Notebookcheck Logo

Elektrownia falowa odbija się w wodzie i dostarcza 600 kW mocy

Przekonująca wydajność w teście wytrzymałości: CorPower C4 dostarczył. (Zdjęcie: CorPower)
Przekonująca wydajność w teście wytrzymałości: CorPower C4 dostarczył. (Zdjęcie: CorPower)
Trzy miesiące testów zakończyły się sukcesem. Boja od CorPower była w stanie wygenerować zaskakującą ilość energii elektrycznej z ruchem opóźnionym w czasie - i przetrwała potworne fale w międzyczasie.
Renewable Science

Szwedzki producent CorPower przedstawił pierwsze wyniki trzymiesięcznej fazy testowej swojego obecnego modelu C4. I brzmią one całkiem nieźle, nawet w odniesieniu do obszaru testowego.

Oczywiście CorPower nie chciałby upubliczniać istniejących i nowo odkrytych problemów, ale u wybrzeży Portugalii trzeba najpierw przejść taki długoterminowy test w miesiącach zimowych.

Mówi się, że obejmowały one cztery poważne sztormy z falami o wysokości do 18 metrów (20 jardów). Każdy, kto kiedykolwiek był w Nazaré niedaleko Lizbony, wie, że liczba ta nie jest przesadzona.

Przy takich falach elektrownia falowa przechodzi w rodzaj trybu ochronnego i czeka, aż fala się unormuje.

Jeśli pogoda i fale mieszczą się w normalnym zakresie, boja może generować energię elektryczną z energii kinetycznej. Nie kołysze się wraz z falami, ale porusza się w górę z opóźnieniem.

W ten sposób wykorzystywana jest zwiększona energia wyporu, dzięki czemu boja odbija się od morza. Ta "sztuczka" została pomyślnie przetestowana u wybrzeży Portugalii w najtrudniejszych możliwych warunkach.

Inżynierowie zmierzyli maksymalnie 600 kilowatów. Podczas normalnej pracy powinno to być nawet ponad 800 kilowatów. Średnia moc wyjściowa powinna wynosić około 100 kilowatów. Każda pojedyncza boja generowałaby zatem prawie 900 000 kWh rocznie - od 200 do 300 gospodarstw domowych.

Plany CorPower idą oczywiście dalej. Wkrótce ma zostać uruchomiona sieć tych boi. Celem na bardziej odległą przyszłość jest ich imponująca liczba 20 000, które miałyby wówczas typową moc 20 gigawatów.

Chociaż oceany mają więcej niż wystarczającą przestrzeń i sprzyjające warunki dla takich elektrowni, w tej chwili wydaje się to nieco naciągane. Taka moc odpowiada na przykład mocy wszystkich niemieckich turbin wiatrowych lub mocy Egiptu.

A jednak prognozy są interesujące. Takie elektrownie mogłyby nie tylko pokryć do 20 procent globalnego zapotrzebowania na energię (4 000 terawatogodzin lub 4 000 000 000 000 000 kilowatogodzin). Ale także to, że według producenta koszt jednej kilowatogodziny powinien wynosić około 3 do 4 centów.

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 03 > Elektrownia falowa odbija się w wodzie i dostarcza 600 kW mocy
Mario Petzold, 2024-03- 9 (Update: 2024-03- 9)