Notebookcheck Logo

Test Dell Studio 1557

Wstęp do recenzji Studio 1557 (następca S1555 z Core i7) będzie ambiwalentny. Z jednej strony wypada pochwalić Della, którego nie raz ganiliśmy za pozostawanie w tyle za konkurencją w wyścigu technologicznym (pamiętne upieranie się przy oferowaniu laptopów na Santa Rosie długo po premierze Monteviny), za odważne, szybkie wdrożenie procesorów Intel Core i7 do laptopów. Magia nazwy CPU działa jak lep szczególnie na osoby użytkujące dotąd komputer stacjonarny. Z drugiej strony bez satysfakcji musimy wytknąć, iż spodziewaliśmy się, że będą kłopoty z temperaturą po wprowadzeniu do tej samej obudowy czterordzeniowca. Wykrakaliśmy?

Obudowa

Obudowa Studio 1557 nie różni się od modelu Studio 1555. Ma ona kształt klina, a jej nieskomplikowana linia tworzy wrażenie prostoty konstrukcji. Robi dobre wrażenie swoją solidnością. Komputer waży z akumulatorem 2,6 kg, a zatem nie jest ciężki według dzisiejszych kryteriów. 

Kupując ten notebook od producenta, można sobie zażyczyć zmodyfikowaną kolorystykę czy wzorek na klapie. Standardowo nabywca otrzymuje wersję o nazwie Black Chainlink (połyskliwa czerń z subtelnym ornamentem), która pokazana jest na zdjęciach. Srebrny pulpit roboczy jest naznaczony dziwnym wzorkiem. 

Optymizmem nie napawa łatwo uginające się wieko. Pokrywa co prawda dobrze chroni ekran, ale naciskając brzegi ramki, powoduje się zaburzenia w wyświetlanym obrazie. Zawiasy wyglądają z kolei solidnie, ale nie są tak mocne, jak by się można spodziewać. Kiedy notebook znajduje się na ruchomym podłożu, nie dają rady utrzymać ekranu w stabilnej pozycji. Jeśli laptop stoi na biurku, cecha ta nie występuje. 

Usadowiony w tylnej części obudowy akumulator nie jest idealnie stabilny i ma pewne luzy. Po jego wyjęciu komputer zachowuje równowagę, gdyż tylne nóżki znajdują się poza obrębem baterii.

Z liczby złączy można być zadowolonym. Nie można  narzekać na ich wybór, kiedy w skład zestawu wchodzą eSATA, HDMI, FireWire i ExpressCard. Gorzej natomiast z ich rozkładem. Pod porty przeznaczono tylko ścianki boczne, stąd też ich nadmierna koncentracja na niewielkiej powierzchni. Zajęcie gniazda ExpessCard zawadza korzystaniu z czytnika kart. Skorzystanie z portu USB z prawej może uniemożliwić wprowadzenie wtyczki do gniazda zasilania czy umieszczenie płyty w napędzie optycznym. Z kolei z lewej porty USB są umieszczone jeden tuż nad drugim, toteż podłączenie do nich dwóch urządzeń z grubszymi wtykami może być niewykonalne.

lewy bok: blokada Kensingtona, HDMI, VGA, LAN, USB, USB/e-SATA, FireWire, trzy gniazda audio
lewy bok: blokada Kensingtona, HDMI, VGA, LAN, USB, USB/e-SATA, FireWire, trzy gniazda audio
prawy bok: czytnik kart, ExpressCard/34, szczelinowy napęd optyczny, USB, gniazdo zasilania
prawy bok: czytnik kart, ExpressCard/34, szczelinowy napęd optyczny, USB, gniazdo zasilania

Osprzęt

Klawiatura okazała się dość głośna, ale nie można powiedzieć, że szczęk klawiszy irytuje przy pisaniu. Klawisze mają sprzyjający płynnemu stawianiu znaków układ, a pochwalić trzeba też kontrastowe, dobrze czytelne oznaczenia klawiszy. Klawisze "fn" i "del" mają swoje miejsce w przeciwległych rogach klawiatury, co jest optymalnym rowiązaniem. Wypadałoby natomiast wydzielić klawisze kierunkowe z bloku zasadniczego.  

Charakterystyki klawiatury, takie jak skok, opór i stabilność są odpowiednie dla osób dużo piszących. Płytki mają rozmiar 1x1, cm, chodzą miękko i przyjemnie.

Studio 1557 jest wyposażony w porządny gładzik z funkcją dotyku wielopunktowego, lekko chodzącymi przyciskami i dobrą czułością płytki dotykowej. Właściwości ślizgowe są korzystne. Płytka leży w lekkim zagłębieniu, co ułatwia wyczucie jej brzegów.

klawiatura
klawiatura
touchpad
touchpad

Obraz

Zastosowana w testowanym Studio 1557 matryca miała rozdzielczość 1366x768 pikseli przy przekątnej 15,6". Do jej podświetlenia zastosowano diody LED, co obecnie jest właściwie standardem.  

Luminancja w najjaśniejszym zlokalizowanym punkcie (w górnej części ekranu) osiągnęła wartość 232 cd/m², a średnia z dziewięciu pomiarów nieznacznie przekroczyła 200 cd/m² . Podświetlenie jest generalnie równomierne, a obszary minimalnie niedoświetlone stają się widoczne tylko na jednolitych planszach barwnych.

215
cd/m²
232
cd/m²
205
cd/m²
198.3
cd/m²
222
cd/m²
192.4
cd/m²
188
cd/m²
179.3
cd/m²
189.5
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 232 cd/m² (Nits) średnia: 202.4 cd/m²
rozświetlenie: 77 %
na akumulatorze: 222 cd/m²
kontrast: 178:1 (czerń: 1.25 cd/m²)

O dość niskiej klasie ekranu świadczy słaby kontrast (177:1). Ta cecha może upośledzać wrażenia wizualne przy zastosowaniach multimedialnych, czyli oglądaniu filmów czy podczas zabawy grami. Przede wszystkim zwraca się uwagę na poszarzałą czerń. Gamut jest nieco obszerniejszy niż w standardowych laptopach, ale nieco brakuje mu do przestrzeni sRGB. Gołym okiem nie widać jednak przewagi nad konkurencyjnymi notebookami podobnej klasy.

MacBook Pro 17" matt (transparent) vs. Studio 1557
MacBook Pro 17" (jasny obszar) a Studio 1557
sRGB (transparent) vs. Studio 1557
sRGB (jasny obszar) a Studio 1557
Studio 1557 (transparent) vs. Acer 8940G
Studio 1557 (jasny obszar) a Acer 8940G
XPS16 RGB (transparent) vs. Studio 1557
SXPS16 RGB LED (jasny obszar) a Studio 1557

Tak jak w przypadku wszystkich matryc o szklistej powierzchni  użytkownik musi brać pod uwagę uwarunkowania oświetlenia w otoczeniu, gdzie pracuje. Usadowienie się bokiem do okna, promienie słoneczne padające bezpośrednio na ekran, a nawet jasny strój mogą powodować efekty mocno przeszkadzające w korzystaniu z laptopa. Co prawda w przezwyciężeniu tych efektów pomaga w pewnym stopniu mocne podświetlenie ekranu, ale nie znikają one w pełni.  

Jeszcze gorzej, kiedy chce się korzystać z laptopa pod gołym niebem. Wtedy trzeba się zazwyczaj rozglądać za cienistym miejscem.

In Innenräumen lassen sich die Spiegelungen...
ograniczenie przeszkadzających w pracy refleksów przynosi...
...der Trulife-Oberfläche...
...przynajmniej w pomieszczeniach zamkniętych...
...durch Erhöhung der Helligkeit reduzieren.
...podwyższenie jasności obrazu

Kąty widzenia są przeciętne. Prezentowane na ekranie treści są czytelne w dość szerokim zakresie. Niestety, nawet przy niedużych zmianach pozycji zajmowanej przed komputerem użytkownik doświadcza dość mocnych zmian kolorów, co wymusza korektę ustawienia ekranu.

kąty widzenia w Dell Studio 1557

Osiągi

W Studio 1557 zastosowano czterordzeniowy procesor Intel Core i7; w testowanej konfiguracji była to najsłabsza z aktualnie dostępnych jednostek, o oznaczeniu 720QM (1,6 GHz).  

Jedną z najważniejszych nowinek w tym CPU jest zintegrowany kontroler pamięci DDR3. Dzięki skróceniu drogi dla danych transferowanych do/z pamięci, powinno to przynieść dużo wyższą wydajność RAM.  

Kolejnym ulepszeniem jest nowa struktura pamięci podręcznej procesora. Ta drugiego poziomu została ograniczona do 1 MB (po 256 kB na rdzeń), ale za to pojawiła się współdzielona przez wszystkie rdzenie pamięć trzeciego poziomu w rozmiarze 6 MB.

Dzięki technologii Hyper-Threading w menedżerze zadań uwidocznione są nie cztery a osiem rdzeni. Przy niskim użyciu każdy rdzeń ma zatem możliwość wykonywania dwóch wątków jednocześnie, co w specyficznych scenariuszach podnosi efektywność systemu.

Jeżeli w użytkowaniu są nie wszystkie rdzenie czy aktywny jest tylko jeden, zaimplementowana funkcja Turbo Boost pozwala na podniesienie taktowania jednego rdzenia z 1,6 do maksymalnie 2,8 GHz. Przydaje się ona w programach, które korzystają tylko z jednego rdzenia (nie wspierają wielordzeniowości). Procesor potrafi wyłączać poszczególne rdzenie a także ograniczać taktowanie dla zmniejszenia poboru energii. Podczas testów zaobserwowano, że częstotliwość taktowania oscyluje między 930 a 2800 MHz.

Studio 1557 posiada kartę grafiki ATI Mobility Radeon HD 4570, czyli tę samą co Studio 1555. Dysponuje ona 512 MB własnej pamięci GDDR3 (taktowanej zegarem 800 MHz). Częstotliwość taktowania rdzenia wynosi 680 MHz. Mimo zastosowania 64-bitowej magistrali pamięci układ ten jest relatywnie dość wydajny.  

Testy syntetyczne wykazują spory potencjał drzemiący w jednostce centralnej Core i7-720QM. W teście Single CPU programu Cinebench R10 uzyskano 3658 pkt., czyli wynik porównywalny z osiągnięciem Core 2 Duo T9900 (3,0 GHz). W teście Multi CPU z kolei atut posiadania wielu rdzeni nie jest tak widoczny (zwielokrotnienie 2,65x), ale wynik 9697 pkt. jest o około 2500 oczek lepszy od wszystkich konkurentów dwurdzeniowych a także wyraźnie powyżej osiągnięć procesora Core 2 Quad Q9000  (2386 Single/ 8267 Multi).  

Pliki MP3 były konwertowane do formatu AAC przez zoptymalizowany pod jeden rdzeń iTunes z prędkością 30,3x , podczas gdy C2D SP9600 (2,5 GHz) z ThinkPada T400s pozwalał na uzyskanie prędkości 26,6x.

Procesor nie wpłynął jednak na wyraźną poprawę rezultatów karty graficznej w benchmarkach. Wynik 4511 pkt. w teście OpenGL Rendering jest o ponad 700 pkt. lepszy od osiągnięcia Studio 1555 z procesorem C2D P8600, ale w 3DMarkach 06 (3480 pkt.) i Vantage (1041 pkt.) były nieco gorsze (Studio 1555 uzyskał odpowiednio 3735/1168 pkt.). Tutaj jednak trzeba wspomnieć, że testy były przeprowadzane pod różnymi systemami operacyjnymi (Win7Pro 64-bit/VHP 64-bit) i sterownikami.  

Ku zadowoleniu części potencjalnych nabywców w Studio 1557 standardem są dyski 7200 obr/min. Wypada nam jednak zauważyć, że nie są one wcale duże szybsze od nowoczesnych dysków 5400 obr/min, a bywają za to odczuwalnie głośniejsze, powodują większe wibracje i cechuje je większy pobór energii. W testowanym modelu znalazł zastosowanie twardziel Western Digital o pojemności 320 GB. Uzyskiwane prędkości transferu (średnio 64,6 MB/s) są faktycznie niewiele lepsze od wolniejszych dysków zastosowanych w laptopach z ostatnich recenzji.

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo CPUZ Mainboard
Systeminfo CPUZ RAM
Systeminfo CPUZ RAM SPD
Systeminfo GPUZ
Systeminfo HDTune
3DMark 03 Standard
8626 pkt.
3DMark 05 Standard
6210 pkt.
3DMark 06 Standard Score
3480 pkt.
3DMark Vantage P Result
1041 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
5426 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3658
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
9697
Cinebench R10 Shading 32Bit
4511
Pomoc
WDC Scorpio Black WD3200BEKT-75F3T
przesył danych (minimum): 34.5 MB/s
przesył danych (maksimum): 85.4 MB/s
przesył danych (średnio): 64.6 MB/s
czas dostępu: 14.6 ms
szybkość interfejsu: 102.2 MB/s
obciążenie procesora: -1 %
Need for Speed Shift
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1366x768all on/high, 4xAA, triliniarAF11.7 fps
 1024x768all on/med, 2xAA, triliniarAF21.3 fps
 800x600all off/low , 0xAA, triliniarAF27.9 fps
Anno 1404
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x1024very high, 0AA, 4AF8 fps
 1024x768low, 0AA, 0AF50.9 fps
World of Warcraft
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x1024high10.9 fps
 1024x768med56.9 fps
F.E.A.R. 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x1024high, all on, 4xAA, biliniarAF15.2 fps
 1024x768medium, all on, 2xAA, biliniarAF35.8 fps
The Elder Scrolls IV - Oblivion
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x800max, HDR, 0xAA, 16xAF40.5 fps
Call of Duty 4 - Modern Warfare
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x1024high, 4xAA24.1 fps
 1024x768med, 0xAA37.1 fps
Sims 3
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768med / all on33.8 fps
 800x600low / off133.5 fps

Wpływ na otoczenie

Hałas

Ta część recenzji jest niewesoła, gdyż wysoka emisja hałasu jest poważną wadą Studio 1557.

Wyposażony w czterordzeniowy procesor (o TDP 45 W) komputer musi być wentylowany bez przerwy. Wydawany przez układ chłodzenia szum ma natężenie 34,6 dB i osobom wyczulonym na punkcie hałasu będzie z pewnością przeszkadzał. Przynajmniej jednak jest miarowy i prędkość obrotowa wentylatora nie podlega bardzo irytującym częstym zmianom. Nieznacznie wybija się ponad ten szum terkot dysku twardego (35,4 dB).

Kiedy jednak użytkownik zażyczy sobie wykorzystania pełni zasobów procesora, hałas szybko przybiera na sile i osiąga wartość 44,1 dB. Wówczas już każdemu działa na nerwy. Szczelinowy napęd DVD jest stosunkowo głośny przy odtwarzaniu płyt - 38,4 dB.

Hałas

luz
34.6 / 34.6 / 34.9 dB
HDD
35.4 dB
DVD
38.4 / dB
obciążenie
44.1 / 44.1 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

W Studio 1555 układ chłodzenia nie jest dobrej jakości i ma problemy z wydolnością, choć w tym laptopie są instalowane procesory dwurdzeniowe. O ile Dell nie przekonstruowałby chłodzenia, wiadomo było, że sytuacja ulegnie pogorszeniu po zapakowaniu do Studio 15 czterordzeniowca...

Wychodzi na to, że nic nie zmieniono, bo Studio 1557 grzeje się jak diabli. Nawet temperatury obudowy są wyglądają mało zachęcająco. Ale po kolei.

Przy ograniczonym obciążeniu technologie oszczędzania energii przez CPU i GPU działają dość sprawnie. Spód notebooka nie grzeje się przesadnie - na ograniczonym fragmencie temperatura osiągnęła wartość 43,3° C, ale średnia wyszła dość niska - 34°C.

Ale to, co się wyprawia z Dellem pod obciążeniem, przechodzi ludzkie pojęcie. Wówczas na dużym obszarze spodu laptopa temperatura powierzchni przekracza granicę 50°C. W najgorętszym miejscu zaś zmierzono niesamowicie wysoką wartość 58,6°C. To gruba przesada i trzeba uważać, na czym się stawia laptop (najlepiej chyba na konstrukcji podnoszącej jego spód dla poprawienia cyrkulacji powietrza). 

Temperatury na pulpicie były w tym teście zdecydowanie niższe, ale też relatywnie wysokie - maksimum o wartości 45°C na klawiaturze jest niepokojące. W miejscu podparcia dłoni zmierzono akceptowalne 38,1°C.

Wielkie oczy można zrobić na widok podanej temperatury kostki zasilacza - nie zaszła tu pomyłka i faktycznie osiągnęła ona maksymalną temperaturę o niebotycznej wartości 82,6°C.

w stresie
 45.6 °C44.7 °C35.1 °C 
 43.4 °C44.3 °C38.4 °C 
 33.2 °C38.1 °C35.3 °C 
maks. w ogóle: 45.6 °C
średnia: 39.8 °C
35.5 °C49.9 °C51.6 °C
40 °C58.6 °C50.5 °C
29.1 °C47.4 °C42.2 °C
maks. w ogóle: 58.6 °C
średnia: 45 °C
zasilacz  82.6 °C | temperatura otoczenia 22 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 39.8 °C / 104 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 45.6 °C / 114 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 58.6 °C / 137 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 38.1 °C / 100.6 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-9.3 °C / -16.8 F).

Głośniki

Głośniczki Studio 1557 grają może nieźle, ale kiedy wentylator kręci na maksimum mają problem z przebiciem się przez jego szum. Dźwięk jest wprawdzie nieźle zbalansowany, ale zdecydowanie wąski (przewaga tonów niskich) i szczególnie przy odtwarzaniu filmów odczuwa się niedostatek basów.

Wydajność akumulatora

Reader's Test
Reader's Test
Classic Test
Classic Test

Testowany model miał na wyposażeniu akumulator o pojemności 56 Wh. Dell oferuje do Studio 1557 także pojemniejszą baterię (85 Wh), która powinna umożliwiać o połowę dłuższą pracę.  

Maksymalny osiągnięty czas pracy wyniósł nieco ponad 4 h, co jest niezłym wynikiem dla laptopa zaopatrzonego w procesor czterordzeniowy. Niewiele zabrakło do osiągnięcia bariery 3 h w teście korzystania z sieci przez WiFi. Odtworzenie DVD trwało nieco ponad 2 h - można być zadowolonym. Niespełna godzina przy dużym obciążeniu? Mogło być gorzej.

Wydajność akumulatora
luz
4h 14min
sieć przez WLAN
2h 44min
DVD
2h 16min
obciążenie
0h 58min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.1 / 0.3 W
luzdarkmidlight 18.5 / 20.9 / 25.6 W
obciążenie midlight 73.8 / 90.2 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Na papierze Studio 1557 wygląda interesująco. Procesor Core i7 nawet w najwolniejszej odmianie jest jednym z najwydajniejszych w ofercie Intela, a cena tego laptopa nie jest z sufitu.  
 
Testy wykazały jednak, że procesor czterordzeniowy to za dużo dla Studio 1557. Nie radzi sobie z nim układ chłodzenia, chociaż wentylator furczy tak, że jest to nieakceptowalne w zaciszu domowym. Dell a przede wszystkim jego klienci mogą mieć problemy z powodu wysokich temperatur obudowy i podzespołów. Z tego powodu  spodziewamy się, że ten model nie będzie się cieszył taką popularnością jak jego poprzednik z procesorem dwurdzeniowym.  

Wydaje się, że Core i7 jest na miejscu dopiero w większych laptopach, z ekranem 17". Ewentualnie w takich dysponujących dużo lepszym chłodzeniem, jak Asus M60J. W obliczu takiego rywala, szanse Studio 1557 na sukces nie są duże.

Dell Studio 1557
Please share our article, every link counts!
Dell Studio 1557
bohater testu: Dell Studio 1557

Specyfikacja techniczna

Dell Studio 1557
Procesor
Intel Core i7-720QM 4 x 1.6 - 2.8 GHz, Clarksfield
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 4570 - 512 MB VRAM, rdzeń: 680 MHz, pamięć: 800 MHz, GDDR3, atiumdag 8.14.10.0678 / Win7 64
Pamięć
4 GB 
, DDR3-1333, 2x 2 GB, maks. 8 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, Truelife, refleksująca: tak
Chipset
Intel PM55
Dysk twardy
WDC Scorpio Black WD3200BEKT-75F3T, 320 GB 
, 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
IDT 92HD73C1 / 92HDW74C1 / 92HDW74C2 @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audi Controller
Złącza
1 ExpressCard/34, 3 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, 2x wyjście słuchawkowe, czytnik kart: SD/SDHC, xD, MMC, MS, MS Pro
Łączność
Realtek RTL8168D/8111D Family PCI-E GBE NIC (10/100/1000MBit/s), Intel Wireless WiFi Link 5300 (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth Dell Wireless 365
Napęd optyczny
HL-DT-ST DVD+-RW GA11N
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 39 x 372 x 253
Akumulator
56 Wh litowo-jonowy, 4840 mAh, 11,1V
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Professional 64 Bit
Camera
kamerka: 2.0 MP
Inne
MS Works 9.0, 12 miesiące(y) gwarancji
Waga
2.6 kg, zasilacz: 470 g
Cena
850 PLN

 

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Asus K50Ab
Mobility Radeon HD 4570, Athlon X2 QL-64
Recenzja Dell Studio 1555
Mobility Radeon HD 4570, Pentium Dual Core T4200

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Dell Inspiron 16 Plus 7630: 60 W GeForce RTX 4060 nie jest taki zły
NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 16.00", 2.179 kg
Recenzja laptopa Dell XPS 17 9730: GeForce Multimedialny potwór RTX 4070
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 17.00", 2.475 kg
Recenzja laptopa Dell XPS 15 9530 RTX 4070: Zarówno imponujący, jak i niezadowalający
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 15.60", 1.942 kg
Recenzja laptopa Dell Inspiron 14 Plus 7420: Dla użytkowników mocy w budżecie
GeForce RTX 3050 4GB Laptop GPU, Alder Lake-S i7-12700H, 14.00", 1.669 kg
Recenzja Dell Inspiron 5770
UHD Graphics 620, Kaby Lake Refresh i5-8250U, 17.30", 2.712 kg

Za

+bardzo wysoka wydajność CPU
+dobra jakość wykonania
+bogate wyposażenie w złącza
 

Przeciw

-horrendalnie wysokie temperatury obudowy i zasilacza
-duża emisja hałasu
-chybiony układ portów I/O
-delikatne wieko
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Studio 1557
Tobias Winkler (Update: 2020-01-27)