Notebookcheck Logo

Test laptopa HP EliteBook 850 G3

02/08/2016

EliteBook 850 G3 został nieco zmodyfikowany względem poprzednika. Zyskał wydzielony blok numeryczny klawiatury, jest trochę cieńszy oraz otrzymał akumulator o nieco mniejszej pojemności. Niestety nie zastosowano w nim matrycy FHD IPS - standardowy wyświetlacz Full HD to matryca TN. Jedną z istotnych zalet tego laptopa jest bardzo dobra kultura pracy.

Obudowa

HP EliteBook 850 G3

Obudowa HP EliteBooka 850 G3 została dość istotnie przeprojektowana w stosunku do obudowy poprzednika, HP EB 850 G2. Przy pierwszym kontakcie z nowym EliteBookiem można dostrzec powrót do wzorniczych korzeni tej linii. Znana z poprzedniej odsłony , modelu HP EB 850 G2, (i z tańszych ProBooków) lekko gumowana obudowa matrycy ustąpiła miejsce eleganckiej, klasycznej, srebrnej klapie. W zestawieniu ze starszą wersją nowy EB 850 G3 wydaje się być sporo smuklejszy. To za sprawą zmniejszenia wysokości (z 2,1 cm do 1,94 cm) oraz poszerzenia obudowy o kilka milimetrów. Odrobinę zmieniła się masa EliteBooka 850 (wersja G3 jest o około 50 g lżejsza od poprzedniej).

Srebrna obudowa matrycy nie jest podatna na zabrudzenia. Co jeszcze ważniejsze, w odróżnieniu od wspomnianej powyżej gumowanej wersji z modelu 850 G2 nie ulega zatłuszczeniom. Solidność klapy także jest niezła. Nieprzełamujący oporu zawiasów nacisk punktowy nie wywoła widocznych zaburzeń w wyświetlanym obrazie.

Opór zawiasów nie jest szczególnie duży, co w połączeniu z dobrze wyważoną jednostką zasadniczą umożliwia otworzenie laptopa jedną ręką. Pochwalić mogę także płynność pracy zawiasów i maksymalny kąt, o jaki umożliwiają odchylenie ekranu od podłoża (145 stopni).

Wzmocniony stopami magnezu korpus pomimo smukłego wyglądu zachowuje sztywność godną laptopa z klasy biznesowej. Trzymany w powietrzu za narożnik jednostki zasadniczej EliteBook 850 G3 nie wykrzywia się nawet w niewielkim stopniu. Na pochwałę zasługuje także bardzo dobre spasowanie obudowy - wszystkie elementy dopasowano dokładnie a na stykach nie ma rażących szczelin. Równie korzystnie prezentują się walory użytkowe omawianej obudowy. Za wyjątkiem spodu wszystkie powierzchnie są odporne na zabrudzenia i zatłuszczenia.

EliteBook 850 G3 nie ma wydzielonej klapy serwisowej, ale po zdjęciu gumowych zaślepek i odkręceniu śrubek możliwy jest demontaż spodu laptopa. Po wykonaniu powyższych czynności uzyskuje się dostęp do wbudowanego akumulatora, zatoki na 2,5-calowy dysk twardy (zajętej w testowanym modelu przez dysk SSD), bateryjki podtrzymującej BIOS, zatoki na dysk formatu M.2, gniazda na modem WWAN, gniazda zajętego przez kartę Wi-Fi, dwóch gniazd RAM-u (w testowanym egzemplarzu wypełnionych modułami pamięci), przylutowanego na stałe procesora oraz układu chłodzenia wraz z wentylatorem. Jak na model biznesowy dostęp do podzespołów i możliwość ich modyfikacji są naprawdę dobre.

Zestaw portów peryferyjnych w HP EliteBooku 850 G3 jest dość konkretny. Omawiany laptop ma dwa porty USB 3.0 (w tym jeden z funkcją ładowania), USB 3.1 typu C, DisplayPort, D-Sub, czytnik kart inteligentnych, czytnik kart pamięci, gniazdo LAN, gniazdo audio, gniazdo na karty SIM, złącze replikatora portów oraz oczywiście gniazdo zasilania i gniazdo blokady Kensingtona. Po prawej stronie porty przesunięto ku tyłowi obudowy, dzięki czemu uzyskano odrobinę wolnej przestrzeni na operowanie zewnętrzną myszką obok komputera.

przód: kontrolki stanu
przód: kontrolki stanu
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, USB 3.0+, czytnik SmartCard
lewy bok: gniazdo blokady Kensingtona, wylot powietrza z układu chłodzenia, VGA, USB 3.0+, czytnik SmartCard
prawy bok: USB 3.1 typu C, DisplayPort, gniazdo audio, USB 3.0, LAN, port dokowania, miejsce na kartę SIM, gniazdo zasilania
prawy bok: USB 3.1 typu C, DisplayPort, gniazdo audio, USB 3.0, LAN, port dokowania, miejsce na kartę SIM, gniazdo zasilania
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

1. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
1. poziom intensywności podświetlenia
2. poziom intensywności podświetlenia klawiatury
2. poziom intensywności podświetlenia

Klawiatura w HP EB 850 G3 różni się od tej z modelu G2. Największą a zarazem najbardziej pozytywną w moim przekonaniu zmianą jest dodanie pełnowymiarowego bloku numerycznego, którego starszy model nie posiadał. Zmiany można zauważyć także w skrótach klawiszowych w rzędzie klawiszy funkcyjnych. Podświetlenie klawiatury, podobnie jak w EB 850 G2, jest dwustopniowe, ale zmieniona została kombinacja klawiszy aktywująca tą funkcję (w EB 850 G3 jest to Fn+F3 a nie, jak u poprzednika, Fn+F11). Nie zmieniono natomiast charakterystyki działania klawiszy - działają one z krótkim skokiem i słabo wyczuwalną odpowiedzią. Powodów do narzekania nie dają za to odstępy pomiędzy poszczególnymi płytkami pozwalające na szybkie, bezwzrokowe wprowadzanie danych. W czasie testów dobrze zaprezentowało się także podparcie klawiatury zapobiegające niepożądanym ugięciom w czasie pisania.

Gładzik w HP EB 850 G3 wygląda dość podobnie, jak u poprzednika. Ma taką samą wielkość (10,4 x 6,5 cm), ale różni się pewnymi szczegółami. Zagłębienie, w którym go osadzono, nie jest otwarte z przodu, jak miało to miejsce w poprzedniku, zaś przypisane płytce dotykowej przyciski są elegancko zaokrąglone przy dolnych rogach. Sama płytka dotykowa, podobnie jak w starszym modelu, jest przyjemnie śliska i gładka w dotyku, a działając pod kontrolą sterowników Synaptics LuxPad 1.3, wspiera obsługę z użyciem kilku palców i umożliwia komfortową pracę bez podłączania zewnętrznej myszki. Płytka dotykowa sąsiaduje z przyciskami z dwóch stron. Te przed nią są przypisane gładzikowi a para przycisków za nią przynależy do manipulatora PointStick. Obie pary przycisków cechują się krótkim i miękkim skokiem oraz dość cichą pracą.

Manipulator PointStick został umieszczony pomiędzy klawiszami "G", "H" i "B". W HP EB 850 G3 działa pod kontrolą aplikacji TouchStyk dzięki której ustawić można między innymi czułość grzybka oraz czynności wywoływane naciśnięciem przycisków przypisanych manipulatorowi.

klawiatura QWERTY
klawiatura QWERTY
manipulator punktowy
manipulator punktowy
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Recenzowany HP EB 850 G3 był wyposażony w matrycę Chi Mei oznaczoną symbolem CMN15C3. Ekran ten przy przekątnej 15,6 cala ma domyślną rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Za sprawą dosyć wysokiej luminancji (jej średnia dla całego ekranu przy maksymalnej intensywności podświetlenia to 314,9 cd/m²) i antyodblaskowej powłoki możliwa jest dość komfortowa praca na dworze nawet w pełni lata. Niestety pomimo dość szerokiej palety barw do pracy z grafiką omawiany ekran się nie nadaje.

parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu w stanie fabrycznym
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu po kalibracji
parametry obrazu przy minimalnej jasności obrazu
parametry obrazu przy minimalnej jasności obrazu
305.9
cd/m²
316.2
cd/m²
300.9
cd/m²
294.7
cd/m²
328.7
cd/m²
304.4
cd/m²
314.7
cd/m²
335.3
cd/m²
333.4
cd/m²
podświetlenie ekranu
Chi Mei CMN15C3
maksimum: 335.3 cd/m² (Nits) średnia: 314.9 cd/m² Minimum: 15.8 cd/m²
rozświetlenie: 88 %
kontrast: 219:1 (czerń: 1.5 cd/m²)57.5% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
83.5% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
55.6% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)
paleta barw matrycy FHD EliteBooka 850 G3 przed kalibracją a paleta barw matrycy FHD EliteBooka 850 G3 po kalibracji
EB 850 G3 przed kalibracją a EB 850 G3 po kalibracji
paleta barw matrycy FHD EliteBooka 850 G3 a paleta barw matrycy FHD laptopa Dell Precision 3510
EB 850 G3 a Precision 3510
paleta barw matrycy FHD EliteBooka 850 G3 a paleta barw matrycy FHD ProBooka 450 G3
EB 850 G3 a PB 450 G3
paleta barw matrycy FHD EliteBooka 850 G3 a przestrzeń kolorów sRGB
EB 850 G3 a sRGB
paleta barw matrycy FHD EliteBooka 850 G3 a przestrzeń kolorów Adobe RGB
EB 850 G3 a aRGB

Wpływ na taką ocenę mają zbyt wyblakła czerń (o jasności 1,5 cd/m²), niski kontrast (219:1) oraz słabe (co jest typowe w matrycach TN) kąty widzenia. Firma HP powinna w końcu zaoferować w serii EliteBook 850 normalny ekran Full HD IPS.

Osiągi

HP EliteBook 880 G3 jest dostarczany w kilku różnych konfiguracjach. Testowany egzemplarz miał na wyposażeniu procesor Intel Core i5-6200U, 16 GB pamięci RAM DDR4 (pracującej w trybie dwukanałowym) oraz dysk Samsung SSD 750 EVO o pojemności 250 GB.

Procesor Core i5-6200U to niskonapięciowa centralna jednostka obliczeniowa należąca do 6 generacji procesorów Core (Skylake). Wykonano go w technologii 14 nm i wyposażono w 3 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. TDP (15 W) i proces technologiczny (14 nm) są identyczne, jak u poprzednika (Core i5-5200U). Zwiększono natomiast częstotliwości taktowania. Wartość bazowa to 2,3 GHz a maksymalna (Turbo Boost) - 2,8 GHz. Prezentowany procesor ma dwa fizyczne rdzenie, ale dzięki wsparciu technologii HT może jednocześnie prowadzić obliczenia na czterech wątkach.

W testach Cinebench R15 procesor Core I5-6200U w omawianym laptopie otrzymał 113 pkt. w próbie jednowątkowej oraz 291 pkt. w sprawdzianie renderowania wielowątkowego. W stosunku do poprzedniej wersji, modelu HP EB 850 G2 wyposażonego w procesor Core i5-5300U, można dostrzec pewien wzrost wydajności - starszy model w teście wielowątkowym legitymował się wynikiem 280 pkt.

Przy 100-procentowym obciążeniu samego procesora laptop pracuje stabilnie a częstotliwości taktowania CPU wskazują na działającą funkcję TB. Niestety po dodatkowym maksymalnym obciążeniu chipu graficznego na skutek przekroczenia TDP częstotliwości taktowania procesora zostają znacząco obniżone (czyli występuje tak zwany throttling CPU).

Niektóre egzemplarze HP EB 850 G3 są wyposażone w dodatkową kartę graficzną AMD, ale przetestowany model dysponował jedynie zintegrowanym z procesorem chipem graficznym. Układ HD Graphics 520, o którym tu mowa, jest taktowany z częstotliwością od 300 MHz do 1 GHz i ma 24 jednostki wykonawcze. Ze względu na brak własnej pamięci omawiany układ wykorzystuje pamięć RAM laptopa. Dzięki zastosowaniu dwóch modułów pamięci magistrala jest 128-bitowa.

W teście performance w aplikacji 3DMark 11 EB 850 G3 wypracował ogólnie 1576 pkt. Starszy model HP EB 850 G2 uzyskał w tym samym sprawdzianie 1018 pkt. Takie rezultaty pozwalają na przyrównanie wydajności testowanego układu graficznego do wydajności dodatkowych kart graficznych sprzed kilku lat. Laptopy wyposażone w kartę AMD Radeon HD 8670M uzyskiwały średnio 1513 pkt.

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Caches
CPU-Z Caches
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
CPU-Z Bench
CPU-Z Bench
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO
HWiNFO
NovaBench
NovaBench
PassMark
PassMark
Prime95
Prime95
Super PI
Super PI
SPECviewperf
SPECviewperf
wPrime
wPrime
Cinebench R15
CB R15
3DMark 11 Performance
1576 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
60644 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
6085 pkt.
3DMark Fire Strike Score
899 pkt.
Pomoc
Cinebench R15 CPU Single 64Bit
113 Points
Cinebench R15 CPU Multi 64Bit
291 Points
Cinebench R15 OpenGL 64Bit
43.49 fps
Cinebench R15 Ref. Match 64Bit
97.8 %
Pomoc

Dysk Samsung SSD 750 EVO umieszczony w zatoce 2,5 cala jest w miarę dobrym urządzeniem magazynującym. CrystalDiskMark ocenił prędkość odczytu sekwencyjnego na 478 MB/s a zapis sekwencyjny osiągnął 441 MB/s.

AS SSD
AS SSD
ATTO Disk Benchmark
ATTO
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark
Samsung SSD 750 EVO 250 GB
Sequential Read: 478 MB/s
Sequential Write: 441 MB/s
512K Read: 392.6 MB/s
512K Write: 318 MB/s
4K Read: 33.31 MB/s
4K Write: 80.8 MB/s
4K QD32 Read: 339.2 MB/s
4K QD32 Write: 245 MB/s

Testy gier

Brak optymalizacji grafiki pod kątem gier nie jest niczym niezwykłym w laptopach biznesowych. Pomimo tego przy nastawach średnich każda z przetestowanych gier była całkiem grywalna. Do płynności na nastawach wyższych byłaby już potrzebna dodatkowa karta, którą można dostać w niektórych konfiguracjach testowanego laptopa.

low med. high ultra
Mafia 2 (2010) 43.7 33.8 29.4 18.7
BioShock Infinite (2013) 57.5 30 25.6 7.3
Total War: Rome II (2013) 53.6 40.2 32.2 4.5

Wpływ na otoczenie

Hałas

HP EliteBook 850 G3 wyposażony w dysk SSD okazał się urządzeniem o wyjątkowo wysokiej kulturze pracy. Podczas typowych czynności biznesowych, przeglądania stron intenretowych a nawet w trakcie odtwarzania filmu szum generowany przez układ chłodzenia pozostawał niemal niesłyszalny (nawet w wygłuszonym pomieszczeniu). Jego wartość nie przekraczała 30 dB.

Obciążenie laptopa programami wymagającymi generowania grafiki trójwymiarowej powodowało zwiększenie obrotów wentylatora i zwiększenie natężenia szumu do wartości 33,2 dB. Jest to bardzo cichy szum jak na tego typu obciążenie .

Równie kulturalnie układ chłodzenia zachowywał się pod obciążeniem ekstremalnym. Maksimum natężenia hałasu zanotowane w czasie jednoczesnego obciążenia CPU i GPU miało wartość 35,9 dB, czyli znacznie poniżej średniej. HP EB 850 G3 okazał się być znacznie cichszy od większości konkurencyjnych laptopów (!).

Hałas

luz
30 / 30 / 30 dB
HDD
30 dB
obciążenie
33.2 / 35.9 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Temperatury

HP EliteBook 850 G3 wyposażony jedynie w zintegrowany chip graficzny jest notebookiem idealnie chłodnym. W teście bez obciążenia temperatura obudowy nie dobiła nawet do 32°C.

Podczas jednoczesnego obciążenia podzespołów obliczeniowych procesor ze zintegrowanym układem graficznym osiągnął maksymalnie 63°C, czyli pozostawał dość chłodny jak na nowoczesną jednostkę obliczeniową. Na obudowie miejscami temperatura przekroczyła 40°C, ale te miejsca w dotyku nie były nadmiernie gorące. Biorąc zaś pod uwagę specyficzne warunki przeprowadzania testu (lato, upał, wysoka temperatura otoczenia), powyższe temperatury obudowy uznaję za dosyć niskie.

temperatury podzespołów w teście bez obciążenia
bez obciążenia
temperatury podzespołów podczas grania
podczas grania
temperatury podzespołów w teście z pełnym obciążeniem
z pełnym obciążeniem
w stresie
 36.7 °C40.4 °C37.8 °C 
 35.3 °C40.4 °C37.7 °C 
 29 °C30.3 °C30.7 °C 
maks. w ogóle: 40.4 °C
średnia: 35.4 °C
41.4 °C43 °C37.8 °C
35.3 °C40.4 °C37.7 °C
29 °C30.3 °C30.7 °C
maks. w ogóle: 43 °C
średnia: 36.2 °C
zasilacz  47.2 °C | temperatura otoczenia 27 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 35.4 °C / 96 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.4 °C / 105 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43 °C / 109 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 29 °C / 84 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.7 °C / 87.3 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-3 °C / -5.4 F).

Głośniki

Głośniki w HP EB 850 G3 ulokowano w dość standardowym miejscu; znajdują się pomiędzy ekranem a klawiaturą. Za ich zaprojektowane odpowiada Bang & Olufsen. Maksymalna głośność nie jest nadmiernie wysoka, ale do konferencyjnej rozmowy w zupełności wystarczy. Pozytywnym aspektem niezbyt dużej maksymalnej głośności jest brak przekłamań czy zgrzytów nawet przy suwaku ustawionym na 100% skali. Opisywane głośniki są dość dobrze dostosowane do potrzeb biznesowych. Reprodukcja wokalu jest niezła. Nie mogę natomiast pochwalić innych tonów - basów wyraźnie brakuje, co jest typowe w przypadku głośników laptopów biznesowych.

Wydajność akumulatora

Zgodnie z danymi przedstawionymi na stronie producenta EB 850 G3 jest wyposażony w "3-ogniwowy, polimerowy akumulator litowo-jonowy HP Long Life, (o pojemności) 46 Wh". Program diagnostyczny w testowanym egzemplarzu ocenił pojemność akumulatora na 44,6 Wh. W każdym razie akumulator bohatera niniejszej recenzji ma mniejszą pojemność od akumulatora modelu HP EB 850 G2 (50 Wh), co przekłada się na krótsze czasy pracy z dala od gniazdka.

Przy maksymalnej oszczędności energii (wyłączonej karcie Wi-Fi, przyciemnionej matrycy i schemacie zasilania ustawionym na oszczędzanie energii) zasób energii z akumulatora wystarczył na 14 godzin i 14 minut nieprzerwanego symulowania czytania tekstu. EB 850 G2 pracował w tych samych warunkach 15 godzin i 30 minut. W teście korzystania z internetu przy użyciu karty sieci bezprzewodowej (przy schemacie zasilania zmienionym na zrównoważony i jasności obrazu zwiększonej do około 75%) zapas energii pozostający do dyspozycji EB 850 G3 wyczerpał się po 5 godzinach i 57 minutach. Rezultat starszego modelu to 7 godzin i 9 minut.

Wydajność akumulatora
luz
14h 14min
sieć przez WLAN
5h 57min
Pobór mocy
luzdarkmidlight 3.1 / 7.4 / 11.2 W
obciążenie midlight 30.8 / 31.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

HP EliteBook 850 G3
HP EliteBook 850 G3

HP EliteBook 850 G3 to dość solidny i elegancki laptop biznesowy. Ma praktyczną obudowę, stosowny do swojej klasy zestaw złączy z portem stacji dokującej a jego klawiatura została uzupełniona o blok numeryczny. Kolejnym dużym atutem omawianego urządzenia jest wysoka kultura pracy (zarówno pod względem temperatur jak i emisji szumu nawet przy dużym obciążeniu). EB 850 G3 jest nie tylko znacząco cichszy od poprzednika, ale także bardzo cichy na tle konkurencyjnych laptopów biznesowych.

Mniejsza, niż w poprzedniku, pojemność akumulatora odbija się co prawda na przebiegach, ale czasy pracy na zasilaniu własnym i tak są dość długie. Poza często spotykanym wśród laptopów tej klasy throttlingiem CPU przy ekstremalnym obciążeniu największym w moim odczuciu mankamentem omawianego HP jest matryca typu TN. Jeśli jednak użytkownik nie potrzebuje sprzętu do zadań graficznych, EB 850 G3 jest komputerem godnym polecenia.

Please share our article, every link counts!
bohater testu: HP EliteBook 850 G3
bohater testu: HP EliteBook 850 G3

Specyfikacja techniczna

HP EliteBook 850 G3 T9G19EA
Procesor
Intel Core i5-6200U 2 x 2.3 - 2.8 GHz, Skylake
Karta grafiki
Intel HD Graphics 520, rdzeń: 300 MHz, 20.19.15.4457
Pamięć
16 GB 
, Samsung plus SK Hynix DDR4-2132, 2x 8 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli 141 PPI, Chi Mei CMN15C3, refleksująca: nie
Chipset
Intel Skylake-U Premium PCH
Dysk twardy
Samsung SSD 750 EVO 250 GB, 250 GB 
Karta dźwiękowa
Intel Skylake-U/Y PCH - High Definition Audio
Złącza
2 USB 3.0, 1 USB 3.1 Gen2, 1 VGA/D-Sub, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD, 1 SmartCard, 1 czytnik linii papilarnych, NFC
Łączność
Intel Ethernet Connection I219-V (10/100/1000MBit/s), Intel Dual Band Wireless-AC 8260 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/ac = Wi-Fi 5/), Bluetooth 4.1, opcjonalnie modem 3G/LTE
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 19 x 383 x 258
Akumulator
46 Wh litowo-jonowy
System operacyjny
Microsoft Windows 10 Pro 64 Bit
Camera
kamerka: 720p
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: tak, BIOS: 1.05, zasilacz 19,5 V, 2,31 A, 45 W
Waga
1.94 kg, zasilacz: 350 g

 

Sprzęt dostarczył

laptopy biznesowe - kuzniewski.pl

Autor

Autorem niniejszej recenzji jest Aleksander Lenart.

Podobne laptopy

Podobne laptopy z podobnymi podzespołami

Recenzja HP 250 G5
HD Graphics 520

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Lenovo B51-80
HD Graphics 520

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Dell Vostro 3568
HD Graphics 520, Core i3 6100U

Za

+praktyczna i dość solidna obudowa
+zasadniczo bezgłośna praca na luzie
+małe natężenie hałasu w stresie
+niskie temperatury pracy
+łatwy dostęp do podzespołów wewnętrznych
+długie czasy pracy na akumulatorze
+pełnowymiarowa klawiatura
+złącze stacji dokującej
 

Przeciw

-dławienie procesora przy 100% obciążeniu GPU
-mniej pojemny, niż u poprzednika, akumulator
-matryca TN
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP EliteBook 850 G3
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-19)