo T6400, 16.00", 3.5 kg
Recenzja Acer Aspire 6930G
GeForce 9600M GT, Core 2 Duo T5800, 16.00", 3.175 kg
Recenzja Aristo Vision i475
GeForce 9600M GT, Core 2 Duo T9400, 17.00", 3.168 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja HP Pavilion Plus 16: Wysokiej klasy laptop multimedialny, który mógł skorzystać z RTX 4050
GeForce RTX 3050 6GB Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 16.00", 1.89 kg

Za

+wydajna karta grafiki
+elegancka sylwetka
+poprawna jakość wykonania
+czytnik Blu-ray
+bogate wyposażenie w złącza
+głośniczki Altec Lansing
 

Przeciw

-bardzo silne nagrzewanie się karty graficznej i obudowy
-hałaśliwość przy umiarkowanej pracy
-krótka praca na akumulatorze
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP Pavilion dv5-1060ew
Sylwester Cyba (Update: 2015-10- 1)