be.ez LArobe Classic - pokrowiec w teście
Test LArobe Classic otwiera cały cykl recenzji, w których przyjrzymy się bliżej akcesoriom francuskiej marki be.ez. W tym odcinku mogą się Państwo przekonać, jak prezentuje się pokrowiec na laptop wymoszczony wewnątrz pianką poliuretanową.
Wzornictwo
Do wglądu trafił nam się pokrowiec w wersji Classic, a więc umaszczony na pomarańczowo-czarno (licie pomarańczowe, nie licząc obramowania, jest wnętrze). Odmiana ta jest na pewno praktyczniejsza w codziennym użytkowaniu, ale nie robi takiego wrażenia, jak wersja B&W, której elegancja jest, co tu dużo mówić, olśniewająca.
Produkty be.ez są jednak komplementarne, gdyż producent chce wyposażyć klienta kompletnie. Pokrowiec komponuje się więc idealnie z plecakiem Le Bag Classic (co zresztą widać na załączonych - niebawem - zdjęciach).
Najważniejszym w ochronnym pokrowcu jest metoda zabezpieczenia chowanego w nim laptopa. W be.ez z dwóch stron otacza go pięciomilimetrowa pianka poliuretanowa niskiej sprężystości (LPR). "Niska" sprężystość jest w tym w wypadku jak najbardziej pożądana, oznacza bowiem, że materiał ten w wysokim stopniu absorbuje wstrząsy. Stopień sprężystości mierzony jest przez zrzucenie na badany materiał stalowej kulki - od pianki LPR odbija się ona słabo. W porównaniu ze zwykłą pianką, ta stosunkowo wolno się spręża i równie wolno wraca do poprzedniego kształtu. Bez obaw jednak - w końcu do niego wraca, gdyż jest to materiał z pamięcią kształtu.
Zamek błyskawiczny pozwala rozsunięcie pokrowca do niespełna połowy jego szerokości z obu boków.
Wykonanie
Bez zarzutu. Akcesoria be.ez szyte są co prawda w Chinach, jednak musi się to odbywać w zakładach o ostrym rygorze jakości. Jedyną wadą, jakiej się doszukaliśmy, było niewielkie fabryczne zagięcie pomarańczowej lamówki przy zamku błyskawicznym - coś ucisnęło materiał w tym miejscu tak, że pozostał na nim trwały ślad (informujemy o tym jedynie dla potrzeb uwiarygodnienia recenzji, gdyż taka "wada" nie ma żadnego znaczenia dla użytkownika).
Użytkowanie
Futerał be.ez jest zasadniczo przeznaczony do dodawania bezpieczeństwa laptopowi przenoszonemu w plecaku lub w torbie. Do pomyślenia jest jednak również, by nosić go osobno, tj. w ręce (choć, jak nietrudno sobie wyobrazić, będzie do raczej dotyczyć przemarszów na krótkie odległości, np. z auta do biura lub z jednej sali wykładowej do drugiej).
W praktycznym użytkowaniu świetnie sprawdzają się suwaki. Wydawało nam się, że w tej materii widzieliśmy już wszystko, jednak praca zamka błyskawicznego LArobe protection to po prostu maestria. Lekkość i płynność połączone z pewnością ruchu. Nic tylko przyklasnąć.
Pokrowiec ten został pomyślany dla piętnastocalowego MacBooka Pro i jemu też ma zasadniczo służyć. Oczywiście można go jednak również wykorzystywać do przechowywania laptopów innych marek. Jako że notebook Apple jest komputerem dość szczupłym, nie zmieszczą się w pokrowcu kobyły w rodzaju Toshiby Qosmio F30 (która także jest nominalnie laptopem z ekranem 15,4").
Podsumowanie
be.ez LArobe Classic to elegancki pokrowiec wychodzący naprzeciw najnowszym trendom. Jest on atrakcyjny kolorystycznie, a jednocześnie nie nachalny - poskromiony czernią jaskrawy pomarańcz nie wydaje się bynajmniej krzykliwy. Dlatego korzystając z niego, właściciel nie będzie czuł obciachu, a jednocześnie nie powinien zanadto rzucać się w oczy - uważamy, że takie wypośrodkowanie jest optymalne dla futerału służącego do przechowywania drogocennego sprzętu.
Być może półcentymetrowa pianka ochronna z obu stron to trochę za mało, kiedy jednak przyjdzie - odpukać - do prawdziwej próby, te dodatkowe 5 mm mogą się okazać zbawienne dla naszego laptopa. Co by nie mówić, pokrowiec jest tylko uzupełnieniem bezpieczeństwa, które zapewniane jest zasadniczo przez plecak lub torbę.
Zachęcamy do dyskusji nt. powyższego testu i testowanego sprzętu na naszym forum. -> Forum
Dziękujemy firmie IB Group za udostępnienie pokrowca do testu. Zapraszamy na aukcje dystrybutora sprzętu be.ez.