Notebookcheck Logo

Test Dell Vostro 3500

W segmencie laptopów dla firm Dell od dawna jest mocny, głównie dzięki atrakcyjnym warunkom gwarancji i dobremu serwisowi. Nowa generacja częściowo aluminiowych Vostro o przeznaczeniu profesjonalnym wydawała się skazana na sukces, budząc także spore zainteresowanie klientów indywidualnych. Niestety, Dell ograniczył grupę docelową laptopa, który powinien być najpopularniejszy, oferując w Vostro 3500 tylko jedną wersję (niskiej) rozdzielczości ekranu.

Dell Vostro 3500

Obudowa

Dell Vostro 3500

Dell Vostro 3500 po wyjęciu z pudełka swoją dość kanciastą bryłą od razu daje się poznać jako model o przeznaczeniu biurowym. Wrażenia tego nie zmienia nawet bordowy kolor pokrywy ekranu i bocznych ścianek ze złączami. Jak na sprzęt biurowy, jest to dość ekstrawagancki kolor, ale do przyjęcia, dzięki temu, że jest dość ciemny i stonowany. Dużo częściej będzie on pewnie wybierany do domu niż do biura. Choć V3500 należy do biznesowej linii Vostro, niewykluczone, że trafi do osób poszukujących sprzętu multimedialnego. Na szczęście nie ma konieczności zakupu modelu bordowego; Vostro 3500 jest oferowany jeszcze w dwóch innych kolorach: złotym i - najbardziej konserwatywnym - srebrnym.   
 
Notebook bordowy prezentuje się bardzo dobrze, o ile jest czysty. Z tym są zaś problemy, gdyż jego aluminiowe elementy dość łatwo się palcują i brudzą. Niestety, aby usunąć te ślady nie wystarczy ich raz przetrzeć suchą ściereczka, jak w przypadku powierzchni z wykończeniem na wysoki połysk. Do czyszczenia trzeba się bardziej przyłożyć, a jeśli ktoś nie ma na to ochoty, polecam srebrną wersję, na której tego typu zabrudzenia są zdecydowanie mniej widoczne.

 
Wracając do samej klapy - wykonanie jej z aluminium daje trochę złudne wrażenie bardzo dużej solidności. W rzeczywistości klapa jest wytrzymała, ale bez przesady; ugina się ona tak samo, a może nawet bardziej, jak w co solidniejszych laptopach z pokrywą plastikową, np. w modelu HP ProBook 6540b. Do tego swoją podstawową funkcję - czyli ochronę matrycy - wypełnia gorzej, gdyż w wyniku naciskana palcami w tych miejscach na matrycy pojawiają się zaburzenia obrazu, których w wyżej wymienionym ProBooku nie było.

Po otwarciu pokrywy ujrzymy - niezależnie od wersji kolorystycznej - jedynie matowy czarny plastik. Wykonana z niego ramka wokół matrycy jest sztywna i chroni ją bardzo dobrze, nie poddając się podczas naciskania. Zrobione z tego samego materiału zawiasy działają cicho, z odpowiednim oporem, a po zmianie położenia ekranu bez problemów utrzymują go w pożądanej pozycji. Jedynym mankamentem jest ich konstrukcja, która umożliwia rozwarcie ekranu maksymalnie o kąt około 130 stopni; większość biznesowych konkurentów pozwala na więcej w tym aspekcie.

Cała powierzchnia pulpitu roboczego to także czarny, matowy plastik. Dzięki temu, że jest on sztywny, elementy z niego wytworzone (jak miejsce pod nadgarstki czy otoczka klawiatury) są solidne i w niewielkim stopniu uginają się pod naciskiem. Jego kolejną zaletą jest niepozostawanie na nim odcisków palców. Dopiero po dłuższym użytkowaniu pojawiają się na nim tłuste ślady. Na szczęście nie są one zbyt widoczne; niestety, gdy zechcemy je usunąć, zauważymy, że schodzą one raczej opornie.

Plastik dolnej strony Vostro 3500 także jest solidny i to pomimo tego, iż umieszczono w nim sporej wielkości klapkę, która na szczęście jedynie w minimalny stopniu obniża sztywność spodu.

Dzięki zastosowaniu dobrych materiałów -zarówno na wierzchu jak i na spodzie Della - bez obaw możemy podnieść omawiany notebook, chwytając jedynie za któryś z przednich rogów, i nie usłyszymy niepokojącego trzeszczenia.

Wspomnieć należy jeszcze o rozmieszczeniu złączy w Vostro 3500, które nie jest niestety najlepsze. Z wyniku zastosowanej konstrukcji zawiasów na tylnej ściance nie znalazł się żaden port. Z prawej strony jest dobrze; często używane USB i LAN znalazły się przy tylnej krawędzi, a przy przedniej mamy napęd optyczny, gniazdo ExpressCard i czytnik kart flash. Gorzej jest z lewej strony, gdzie USB i inne interfejsy umieszczono bliżej użytkownika. Na szczęście gniazdo zasilania, będące prawie ciągle w użyciu, oddalono maksymalnie ku tylnej krawędzi, więc kabel zasilania nie przeszkadza. Niestety, na bocznych ściankach nie znalazło się miejsce na złącza audio, które to trafiły na przód; z pewnością nie jest to komfortowe rozwiązanie. Obok nich umieszczono dość wygodny wyłącznik modułów łączności bezprzewodowej.

front: złącza audio
front: złącza audio
lewy bok: blokada Kensingtona, gniazdo zasilania, wylot wentylacji, VGA, eSATA/USB, HDMI, 2x USB
lewy bok: blokada Kensingtona, gniazdo zasilania, wylot wentylacji, VGA, eSATA/USB, HDMI, 2x USB
prawy bok: czytnik kart, ExpressCard/34, napęd optyczny, USB, LAN
prawy bok: czytnik kart, ExpressCard/34, napęd optyczny, USB, LAN
z tyłu brak złączy
z tyłu brak złączy

Osprzęt

podświetlenie klawiatury (poziom 1.)
podświetlenie klawiatury (poziom 1.)
podświetlenie klawiatury (poziom 2.)
podświetlenie klawiatury (poziom 2.)

Cechująca się klasyczną konstrukcją klawiatura Vostro 3500 bardzo przypadła mi do gustu. Rozmieszczenie klawiszy jest wręcz wzorcowe. Warto podkreślić duże rozmiary tych najważniejszych. Klawisze mają niezbyt głęboki, miękki skok. Do tego w czasie pisania prawie nie słychać ich odgłosów.

Płytki są sztywne i zamontowano je dość solidnie. Także klawiatura jako całość jest sztywna; zauważalne są jedynie drobne ugięcia w okolicach sporego klawisza enter.  

Cieszą niepomniejszone strzałki. Szkoda tylko, że wciśnięto je pomiędzy pozostałe klawisze. Brak bloku numerycznego uznaję za minus, gdyż V3500 to laptop biurowy. Wielu użytkowników może jednak uznać tę cechę za zaletę.

Klawiatura jest podświetlana, choć nie we wszystkich modelach. Dodatek ten jest przydatny, gdy korzystamy z notebooka w niezbyt jasnym pomieszczeniu i nie potrafimy pisać bezwzrokowo. Są dwa poziomy intensywności podświetlenia; według mnie wystarczy ten słabszy, ponieważ mocniejszy razi już trochę oczy w ciemnościach, a kiedy jest jaśniej, podświetlenie nie jest przecież potrzebne.

Za klawiaturą znajduje się panel z przyciskami multimedialnymi. Przyciski są podświetlone na biało. Używanie ich nie jest zbyt komfortowe, gdyż mają za małą czułość - nie wystarczy dotknąć, a trzeba je mocniej przycisnąć.  

Gdybym miał opisać jednym słowem płytkę dotykową Della Vostro 3500, to użyłbym przymiotnika rewelacyjny. Na szczęście nie muszę, gdyż jedno słowo dla określenia tego urządzania to za mało.  
 
Ślizganie się opuszką palca po powierzchni gładzika jest bardzo komfortowe i przyjemne. Stawiany przez nią opór jest wręcz idealny - nie za duży, ale jednocześnie taki, który pozwala w pełni kontrolować kursor. Dzięki temu precyzja ruchów jest bardzo duża.

Przyciski towarzyszące gładzikowi trzymają jego wysoki poziom. Mają dość głęboki, miękki skok, a w czasie użycia wydają bardzo cichy dźwięk.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

diagram barw
diagram barw

Vostro 3500 posiada ekran o przekątnej 15,6 cala, o proporcjach 16:9 i standardowej dla tej wielkości rozdzielczości 1366x768 pikseli. Szkoda, że Dell nie daje klientowi żadnego wyboru i nie stosuje w omawianym modelu także paneli o wyższej rozdzielczości, tak jak czynią to konkurenci w swoich biznesowych modelach.

Wracając jednak do zamontowanej w Vostro 3500 matrycy - jest to produkt firmy AU Optronics z powłoką antyodblaskową. Dzięki niej efekt lustra widoczny jest na panelu tylko wtedy, gdy jest on wyłączony lub patrzymy na niego pod bardzo dużym kątem. W innych przypadkach (czyli w czasie, gdy jest on aktywny i patrzymy na niego na wprost), dokuczliwe odbicia i refleksy nie są widoczne.

 

206.5
cd/m²
197
cd/m²
199.1
cd/m²
198.2
cd/m²
195.9
cd/m²
192.1
cd/m²
198.9
cd/m²
198.4
cd/m²
202.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 206.5 cd/m² (Nits) średnia: 198.8 cd/m²
rozświetlenie: 93 %
kontrast: 218:1 (czerń: 0.9 cd/m²)

Diody LED zapewniają dość jasny i równomiernie oświetlony obraz. Kolory są trochę przytłumione, tak jak na większości matowych wyświetlaczy. Biel jest w minimalnym stopniu zaniebieszczona, a czerń niestety niezbyt głęboka. Kąty pionowe są przeciętne i niezbyt szerokie, a te w poziomie - choć szersze od pionowych, to trochę węższe niż standardowo. Jak na laptop do użytku biurowego są one akceptowalne.

Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500

Osiągi

W testowanym Dellu Vostro 3500 był zamontowany procesor Core i5-520M o nominalnym taktowaniu 2,4 GHz (dochodzącym do 2,933 GHz w trybie turbo). Jest to jeden z najwydajniejszych obecnie dostępnych procesorów dwurdzeniowych. Zaimplementowane są w nim także wszystkie najnowsze technologie Intela.

Za generowanie obrazu jest odpowiedzialna karta graficzna Nvidia GeForce 310M z 512 MB pamięci DDR3. Jeśli spojrzymy na hierarchię stosowanych obecnie w laptopach układów niezależnych, okaże się, że jest to przedstawiciel najniższego segmentu wydajnościowego. Karta ta pozwala na uruchomienie mniej wymagających gier, a także niektórych nowszych tytułów po zmniejszeniu rozdzielczości i drastycznym obniżeniu szczegółowości grafiki.

Szkoda że nie ma możliwości przełączenia tego układu, gdy jest on nieobciążony, na zintegrowanego z procesorem Intela HD. Pozwoliłoby to zmniejszyć pobór energii i wydłużyć czasy pracy na baterii.

3DMark 2001SE Standard
23157 pkt.
3DMark 03 Standard
10702 pkt.
3DMark 05 Standard
7202 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
3895 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3079
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
6819
Cinebench R10 Shading 32Bit
3383
Pomoc
Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS
przesył danych (minimum): 49.8 MB/s
przesył danych (maksimum): 106.6 MB/s
przesył danych (średnio): 82.4 MB/s
czas dostępu: 17 ms
szybkość interfejsu: 61.9 MB/s
obciążenie procesora: 5.8 %

Cinebench 11.5

Wydajność w grach

we wszystkich AA i AF 0

Dirt 2 demo benchmark

min./średnio
1366x768 high 13,9/15,9 kl/s
1280x720 medium 13,8/22,9 kl/s
1024x768 low 19,0/28,1 kl/s

Call of Duty 4: Modern Warfare

ustawienia dema
1366x768  19/24,6/34 kl/s

Call of Juarez: Więzy Krwi demo

1366x768 wysokie 16/21,1/29 kl/s
1280x720 średnie 20/25,6/32 kl/s

NFS Need for Speed Shift demo

1366x768 high 11/15,5/20 kl/s
1280x720 medium 15/20,8/25 kl/s
1024x768 low 16/22,8/30 kl/s

PES 10 demo

1280x720 high  26/56,3/62 kl/s

Risen demo

1366x768 high 7/11,2/14 kl/s
1280x720 medium 11/14,7/18 kl/s
1024x768 low 17/26,4/32 kl/s

Wpływ na otoczenie

Hałas

Pod względem hałasu Dell Vostro 3500 nie wybija się w jakikolwiek sposób spośród konkurentów. Od biznesowego modelu można byłoby oczekiwać trochę cichszej pracy; na szczęście szum wentylatora ma brzmienie nienatarczywe dla ucha.

W czasie niewymagających zadań utrzymuje się on na poziomie 34,4 dB; czasem na krótko spada lub minimalnie rośnie.

Gorzej jest pod obciążeniem. Choć na początku hałas utrzymuje się poniżej 39 dB, gdy dłużej wykorzystujemy moc podzespołów, dochodzi on do 43 dB. Na szczęście jedynie na krótkie chwile, gdyż zazwyczaj pozostaje raczej przy niecałych 41 dB.
 
Na forum użytkownicy V3500 wspominają o denerwującym piszczeniu procesora. W testowanym egzemplarzu nie wychwyciłem tego typu dźwięku z obudowy, niezależnie od tego, z jakiego źródła zasilania korzystał laptop, i który plan zasilania był ustawiony.

Hałas

luz
33.6 / 34.4 / 35.8 dB
HDD
33.6 dB
DVD
37.6 / 48.5 dB
obciążenie
40.8 / 43.2 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
pod obciążeniem
pod obciążeniem
bez obciążenia
bez obciążenia

Ciepło

Della Vostro 3500 nie można nazwać notebookiem chłodnym, ale jego obudowa nie nagrzewa się nadmiernie. 
 
Pod obciążeniem temperatury tej ostatniej są wyższe od ciepłoty ludzkiego ciała, ale niezbyt drastycznie. Do tego raczej w okolicach wylotu powietrza, gdzie zawsze jest trochę cieplej. Gorzej jest wewnątrz, gdzie zarówno CPU jak i GPU osiągają prawie 100°C, co wydaje się niebezpieczne dla tych układów.

Także w stanie względnego spoczynku ich temperatury powyżej 60 stopni nie są niskie. W tych warunkach obudowa Vostro 3500 nie nagrzewa się powyżej 36,6°C. Na większości swej powierzchni przekracza ona jednak 30°C, a więc trzymanie laptopa na kolanach i tak nie jest zbyt przyjemne.

Pomimo tego, że test był przeprowadzany w wyższej temperaturze otoczenia, uzyskane wartości temperatur w stanie względnego spoczynku okazały się zdecydowanie niższe niż w mniejszym modelu Vostro 3300 z GF 310M. Średnia maksymalnych odczytów dla pulpitu roboczego była o 4,8°C niższa, a dla spodu obudowy - o 3,4°C niższa.

w stresie
 37.5 °C33.4 °C29.9 °C 
 41.2 °C36.3 °C28.9 °C 
 36.7 °C38.6 °C28.2 °C 
maks. w ogóle: 41.2 °C
średnia: 34.5 °C
27.9 °C35.3 °C37.6 °C
27.5 °C43.7 °C38.8 °C
26.3 °C37.3 °C33.9 °C
maks. w ogóle: 43.7 °C
średnia: 34.3 °C
zasilacz  49.1 °C | temperatura otoczenia 21.6 °C
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 34.5 °C / 94 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(±) The maximum temperature on the upper side is 41.2 °C / 106 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.7 °C / 111 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 31.1 °C / 88 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 38.6 °C / 101.5 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-10.9 °C / -19.6 F).

Głośniki

W biznesowym modelu, jakim jest Dell Vostro 3500, nie spodziewam się głośników sygnowanych przez znaną firmę, a tym bardziej dodatkowego głośnika niskotonowego. Od zamontowanych głośników stereo oczekiwałem dźwięku trochę lepszej jakości, a nie tylko o wystarczającym natężeniu. Za bardzo wyeksponowane są tony wysokie, a jednocześnie brakuje niskich. Muzyki słucha się na nich bez większej przyjemności.

Wydajność akumulatora

W Dellu Vostro 3500 zamontowano 6-komorowy akumulator litowo-jonowy. Jest też możliwość wyboru baterii 9-komorowej, która wystaje od spodu poza obrys bryły laptopa.

Mniejsza bateria ma pojemność 56 Wh. To zauważalnie więcej niż ma akumulator w większości laptopów multimedialnych, ale mniej więcej tyle samo co biznesowa konkurencja.

W modelu z wydajnym procesorem i niezależną kartą graficzną uzyskiwane na niej przebiegi są zadowalające.

Około 2,5 godziny wystarcza do obejrzenia większości filmów z DVD, a także zapewnia dość długą możliwość przeglądania sieci poprzez łączność Wi-Fi. Szczególnie iż czas ten można wydłużyć poprzez większe przyciemnienie matrycy oraz wyłączenie modułu Bluetooth.

Wydajność akumulatora
luz
4h 00min
sieć przez WLAN
2h 02min
DVD
2h 30min
obciążenie
1h 16min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 13 / 19 / 23 W
obciążenie midlight 55 / 70 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Dell Vostro 3500 to biznesowy notebook o eleganckim wyglądzie (i to niezależnie od wybranej kolorystyki). Jego obudowa jest dość solidna, z aluminiowymi elementami, które niestety łatwo ulegają zabrudzeniu. Lepiej pod tym względem jest po otwarciu pokrywy, gdyż w środku króluje czarny, matowy plastik.

Zarówno gładzik jak i klawiatura to spore atuty tego modelu; trochę gorzej wypada panel przycisków dotykowych. Rozmieszczenie złączy jest nieergonomiczne.

Dzięki procesorowi Core i5-520M Dell Vostro 3500 ma sporą wydajność. Odstaje od niego słaba karta graficzna, ale w końcu to laptop biznesowy, a nie do multimedialny. Świadczą o tym także nie najlepsze głośniki. Szkoda, że ta wydajność jest okupiona wysokimi temperaturami w środku obudowy, które po części przekładają się na nagrzewanie korpusu.

Zastosowany półmatowy ekran jest nie najgorszy, ale szkoda, że ma on jedynie 1366x768 pikseli. Dla wielu potencjalnych klientów to za mało, a Dell nie oferuje w tym modelu matrycy o większej rozdzielczości. To chyba największa wada Vostro 3500.

Aktualne ceny notebooka Dell Vostro 3500

Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500

Dziękujemy za wypożyczenie egzemplarza do testu firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Dell Vostro 3500
bohater testu: Dell Vostro 3500

Specyfikacja techniczna

Dell Vostro 3500
Procesor
Intel Core i5-520M 2 x 2.4 - 2.9 GHz, Arrandale
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 310M - 512 MB VRAM, rdzeń: 625 MHz, pamięć: 790 MHz, DDR3, ForceWare 188.38
Pamięć
4 GB 
, Samsung DDR3-1333, 2x 2 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics AUO23EC / W465R_B156XW2, podświetlanie diodami LED, powłoka antyodblaskowa, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM57
Dysk twardy
Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS, 500 GB 
, 7200 obr/min, Seagate ST9500420AS
Karta dźwiękowa
IDT 92HD81B1X @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
1 ExpressCard/34, 3 USB 2.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, czytnik kart: 5 w 1
Łączność
Realtek PCIe GBE Family Controller (10/100/1000MBit/s), Dell Wireless 1520 Wireless-N Half Mini Card (a/b/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth Dell Wireless 365
Napęd optyczny
TSSTcorp CDDVDW TS-L633C
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 36 x 375 x 247
Akumulator
56 Wh litowo-jonowy, 6 ogniw, 5045 mAh, 11 V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 32 Bit
Camera
kamerka: jest
Inne
BIOS: A01, zasilacz: 90 W, 19,5 V, 4,62 A
Waga
2.45 kg, zasilacz: 315 g
Cena
3899 PLN

 

Sprzęt dostarczył

sklep komputerowy X-Kom
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500
Dell Vostro 3500

Autor

Niniejszą recenzję przygotował Michał Kupis.

Podobne laptopy

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus U45JC
GeForce 310M, Core i5 450M, 14.00", 2.149 kg
Recenzja Asus P42JC
GeForce 310M, Core i5 450M, 14.00", 2.36 kg
Recenzja Asus PL80JT
GeForce 310M, Core i5 520UM, 14.00", 2.173 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Debiut wydajności Intel Core i5-1345U: Recenzja laptopa Dell Latitude 3440
Iris Xe G7 80EUs, Raptor Lake-U i5-1345U, 14.00", 1.537 kg
Recenzja Dell Latitude 5490
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i5-8350U, 14.00", 1.694 kg

Za

+rewelacyjny gładzik
+półmatowa matryca
+wygodna klawiatura z podświetleniem
+aluminiowe elementy w jednym z trzech kolorów
+sztywna obudowa
 

Przeciw

-wysokie temperatury wewnątrz obudowy
-złącza audio na przedniej ściance
-ekran o proporcjach 16:9 i niskiej rozdzielczości
-aluminiowe powierzchnie szybko się brudzą
-ledwie akceptowalne głośniki
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Vostro 3500
Sylwester Cyba (Update: 2017-12-24)