Notebookcheck Logo

Test Dell XPS M1330

Przecinak. Sprzedawany od niedawna XPS M1330 rozchodzi się jak woda. W wysoko rozwiniętym świecie ruszyła trochę histeryczna pogoń za tymi laptopami. Zresztą w dniu jego premiery sami przecieraliśmy oczy ze zdumienia - Dell oferuje swoje dzieło w cenie, za którą można sobie sprawić połowę podobnego laptopa Sony. To trochę niepojęte przy tym, że zastosowano najwyższej klasy materiały oraz rzadko jeszcze widywaną  technologię w postaci matrycy podświetlanej diodami LED. Na okrasę, karta GF 8400M GS, pozwalająca na zapuszczanie gier na tym maluchu. 

Dell XPS M1330 Logo

Obudowa

Nareszcie Dell skonstruował laptop, który można nazwać pięknym. Producent ten postarał się o dobrych projektantów, dotąd bowiem tworzył notebooki ociężałe względnie kiczowate. Ci użytkownicy, którzy go sobie ubóstwili, musieli jednak zadowolić się zrobioną własnoręcznie papierową makietą w roli ołtarzyka, jako że bardzo długo nie można było doczekać się rozpoczęcia realizacji zamówień, a później okazało się, że ustawiła się po niego strasznie długa kolejka.

Czemu M1330 kazał na siebie czekać? Podobno między innymi z powodu skomplikowanego malowania klapy. Początkowo oferowany był w trzech wersjach kolorystycznych, później jednak wybór ograniczony został do czarnego i czerwonego (wersja biała będzie więc białym krukiem). Najbardziej elegancko wygląda on z czarnym wiekiem (choć jest matowe, widać jednak na nim wyraźnie odciski palców) i taki właśnie trafił w nasze ręce.

Wzornictwo M1330 jest fantastyczne. Zamknięty notek przypomina w zarysie wyścigową łódź motorową lub koncepcyjne auto z deski kreślarskiej. Obudowa jest nader szczupła i zwęża się ku przodowi w kształt klina (ma od 2,5 do 3,9 cm wysokości). Zaokrąglony akumulator wieńczący tył jeszcze bardziej podkreśla jej opływowe kształty.

Po otwarciu klapy (bez konieczności odciągania klipsa zwalniającego - nie ma bowiem zatrzasku) ukazuje się oglądającemu gustownie i harmonijnie urządzona platforma robocza. Pod ręce wstawiona została użytkownikowi solidna płyta z aluminium, która pod naciskiem ani drgnie. Dobrze komponuje się z nią nie odbiegająca kolorem klawiatura, która stanowi dominantę dla całego pulpitu. Zajmuje ona całą jego szerokość, stąd u użytkownika powstaje korzystne przekonanie, że cała platforma robocza jest właściwie klawiaturą, a więc - myśli on sobie - sprzęt, który kupuje/kupił musi być bardzo praktyczny. Warto jeszcze nadmienić, że baza tego notka wykonana jest ze stopu magnezu.

Powyżej klawiatury zamontowano panel przycisków dotykowych. Na razie jeszcze nie wygląda on powalająco, ale widać że w takich gadżetach będzie następował postęp. Sensownym rozwiązaniem jest umieszczony tutaj wyrzutnik płyty z napędu optycznego. Panel sprawdza się jednak znakomicie, jako że przyciski nie są nadmiernie czułe, ani nie kwilą po dotknięciu.

Przechodzący przez całą szerokość obudowy zawias wygląda efektownie, ale zachowuje się jak większość tradycyjnych, czyli dopuszcza do lekkiego dygotania klapy po przestawieniu (tylko na biurku; po wzięciu na kolana - nie). Poza tym jeżeli nie przytrzymamy pokrywy w końcowej fazie jej zamykania, opadnie ona z niemile donośnym trzaskiem na platformę roboczą. Pozbawioną mechanizmu ryglującego klapę można otworzyć jedną ręką.

Do jakości wykonania nie mamy generalnie zastrzeżeń. Nasze wątpliwości wzbudził tylko nieco luźny wąski panel powyżej wyświetlacza, który jest najbardziej narażony na trzaskanie klapą.

Ze względu na to, że tył jest wyłączony (ze względu na konstrukcję zawiasu i obecność w tym miejscu akumulatora ), a burty są bardzo niskie, sporym wzywaniem dla konstruktorów było rozlokowanie interfejsów. Dokonywali oni cudów i zmieścili większość na lewej ściance. Na prawym boku, obok szczelinowego napędu optycznego, udało się wcisnąć tylko port USB. Podkreślić należy jednak z szacunkiem, że w gronie interfejsów znalazł się port HDMI. Brak modemu odebraliśmy jako zaletę, bo w dzisiejszych czasach to urządzenie jest już zbędnym przeżytkiem.

Dell XPS M1330 z przodu
przód: wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, czytnik kart
Dell XPS M1330 z lewej
lewy bok: gniazdo zasilania, LAN, USB, HDMI, FireWire
Dell XPS M1330 z prawej
prawy bok: włącznik WiFi, włącznik Bluetooth, szczelinowy napęd optyczny, USB, blokada Kensingtona
Dell XPS M1330 od tyłu
tył: akumulator, wylot wentylatora

Osprzęt

Klawiatura XPS-a jest rewelacyjna. Jak wspomniano, zajmuje ona całą szerokość pulpitu. Jeżeli ktoś lękał się, że w takim małym sprzęcie spotka go z jej strony niewygoda, próżne obawy. Paradoksalnie, jest ona jedną z największych zalet, a zarazem tkwi w niej jedna z największych bolączek tego laptopa.

Jako że zasadnicze i do tego kluczowe płytki są wielgachne, pisze się bardzo wygodnie. Szkoda tylko, że Esc jest tak mały, zaś osoby pracujące zawodowo z tekstami uwierać będzie Del po laptopowemu niepraktyczny i w niedosiężnym miejscu. Natomiast strzałki są wręcz ogromne, co docenią nie tylko pasjonaci gier. Klawisze są przede wszystkim raczej twarde, a ich skok jest średni.

No, to teraz rozprawmy się z felerem. Podczas mocnego klepania w prawą część klawiatury na aluminiową płytę pulpitu przenoszą się wibracje, czego skutkiem jest nader nieprzyjemny podźwięk przypominający bębnienie w pustą puszkę aluminiową. Jest on na tyle irytujący, że co wrażliwych może zniechęcić do korzystania z komputera. Wydaje się, że to niedoskonałość konstrukcyjna konkretnego egzemplarza, której nie dostrzeżono w trakcie kontroli jakości.

Tabliczka touchpada jest nieco za mała, żeby myśleć o przeprowadzaniu skomplikowanych operacji czy stosowaniu jej w newralgicznych momentach. Poza tym trzeba jednak przyznać, że gładzik działa należycie.

Przypasowały za to bardzo nam przyciski touchpada o miękkim, ale relatywnie krótkim skoku, które praktycznie nie wydawały z siebie kliku.

touchpad w Dell XPS M1330
touchpad
klawiatura w Dell XPS M1330
klawiatura

Obraz

matryca w Dell XPS M1330
diagram barw

Niestety, nasz egzemplarz wyposażony był w tradycyjny ekran 13,3" WXGA podświetlany lampą CCFL firmy AU Optronics. Za dopłatą można bowiem zażyczyć sobie cieńszy, lżejszy i oszczędniejszy wyświetlacz podświetlany diodami LED. Ten pierwszy ma też nieco gorsze parametry użytkowe.

Maksymalna jasność obrazu wyniosła 221,9 cd/m² (nitów). Panel LED cechuje zaś znamionowa luminancja w wysokości 300 nitów. Rozświetlenie jest mało zadowalające, gdyż wynosi 77%. Co więcej poziom czerni jest wygórowany (0,9 cd/m²), skutkiem czego zaś maksymalny kontrast wynosi tylko 247:1. Dla użytkownika objawia się to tym, że obraz jest stosunkowo mało ostry, a jego elementy barwy czarnej wpadają w szarzyznę.

No Illumination data found for specs ID 2138 or illumination item with ID
refleksy w Dell XPS M1330
na zewnątrz

Producent przewidział tylko osiem stopni regulacji jasności - nieco za mało, jako że pomiędzy poszczególnymi ustawieniami występują zbyt duże różnice. Poza tym dolegliwy dla użytkownika może być fakt, że ze względu na projekt (srebrne ramki z boku wydłużają ekran optycznie ku górze) powstaje złudzenie, iż obraz powinien być wyświetlany również na wspomnianej wcześniej wąskiej listewce ograniczającej matrycę od góry.

Kąty widzenia w poziomiezadowalające, natomiast te w płaszczyźnie pionowej - po prostu wąskie. Szczególnie źle wygląda to w razie patrzenia na ekran od spodu, jako że wówczas wychodzi szybko i nader jaskrawie efekt negatywu. Nie będzie to jednak widok często spotykany przez użytkownika, gdyż ekran można odchylić maksymalnie tylko do 140°.

kąty widzenia w Dell XPS M1330
kąty widzenia w Dell XPS M1330
kąty widzenia w Dell XPS M1330
kąty widzenia w Dell XPS M1330
kąty widzenia w Dell XPS M1330
kąty widzenia w Dell XPS M1330
kąty widzenia w Dell XPS M1330
kąty widzenia w Dell XPS M1330

Osiągi

Symbol XPS (Xtreme Performance System) w nazwie komputera zobowiązuje. Dell opatruje nim maszyny o prawdziwie wybitnej wydajności. To właśnie z tego powodu zacieraliśmy ręce, sycąc oczy samą specyfikacją notebooka. Małe laptopy wyposażane są bowiem w procesory niskonapięciowe, które pobierają niewiele prądu, ale są dość nieruchawe. Kupując M1330, mamy zaś do wyboru pełnowartościowe jednostki z rodziny Core 2 Duo. W egzemplarzu, który testowaliśmy, zamontowany został procesor T7300 2,0 GHz.

Rzadko widywaną w laptopach tej wielkości jest też karta graficzna GeForce 8400M GS (oferowana jest ona również we wspomnianym, szacunkowo dwa razy droższym od Della na rynku amerykańskim, Sony Vaio SZ). Dzięki niej XPS M1330 może służyć nie tylko do pracy, ale i do rozrywki. Nam bardziej odpowiadałaby wersja ze zintegrowaną (i energooszczędną) kartą GMA X3100, jednak wespół z nią sprzęt ten nie jest już godny miana XPS...  

Całości naszego systemu dopełniały 1 GB pamięci RAM (podzielony niestety na dwie kości, ale nie ma problemu z dostaniem się do ich gniazd) oraz wydajny, szybki dysk renomowanej firmy Seagate o pojemności 120 GB.

» No benchmarks for this notebook found!

» No benchmarks for this notebook found!

No HDD benchmark entry found!

Sprawność w grach (Fraps 60 s):

Company of Heroes
rozdzielczość 1024x768, detale na "high/med", AA wyłączony
min. 11, śr. 16,92, 22 maks.  kl/s

FIFA 07
domyślne ustawienia wersji demonstracyjnej
min. 28, śr. 37,47, maks. 61 kl/s

Genesis Rising
rozdzielczość 1280x1024, detale na "high", AA włączony
min. 0, śr. 51,52, maks. 81 kl/s

Supreme Commander
rozdzielczość 1024x768, detale na "high", AA wyłączony
min. 9, śr. 11,47, maks. 16 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

XPS M1330 w wersji z niezintegrowaną kartą graficzną jest dość hałaśliwy. Nie dotyczy to pracy bez obciążeń, która odbywa się w atmosferze względnej ciszy (przeszkadza jedynie niestrudzenie mielący dysk, jak to pod Vistą).

Kiedy obciąży się poważniej procesor i układ graficzny, wentylator zrywa się do pracy od razu i rach, ciach przechodzi kolejne stopnie aż po trzeci, to znaczy ten maksymalny. Wiatrak pracuje stale (natężenie hałasu może więc wynieść maksymalnie 44 dB), jednak w razie zmniejszenia obciążenia reaguje natychmiast ograniczeniem swoich obrotów.

Podczas testowania naszego egzemplarza natknęliśmy się na drobne piszczenie podczas pracy na baterii (żeby je usłyszeć, potrzebna jest cisza i zbliżenie ucha do klawiatury) oraz na zasilaczu (nie zawsze). Gorszy natomiast jest znacznie donośniejszy dźwięk wysokiej częstotliwości wydawany przez zasilacz podczas ładowania akumulatora wyłączonego komputera.

Uruchamianiu systemu towarzyszy zgrzyt wydawany przez szczelinowy napęd optyczny. Ten sam dźwięk kojarzący się niemile ze sprzętem dentystycznym towarzyszy również wsuwaniu i wyrzucaniu płyty z tegoż napędu. W trakcie projekcji filmu odtwarzacz jest jednak zadowalająco cichy.

No Loudness Data found for specs ID 2138

Ciepło

Z początku wydawało nam się, że nadmierne nagrzewanie będzie problemem. Używany na kolanach laptop stawał się szybko takim piecykiem, że nie dawało się usiedzieć. Wynikała to z tego, że złożywszy na niej komputer, zasłaniamy lewą nogą wlot powietrza do wiatraczka. Jednak, kiedy nadeszła fala chłodów, problem ten przestał być odczuwalny. Spód rozgrzewał się w granicach 37-40 stopni (dane naniesione na rysunek pochodzą ze standardowych  pomiarów wykonanych podczas używania komputera stojącego na biurku). Poza tym M1330 jest na tyle lekki i niewielki, że można go trzymać centralnie na jednej nodze, by nie zasłaniać wiatraczka. W klimatyzowanych wnętrzach nawet w wersji z GF 8400M GS powinien nie nagrzewać się odczuwalnie.

Upper side

palmwrist: 36,8°C max: 42,7°C avg: 35,1°C

Bottom side

max: 37,8°C avg: 34,7°C

Głośniki

Nie można być z nich do końca zadowolonym. Siła głosu jest nie wybijająca się, a jakości dźwięku daleko do oceny wzorowej. Naszym zdaniem są one jednak w stanie zadowolić użytkownika mało wymagającego, tudzież skłonnego do kompromisu. 

Praca na akumulatorze

Dell XPS M1330 to dziwna hybryda bardzo poręcznego, małego laptopa z wydajnymi podzespołami, które są dość energochłonne. Skutkiem tego nie nacieszymy się nazbyt długo wolnością od zasilacza. Złożony z sześciu ogniw akumulator o pojemności 56 Wh wystarcza na przynajmniej godzinę z minutami a maksymalnie cztery godziny pracy.

Do wyboru są jeszcze 4-komorowe maleństwo (37 Wh; tylko w wersji ze zintegrowaną kartą X3100) oraz 9-komorowy mamut, który służy jednocześnie jako postument dla lapka (nie tylko wystaje bowiem poza obrys do tyłu ale i poniżej jego nóżek).

Wydajność akumulatora
luz
4h 05min
DVD
2h 07min
obciążenie
1h 11min
Warning: No power consumption data found

Podsumowanie

Dell stworzył jednego z ładniejszych lapków w historii i śmiało można powiedzieć, że będzie to maszyna kultowa. Jakimi zgłoskami się zapisze? To już trudno orzec - jeżeli nie złotymi, to wydaje nam się, że przynajmniej srebrnymi. Są jednak spore szanse na platynowe.

Osoby, które niecierpliwiły się w kolejce, po otrzymaniu M1330 dojdą niewątpliwie do przekonania, że warto było czekać na ten sprzęt, gdyż jego walory użytkowewysokie (laptop jest sprytnie poręczny a jednocześnie szybki jak przecinak).

Polecamy jednak zrezygnować z mocniejszej karty graficznej. Czyni ona komputer dość głośnym w trakcie pracy z obciążeniem, a kiedy jest ciepło, nieprzyjemnie grzeje się on podczas pracy na kolanach. No i wreszcie, skoro to tak fantastycznie mobilny sprzęt, chciałoby się osiągać dłuższe czasy pracy na akumulatorze nie czyniącym z komputera pokraki. Optymalnym byłby na dodatek dysk SSD (który sprawia, że M1330 działa dłużej na akumulatorze i jest absolutnie cichy podczas pracy bez obciążenia), ale to rozwiązanie raczej nie wchodzi w rachubę z powodu  wygórowanej ceny.

Dell XPS M1330
Dell XPS M1330
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Dell XPS M1330
bohater testu: Dell XPS M1330

Specyfikacja techniczna

Dell XPS M1330
Procesor
Intel Core 2 Duo T7300 2 x 2 GHz, Merom
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 8400M GS - 128 MB VRAM
Pamięć
1024 MB 
, Hyundai DDR2-667, 2x 512 MB
Matryca
13.00 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, (AU Optronics AUO1424)
Dysk twardy
120 GB - 5400 rpm, 120 GB 
, 5400 obr/min, Seagate Momentus 5400.3 ST9120822AS: 120GB, 5400rpm
Złącza
ExpressCard, 2x USB 2.0, HDMI, FireWire, S-Video, VGA, wej¶cie mikrofonowe, wyj¶cie s³uchawkowe, modem, LAN, blokada Kensingtona
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 23 x 318 x 238
Akumulator
, litowo-jonowy Dell/Sanyo 56 Wh (6 ogniw)
Inne
Intel Crestline PM965, HDD: 120GB, 5400rpm, Seagate Momentus 5400.3 ST9120822AS, SigmaTel STAC9228 @ Intel 82801HBM ICH8M - HD audio, szczelinowy Matshita DVD+-RW UJ-857G,
Waga
1.8 kg
Cena
6950 PLN

 

Sklep M&M Notebooks
Dell nareszcie stworzył laptop, który mile łechcze estetyczne poczucie smaku
XPS M1330 to jeden z najładniejszych aktualnie oferowanych notków
obudowa ma kształt klina, a z tyłu wieńczy ją opływowy akumulator
niskie ścianki boczne nie pozwoliły konstruktorom na zamontowanie wielu interfejsów, ale cieszy obecność wyjścia HDMI
z tyłu brak jakichkolwiek portów – po części z winy specyficznego zawiasu
z prawej strony widnieje (jako podłużna szpara w głębi) napęd optyczny typu szczelinowego (slot-in)...
...który jest głośny jedynie przy rozruchu oraz wkładaniu i wyrzucaniu płyt
aluminiowa płyta na pulpicie robi wrażenie, ale pobrzękuje podczas pisania na klawiaturze
wyposażony w mocną (jak na tę klasę sprzętu) M1330 jest dość hałaśliwy, kiedy go przycisnąć

Pro

  • rewelacyjny, harmonijny wygląd
  • fantastyczna poręczność
  • niewielkie gabaryty
  • materiały konstrukcyjne
  • wykonanie na medal (choć ponoć bywa z tym różnie)
  • kapitalnej wielkości klawisze
  • wydajny procesor
  • niezintegrowana karta graficzna
  • port HDMI
  • ciche przyciski touchpada
  • Contra

  • nagrzewanie podczas pracy na kolanach
  • blaszany pobrzęk klawiatury
  • piszczenie
  • trzaskanie zamykanego ekranu
  • tylko dwa porty USB
  • relatywnie krótka praca na akumulatorze
  • kąty widzenia w pionie (matryca z CCFL)
  • > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell XPS M1330
    Tomasz Cyba (Update: 2015-07- 9)