Notebookcheck Logo

Poradnik kupującego

W niniejszym artykule przedstawiamy sztuczki i wybiegi przydatne przy zakupie laptopa oraz wyjaśniamy, jakie cechy i charakterystyki sprzętu są konieczne i wystarczające dla określonych jego zastosowań.

 

 

Kupujemy:

  • laptop biurowy: do zastosowań biurowych, korzystania z internetu i innych niewymagających czynności
     
  • laptop do gier: do wymagających gier i innych zastosowań multimedialnych potrzeba sprzętu o wysokiej wydajności
     
  • subnotebook: mały, lekki i zawsze przy Tobie

LAPTOP DO INTERNETU I UŻYTKU BIUROWEGO

HP Pavilion zv6214
Toshiba Satellite L20-155
MSI Megabook S425

W niniejszym artykule przedstawiamy sztuczki i wybiegi przydatne przy zakupie laptopa oraz wyjaśniamy, jakie cechy i charakterystyki sprzętu są konieczne i wystarczające dla określonych jego zastosowań.

Procesor
Najsłabsze stosowane w urządzeniach przenośnych jednostki centralne zazwyczaj wystarczają do takiego przeznaczenia. Obecnie dostępne procesory VIA i Transmeta są wolniejsze od odpowiedników spod znaków AMD i Intel. W ich przypadku wypadnie niestety uzbroić się w cierpliwość. Polecamy Intel Celeron M. Brakuje mu co prawda funkcji oszczędzania prądu Pentium M (czego konsekwencją jest krótszy czas pracy na akumulatorze), jednak jego stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry. AMD Sempron, Turion, Intel Pentium M, Core Duo nadadzą się oczywiście równie znakomicie. Aby uzyskać więcej informacji, wypadnie zapoznać się z naszym zestawieniem mobilnych procesorów, do którego w tym momencie odsyłamy.

Grafika
Zupełnie wystarczające są do tego rodzaju zastosowań karty graficzne z dzieloną pamięcią, zaś nowoczesne karty zintegrowane, jak np. Intel GMA 950 lub ATI Xpress 1100, nie powinny, przy jednoczesnym zastosowaniu dwukanałowych modułów pamięci operacyjnej, nieść ze sobą ubytków prędkości. Również i najgorsze karty graficzne w zupełności wystarczają do korzystania z internetu. W naszym porównaniu kart graficznych przybliżamy podział tych urządzeń.

Pamięć operacyjna
Idealne urządzenie powinno posiadać 512 MB RAM (taka ilość wystarczy nawet przy zastosowaniu karty graficznej z dzieloną pamięcią, która jej trochę zżera).  Więcej niż 1024 MB byłoby już grubą przesadą. Poza tym korzystnie jest zastosować moduł Dual Channel (w tym wypadku dwie kości wykorzystywane są równocześnie), jeżeli wybraliśmy zintegrowaną  kartę grafiki.

Ekran
Im większy, tym lepszy. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na fakt, że dla wielu osób praca przy wysokiej rozdzielczości jest na dłuższą metę męcząca. Tutaj proponowalibyśmy zmieścić się w przedziale 85-100 DpI (Dots per Inch) (np. 1024x768 pikseli przy ekranie 15-calowym lub 1280x800 pikseli dla ekranu 15,4"). Prosimy sprawdzić na naszej liście DPI, jak prezentują się rozdzielczości poszczególnych urządzeń. Nieistotne jest w tym przypadku, czy będzie to ekran panoramiczny, czy tradycyjnego formatu. Jeżeli zamierzają Państwo pracować z laptopem przez dłuższy czas lub korzystać z niego również na zewnątrz, należy baczyć na to, czy dana matryca jest wolna od refleksów, czy też nie.

Osprzęt
Bezprzewodowa karta sieciowa WLAN to bardzo przydatny w laptopach element wyposażenia i nie powinno go zabraknąć. Odpowiedni standard to 802.11bg (choć standard b w pełni wystarcza do buszowania w sieci).
Oprócz tego potrzeba minimum dwóch portów USB.

Przykładowe laptopy
HP Pavilion zv6214: solidnej budowy, dopracowany notebook biurowy
Toshiba Satellite L20-155: komputer dla początkującego użytkownika
MSI Megabook S425: mały, stylowy towarzysz podróży
IBM/Lenovo Thinkpad T60: drogi, ale wart wydanych pieniędzy

LAPTOP DO GIER I MULTIMEDIÓW

ChiliGREEN Mobilitas CT M7-M570A
Toshiba Satellite P100-102
BEMI CW1710

Użytkownicy, którzy myślą o urządzeniu do gier i innych wymagających zastosowań, powinni zdecydować się na taki komputer. Moc obliczeniowa jest tu niemal równie ważna co karta graficzna, której osiągi są sprawą kluczową. Również matryca powinna być odpowiednio szybka i dużych rozmiarów.

Procesor
W tym wypadku warto pokusić się o któryś z najmocniejszych modeli, jako że współcześnie wydawane gry mają wygórowane wymagania również względem procesora. Począwszy od poziomu 1,8 GHz możemy nie obawiać się o to, że coś stanie nam na przeszkodzie w płynnej rozgrywce. Zalecane są toteż mocniejsze wersje Intel Pentium M, Intel Core Duo, AMD Turion 64 (X2). Technologia 64-bitowa nie jest jeszcze atutem z racji uwarunkowań, a zalety procesorów dwurdzeniowych wykorzystywane są jeszcze tylko z rzadka. Mimo to jednak rozwiązanie wielordzeniowe to dobra inwestycja na przyszłość.

Prosimy zapoznać się z naszym zestawieniem mobilnych procesorów, gdzie mowa jest również o tych najsilniejszych aktualnie jednostkach.

Grafika
Karta graficzna to praktycznie dusza nowoczesnej maszyny do gier. Zalecany jest tu układ plasujący się w 1. lub 2. klasie osiągów (patrz: porównanie kart graficznych). Osiągi różnych typów tych urządzeń najlepiej porównać w naszym zestawieniu wyników benchmarków kart graficznych używanych w urządzeniach przenośnych. Karty z 3. klasy osiągów trzeba traktować jako absolutną ostateczność, jako że w ich towarzystwie trzeba się liczyć z drastycznymi ograniczeniami ustawień w grach (dzielona pamięć to mogiła!).

Karta taka powinna być obficie zaopatrzona w pamięć, chociaż należy pamiętać, że więcej niż 256 MB to w tej chwili bardziej bajer niż praktyczna konieczność. Modele 256 MB są naprawdę szybsze od tych 128 MB tylko wtedy, kiedy tekstury (albo ustawienia antialisingu) są na wysokim poziomie, tak że dochodzi do wyczerpania zasobów pamięci. W innych sytuacjach modele z mniejszą ilością pamięci mogą nawet okazać się szybsze (jako że często mają wyższą częstotliwość taktowania).

Godne polecenia są w naszej opinii karty nVidia Geforce Go 7900, 7800, 7600 oraz ATI Mobility Radeon X1800, X1600.

Pamięć operacyjna
Współczesne gry potrzebują już 1024 MB RAM. Obecnie 2 GB RAM nie wnosi jeszcze wiele do jakości gry, jednak jeszcze pół roku temu to samo można było powiedzieć o 1 GB. Proponujemy zatem zamontować kość 1024 MB, którą będzie można łatwo dosztukować, kiedy przyjdzie stosowna pora.

Ekran
Zasada, że im większy, tym lepszy, obowiązuje i tutaj. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na fakt, że dla wielu osób praca przy wysokiej rozdzielczości jest na dłuższą metę męcząca. Tutaj proponujemy zmieścić się w zakresie 85-100 DpI (Dots per Inch) (np. 1024x768 pikseli przy ekranie 15-calowym lub 1280x800 pikseli dla ekranu 15,4"). Prosimy sprawdzić na naszej liście DPI, jak prezentują się rozdzielczości poszczególnych urządzeń. Dylemat panorama czy format standardowy będzie wkrótce bezprzedmiotowy, jako że laptopy rozrywkowe są praktycznie produkowane wyłącznie z wyświetlaczami formatu 16:10. Starsze gry nie obsługują jednak rozdzielczości szerokoekranowej i obraz w nich będzie rozciągnięty (albo pojawi się między czarnymi pasami - można to ustawić w sterowniku karty graficznej). Chętnie stosowane są w nich matryce refleksujące, jako że charakteryzują się one wyższą jasnością i kontrastem obrazu. Przy dłuższym użytkowaniu refleksy mogą być jednak drażniące.

Osprzęt
Bezprzewodowa karta sieciowa WLAN to bardzo przydatny w laptopach element wyposażenia i nie powinno go zabraknąć. Jest to szczególnie ważne przy rozgrywce sieciowej - WLAN daje szybką łączność z siecią. Należy też zwrócić uwagę na odpowiednio duże klawisze strzałek (używane choćby przy symulatorach wyścigów). Wytrawni gracze poszukują też dobrych wyjść audio oraz głośników, ponieważ bez wysokiej jakości dźwięku nie można myśleć o zbudowaniu dobrej atmosfery w grze.

Przykładowe laptopy
ChiliGREEN Mobilitas CT M7-M570A: 17-calowy bolid z układem Geforce Go 7800GTX
Toshiba Satellite P100-102: nowoczesny 17-calowy aparat z procesorem Core Duo
BEMI CW1710
: konstrukcja identyczna z ChiliGREEN, ale z kartą graficzną X800XT
Nexoc Odin E803: na zastępstwo komputera stacjonarnego z układem graficznym Geforce 6800

SUBNOTEBOOK - KOMPUTER MAŁY, LEKKI I MOBILNY

MSI Megabook S262
Twinhead Stylebook F10D
Toshiba Portege R200
Toshiba Libretto U100

W tej kategorii urządzeń liczy się przede wszystkim mobilność. Wypada zatem brać pod uwagę niewielkie rozmiary (czy chcemy mieć komputer zawsze przy sobie?), wagę i długi czas pracy na akumulatorze. Ze względu na oszczędność prądu urządzenia takie z reguły wyposażone są w jak najmniejsze procesory i karty graficzne.

Procesor
Należy sięgać po niezbyt łase na prąd rozwiązania. Mogą to być na przykład modele LV (Low Voltage) i ULV (Ultra Low Voltage) Intela, które są wolniej taktowane, ale bardziej energooszczędne. Celeron M może się więc schować (z powodu braku mechanizmu oszczędzania prądu), a o procesorach z desktopów można w ogóle zapomnieć. Do dyspozycji pozostają więc: Intel Pentium M (LV, ULV), Intel Core Duo (LV), Intel Core Solo i AMD Turion MT. Prosimy zajrzeć do naszego zestawienia procesorów, celem uzyskania dokładniejszych informacji (jak choćby zużycie prądu) na temat tych urządzeń.

Grafika
Jako że zależy nam na jak najdłuższej żywotności akumulatora, wszystko obraca się tu wokół zintegrowanych kart graficznych. Szczególnie rozwiązania Intela (w pakiecie Centrino np.) charakteryzują się niskim poborem prądu przy znośnych jeszcze osiągach. Godne polecenia są układy Intel GMA 900 lub jego następca – 950.

Prosimy zaznajomić się z naszym zestawieniem kart graficznych, w którym znalazły się inne energooszczędne rozwiązania zintegrowane.

Pamięć operacyjna
Powinno jej być od 512 MB w górę, w zależności od zakresu zastosowań. Należy wziąć pod uwagę okoliczność, że integrowane karty graficzne opierające się na pamięci współdzielonej (shared memory) pochłaniają z tego nawet do 128 MB! Poza tym korzystnie jest zastosować w takim wypadku moduł Dual Channel (w tym wypadku dwie kości wykorzystywane są równocześnie).

Ekran
Im mniejszy, tym mniejsze zużycie prądu i gabaryty całego urządzenia. Trzeba uważać na zbyt wysoką rozdzielczość, jako że w systemie Windows XP napisy i ikony stają się w jej przypadku strasznie małe i na dłuższą metę wpatrywanie się w nie może przyprawić o ból głowy. Prosimy zatem sprawdzić na naszej liście DPI, jak przedstawiają się rozdzielczości poszczególnych urządzeń. Matryce refleksujące mają na otwartym powietrzu poważną wadę (porównywalną z telewizorem przy silnym nasłonecznieniu). Poza tym luminancja ekranu winna wynosić przynajmniej 150 cd/m², żeby wyświetlany obraz był czytelny także na słońcu (w wypadku matryc refleksujących potrzeba tej luminancji o wiele więcej!).

Osprzęt
Bezprzewodowa karta sieciowa WLAN jest w tego typu urządzeniach bardzo praktyczna, szczególnie jeśli mamy wokół siebie wiele kafejek lub budynków użyteczności publicznej. Jeżeli zależy nam na wysokiej mobilności, warto mieć na podorędziu zapasowy akumulator. Z kolei wbudowany napęd DVD przemienia obdarzone nim urządzonko w małe kino przenośne. Bluetooth oraz port podczerwieni posłużą nam do podłączania komórki (i korzystania za jej pośrednictwem z internetu).

Przykładowe laptopy
MSI Megabook S262: mały, lekki, piękny, mocny i tani!
Twinhead Stylebook F10D: zachwyca swoim ekranem
Toshiba Portege R200: cieniusieńki jak płótno
Toshiba Libretto U100: kilogramowy laptop wielkości kasety wideo

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Rankingi > Poradnik kupującego
Tomasz Cyba, 2006-07- 5 (Update: 2012-07-17)