Notebookcheck Logo

Test HP Envy 14

Niewiele jest laptopów, które budziły duże emocje jeszcze przed premierą sklepową. Należy do nich seria HP Envy. Notebooki z tej serii były postrzegane jako odpowiedniki MacBooków Pro w segmencie PC. Po roku od premiery pierwszych modeli można powiedzieć, że spotkało nas rozczarowanie, gdyż ich posiadacze musieli zmagać się z wieloma problemami. Test Envy 14 miał wykazać czy prestiżowa seria HP się zrehabilituje.

Obudowa

Stylistyka Envy 14 bazuje na pomyśle starszych modeli z tej serii. HP korzysta ze stopów metali, z których wykonano obudowę i tego modelu. Dzięki temu użytkownik może obcować z przyjemnymi w dotyku powierzchniami, bez porównania lepszymi od plastikowych obudów laptopów konkurencji.

Spód i ścianki boczne są aksamitne i matowe; nie zostają na nich ślady palców. Podpórka pod ręce i wieko z kolei mają znaną fakturę z motywem diamentów. Układ i rozmiary wgłębień tworzą motyw florystyczny. Jest to nie tylko element miły dla oka, ale i przyjemnie się go dotyka.  

Główną zaletą obudowy ze stopów metali (aluminium, magnez) jest znakomita sztywność. Nie występuje godne wzmianki uginanie powierzchni jednostki zasadniczej, nawet w okolicy napędu optycznego czy pokrywy ekranu. Nie ma też mowy o wyginaniu się obudowy czy jej trzeszczeniu podczas podnoszenia komputera jedną ręką. Zadowalająco zachowuje się w tej mierze również pokrywa ekranu.  

Zawiasy o metalowych obudowach nie są w stanie powstrzymać kiwania się ekranu, kiedy trzyma się laptop na kolanach. Ciekawie rozwiązano natomiast izolację matrycy od otoczenia w stanie zamkniętym. Wokół przykrytego ochronną szybką ekranu (edge-to-edge) biegnie cienka gumowa uszczelka, która sprawia, że między ekran a klawiaturę nie dostaje się nawet kurz. Co prawda w Envy 14 nie zastosowano mechanizmu ryglującego klapę, zawiasy trzymają pokrywę odpowiednio mocno w stanie zamkniętym.  

Maksymalny kąt rozwarcia ekranu wynosi tylko 127 stopni. Zauważa się różnicę w porównaniu do innych laptopów i cecha ta może być sporą niedogodnością w niektórych sytuacjach.  

Warto wspomnieć o pokrywie, za którą schowany jest na spodzie akumulator. Jest ona aluminiowa i zajmuje około jednej trzeciej dolnej powierzchni obudowy. Znajdują się pod nią bateria oraz dysk twardy 2,5". Wrażenie robi mechanizm zamykający, który przyjmuje klapkę bez dodatkowych manipulacji i sprzeciwu oraz trzyma ją pewnie. Gdyby element ten był wykonany z plastiku, podobna precyzja nie byłaby możliwa. Niemniej jednak klapka ta stuka czasem delikatnie, kiedy manipuluje się laptopem. Do standardu obudowy typu Unibody trochę więc jednak HP brakuje.  

Ciekawe w złączach jest to, że dwa gniazda audio na lewej ściance bocznej to standardowe gniazdo słuchawkowe oraz kombinowane gniazdo słuchawkowe i mikrofonu. Za nimi znajduje się napęd optyczny z podajnikiem szczelinowym. Z tyłu nie ma interfejsów, a to ze względu na specyficzne rozwiązanie zawiasów. Na prawej ściance bocznej zmieszczono kilka złączy, w tym USB/eSATA, HDMI i Mini DisplayPort.

Gniazdo widoczne na spodzie obudowy nie jest złączem stacji dokującej, a zewnętrznego akumulatora.  

Jeżeli chodzi o rozmieszczenie interfejsów, to można narzekać na umieszczenie portów w przednich fragmentach ścianek bocznych. Podłączenie zewnętrznego monitora przez HDMI jest niewygodne dla osób operujących myszką prawą ręką. Brakuje USB 3.0 i gniazda ExpressCard.

front: czytnik kart
front: czytnik kart
lewy bok: szczelinowy napęd optyczny, 2x USB, wejście i wejście audio w jednym, wyjście słuchawkowe
lewy bok: szczelinowy napęd optyczny, 2x USB, wejście i wejście audio w jednym, wyjście słuchawkowe
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy
prawy bok: eSATA/USB, HDMI, Mini DisplayPort, blokada Kensingtona, LAN, gniazdo zasilania
prawy bok: eSATA/USB, HDMI, Mini DisplayPort, blokada Kensingtona, LAN, gniazdo zasilania

Osprzęt

Modny laptop musi posiadać klawiaturę wyspową. To, że przyrząd ten ładnie wygląda, nie wyklucza dobrego działania. W przypadku Envy 14 klawiatura jest duża, a klawisze są idealnie płaskie. Klawiatura jest podświetlana.

Klawiatura ma szerokość 30 cm. Rozmiary zasadniczych płytek wynoszą 15x15 mm i łatwo w nie trafiać dzięki temu, że odstępy między nimi mają około 3 mm.  

Charakterystyki ujawniające się przy pisaniu to krótki skok nieco miękkich klawiszy oraz wyraźna odpowiedź. Takie właściwości sprzyjają szybkiemu pisaniu po nabraniu wprawy.  
 
Klawisze do regulowania jasności obrazu i głośności dźwięku mają pierwszeństwo przed funkcyjnymi.   

Płytka dotykowa jest nietypowa. Przede wszystkim dość duża – jej przekątna wynosi 12 cm – a do tego powierzchnia czuła obejmuje także dwa przyciski. By wykonać klik, należy nacisnąć którąś ze stref w dolnej części przyrządu. Wtedy reaguje właściwie i daje wyczuwalną odpowiedź. Gorzej, kiedy przesunie się palec ku górze. Nie ma bowiem wyczuwalnego rozgraniczenia między strefą nacisku a nawigowania.  

Przyjemna w dotyku i dobrze reagująca tabliczka jest w porządku. Gorzej natomiast sprawdza się klikanie na powierzchni gładzika. Kiedy chce się to zrobić drugą ręką, zaskakująco często kursor skacze, gdyż gładzik mylnie odbiera ten ruch jako jeden z gestów multidotykowych. Gesty te wykonuje się zresztą z niejakim trudem, szczególnie kiedy miało się styczność z ekranami dotykowymi urządzeń typu smartphone. Podwójnym puknięciem w lewym górnym rogu można wyłączyć gładzik, by nie przeszkadzał on podczas pisania na klawiaturze.

klawiatura QWERTY (fot. HP)
klawiatura QWERTY (fot. HP)
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Testowany model Envy 14 był wyposażony w matrycę o obiecującej nazwie "LED Radiance Infinity Display". W praktyce jest to wyświetlacz o przekątnej 14,5 cala i rozdzielczości 1600x900 (HD+), który ma sprawiać wrażenie ekranu bez ramki (efekt ten uzyskano przez nałożenie na ekran dodatkowej szybki).   

Pomiary wykazały znakomitą jasność maksymalną dochodzącą do 292 cd/m² a wynoszącą średnio 253 cd/m². Co więcej, ekran jest przy tym podświetlony dość równomiernie (80%) i nie zauważono obszarów gorzej doświetlonych.
 

268
cd/m²
292
cd/m²
259
cd/m²
269
cd/m²
247
cd/m²
257
cd/m²
279
cd/m²
234
cd/m²
263
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 292 cd/m² (Nits) średnia: 263.1 cd/m²
rozświetlenie: 80 %
na akumulatorze: 247 cd/m²
kontrast: 852:1 (czerń: 0.29 cd/m²)

Jeszcze większe wrażenie robi kontrast statyczny. W laptopach budżetowych jest on z reguły słaby i nie przekracza wartości 200:1. Testowana matryca Radiance Envy 14 wypada pod tym względem rewelacyjnie, gdyż uzyskano kontrast na poziomie aż 852:1. Niemal wzorowa jest wartość czerni (0,29 cd/m²).

 

paleta barw Envy 14
paleta barw Envy 14
Envy 14 (obszar bezbarwny) a przestrzeń RGB
Envy 14 (obszar bezbarwny) a RGB
Envy 14 (obszar bezbarwny) a przestrzeń sRGB
Envy 14 (obszar bezbarwny) a sRGB
Envy 14 (obszar bezbarwny) a MBP17 2010
Envy 14 (obszar bezbarwny) a MBP17 2010
Envy 14 (obszar bezbarwny) a Fujitsu U9200 (przykładowy przeciętny laptop)
Envy 14 (obszar bezbarwny) a Fujitsu U9200
na zewnątrz
na zewnątrz

W subiektywnej ocenie obraz wygląda bardzo ładnie. Potwierdzają to wyniki testów palety barw. Matryca Radiance o szerokim gamucie niemal w pełni pokrywa przestrzenie RGB i sRGB. Tym samym Envy 14 deklasuje na tym polu większość notebooków multimedialnych i pod względem jakości obrazu może się równać z matrycami laptopów MacBook Pro.

Choć matryca z dodatkową szybą ma naturę lustra, sprawdza się nieźle poza budynkami. Z pomocą przychodzi tu wysoka jasność obrazu. Przesłaniająca matrycę tafla powoduje refleksy przy niekorzystnym kącie patrzenia i nieoptymalnej pozycji względem źródła światła.

Kąty widzenia również należy ocenić pozytywnie. W płaszczyźnie poziomej obraz zachowuje cechy wzorcowego nawet przy patrzeniu na ekran z ostrego kąta. W tej płaszczyźnie można obawiać się tylko refleksów. W zakresie pionowym ekran gorzej sobie radzi z tolerowaniem zmiany kąta patrzenia, niemniej jednak jest pod tym względem lepszy od matryc większości współczesnych laptopów.

kąty widzenia w HP Envy 14

Osiągi

W testowanym Envy 14 zastosowano nowoczesny dwurdzeniowy procesor Core i5-520M taktowany z częstotliwością 2,4 GHz (dla jednego z rdzeni może ona osiągnąć w razie potrzeby nawet 2,93 GHz, a to za sprawą technologii Turbo Boost). Technologia Hyper-Threading umożliwia mu wykonywanie czterech wątków.  

Envy 14 jest jednym z laptopów HP, w których zastosowano hybrydowe rozwiązanie graficzne. Chodzi o kombinację odrębnej karty ATI Mobility Radeon HD 5650 (1 GB DDR3) oraz zintegrowanego układu Intel GMA HD. Ten pierwszy przydaje się w zadaniach wymagających dużej wydajności, a ten drugi sprawdza się najlepiej przy mniej zasobożernych procesach, kiedy priorytetem jest oszczędzanie energii.  

Przełączanie grafiki w Envy 14 jest dokonywane ręcznie. Testy przeprowadzano z aktywną kartą ATI.

Envy 14 uzyskał 3680 pkt. w Cinebench R10 Rendering Test (1xCPU, wersja 64-bitowa). To wynik zgodny z tym, co pokazują inne laptopy z procesorem i5-520M. W teście Multi CPU, dzięki rozbiciu renderowania na cztery wątki, testowany laptop uzyskał 7681 pkt.  

W teście PCMark Vantage, który weryfikuje możliwości wszystkich podzespołów, Envy 14 osiągnął 6914 pkt. Jest to wynik niewiele gorszy od HP 8540w a także od ThinkPada T410s z tym samym procesorem (i5-520M), grafiką zintegrowaną (GMA HD) i szybkim dyskiem SSD.

Test w 3DMarku 2006 przyniósł wynik 6187 pkt. (uwaga: w rozdzielczości 1280x1024). Ze względu na niskie taktowanie rdzenia karty MR HD 5650 (450 MHz) laptop HP wypadł tu słabiej niż niektóre inne modele z tą kartą ATI. I tak np. Acer TravelMate 5740G (z i5-520M oraz HD 5650 z taktowaniem 550 MHz) uzyskał w tym samym teście 6715 pkt., tj. o 8,5% więcej.

Jeżeli porównamy wyniki laptopów z HD 5650 w teście 3DMark Vantage, Envy 14 lokuje się w środku stawki. Omawiany laptop uzyskał 3079 pkt., o około 12% mniej od Compala NBLB2 (z i7-720QM i taktowaniem GPU na poziomie 650 MHz) a o około 10% więcej od Sony Vaio EB (z i5-430M i taktowaniem GPU na poziomie 450 MHz).

W testowanym modelu zastosowano dysk twardy Seagate (ST9500420AS) o pojemności 500 GB i prędkości 7200 obr/min. Test HD Tune wykazał średni transfer na poziomie 77,7 MB/s oraz czas dostępu w wymiarze 18,2 ms. Są to wyniki lokujące dysk Seagate w czołówce konwencjonalnych HDD.

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo CPUZ Mainboard
3DMark 05 Standard
12274 pkt.
3DMark 06 Standard Score
6187 pkt.
3DMark Vantage P Result
3079 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
6914 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3680 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
7681 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5047 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
22.21 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.11 Points
Pomoc
Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS
przesył danych (minimum): 44.2 MB/s
przesył danych (maksimum): 104 MB/s
przesył danych (średnio): 77.7 MB/s
czas dostępu: 18.2 ms
szybkość interfejsu: 62 MB/s

Wydajność w grach

Need for Speed: Shift

Na średnich ustawieniach grafiki (all on, medium, 2xAA) uzyskano średnio tylko 36,4 kl/s w rozdzielczości 1024x768. Po zwiększeniu rozdzielczości do natywnej (1600x900) i zmianie ustawień na wysokie (high, 4xAA) prędkość wyświetlania zmniejszyła się do 21,8 kl/s. Nie ma wówczas co myśleć o płynnej rozgrywce.
 
Compal NBLB2 z HD 5650 o wyższym taktowaniu i czterordzeniowym procesorem Intela wypadł dużo lepiej, gdyż na średnich ustawieniach uzyskał średnio 44 kl/s. 

Need for Speed Shift
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768all on/med, 2xAA, triliniarAF36.4 fps

Colin McRae: DiRT 2

Na średnich ustawieniach (1024x768, medium, 0xAA) Envy 14 wygenerował średnio 51,9 kl/s. Podniesienie ustawień do wysokich i zwiększenie rozdzielczości do 1600x900 poskutkowało utratą płynności – średnia prędkość odświeżania wyniosła 21 kl/s.Acer Aspire 7551G z HD 5650 o nieco wyższym taktowaniu i dysponujący czterordzeniowym procesorem AMD (N930) radzi sobie lepiej, uzyskując na średnich ustawieniach 61,3 kl/s. Z kolei Sony Vaio EB (i5-430M/HD 5650) wypada w tych warunkach gorzej od laptopa HP (42,3 kl/s).

Colin McRae: DIRT 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768Medium Preset, 0xAA51.9 fps
low med. high ultra
Colin McRae: DIRT 2 (2009) 51.9
Need for Speed Shift (2009) 36.4

Wpływ na otoczenie

Hałas

W trakcie używania laptopa z aktywnym tylko układem GMA HD, bez obciążenia, do aplikacji biurowych o niewielkich wymaganiach, szum jest słyszalny i wynosi 33,4 dB. Dysk twardy zaznacza swą aktywność bardziej aniżeli wentylatory. Co pewien czas wiatraki wchodzą na wyższe obroty i notebook staje się wówczas dość hałaśliwy (35,6 dB).

Podczas testów gier z aktywną kartą grafiki ATI szum osiągał natężenie 38,4-42,7 dB. Jest on bardziej lub mniej irytujący, zależnie od gry. W trakcie maksymalnego obciążenia CPU i GPU przez dłuższy czas (test z wykorzystaniem aplikacji FurMark i Prime95) emisja hałasu osiąga skrajną wartość 45,2 dB. Envy 14 jest wówczas nieprzyjemnie głośny. Taka sytuacja nie będzie jednak występować podczas normalnego użytkowania komputera.

Hałas

luz
33.4 / 33.4 / 35.6 dB
HDD
34.1 dB
DVD
35.6 / 48.1 dB
obciążenie
42.7 / 45.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

W większym modelu Envy 15 występował problem z dość wysokimi temperaturami. W Envy 14 jest pod tym względem lepiej. Test przeprowadzony w trybie pracy bez obciążenia przyniósł maksima nieznacznie przekraczające 30°C na spodzie i na górnej powierzchni jednostki zasadniczej.

temperatury obciążonych podzespołów
temperatury obciążonych podzespołów

Aluminiowa obudowa nie nagrzewa się przesadnie także w teście obciążeniowym. Na pulpicie roboczym maksimum wyniosło 40,8°C w prawym tylnym narożniku, w pobliżu wentylatora. Najwyższa temperatura zmierzona na spodniej części platformy roboczej nie przekroczyła 40°C.  

Temperatury podzespołów są dość wysokie, ale stanowią powodu do niepokoju. Maksimum dla CPU wyniosło 89°C w teście obciążeniowym, ale po pewnym czasie jego temperatura ustabilizowała się na poziomie nieco powyżej 80°C. Temperatura GPU również wynosiła około 80°C.

w stresie
 30.8 °C33.3 °C38.1 °C 
 29.9 °C36.4 °C40.8 °C 
 29.1 °C29.7 °C33.1 °C 
maks. w ogóle: 40.8 °C
średnia: 33.5 °C
39.3 °C38.2 °C32.1 °C
37.7 °C34.9 °C30.1 °C
32.8 °C31.2 °C28.3 °C
maks. w ogóle: 39.3 °C
średnia: 33.8 °C
zasilacz  54.9 °C | temperatura otoczenia 23 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 33.5 °C / 92 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(±) The maximum temperature on the upper side is 40.8 °C / 105 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(+) The bottom heats up to a maximum of 39.3 °C / 103 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.3 °C / 83 F, compared to the device average of 31.2 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are reaching skin temperature as a maximum (33.1 °C / 91.6 F) and are therefore not hot.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-4.3 °C / -7.8 F).

Głośniki

Wbudowane głośniki wytwarzają czysty dźwięk, ale jego głośność jest dość niska. Odczuwa się niedostatek tonów średnich i basów. Nawet tanie głośniki zewnętrzne dostarczą dźwięk lepszej jakości.  

Wydajność akumulatora

Envy 14 posiada 8-komorowy akumulator o pojemności 59 Wh. Oprócz łatwej do wymontowania baterii w gnieździe schowanym za pokrywą, można też dopiąć dodatkową, poprzez złącze widoczne na spodzie. Ta dodatkowa podwyższa laptop o 10 mm.  

Zasadniczy akumulator umożliwia maksymalnie do 4,5 h pracy (korzystając z GMA HD). W teście korzystania z internetu poprzez WiFi (przeglądanie stron internetowych, czytanie tekstów, oglądanie krótkich filmików) osiągnięto 4 h. Odtwarzanie filmu z płyty DVD było możliwe przez około 3,5 h.

Wydajność akumulatora
luz
4h 23min
sieć przez WLAN
3h 55min
DVD
3h 35min
obciążenie
1h 00min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.3 W
luzdarkmidlight 11.4 / 15.7 / 19.9 W
obciążenie midlight 48.1 / 79.2 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

HP Envy 14
HP Envy 14

Przepis na Envy 14 był udany, a tego, co wypichcił HP, nie można nazwać zakalcem. Już sam wygląd zewnętrzny nastraja do tego sprzętu pozytywnie. Stylowa obudowa o wysokiej jakości stanowi atrakcyjne opakowanie dla względnie mocnej konfiguracji. Ta testowana miała do zaoferowania szybki procesor Core i5 oraz hybrydowy układ graficzny z niezależną kartą ATI MR HD 5650 (o relatywnie niskim taktowaniu).

Recenzentowi przypadła do gustu klawiatura bliska rozwiązaniom z laptopów Apple. Gorzej jest z tabliczką dotykową, która została oceniona nisko głównie ze względu na trudne do wykonania gesty i przyciski zintegrowane z tabliczką.  
Zaskoczeniem była bardzo dobra jakość matrycy Radiance. Zrobiła ona spore wrażenie nader jasnym obrazem, wysokim kontrastem, jakością czerni a także paletą kolorów. Niekorzystną jej cechą jest dodatkowa szybka powodująca silne refleksy.  

Chwały nie przynoszą Envy 14 głośny dysk twardy oraz duża emisja hałasu przy obciążeniu, za którą odpowiada układ chłodzenia. Dodatnią cechą są za to umiarkowane (nawet przy dużym obciążeniu podzespołów) temperatury obudowy.  

Dość pozytywnie przedstawia się mobilność tego laptopa z ekranem 14,5”. Praca przy zasilaniu z akumulatora jest możliwa przez około 4 h, co jest wystarczające dla większości użytkowników.

Please share our article, every link counts!
HP Envy 14
z bliska: HP Envy 14

Specyfikacja techniczna

HP Envy 14-1010eg
Procesor
Intel Core i5-520M 2 x 2.4 - 2.9 GHz, Arrandale
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5650 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 450 MHz, pamięć: 800 MHz, 8.14.10.0735
Pamięć
4 GB 
, PC3-10600 DDR3, 2x 2 GB, maks. 8 GB
Matryca
14.50 cali 16:9, 1600 x 900 pikseli, HP Radiance Infinity, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS, 500 GB 
, 7200 obr/min, 500 GB, 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
IDT 92HD81B1X @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
3 USB 2.0, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, SPDIF, czytnik kart: SD/MMC, Mini DisplayPort
Łączność
10/100/1000 LAN Card (10/100/1000MBit/s), Broadcom 802.11a/b/g/n (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth Bluetoooth 2.1
Napęd optyczny
HP DVD RAM UJ897
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 28 x 356 x 237
Akumulator
59 Wh litowo-jonowy, 8 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: HD TrueVision
Inne
karta SD 2 GB, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.39 kg, zasilacz: 540 g
Cena
1299 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: J. Simon Leitner
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Sony Vaio EB3Z1E/BQ
Mobility Radeon HD 5650, Core i5 460M, 15.50", 2.526 kg
Recenzja Sony Vaio EC3M1E/BJ
Mobility Radeon HD 5650, Core i5 460M, 17.30", 3.07 kg
Recenzja Packard Bell EasyNote LM81 i LM85
Mobility Radeon HD 5650, Core i5 460M, 17.30", 3.3 kg
Recenzja Dell Inspiron 15R ALU
Mobility Radeon HD 5650, Core i3 370M, 15.60", 2.597 kg
Recenzja Acer Aspire 7540G
Mobility Radeon HD 5650, Turion II M500, 17.30", 3.26 kg
Recenzja HP Pavilion dv6-3030ew
Mobility Radeon HD 5650, Core i3 350M, 15.60", 2.48 kg
Recenzja Acer Aspire 5551G
Mobility Radeon HD 5650, Phenom II X3 N830, 15.60", 2.542 kg

Za

+świetna matryca
+atrakcyjny wygląd
+dobrej jakości materiały i sztywność obudowy
+wyposażenie w złącza
+klawiatura
+wydajna karta grafiki
+przełączanie grafiki
+umiarkowane temperatury obudowy
 

Przeciw

-hałaśliwy pod obciążeniem
-błyszcząca szybka na ekranie
-rozmieszczenie złączy
-słaba funkcjonalność gładzika
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja HP Envy 14
J. Simon Leitner (Update: 2017-12-23)