Notebookcheck Logo

Test Packard Bell EasyNote LM81 i LM85

Recenzje porównawcze to w naszym serwisie rzadkość, ale kiedy się już pojawiają, to stanowią źródło interesujących danych. Tak jest w przepadku testu dwóch laptopów marki Packard Bell z matrycami 17”. Pozwolił on zilustrować, jaka jest różnica między jednym ze słabszych współczesnych procesorów AMD (P320) a dość mocną jednostką Intela (i5-460M). Oba laptopy są wyposażone w tę samą kartę grafiki MR HD 5650, więc możliwe było także zobrazowanie wpływu wspomnianych procesorów na osiągi w grach.

Obudowa

Po dłuższej przerwie na polskim rynku pojawiły się kolejne notebooki sygnowane logo Packard Bell. LM81 i LM85, które trafiły na moje recenzenckie biurko, pod względem obudowy i rozłożenia portów niewiele różnią się od recenzowanego w kwietniu LM86. Różnice można natomiast dość łatwo dostrzec w wizualnych walorach zewnętrznych. LM86 był przynajmniej częściowo matowy, testowane LM81 i LM85 posiadają zaś błyszczące obudowy.

Pokrywy ekranów nie przeszły żadnych przeobrażeń pod względem kształtu. Niestety, zmiana plastików na błyszczące przełożyła się nie tylko na zwiększoną uciążliwość czyszczenia, ale także na niższą sztywność klap, które nie chronią ekranu już tak skutecznie jak wcześniejsza wersja. Dodatkowym mankamentem obudów wyświetlaczy w testowanych modelach jest niezbyt dokładne spasowanie ramki ekranu z resztą pokrywy; podczas zamykania włączonego ekranu przy górnej krawędzi widoczna jest szczelina, przez którą sączy się światło wyświetlacza.

Zawiasy nie uległy żadnej modyfikacji, co wyszło im na dobre. Pracują bezszmerowo i umożliwiają szeroki zakres odchylenia panelu LCD względem podłoża; jego granicę stanowi kąt 155 stopni.

Poza zmianą kolorystyki względem LM86 jednostki zasadnicze modeli LM81 i LM85 nie uległy większym przeobrażeniom. Korpusy obu notebooków są dość sztywne i mało podatne na ugięcia (wyjątkiem jest okolica napędu optycznego w LM81, w którym też ów napęd nie jest najlepiej spasowany i minimalnie wystaje poza obrys obudowy). Godne pochwały było natomiast zachowanie obu laptopów podczas testów wytrzymałościowych, gdyż przy podnoszeniu i przenoszeniu nie wydawały żadnych zbędnych dźwięków.

Pulpity składają się zasadniczo z trzech elementów: czarnej błyszczącej powierzchni dookoła klawiatury, matowej klawiatury i bardzo przyjemnej, przypominającej w dotyku atłas podkładki pod ręce. Podobnie jak w starszym modelu, podkładki przyozdobiono falistymi liniami.

Rozmieszczenie złączy i ich różnorodność nigdy nie należały do mocnych stron Packard Belli. Modele LM81 i LM85 kontynuują niestety tę niechlubną tradycję. Dwa złącza USB po prawej stronie w obu przypadkach są umieszczone zbyt blisko przodu laptopa i będą przeszkadzać praworęcznemu użytkownikowi myszki. Umieszczona na lewych ściankach bocznych reszta złączy peryferyjnych nie będzie stanowiła większych powodów do niezadowolenia. Asumpt do tego ostatniego daje ubogie wyposażenie w złącza, wśród których zabrakło między innymi: eSATA, ExpressCard oraz zdobywającego ostatnio coraz większą rzeszę zwolenników USB 3.0.

front: czytnik kart
front: czytnik kart
lewy bok: 2x audio, USB, HDMI, D-Sub, szczeliny wentylacyjne, LAN, gniazdo zasilania
lewy bok: 2x audio, USB, HDMI, D-Sub, szczeliny wentylacyjne, LAN, gniazdo zasilania
prawy bok: 2x USB, napęd optyczny, blokada Kensingtona
prawy bok: 2x USB, napęd optyczny, blokada Kensingtona
tył: akumulator
tył: akumulator

Osprzęt

Jako marka należąca do Acera, Packard Bell instaluje te same co Acer klawiatury we własnych konstrukcjach; tak też się stało w przypadku LM81 i LM85. Oba laptopy wyposażono w znaną z wielu wcześniejszych modeli (w tym PB LM86, Acer AS7740G) matową klawiaturę o charakterystycznym wyglądzie.  

Duże (z małymi wyjątkami), cienkie i pozbawione profilowania płytki stają się po przyzwyczajeniu dosyć wygodne w użytkowaniu. Do wykorzystania klawiatury zachęca także pełen, harmonijny blok numeryczny. Wygodę korzystania z arkuszy kalkulacyjnych użytkownik okupi niestety drastycznym zmniejszeniem powierzchni klawiszy wskazujących. Kolejnym mankamentem klawiatur jest ich słabe podparcie, które znajduje odzwierciedlenie w niedostatecznej sztywności tych przyrządów.

Gładziki są - podobnie jak w przypadku LM86 - powierzchniami wydzielonymi z podkładek pod ręce. Zasadniczym minusem takiego rozwiązania w przypadku serii LM jest brak ograniczeń strefy dotykowej przy górnych i dolnych krawędziach. Czysto teoretycznie linie umieszczone po prawej i lewej stronie płytki wyznaczają też górną i dolną powierzchnię. Ciężko jednak wymagać od użytkownika, by podczas korzystania z urządzenia przyglądał się, w jakim zakresie może poruszać palcem.  

Plusem jest natomiast powierzchnia tafli dotykowej, która nie podrażnia opuszek palców. Kontrowersyjne zaś są rozdzielczość i czułość, bowiem producent wraz z dołączonym oprogramowaniem daje dwie wersje sterowników Alps i Synaptics. Te pierwsze zapewniają wysoką rozdzielczość (możliwe jest przesunięcie kursora między bokami ekranu za jednym pociągnięciem), ale mają pewne problemy z czułością (zwłaszcza w środkowej części płytki), a także nie udostępniają funkcji przewijania. Te drugie (Synaptics) cechują się niższą rozdzielczością (aby przesunąć kursor między bokami, potrzeba dwóch, trzech ruchów), za to zwiększają nieco czułość płytki i umożliwiają wykorzystanie funkcji przewijania.

klawiatura
klawiatura
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Matryce stanowią pierwszą poważniejszą różnicę w wyposażeniu testowanych Packardów.

W LM81 zainstalowany został ekran produkcji AUO 139E - B173RW01 V3 (znany między innymi z recenzji Asusów G73JH i G73JW), w LM85 użyto zaś matrycy LG o oznaczeniach LP173WD1-TLA3 (znanej z recenzji Acera 7540G). Warto w tym miejscu przypomnieć, że recenzowany wcześniej LM86 był wyposażony w jeszcze inną matrycę produkcji Samsunga.

Wspólnymi cechami wszystkich tych monitorów są rozmiary ich przekątnych równe 17,3 cala, proporcje wyświetlanego obrazu (16:9), rozdzielczości natywne (1600x900 pikseli) oraz błyszczące powłoki wyświetlaczy. Na tym podobieństwa się kończą.

Ekran LM81 (AUO B173RW01 V3) cechuje się niższymi wartościami maksymalnej jasności oraz minimalnie lepszą głębią czerni, która - zbliżając się do 2 cd/m² - i tak daleka jest od ideału.

LM81
LM81
LM81
LM81
LM81
LM81
LM81
LM81
LM85
LM85
LM85
LM85
LM85
LM85
LM85
LM85

Wyświetlacz LM85 (LG LP173WD1-TLA3) jest z kolei jaśniejszy, acz nie tak jasny, jak w przypadku Acera 7540G.

Oba ekrany cechują się nie najdoskonalszym odwzorowaniem kolorów palety RGB. Muszę tu jednak zaznaczyć, iż w przypadku LM81 odstępstwa te są nieco większe, zwłaszcza dla koloru niebieskiego. Lepsze odwzorowanie barw oraz wyższa jasność maksymalna przekładają się na subiektywne odczucie wyższości matrycy zainstalowanej w LM85.

matryca w LM85
matryca w LM85

Kąty widzenia paneli LCD stosowanych w laptopach rzadko zasługują na uznanie. Oba wyświetlacze Packardów wpisują się w kanon przeciętnych notebookowych matryc, nie zachwycając kątami widzenia zarówno w poziomie, jak i w pionie. W przypadku Asusów z najwyższej półki piętnowałem to jako wadę; w przypadku Packard Beli ze średniego przedziału cenowego napiszę z kolei, że jest to właściwy sprzęt za właściwe pieniądze.

Packard Bell EasyNote LM81

Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
 
 
 
187
cd/m²
161.2
cd/m²
163
cd/m²
188.5
cd/m²
183.3
cd/m²
177.5
cd/m²
194.4
cd/m²
194.6
cd/m²
188
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with LM81 - AMD
maksimum: 194.6 cd/m² (Nits) średnia: 181.9 cd/m²
rozświetlenie: 83 %
kontrast: ∞:1 (czerń: 0 cd/m²)

Packard Bell EasyNote LM85

 
194.2
cd/m²
196
cd/m²
203.7
cd/m²
177.4
cd/m²
204.9
cd/m²
200
cd/m²
189.7
cd/m²
229.8
cd/m²
205.2
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with LM85 - Intel
maksimum: 229.8 cd/m² (Nits) średnia: 200.1 cd/m²
rozświetlenie: 77 %
kontrast: ∞:1 (czerń: 0 cd/m²)

Osiągi

Dwa laptopy tego samego producenta wyposażone w te same układy graficzne, ale zbudowane na różnych platformach, dają doskonałą okazję do przeprowadzenia testów porównawczych.

LM81 wyposażono w procesor AMD Athlon II P320. Jest to jednostka najnowszej generacji w ofercie AMD, wykonana w technologii 45 nm, taktowana zegarem 2,1 GHz i wyposażona jedynie w niezbędne zestawy instrukcji. Nie posiada  dość istotnych funkcji, jakimi mogą sie pochwalić procesory Intela, a mianowicie odpowiedników Turbo Boost i Hyper-Threading. Brak tej pierwszej uniemożliwia automatyczne zwiększenie taktowania, a brak drugiej powoduje, iż dwurdzeniowy procesor czerwonych jest w stanie pracować tylko na dwóch wątkach na raz. Atutem tego CPU jest za to niska cena.

LM85 otrzymał procesor Intel Core i5-460M. Jest to jednostka dużo wyższej klasy. Wykonano ją w technologii 32 nm, a jej taktowanie w zależności od potrzeby może się zmieniać od 2,53 GHz do 2,8 GHz (dzięki Turbo Boost). Poza przewagą wynikającą z wyższej częstotliwości taktowania procesor Intela posiada także dużą przewagę technologiczną, albowiem producent zaopatrzył go w pełen zestaw najnowszych technologii (między innymi Hyper-Threading, który daje opisywanemu CPU możliwość pracy na czterech wątkach, mimo posiadania tylko dwóch fizycznych rdzeni). Procesor i5-460M wyposażono także w niewykorzystywany w Packard Bellu zintegrowany układ graficzny.

Porównując testy syntetyczne, P320 od AMD wypada zatrważająco blado przy intelowskim i5-460M. Obliczenia SuperPi zajmują procesorowi czerwonych za każdym razem ponad dwa razy więcej czasu, niż potrzebuje na nie CPU niebieskich. Podobne wyniki można zaobserwować podczas testów programami wPrime, 3DMark06 i Vantage oraz Cinebench R10. Wskazania tego ostatniego w przypadku renderowania wielowątkowego jeszcze bardziej przemawiają na korzyść procesora i5-460M.

Karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 5650 pojawiła się na rynku już ponad pół roku temu, ale mimo upływu czasu w średnim segmencie wydajnościowym cały czas utrzymuje się w czołówce najbardziej opłacalnych układów. MR HD 5650 został wykonany w technologii 40 nm i wyposażono go w 1 GB własnej pamięci graficznej DDR3 współpracującej z magistralą 128-bitową.  

Rdzeń karty pracuje z częstotliwością 550 MHz, pamięci zaś – 800 MHz. Testy syntetyczne przeprowadzone w programie 3DMark06 (w rozdzielczości 1280x768) przyznały recenzowanym laptopom odpowiednio 6678 (LM81) i 7535 (LM85) pkt. Różnica blisko 1000 punktów jest spowodowana opisywaną powyżej słabością procesora AMD P320, który stanowi wąskie gardło modelu LM81.

Dyski twarde dla obu maszyn wyprodukował koncern WDC. W tańszym LM81 znalazł się dysk 500 GB, w droższym LM85 zaś – 640 GB. Oba dyski pracują z podobną wydajnością, ale podczas testów HD Tune WD6400BEVT z LM85 wysunął się minimalnie na prowadzenie, osiągając o 3,4 MB/s wyższe transfery średnie od konkurenta o mniejszej pojemności. Odzwierciedlenie przewagi dysku z modelu LM85 można znaleźć także w Indeksie wydajności systemu Windows 7, który większemu WDC przyznał 0,2 pkt więcej.

Packard Bell EasyNote LM81

 
 
3DMark 03 Standard
20005 pkt.
3DMark 05 Standard
11242 pkt.
3DMark 06 Standard Score
6086 pkt.
3DMark Vantage P Result
2943 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
1725
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
3489
Cinebench R10 Shading 32Bit
3962
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
1981 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
3974 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
4016 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
28.36 fps
Pomoc
500 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 38.7 MB/s
przesył danych (maksimum): 79.9 MB/s
przesył danych (średnio): 61.1 MB/s
czas dostępu: 18.2 ms
szybkość interfejsu: 84.2 MB/s
obciążenie procesora: 1 %
low med. high ultra
Crysis Warhead (2008) 42 12
Colin McRae: DIRT 2 (2009) 36.3 29.8
Need for Speed Shift (2009) 24.1
Risen (2009) 63.8 28.9
Metro 2033 (2010) 55.9 16.9

Packard Bell EasyNote LM85

 
 
3DMark 03 Standard
21183 pkt.
3DMark 05 Standard
13645 pkt.
3DMark 06 Standard Score
6797 pkt.
3DMark Vantage P Result
3498 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3119
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
6634
Cinebench R10 Shading 32Bit
4998
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3766 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
8415 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5051 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
29.42 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
1.7 Points
Pomoc
WDC Scorpio Blue WD6400BEVT-22A0RT0
przesył danych (minimum): 40 MB/s
przesył danych (maksimum): 85.2 MB/s
przesył danych (średnio): 64.5 MB/s
czas dostępu: 18.1 ms
szybkość interfejsu: 99.2 MB/s
obciążenie procesora: 1 %
low med. high ultra
Crysis Warhead (2008) 60 13
Colin McRae: DIRT 2 (2009) 36.8 32.2
Need for Speed Shift (2009) 37.4
Risen (2009) 76.4 30.4
Metro 2033 (2010) 76.2 16.5

Porównanie osiągów LM81 i LM85 wg testów syntetycznych

 

Cinebench 11.5

LM81
LM81
LM81
LM81
LM85
LM85
LM85
LM85

Wydajność w grach

Kilka, kilkanaście a w skrajnych przypadkach (Crysis Warhead, ustawienia Low) nawet kilkadziesiąt klatek na sekundę różnicy podczas grania na LM81 lub na LM86 to sprawka różnych procesorów zastosowanych w omawianych laptopach.  
 
Gdy jednak poddamy wyniki przeprowadzonych testów gier głębszej analizie, dość łatwo zauważymy najistotniejszą prawidłowość: drastyczne różnice w liczbie klatek są notowane w ustawieniach niskich bądź bardzo niskich, gdzie obie konfiguracje i tak radzą sobie bardzo dobrze. Gdy podniesiemy poprzeczkę i zażądamy więcej, z punktu widzenia gracza różnice zaczną się zacierać. Co nam bowiem przyjdzie z jednej czy dwóch klatek więcej w przypadku, gdy gra nie osiąga wymaganego minimum płynności, czyli przynajmniej 25 kl/s (a taką sytuację dla natywnej rozdzielczości matrycy mamy między innymi w Crysis Warhead przy ustawieniach standard i w Gothiku 4 przy ustawieniach medium)? Na szczęście po zmniejszeniu rozdzielczości tudzież odpowiednim dobraniu poziomu szczegółowości oba laptopy zapewniają możliwość zagrania w większość najnowszych tytułów. 

Wpływ na otoczenie

Hałas

Charakterystyki głośności układów chłodzenia w obu recenzowanych notebookach są dosyć korzystne. Podczas pracy bez obciążenia oba laptopy są bardzo ciche, a jedynym elementem wydającym regularny odgłos jest dysk twardy. Wentylatory włączają się dopiero po jakimś czasie i pracują tak, że wytwarzają jedynie niewielkie natężenie hałasu (do 32 dB).

Podczas obciążenia układ chłodzenia musi zwiększyć swoją wydajność. Pierwszą stałą wartością szumu emitowanego przez wentylator jest 35,9 dB dla LM81 i 35 dB dla LM85. Przy 100-procentowym wykorzystaniu CPU i GPU emisje szumu zwiększają się odpowiednio do 40,1 dB dla modelu z procesorem AMD i 40,6 dB dla modelu z procesorem Intela. Wyniki te są bardzo zadowalające.

Hałas

luz
30.6 / 31.2 / 31.2 dB
HDD
30.6 dB
DVD
33.9 / 43.2 dB
obciążenie
35.9 / 40.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   LM81 - AMD (odległość 15 cm)

Hałas

luz
30.7 / 31.2 / 31.2 dB
HDD
30.7 dB
DVD
35.6 / 43.2 dB
obciążenie
35 / 40.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   LM85 - Intel (odległość 15 cm)
LM81 - bez obciążenia
LM81 - bez obciążenia
LM81 - z obciążeniem
LM81 - z obciążeniem
LM85 - bez obciążenia
LM85 - bez obciążenia
LM85 - z obciążeniem
LM85 - z obciążeniem

Ciepło

Cicha praca układów chłodzenia znajdzie swoje odzwierciedlenie w temperaturach obudowy. Zależność ta uwidacznia się zwłaszcza w przypadku wydajniejszego i sporo cieplejszego procesora Core i5 z modelu LM85, który w czasie pełnego obciążenia potrafi być od swojego konkurenta o 17°C gorętszy (AMD P320 - 73°C; Intel i5-460M - 90°C).

Podczas pracy na luzie obudowa LM81 jest w najcieplejszych miejscach o około 4-5°C chłodniejsza od tej, w której zamknięto podzespoły LM85.

Przy pracy pod obciążeniem ze względu na wzmiankowaną wyżej różnicę w procesorach, różnice w temperaturach obudowy mogą sięgnąć do 9°C na niekorzyść LM85 (z procesorem Intela), który rozgrzewając się do 46,5°C od strony spodniej, uniemożliwia komfortową pracę użytkownikom, którzy chcieliby trzymać laptop na kolanach.

w stresie
 34.4 °C32.3 °C25.3 °C 
 41.7 °C37 °C26.5 °C 
 27.5 °C28.6 °C22.8 °C 
maks. w ogóle: 41.7 °C
średnia: 30.7 °C
24.3 °C28.8 °C32.2 °C
26.6 °C37.9 °C37.4 °C
25 °C27.1 °C28.6 °C
maks. w ogóle: 37.9 °C
średnia: 29.8 °C
zasilacz  51.7 °C | temperatura otoczenia 18 °C
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 30.7 °C / 87 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 41.7 °C / 107 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 37.9 °C / 100 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.1 °C / 83 F, compared to the device average of 31.2 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 28.8 °C / 83.8 F and are therefore cool to the touch.
(±) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (0 °C / 0 F).
w stresie
 35 °C42.8 °C27.5 °C 
 41.1 °C39.3 °C27.9 °C 
 31 °C33.1 °C24.5 °C 
maks. w ogóle: 42.8 °C
średnia: 33.6 °C
24.9 °C26.8 °C34.1 °C
27.8 °C46.5 °C36.7 °C
23.1 °C29.3 °C30 °C
maks. w ogóle: 46.5 °C
średnia: 31 °C
zasilacz  54.5 °C | temperatura otoczenia 18 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.6 °C / 92 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 42.8 °C / 109 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 46.5 °C / 116 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 30.4 °C / 87 F, compared to the device average of 31.2 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.1 °C / 91.6 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-4.3 °C / -7.8 F).

Głośniki

Dwa typowo laptopowe głośniczki znajdujące się na pokładach recenzowanych Packardów grają na bardzo podobnym, przeciętnym poziomie. Podczas odtwarzania materiałów muzycznych sporadycznie zdarzają im się niewielkie pobrzęki. Za to w odróżnieniu od głośniczków znanych z LM86 w LM81 i LM85 dźwięk dobywający się z przetworników nie wydaje się być filtrowany przez ścianę. Mimo to jego maksymalna głośność i tak nie jest zbyt okazała.

Wydajność akumulatora

Recenzowane Packard Belle wyposażono w bardzo popularne akumulatory, cechujące się typową dla notebooków tej klasy pojemnością 4400 mAh (48 Wh). Baterie pozwalają na relatywnie długą pracę z dala od gniazdka zasilającego.  
 
Podczas testu czytelnika czas pracy obu modeli przekroczył trzy i pół godziny. Przy korzystaniu z sieci przez Wi-Fi akumulatory wytrzymały trochę ponad dwie godziny. Projekcje filmów zakończyły się zaś po godzinie i czterdziestu kilku minutach. Czas pracy na baterii w teście klasycznym programu Battery Eater równał się odpowiednio godzinie i trzynastu minutom oraz godzinie i czterem minutom.  
 
Przebiegi te ciężko nazwać długimi, ale w stosunku do starszego LM86 widać pewien postęp, gdyż tamten model nie wytrzymał pod obciążeniem nawet pełnej godziny.

Wydajność akumulatora
luz
3h 35min
sieć przez WLAN
2h 14min
DVD
1h 49min
obciążenie
1h 13min
Wydajność akumulatora
luz
3h 33min
sieć przez WLAN
2h 06min
DVD
1h 44min
obciążenie
1h 04min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 13.5 / 18.4 / 26.3 W
obciążenie midlight 53.5 / 77.5 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        LM81 - AMD
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 13.7 / 20.7 / 26.6 W
obciążenie midlight 62.9 / 90.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        LM85 - Intel
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Packard Bell LM85 17,3" a Asus K42JE 14" (1-5) i Sony Vaio F13M1E/H 16,4" (6-8)

Podsumowanie

Notebooki Packard Bell LM81 i LM85 uważam raczej za warte zakupu, mimo różnego rodzaju niedociągnięć. Dzięki bardzo niskiej cenie i niezłym osiągom model LM 81 (z procesorem AMD P320) może się okazać doskonałym wyborem dla użytkownika o mniej zasobnym portfelu. LM85 z kolei może bez problemu konkurować pod względem wydajności z dużo droższymi laptopami innych firm, a to dzięki mocnemu procesorowi Core i5 Intela. 

Przy zakupie trzeba oczywiście pamiętać o pewnych mankamentach typowych dla marki uzależnionej od koncernu Acer. Są to: nie najlepsze spasowanie elementów obudowy, miniaturowe klawisze wskazujące, słabe rozmieszczenie portów oraz brak portów peryferyjnych o wysokiej przepustowości. Ponadto trapi Packardy typowa przypadłość współczesnych laptopów, czyli błyszczące powierzchnie obudowy.

W zamian za pogodzenie się z niekorzystnymi cechami otrzymujemy stosunkowo sztywne jednostki zasadnicze wyposażone w przyjemne w dotyku podkładki pod ręce, pełnowymiarowe bloki numeryczne, cichą pracę układów chłodzenia i dobry (a w przypadku LM81 bardzo dobry) stosunek wydajności do ceny.

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!

Specyfikacja techniczna

Packard Bell EasyNote LM81-P322G50Mnkk
Procesor
AMD Athlon II P320 2 x 2.1 GHz, Champlain
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5650 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 550 MHz, pamięć: 800 MHz, GDDR3, 8.723.2.0
Pamięć
2048 MB 
, Nanya DDR3-1066, 1x 2 GB, maks. 8 GB
Matryca
17.30 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, AU Optronics AUO139E / B173RW01 V3, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
AMD RS880M
Dysk twardy
500 GB - 5400 rpm, 500 GB 
, 5400 obr/min, WDC WD5000BEVT-22A0RT0
Karta dźwiękowa
Realtek ALC272 @ ATI SB800 - High Definition Audio Controller
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe (S/PDIF), czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, xD
Łączność
Broadcom NetLink Gigabit Ethernet (10/100/1000MBit/s), Broadcom 802.11n (a/b/g/n = Wi-Fi 4/)
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-L633C
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 34.3 x 414 x 275
Akumulator
48 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 4400 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
BIOS: 1.11, zasilacz: 4,74 A, 19 V ~90 W (Delta Electronics)
Waga
3.3 kg
Cena
1999 PLN

 

Specyfikacja techniczna

Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Procesor
Intel Core i5-460M 2 x 2.5 - 2.8 GHz, Arrandale
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5650 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 550 MHz, pamięć: 800 MHz, GDDR3, ATI Catalyst 10.4
Pamięć
4 GB 
, Elpida DDR3-1333@1066, 2x 2 GB, maks. 8 GB
Matryca
17.30 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, LG Display LGD0289 / LP173WD1-TLA3, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
WDC Scorpio Blue WD6400BEVT-22A0RT0, 640 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek ALC272 @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller [B-2]
Złącza
3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe (S/PDIF), czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, xD
Łączność
Broadcom NetLink Gigabit Ethernet (10/100/1000MBit/s), Atheros AR5B97 Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/)
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-L633C
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 34.3 x 414 x 275
Akumulator
48 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 4400 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
BIOS: 1.15, zasilacz: 4,74 A, 19 V ~90 W (Delta Electronics)
Waga
3.3 kg
Cena
2799 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk
Packard Bell EasyNote LM85-5464G64Mnkk

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Krzysztof Osuch.

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Recenzja Sony Vaio EC3M1E/BJ
Mobility Radeon HD 5650

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Acer Aspire 7540G
Mobility Radeon HD 5650, Turion II M500

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Sony Vaio EB3Z1E/BQ
Mobility Radeon HD 5650, Core i5 460M, 15.50", 2.526 kg
Recenzja Dell Inspiron 15R ALU
Mobility Radeon HD 5650, Core i3 370M, 15.60", 2.597 kg
Recenzja HP Pavilion dv6-3030ew
Mobility Radeon HD 5650, Core i3 350M, 15.60", 2.48 kg
Recenzja Acer Aspire 5551G
Mobility Radeon HD 5650, Phenom II X3 N830, 15.60", 2.542 kg
Recenzja HP Envy 14
Mobility Radeon HD 5650, Core i5 520M, 14.50", 2.39 kg

Za

+stosunkowo sztywne jednostki zasadnicze
+przyjemne w dotyku podkładki pod ręce
+pełnowymiarowe bloki numeryczne
+niezła wydajność LM85 oraz świetny stosunek wydajności do ceny LM81
+wydajny procesor w LM85
+cicha praca układu chłodzenia
 

Przeciw

-błyszczące powierzchnie obudowy
-nie najdoskonalsze spasowanie
-brak wysoko przepustowych złącz i słabe rozplanowanie portów
-miniaturowe klawisze strzałek
-mało wydajny procesor w LM81
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Packard Bell EasyNote LM81 i LM85
Sylwester Cyba (Update: 2020-01-26)