Notebookcheck Logo

Test Asus Eee PC 1015PN

W sytuacji globalnego zachłyśnięcia się tabletami, mało kto zauważa, że w segmencie netbooków dokonał się nareszcie istotny przełom technologiczny. Do tych miniaturowych komputerów przenośnych montowane są  od niedawna dwurdzeniowe procesory, energooszczędne i wykazujące zarazem niezłe osiągi. Jednym z nich jest Asus 1015PN, który na dodatek posiada wydajną grafikę Nvidii i matową matrycę o wyjątkowo dobrych parametrach. Jeśli dołożymy do tego długą pracę na zasilaniu z akumulatora, mamy materiał na hit.

Asus Eee PC 1015PN

Obudowa

Nowy netbook Asusa to interesujące połączenie nieskomplikowanych kształtów i dobrej jakości materiałów. Dostępne warianty kolorystyczne ograniczono tym razem do trzech obudów, które występują w kolorze czarnym (mat), czerwonym (również mat) oraz białym z wykończeniem na połysk. Wystrój zewnętrzny jest stonowany. Problemu nie stanowią tu nawet lśniące powierzchnie będące często na widoku dla użytkownika (otoczenie klawiatury i ramka ekranu). Równie zadowalające jak wykonanie są wrażenia przy dotykaniu obudowy.

Aspekty wizualne to jednak nie jedyna zaleta testowanej obudowy w wersji z matowym wykończeniem. Jest ona także niepodatna na zbieranie kurzu i smug powstających w efekcie palcowania. Znacznie mniejsze jest też ryzyko pojawiania się rys i podobnych skaz. Jedynym wyjątkiem są oczywiście powierzchnie błyszczące oraz te imitujące chrom. Obudowa charakteryzuje się też należytą sztywnością i stosunkowo ciężko wymusić na niej poddanie się wywieranemu naciskowi.

Zestaw dostępnych interfejsów został nieco zmodyfikowany i wzbogacony o złącze HDMI w wersji 1.3. Działa ono jednak wyłącznie z dodatkowym układem graficznym Nvidia ION 2 (Nvidia Next Generation ION). W przypadku pracy z aktywnym układem GMA 3150 Intela HDMI jest bezużyteczne. Jest to podyktowane specyfikacją platformy Intel Pine Trail, która nie obsługuje tego interfejsu. Asus 1015PN został ponadto wyposażony w port USB 2.0 oraz analogowe wyjście VGA. Na lewej ściance obudowy zainstalowano również gniazdo zasilacza oraz wylot układu chłodzenia.

Pomimo doposażenia komputera w nowe złącze peryferyjne, Asusowi udało się rozplanować wszystkie dostępne interfejsy w sposób jak najbardziej poprawny. Odległości pomiędzy poszczególnymi portami są wystarczające, aby zapewnić wygodne podłączanie i używanie dodatkowego sprzętu. Model 1015PN nie został jednak wyposażony w port USB 3.0.



lewy bok: gniazdo zasilania, VGA, USB 2.0, HDMI, otwory wentylacyjne
lewy bok: gniazdo zasilania, VGA, USB 2.0, HDMI, otwory wentylacyjne
prawy bok: czytnik kart, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, 2x USB 2.0, blokada Kensingtona, LAN
prawy bok: czytnik kart, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe, 2x USB 2.0, blokada Kensingtona, LAN
z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

W Eee PC 1015PN zastosowano sprawdzoną już klawiaturę typu chiclet z płytkami klawiszy o wymiarach 14x14 mm. Zarówno ich skok, jak i opór można określić jako bardzo dogodny.

Niezmieniony względem modelu 1015P pozostał także sporych rozmiarów gładzik, którego matowa powierzchnia zapewnia dobre prowadzenie palca. Płytka dotykowa została osadzona bezpośrednio w podkładce pod ręce, a jej granice oznaczono jedynie przy użyciu dwóch cienkich linii. Komfortowy a jednocześnie precyzyjny ślizg umożliwia w efekcie bezproblemową nawigację kursorem. Gładzik obsługuje oczywiście funkcję dotyku wielopunktowego za pomocą dwóch palców, ale nie został wyposażony w strefę do przewijania ekranu w pionie. Stawiające komfortowy opór klawisze myszki ukryto zaś pod pseudochromowaną belką.

klawiatura QWERTY (fot. Asus)
klawiatura QWERTY (fot. Asus)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

matowa matryca to duży atut Asusa
matowa matryca to duży atut Asusa
różnica w jakości obrazu w zależności od aktywnego układu graficznego jest ewidentna (z lewej: GMA 3150, z prawej: ION 2)
różnica w jakości obrazu w zależności od GPU

Asus Eee PC 1015PN oferowany jest z matowym wyświetlaczem o przekątnej ekranu wynoszącej 10,1”. Jego natywna rozdzielczość to 1024x600 pikseli. Komputer umożliwia ponadto ustawienie interpolowanej (wyższej) rozdzielczości 1024x768 pikseli. Dodatkowo, podczas pracy na zintegrowanym układzie graficznym GMA 3150 Intela, możliwe jest uzyskanie w tym samym procesie jeszcze wyższej rozdzielczości 1152x864.

Zastosowanie diod LED gwarantuje jednolite a jednocześnie jasne podświetlenie całego ekranu. Maksymalna wartość luminancji to 287 cd/m² w jego centralnym obszarze, przy czym średnia z pomiarów w dziewięciu miejscach wyniosła 278 cd/m². W praktyce pozwala to na zachowanie zbliżonych do siebie wartości na całej powierzchni roboczej.

Należy przy tym pamiętać, iż maksymalny poziom jasności jest uzależniony od aktywowanego w danym momencie układu graficznego. W przypadku zintegrowanego rdzenia GMA 3150 Intela wyświetlany obraz jest wyraźnie ciemniejszy.

Nvidia ION 2

270
cd/m²
278
cd/m²
275
cd/m²
274
cd/m²
287
cd/m²
280
cd/m²
277
cd/m²
283
cd/m²
282
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 287 cd/m² (Nits) średnia: 278.4 cd/m²
rozświetlenie: 94 %
kontrast: 957:1 (czerń: 0.3 cd/m²)

Intel GMA 3150

122
cd/m²
126
cd/m²
126
cd/m²
126
cd/m²
133
cd/m²
124
cd/m²
123
cd/m²
128
cd/m²
127
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 133 cd/m² (Nits) średnia: 126.1 cd/m²
rozświetlenie: 92 %
na akumulatorze: 133 cd/m²
kontrast: 887:1 (czerń: 0.15 cd/m²)

Matryca w testowanym Eee PC charakteryzuje się również dobrym współczynnikiem kontrastu, a mianowicie 957:1. Sprzyja temu przede wszystkim niski poziom czerni (0,3 cd/m²), który oddaje dość poprawne wyświetlane tego właśnie koloru. Niemniej jednak obraz i tak nie jest idealny pod tym względem. Rozświetlenie ekranu wypada natomiast znakomicie i wynosi 94%. Pozwala to uniknąć zauważalnych różnic w jasności – obraz jest praktycznie idealnie homogeniczny. Ramka ekranu, choć prezentuje się dość atrakcyjnie dzięki wykończeniu na wysoki połysk, jest też niestety źródłem drażniących na dworze refleksów.

Pod względem odwzorowania kolorów ekran omawianego Asusa radzi sobie dość przeciętnie, ale zapewnia wystarczającą jakość obrazu do pracy na co dzień. Nie nadaje się on jednak do zastosowań bardziej zaawansowanych. W najlepszym razie można tutaj mówić o zakresie zbliżonym do przestrzeni sRGB.

Asus Eee PC 1015PN a przestrzeń sRGB (obszar bezbarwny)
1015PN a sRGB (o. bezbarwny)
Asus Eee PC 1015PN a Apple MacBook Pro 13 (obszar bezbarwny)
1015PN a MBP 13 (o. bezbarwny)
Asus Eee PC 1015PN a HP Envy 14 z matrycą Radiance (obszar bezbarwny)
1015PN a Envy 14 (o. bezbarwny)
Asus Eee PC 1015PN a Dell Studio XPS 16 z matrycą RGB LED (obszar bezbarwny)
1015PN a SXPS 16 (o. bezbarwny)

Poszczególne parametry ekranu sprzyjają używaniu Eee PC 1015PN na świeżym powietrzu. Zapewniają one czytelny obraz zarówno w pełnym słońcu, jak i w świetle rozproszonym. Podczas pracy na zewnątrz nie unikniemy natomiast widoku wyblakłych kolorów; problem ten nie waży jednak znacząco na przystosowaniu testowanego Asusa do pracy na dworze.

Kąty widzenia mają standardowy zakres. W linii poziomej pozostają one stabilne nawet przy większych odchyleniach względem pozycji centralnej. Zmianie pozycji nie towarzyszą wtedy przekłamania kolorów czy inwersja wyświetlanego obrazu. W płaszczyźnie pionowej sytuacja wygląda znacznie gorzej. Obraz stosunkowo szybko traci na swojej jednolitości, a finalny efekt można przyrównać do przekształcenia go w negatyw.

Asus Eee PC 1015PN

Osiągi

Testowany Asus to najmłodszy członek rodziny Eee PC wyposażony w jedne z najnowszych podzespołów dostępnych obecnie na rynku. Sercem całego systemu jest dwurdzeniowy procesor Atom N550 taktowany z częstotliwością 1,5 GHz dla każdego rdzenia. Procesor obsługuje cztery 4 wątki i posiada 1 MB pamięci podręcznej L2. Jednostka ta bazuje na platformie Pine Trail Intela, która sama w sobie jest już niestety rozwiązaniem nieco przestarzałym. Nie obsługuje ona np. zainstalowanego w tym netbooku portu HDMI, z którym kompatybilny jest natomiast układ graficzny Nvidii. Oprogramowanie Super Hybrid Engine zostało oczywiście zainstalowane fabrycznie i umożliwia znaczący wzrost wydajności w dziedzinie oszczędzania energii, ale nie zwiększa osiągów procesora czy grafiki.

Oprócz nowoczesnego procesora netbook Asusa korzysta z dwóch jednostek graficznych, z których pierwsza to taktowany niską częstotliwością rdzenia (200 MHz) zintegrowany z CPU układ GMA 3150. Drugą opcję stanowi niezależny układ Nvidia ION 2 (Nvidia Next Generation ION). Testowany 1015PN został wyposażony w jego słabszą wersję z 8 potokami i taktowaniem rdzenia wynoszącym 405 MHz (sterowniki Nvidia Verde 260.99 w wersji 8.17.12.5912).

Warto wiedzieć, iż przełączanie pomiędzy dwoma układami graficznymi może się odbywać w sposób automatyczny lub ręczny, za pomocą programu Asus Graphics Switch. Jest to uzależnione od wersji systemu Windows 7, który w wersji Starter (32-bitowej) instalowanej w tańszych konfiguracjach oznaczonych symbolem 1015PN-...S, wymusza dodatkowo na użytkowniku restart komputera. Modele 1015PN-...M z systemem Windows 7 Home Premium (32-bitowym) korzystają już z rozwiązania automatycznego (Nvidia Optimus).

Pozostałe elementy konfiguracji testowanego modelu 1015PN to dysk twardy Western Digital o pojemności 250 GB oraz 1 GB pamięci DDR3-10600S RAM (1066 MHz). Ewentualne rozszerzenie tych podzespołów zostało ograniczone do zainstalowania maksymalnie 2 GB pamięci RAM w jednym module. Zarówno dysk twardy, jak i pozostałe elementy bazowe zostały szczelnie zamknięte w obudowie, której konstrukcja bardzo utrudnia, o ile nie uniemożliwia, ich wymianę. Warto zatem zapoznać się z warunkami gwarancyjnymi.

CPU-Z CPU
CPU-Z Cache
CPU-Z Mainboard
CPU-Z RAM
GPU-Z
3DMark 2001SE Standard
5470 pkt.
3DMark 03 Standard
3362 pkt.
3DMark 05 Standard
2227 pkt.
3DMark 06 Standard Score
1155 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
2030 pkt.
PCMark Vantage Result
1823 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
526
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
1486
Cinebench R10 Shading 32Bit
1016
Pomoc
HD Tune Pro 4.6 (odczyt)
CrystalDiskMark 3.0 (odczyt i zapis)

Dla każdego z przeprowadzonych benchmarków Eee PC 1015PN testowany był z włączonym profilem wysokiej wydajności w Windows 7 oraz działając w trybie Super Performance (Super Hybrid Engine). Częstotliwość taktowania procesora nie uległa przy tym zmianie.

Testy syntetyczne potwierdziły przewagę testowanego Eee PC nad modelem Eee PC 1015PEM wyposażonym tylko w zintegrowaną grafikę Intela. W teście OpenGL (Cinebench R10) model 1015PN uzyskał mianowicie 1016 a nie zaledwie 278 pkt. Jego wynik jest porównywalny z osiągnięciami małych notebooków, takich jak np. Acer Aspire 1830T czy Lenovo ThinkPad SL300. Zadowalająco wypadają też testy PCMark. W subiektywnym odczuciu szybkość pracy jest postrzegana jako należyta, gdyż aplikacje uruchamiają się szybko i nie trzeba długo czekać na załadowanie się treści kolejnego otwartego okna.

Oferowana przez układ graficzny ION 2 (wolniejsza wersja, 405 MHz) wydajność 3D jest naprawdę wysoka jak na tak mały komputer. W teście 3DMark06 Eee PC 1015PN osiągnął dobry rezultat 1155 pkt. Dla porównania HP EliteBook 2540p z układem GMA HD Intela oraz nowy Lenovo ThinkPad Edge 11 z procesorem Intel Core i3-380UM oraz tym samym rozwiązaniem graficznym wypadły w tym teście tylko niewiele lepiej. Netbook Asusa wyróżnia się pod tym względem w sposób zdecydowany spośród licznych podobnych konstrukcji.  

Omawiany komputer został wyposażony w dysk Western Digital Scorpio Blue (WD2500BEVT-80A23T0) o pojemności 250 GB. Jest to dysk o prędkości 5400 obr/min, który w teście HD Tune Pro 4.6 uzyskał maksymalną prędkość odczytu na poziomie 82,4 MB/s. W programie CrystalDiskMark 3.0 wynik ten był bardzo podobny (80,8 MB/s). Wydajność dysku jest tym samym wystarczająca dla rutynowych zastosowań.

WDC Scorpio Blue WD2500BEVT-80A23T0
przesył danych (minimum): 33.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 82.4 MB/s
przesył danych (średnio): 62.5 MB/s
czas dostępu: 19.5 ms
szybkość interfejsu: 145.3 MB/s
obciążenie procesora: 2.9 %

Odtwarzanie filmów HD i zastosowanie w grach

480p, z dysku, "Big Buck Bunny" (H.264) - płynnie
720p, z dysku, "Big Buck Bunny" (H.264) - płynnie
1080p, z dysku, "Big Buck Bunny" (H.264) - płynnie
480p, z YouTube: "Harry Potter and the Deathly Hollows" (Flash) - płynnie
720p, z YouTube: "Harry Potter and the Deathly Hollows" (Flash) - płynnie
1080p, z YouTube: "Harry Potter and the Deathly Hollows" (Flash) - płynnie

Filmy

Dzięki względnie mocnym (jak na netbook) podzespołom Eee PC 1015PN posiada wszelkie predyspozycje do poprawnego odtwarzania materiału w jakości HD. Odtwarzanie filmu lokalnie zostało sprawdzone na filmie Big Buck Bunny. Klip testowy (H.264) nie sprawiał żadnych problemów we wszystkich trzech rozdzielczościach (480p, 720p oraz 1080p). W czasie jego odtwarzania maksymalne obciążenie procesora wyniosło 20 procent. Sytuacja przedstawia się podobnie dla klipów HD w formacie Flash (YouTube). Potwierdził to test ze zwiastunem filmu Harry Potter and the Deathly Hallows. Użycie CPU dla płynnego odtwarzania materiału w jakości SD (Standard Definition) nie przekroczyło 12 procent. W rozdzielczościach 720p (1280x544, 1762 kb/s) i 1080p (1920x816, 949 kb/s) wspomniany zwiastun również był odtwarzany płynnie, przy czym prędkość wyświetlania (24 kl/s) mogłaby być większa.

Powyższe wyniki są jak najbardziej zadowalające, choć warto pomyśleć o rozszerzeniu pamięci do 2 GB RAM. Przez większość czasu system używa bowiem od 500 do 600 MB.

Gry

Wydajność Eee PC 1015PN sprawdzono na starszych i nowszych (jak np. StarCraft II: Wings of Liberty) grach. Netbook ten spisywał się w nich nieźle i w przypadku większości tytułów umożliwiał płynną rozgrywkę na minimalnych ustawieniach środowiska. W przypadku World of Warcraft (WoW) uzyskano średnio 48,6 kl/s i gra chodziła bez problemu. Jest to wynik bez porównania lepszy od Eee PC 1015PEM wyposażonego w układ GMA 3150, na którym gra w tych samych ustawieniach była po prostu niemożliwa (5 kl/s). Na średnich ustawieniach akcja jest przeważnie płynna, ale nie da się uniknąć sporadycznych przycięć czy dłużącego się wczytywania. Eee PC 1015PN to zatem interesująca propozycja dla tych graczy, którym przyjemność sprawia nawet gra w niskiej rozdzielczości i przy mocno zubożonym odwzorowaniu szczegółów.

low med. high ultra
Counter-Strike Source (2004) 25.8 21.7
World of Warcraft (2005) 48.6 24.4 11.6
Half Life 2 - Lost Coast Benchmark (2005) 30.7
World in Conflict - Benchmark (2007) 23 5
Trackmania Nations Forever (2008) 33.4 9.8
StarCraft 2 (2010) 25.3

Wpływ na otoczenie

Hałas

Wytwarzane przez podzespoły ciepło jest usuwane poza obręb obudowy z pomocą wbudowanego małego wentylatorka. Co prawda emisja hałasu jest nieco podwyższona (adekwatnie do większej niż zwykle wydajności CPU i GPU), natężenie szumu mieści się w granicach normy dla netbooków.

Podczas jałowej pracy komputer zachowuje się bardzo poprawnie. Asus jest właściwie bezgłośny (wentylator się nie kręci), a przy minimalnym obciążeniu zmierzono co najwyżej 32,8 dB.

Pod obciążeniem testowany netbook był już wyraźnie głośny i generowany szum osiągnął maksymalny pułap 38,7 dB. Wykorzystanie pełnego potencjału urządzenia będzie zatem wymagało zaakceptowania tego faktu.

Zamontowany pod podkładką pod ręce 2,5-calowy dysk twardy pracuje komfortowo cicho, generując szmer na poziomie 33,2 dB.

Hałas

luz
32.6 / 32.6 / 32.8 dB
HDD
33.2 dB
obciążenie
34.6 / 38.7 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft SL-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

Emisja ciepła i przejmowanie go przez obudowę to jeden z najważniejszych wyznaczników oceny praktyczności komputerów przenośnych. Choć układ chłodzenia zamontowany w Eee PC 1015PN nie jest w stanie zapewnić idealnych warunków do pracy we wszystkich sytuacjach, radzi on sobie na tym polu całkiem nieźle.

Maksymalna temperatura zmierzona od spodu obudowy w trakcie normalnego użytkowania wyniosła 34,2°C. Ciepło jest odczuwalne minimalnie bądź wcale, dzięki czemu komfort pracy nie zostaje pogorszony.

Pod obciążeniem temperatury rosną wyraźnie i netbook Asusa nagrzewa się maksymalnie do 41,2°C na spodzie. Ergonomia urządzenia jest znacząco pogorszona, ale dotyczy to tylko pracy z komputerem trzymanym na kolanach. Wysoka temperatura na spodzie obudowy nie stanowi żadnego problemu podczas obsługi netbooka spoczywającego na biurku. Powierzchnia podkładki pod ręce pozostaje bowiem przez cały czas chłodna.

w stresie
 31.3 °C30.3 °C28.1 °C 
 32.2 °C31.7 °C28.8 °C 
 32 °C30.1 °C26.6 °C 
maks. w ogóle: 32.2 °C
średnia: 30.1 °C
32.2 °C34.7 °C40.2 °C
31.4 °C41.2 °C39.9 °C
27.7 °C35.8 °C35 °C
maks. w ogóle: 41.2 °C
średnia: 35.3 °C
zasilacz  44.5 °C | temperatura otoczenia 20.6 °C | Voltcraft IR-360
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.1 °C / 86 F, compared to the average of 29.8 °C / 86 F for the devices in the class Netbook.
(+) The maximum temperature on the upper side is 32.2 °C / 90 F, compared to the average of 33.1 °C / 92 F, ranging from 21.6 to 53.2 °C for the class Netbook.
(±) The bottom heats up to a maximum of 41.2 °C / 106 F, compared to the average of 36.6 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.5 °C / 82 F, compared to the device average of 29.8 °C / 86 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (32 °C / 89.6 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 29.3 °C / 84.7 F (-2.7 °C / -4.9 F).

Głośniki

Asus nie dokonał tutaj jakichkolwiek zmian i wyposażył netbook 1015PN w parę głośniczków stereofonicznych. Dźwięk jest w dużej mierze przesycony tonami z górnego zakresu częstotliwości, przez co ze sceny znikają nie tylko tony średnie, ale oczywiście i bas.

Wydajność akumulatora

Na wyposażeniu testowanego Asusa znalazł się 6-ogniwowy akumulator, którego pojemność w zależności od modelu może wynosić 4400 lub 5200 mAh.

Najkrótszy przebieg, na układzie Nvidia ION 2, uzyskano podczas klasycznego testu Battery Eater. W tym czasie wykonywane były zaawansowane obliczenia graficzne Open GL przy jednoczesnym podświetleniu matrycy do maksimum oraz z włączonymi modułami łączności bezprzewodowej. Dodatkowo ustawiony został profil wysokiej wydajności w Windows 7, a także tryb Super Performance. W takich warunkach akumulator uległ wyczerpaniu po upływie 3:05 h. Jeśli jednak chcemy używać komputera wyłącznie do surfowania w sieci, oglądania filmików czy sprawdzania poczty elektronicznej przy dobrze podświetlonym ekranie, Eee PC 1015PN jest w stanie służyć użytkownikowi przez 6,5 h bez przerwy. Dzięki opcji przełączania grafiki na zintegrowaną netbook ten jest w stanie dotrzymać kroku modelom posiadającym tylko ten słabszy układ Intela.

Maksymalne przebiegi na akumulatorze dla obu dostępnych układów graficznych porównano zaś w teście czytelnika. W tym przypadku poziom jasności został ustawiony na minimum, dokonano stosowanych zmian w oprogramowaniu Super Hybrid Engine oraz wybrano opcję oszczędzania energii dla Windows 7. Przy włączonej karcie Nvidii uzyskano przyzwoite 6:50 h. Przełączenie grafiki na układ GMA 3150 umożliwiło zaś zakończenie testu z najdłuższym przebiegiem na jednym ładowaniu, z wynikiem 9:20 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.4 / 0.7 W
luzdarkmidlight 12.2 / 15 / 16.6 W
obciążenie midlight 20.9 / 27.2 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 960
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
9h 20min
sieć przez WLAN
6h 38min
obciążenie
3h 05min

Podsumowanie

Asus Eee PC 1015PN zadziwia funkcjonalnością w wielu obszarach, które do tej pory znajdowały się poza zasięgiem właścicieli netbooków. Można do nich zaliczyć m.in. płynne odtwarzanie filmów w jakości HD, stosunkowo wysoką wydajność w grach a także 10-calowy ekran o matowej powierzchni. Komfortowe warunki pracy zapewniają dodatkowo wygodna klawiatura oraz fajny gładzik. Eee PC 1015PN posiada też dobrej jakości obudowę, która tym razem nie jest już jednak dostępna w tak wielu wariantach kolorystycznych.

Do pozostałych zalet Asusa można zaliczyć port HDMI oraz dobre przebiegi na akumulatorze uzyskiwane w różnorakich ustawieniach środowiska pracy. Przełączenie systemu na wydajniejszy układ graficzny Nvidii skutkuje jednak zauważalnie większym poborem mocy oraz odczuwalnymi zmianami w kulturze pracy urządzenia.

Please share our article, every link counts!
Asus Eee PC 1015PN
z bliska: Asus Eee PC 1015PN

Specyfikacja techniczna

Asus Eee PC 1015PN
Procesor
Intel Atom N550 2 x 1.5 GHz, Pineview
Karta grafiki
NVIDIA ION 2 - 512 MB VRAM, rdzeń: 405 MHz, DDR3, dodatkowo Intel GMA 3150, 8.17.12.5912
Pamięć
1024 MB 
, ASint DDR3-1066, maks. 2 GB
Matryca
10.10 cali 16:9, 1024 x 600 pikseli, HSD03E9, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel NM10
Dysk twardy
WDC Scorpio Blue WD2500BEVT-80A23T0, 250 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek ALC269 @ Intel NM10 ICH
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD, SDHC, MMC, -
Łączność
Atheros AR8132 PCI-E Fast Ethernet Controller (10/100MBit/s), Broadcom 802.11n (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0 +HS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 25.9 x 262 x 178
Akumulator
47 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 4400 mAh, 10,8 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Starter 32 Bit
Camera
kamerka: 0.3 MPx
Inne
-, -, 24 miesiące(y) gwarancji, -
Waga
1.28 kg, zasilacz: 135 g
Cena
379 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Felix Sold
Tłumaczenie: Krzysztof Borowiec

Podobne laptopy

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Asus Eee PC 1215B
Radeon HD 6250, C-Series C-50, 12.10", 1.501 kg
Recenzja Asus Eee PC 1015B
Radeon HD 6250, C-Series C-50, 10.10", 1.3 kg
Recenzja Asus Eee PC 1015PX
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N570, 10.10", 1.178 kg
Recenzja Asus Eee PC 1215T
Radeon HD 4250, Athlon II Neo K125, 12.10", 1.5 kg
Recenzja Asus Eee PC 1018P
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N475, 10.10", 1.13 kg
Recenzja Asus Eee PC 1015PEM
Graphics Media Accelerator (GMA) 3150, Atom N550, 10.10", 1.25 kg

Notebooki tego samego producenta

Za

+wzornictwo i jakość wykonania
+charakterystyka pracy urządzeń sterujących
+dobre parametry matowej matrycy
+wydajność biurowa i w grach
+układ graficzny Nvidia ION 2
+port HDMI
+przebiegi na akumulatorze
 

Przeciw

-ograniczone możliwości rozbudowy
-Windows 7 Starter (nie obsługuje automatycznego przełączania grafiki)
-ograniczona liczba interfejsów
-kiepskie głośniki
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus Eee PC 1015PN
Felix Sold (Update: 2020-01-26)