Notebookcheck Logo

Test Dell Latitude E7440

08/10/2013

Trend do oferowania coraz cieńszych modeli obserwujemy nie tylko w segmencie laptopów do użytku domowego ale też w kategorii laptopów biznesowych. Dell Latitude E7440 jest dowodem na to, że mobilność, bogate wyposażenie w złącza i wygodne urządzenia sterujące to nie cechy wykluczające się nawzajem. Na testy trafiła podstawowa konfiguracja, z matrycą HD Ready, procesorem Core i5 i dyskiem twardym (a nie SSD).

Obudowa

Po laptopie, który w najtańszej wersji kosztuje ponad 1000 euro, należy spodziewać się nienagannej jakości wykonania. Dell Latitude E7440 wygląda na pierwszy rzut oka niepozornie, ale w skromnym korpusie kryje się osiągnięcie najnowszych technologii. Matowa, czarna jednostka zasadnicza jest wykonana ze stopów metali lekkich (magnez, aluminium), a wykończono ją miłą w dotyku powierzchnią Soft Touch.

E7440 ma tylko 2,1 cm grubości, a łącznie z 3-komorowym akumulatorem waży 1,63 kg. Jak na tak cienki laptop sztywność obudowy jest w porządku, ale nie wygląda tak dobrze, jak w ultrabookach najlepszych pod tym względem. Tej pewnej elastyczności obudowy autor nie chce jednak przeceniać, gdyż nawet przy mocnym obciążeniu nie słychać było trzeszczenia elementów obudowy. Pokrywa ekranu jest cienka, ale cechuje się dużą solidnością. W wersji z dodatkową szybą (ekran dotykowy) plecy pokrywy ekranu są wykonane z włókna węglowego, natomiast w testowanym egzemplarzu z normalnym ekranem były one aluminiowe. Wskutek zastosowania różnych materiałów konstrukcyjnych obie wersje ważą mniej więcej tyle samo.

Ekran i jednostka zasadnicza są połączone dwoma dużymi zawiasami. Dobrze utrzymują one ekran w miejscu, nawet gdy na laptop zadziałają wstrząsy. 

Jeżeli chodzi o jakość wykonania, testowany Latitude E7440 był bez zarzutu. Dokładne łączenia elementów i staranne wykończenia krawędzi świadczą o wysokim poziomie jakości, niezbędnym do zadowolenia klientów korporacyjnych.

z przodu brak złączy
z przodu brak złączy
lewy bok: wylot powietrza z układu chłodzenia, czytnik kart pamięci, czytnik kart inteligentnych (Smart Card)
lewy bok: wylot powietrza z układu chłodzenia, czytnik kart pamięci, czytnik kart inteligentnych (Smart Card)
prawy bok: przełącznik Wi-Fi, gniazdo audio, USB 3.0, gniazdo blokady Kensingtona
prawy bok: przełącznik Wi-Fi, gniazdo audio, USB 3.0, gniazdo blokady Kensingtona
tył: LAN, USB 3.0, mini DisplayPort, HDMI, USB 3.0, gniazdo zasilania
tył: LAN, USB 3.0, mini DisplayPort, HDMI, USB 3.0, gniazdo zasilania

Dostępna w internecie standardowa dla laptopów Dell ilustrowana instrukcja użytkownika objaśnia, jak wygląda w tym laptopie kwestia dostępu do podzespołów. Po wyjęciu akumulatora trzeba odkręcić dwie małe śrubki, by móc zdjąć zabezpieczoną mechanizmem ryglującym spodnią pokrywę. Pod nią znajdują się układ chłodzenia z wentylatorem, oba gniazda pamięci operacyjnej (w testowanym egzemplarzu zajęte było jedno z nich), miejsce na dysk 2,5" o wysokości 7 mm, karta Wi-Fi oraz wolne gniazdo mini PCIe/mSATA. To ostatnie jest w niektórych modelach zajęte przez moduł WWAN.

Jeżeli chodzi o wyposażenie E7440 w złącza zewnętrzne, nie spodziewajmy się fajerwerków, ale konstruktorzy zadbali o to, by pojawiły się te najważniejsze i w wystarczającej liczbie. Są to m.in. trzy USB 3.0 i dwa wyjścia sygnału wideo (HDMI i mini DisplayPort). Omawiany model nie posiada wyjścia VGA (D-Sub). Na spodzie obudowy znajduje się złącze stacji dokującej.

Większość złączy umieszczono na tylnej ściance jednostki zasadniczej. Wskutek tego korzystanie z nich jest może nieco trudniejsze, niż w laptopach z portami peryferyjnymi ulokowanymi na ściankach bocznych, ale za to podłączanie do nich kabli nie będzie ograniczać miejsca po bokach laptopa.

Osprzęt

Wygodne urządzenia wejścia to niewątpliwie jedna z najważniejszych cech udanego laptopa biurowego. W E7440 nie zdecydowano się na najczęściej ostatnio spotykaną klawiaturę wyspową. Klawisze alfanumeryczne mierzą 18 mm u podstawy, a 14 mm u wierzchołka. Z punktu widzenia ergonomii takie wyprofilowanie klawiszy jest korzystne.

W porównaniu z chwalonymi klawiaturami laptopów ThinkPad ta z Della E7440 ma bardziej miękkie klawisze, ale chodzą one równie soczyście i dokładnie. Jak na standardy laptopów skok jest długi. W efekcie na tej klawiaturze pisze się świetnie. Tak dobrze, że można nawet zapomnieć o minimalnym uginaniu się klawiatury w środkowej części.

Wisienką na torcie jest czterostopniowe podświetlenie klawiatury, które ułatwia używanie klawiatury w ciemności.

Gładzik Alps Electric ma wymiary 9,0 x 4,7 cm. Oferuje on różne gesty dotyku wielopunktowego i ma praktyczny sensor wykrywający dłoń użytkownika. Precyzja i właściwości ślizgowe są bez zarzutu. Oddzielne przyciski gładzika chodzą miękko i działają dokładnie.

W laptopie dla profesjonalistów nie mogło zabraknąć dodatkowego urządzenia wskazującego, czyli manipulatora trackstick. Dla wprawionych w korzystaniu z niego użytkowników jest to ciekawa opcja, aczkolwiek mały grzybek w obrębie klawiatury nie jest tak dobry, jak odpowiednik z laptopów Lenovo. Trzy przyciski przypisane do manipulatora (w tym przycisk przewijania) są natomiast jak najbardziej w porządku i robią wrażenie trwałych.

klawiatura QWERTY (fot. Dell)
klawiatura QWERTY (fot. Dell)
płytka dotykowa i manipulator trackstick
płytka dotykowa i manipulator trackstick

Obraz

Model Latitude E7440 można kupić z jedną z trzech różnych matryc o przekątnej 14 cali. Najtańszą opcją jest matowy ekran HD Ready (1366 x 768 pikseli, 112 ppi), który znalazł się w testowanym egzemplarzu. Jeżeli zależy nam na możliwie dużym obszarze roboczym, lepiej wybrać jedną z dwóch dostępnych matryc Full HD - dotykową lub normalną. Ekran dotykowy to wyświetlacz z dodatkową refleksującą szybą.

Podstawowa matryca o niskiej rozdzielczości nie jest godna polecenia. Ta, która znalazła się w testowanym egzemplarzu, to produkt firmy LG (LP140WH2). Jest to wyświetlacz typu TN o słabych parametrach. Charakteryzuje go nie tylko niska rozdzielczość, ale też słaba luminancja. Przy maksymalnej intensywności podświetlenia średnia dla całego ekranu wyniosła tylko 179 cd/m². Recenzencka uczciwość każe dodać, że podobne wyniki odnotowano w testach laptopów Lenovo ThinkPad T430u i HP EliteBook 9470m.

Również odwzorowanie kolorów nie daje powodów do zadowolenia. Średni błąd DeltaE 2000 dla całego spektrum kolorów wyniósł na ustawieniach fabrycznych aż 12,79. Poprzez kalibrację udało się go zmniejszyć do 4,84. Mimo to jednak obraz pozostał delikatnie zaniebieszczony. Palecie kolorów dużo brakuje do oddania choćby przestrzeni sRGB.

Dell Latitude E7440 z matrycą HD Ready a przestrzeń Adobe RGB (siatka)
E7440 a Adobe RGB
Dell Latitude E7440 z matrycą HD Ready a przestrzeń sRGB (siatka)
E7440 a sRGB
Dell Latitude E7440 z matrycą HD Ready a Lenovo ThinkPad T430u z matrycą HD Ready (siatka)
E7440 a T430u
wierność kolorów (przed kalibracją)
wierność kolorów (przed kalibracją)
nasycenie kolorów (przed kalibracją)
nasycenie kolorów (przed kalibracją)
skala szarości (przed kalibracją)
skala szarości (przed kalibracją)
wierność kolorów (po kalibracji)
wierność kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
nasycenie kolorów (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)
skala szarości (po kalibracji)
na dworze
na dworze

Dzięki matowej powierzchni ekranu zasadniczo da się pracować pod gołym niebem. E7440 nie do końca jednak sprawdza się na tym polu, gdyż na słońcu czytelność obrazu przedstawia się słabo z powodu niskiej luminancji. Pożądane byłoby, gdyby wynosiła ona co najmniej 250, a najlepiej ponad 300 cd/m². Znacznie zwiększyłoby to użyteczność omawianego laptopa.

By uzyskiwać obraz o jak najlepszej jakości, trzeba zająć pozycję na wprost ekranu komputera. Patrzenie pod kątem, szczególnie z góry lub z dołu, oznacza pogorszenie jakości obrazu. Kąty widzenia w poziomie są nieco szersze, ale i tak są ograniczone, jak w innych matrycach typu TN.

kąty widzenia matrycy HD Ready w laptopie Dell Latitude E7440
kąty widzenia matrycy HD Ready w laptopie Dell Latitude E7440

Osiągi

Latitude E7440 jest oferowany wyłącznie z energooszczędnymi procesorami niskonapięciowymi (ULV) z najnowszej generacji CPU Intela (Haswell). Testowany egzemplarz posiadał na wyposażeniu Core i5-4200U, procesor taktowany z częstotliwością 1,6 (bazowa) i 2,6 GHz (maksymalna), wolniejszy od dostępnych również Core i5-4300U (1,9-2,9 GHz) oraz Core i7-4600U (2,1-3,3 GHz). Oprócz technologii Turbo Boost i Hyper-Threading wspiera on rozszerzenia instrukcji AVX2 wprowadzone w procesorach Haswell. Jego TDP to 15 W.

Funkcja Turbo Boost była w pełni wykorzystywana w testach wydajnościowych. Podczas pracy wielowątkowej taktowanie Core i5-4200U w Dellu E7440 wynosiło 2,3 GHz, a w trakcie pracy jednowątkowej - 2,6 GHz (zarówno na zasilaniu z sieci, jak i na zasilaniu z akumulatora).

W teście wielowątkowym Cinebench R11.5 omawiany model uzyskał 2,47 pkt. Wynik Lenovo T430u z procesorem i5-3317U (2,39 pkt.) okazał się o 3% gorszy, a rezultat Lenovo S440 z i7-4500U (2,74 pkt.) - o 11% lepszy od osiągnięcia Della E7440. Nieco większe różnice między tymi laptopami odnotowano w teście jednowątkowym tej samej aplikacji (-5% dla Lenovo T430u i +20% dla Lenovo S440). Procesor i5-4300U zapewniłby osiągi lepsze o około 10-15%, a i7-4600U byłby o 25% lepszy od i5-4200U.

Testowany egzemplarz posiadał 4 GB pamięci operacyjnej. Otrzymał jeden moduł pamięci DDR3L-1600. Zastosowanie pamięci tego typu zapewnia odrobinę niższy pobór mocy względem modułu DDR3. Ze względu na to, że pamięć pracuje w trybie jednokanałowym, wydajność jest nieco gorsza, niż w przypadku wykorzystania trybu dwukanałowego (po dołożeniu drugiego modułu pamięci).

Rolę GPU pełni w Latitude E7440 zintegrowany z procesorem układ HD Graphics 4400. Posiada on dwadzieścia jednostek wykonawczych, a jego częstotliwość taktowania wynosi 200-1000 MHz. Jest on nieco wydajniejszy od HD Graphics 4000 z procesorów starszej generacji.

W teście 3DMark 11 omawiany model uzyskał 781 pkt. Dell 6430u z procesorem i5-3427U i HD Graphics 4000 zdobył 668 pkt. (o 14% mniej od Della E7440), Lenovo T430u z i5-3317U i kartą GeForce GT 620M osiągnęło 1011 pkt. (o 29% więcej od bohatera niniejszej recenzji), a Toshiba L830 z i5-3337U i Radeonem HD 7550M zaliczyła ten test z wynikiem 856 pkt. (o 10% lepszym od rezultatu Della E7440).

CPU-Z CPU
CPU-Z CPU
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Mainboard
CPU-Z Memory
CPU-Z Memory
CPU-Z SPD
CPU-Z SPD
GPU-Z
GPU-Z
HWiNFO64
HWiNFO64
3DMark 11 Performance
781 pkt.
3DMark Ice Storm Standard Score
33916 pkt.
3DMark Cloud Gate Standard Score
3832 pkt.
3DMark Fire Strike Score
514 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
6449 pkt.
PCMark 7 Score
2734 pkt.
PCMark 8 Home Score Accelerated
2525 pkt.
PCMark 8 Creative Score Accelerated
2304 pkt.
PCMark 8 Work Score Accelerated
4192 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
4929 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
9912 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
5682 Points
Cinebench R10 Rendering Single 32Bit
3716
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 32Bit
7546
Cinebench R10 Shading 32Bit
5835
Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit
1.11 Points
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.47 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
13.27 fps
Pomoc
Cinebench R11.5
CPU Single 64Bit (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E7440
HD Graphics 4400, 4200U, Seagate Laptop Ultrathin ST500LT032
1.11 Points
Lenovo ThinkPad T430u
GeForce GT 620M, 3317U, Toshiba THNSNF128GCSS
1.06 Points -5%
HP EliteBook Folio 9470m H4P04EA
HD Graphics 4000, 3427U, Intel SSD 520 Series SSDSC2BW180A3L
1.13 Points +2%
Lenovo ThinkPad S440
Radeon HD 8670M, 4500U, Samsung SSD 840 250GB MZ7TD256HAFV
1.33 Points +20%
CPU Multi 64Bit (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E7440
HD Graphics 4400, 4200U, Seagate Laptop Ultrathin ST500LT032
2.47 Points
Lenovo ThinkPad T430u
GeForce GT 620M, 3317U, Toshiba THNSNF128GCSS
2.39 Points -3%
HP EliteBook Folio 9470m H4P04EA
HD Graphics 4000, 3427U, Intel SSD 520 Series SSDSC2BW180A3L
2.6 Points +5%
Lenovo ThinkPad S440
Radeon HD 8670M, 4500U, Samsung SSD 840 250GB MZ7TD256HAFV
2.74 Points +11%
HD Tune
HD Tune

Normalny dysk zamiast SSD? Nawet w podstawowej wersji Latitude E7440 powinien znaleźć się dysk półprzewodnikowy o choćby niewielkiej pojemności lub dysk SSD Cache. Zamiast tychże trafił tu dysk twardy Seagate Momentus Ultrathin (7 mm wysokości [błąd - w rzeczywistości dysk ten ma 5 mm - przyp. tłum.]) o pojemności 500 GB, 16-megabajtowym buforze i prędkości 5400 obr/min. Średni odczyt sekwencyjny w teście HD Tune wyniósł 87,3 MB/s, a czas dostępu - 18,9 ms. Nie są to najgorsze wyniki, szczególnie w przypadku prędkości odczytu.

Wskutek zastosowania HDD zamiast SSD omawiany model nie miał szans w testach ogólnej wydajności w konfrontacji z ultrabookami wyposażonymi w dysk SSD. W teście PCMark 7 otrzymał 2734 pkt., podczas gdy Lenovo T430u zostało ocenione na 4202 pkt., a rezultat HP 9470m to 4168 pkt. Konkurenci uzyskali więc wyniki o ponad połowę lepsze.

Seagate Laptop Ultrathin ST500LT032
przesył danych (minimum): 45.6 MB/s
przesył danych (maksimum): 111.9 MB/s
przesył danych (średnio): 87.3 MB/s
czas dostępu: 18.9 ms
szybkość interfejsu: 98 MB/s
obciążenie procesora: 5.3 %
PCMark 7 - Score (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E7440
HD Graphics 4400, 4200U, Seagate Laptop Ultrathin ST500LT032
2734 Points
Lenovo ThinkPad T430u
GeForce GT 620M, 3317U, Toshiba THNSNF128GCSS
4202 Points +54%
HP EliteBook Folio 9470m H4P04EA
HD Graphics 4000, 3427U, Intel SSD 520 Series SSDSC2BW180A3L
4168 Points +52%
Fujitsu LifeBook U772
HD Graphics 4000, 3427U, Micron RealSSD C400 MTFDDAK128MAM
5039 Points +84%
3DMark 11 - 1280x720 Performance (sortuj wg wyników)
Dell Latitude E7440
HD Graphics 4400, 4200U, Seagate Laptop Ultrathin ST500LT032
781 Points
Lenovo ThinkPad T430u
GeForce GT 620M, 3317U, Toshiba THNSNF128GCSS
1011 Points +29%
Dell Latitude 6430u
HD Graphics 4000, 3427U, Samsung SSD PM830 MZ-7PC128D
668 Points -14%
Toshiba Satellite L830-15L
Radeon HD 7550M, 3337U, TOSHIBA MQ01ABD075
856 Points +10%
low med. high ultra
Battlefield 3 (2011) 17 11.7 9.7
Anno 2070 (2011) 46.1 22.3 14
Diablo III (2012) 41.9 27 21.8
Dead Space 3 (2013) 52.8 20.1 16.3

Wpływ na otoczenie

Hałas

Latitude E7440 jest chłodzony pasywnie nie tylko w spoczynku, ale i podczas używania komputera do podstawowych zastosowań (w rodzaju korzystania z internetu). Tylko ciche tykanie dysku twardego zdradza, że laptop w ogóle jest włączony. Zmierzony w teście bez obciążenia szum na poziomie 30,5-32,3 dB będzie zazwyczaj wtapiał się w szum tła.

Omawiany laptop jest słyszalny w przypadku obciążania jego podzespołów przez dłuższy czas. W teście 3DMark06 zarejestrowano 40,2 dB. Dell E7440 nie był wtedy bardzo głośny, ale w przypadku Lenovo T430u w tych samych warunkach zmierzono tylko 32,9 dB. Maksymalne natężenie hałasu wyniosło 45,8 dB, a uzyskano je w teście pełnego obciążenia.

Hałas

luz
30.5 / 30.5 / 32.3 dB
HDD
31.1 dB
obciążenie
40.2 / 45.8 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft SL-320 (odległość 15 cm)

Ciepło

temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia
temperatury podzespołów w teście pełnego obciążenia

W sytuacji braku obciążenia nie dochodziło do istotnego nagrzewania się obudowy. Jest to dość imponujące, bo wentylator był wówczas nieaktywny. Z kolei w teście pełnego obciążenia dość wysokie temperatury były ograniczone do niewielkiego obszaru wokół wylotu powietrza z układu chłodzenia. Miejsca oparcia dłoni i duża część spodu pozostały chłodne.

W tym drugim teście (przeprowadzonym przy wykorzystaniu aplikacji Prime95 i FurMark) temperatura procesora Core i5-4200U osiągnęła maksymalnie 81°C, przy czym jego częstotliwość taktowania nieznacznie przekraczała wartość bazową (wahała się między 1,6 a 1,7 GHz). Taktowanie zintegrowanego układu grafiki nie było ograniczone (wynosiło stale 1000 MHz).

na luzie
 26 °C25.9 °C25.8 °C 
 27.1 °C26.7 °C25.1 °C 
 25.8 °C24.9 °C27.1 °C 
maks. w ogóle: 27.1 °C
średnia: 26 °C
26.5 °C27.3 °C27 °C
26.2 °C27.7 °C27.4 °C
25.2 °C25.2 °C25.9 °C
maks. w ogóle: 27.7 °C
średnia: 26.5 °C
zasilacz  28.4 °C | temperatura otoczenia 23.8 °C | Voltcraft IR-360
(±) The average temperature for the upper side under maximal load is 34.1 °C / 93 F, compared to the average of 29.5 °C / 85 F for the devices in the class Office.
(±) The maximum temperature on the upper side is 43.1 °C / 110 F, compared to the average of 34.2 °C / 94 F, ranging from 21.2 to 62.5 °C for the class Office.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.8 °C / 111 F, compared to the average of 36.7 °C / 98 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 26 °C / 79 F, compared to the device average of 29.5 °C / 85 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 30.6 °C / 87.1 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 27.7 °C / 81.9 F (-2.9 °C / -5.2 F).

Głośniki

Niepozorne szczeliny w przedniej części laptopa, gdzie kryją się głośniki, są mylące. Pod względem jakości dźwięku z wbudowanych głośników Dell E7440 może zawstydzić niejeden laptop multimedialny. Świetne tony wysokie, obszerny środek pasma i nawet relatywnie mocne basy sprawiają, że zdawkowe sformułowanie "głośniki wysokiej jakości" nie wydaje się przesadzone. Głośność maksymalna okazuje się zazwyczaj wystarczająca, więc można zrezygnować z podłączania głośników zewnętrznych.

Wydajność akumulatora

Odłączany akumulator o pojemności 34 Wh znajduje się w nietypowym miejscu, a mianowicie w przedniej części spodu laptopa. Dostępny jest również akumulator o pojemności 45 Wh, który powinien zapewniać czasy pracy o prawie 1/3 lepsze od uzyskanych w niniejszym teście.

Dzięki niskiemu poborowi mocy będącemu wynikiem m.in. zastosowania procesora ULV i pamięci DDR3L nawet podstawowy akumulator zapewnia bardzo dobre przebiegi. W teście symulującym czytanie dokumentu tekstowego (Battery Eater Reader's Test) uzyskano aż 10 godzin i 15 minut. Test symulujący korzystanie z internetu przez Wi-Fi trwał 5:17 h. W teście obciążeniowym (Battery Eater Classic Test) ponowne ładowanie akumulatora okazało się konieczne po 1:10 h.

Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.2 / 0.4 W
luzdarkmidlight 3.3 / 6.2 / 8 W
obciążenie midlight 28.7 / 33.1 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.
Wydajność akumulatora
luz
10h 15min
sieć przez WLAN
5h 17min
obciążenie
1h 10min

Podsumowanie

Tym razem podsumowanie zacznijmy od wymienienia wad, gdyż Dell Latitude E7440 ma ich niewiele. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o słabej matrycy HD Ready, która jest nie na miejscu w laptopie kosztującym dużo ponad 1000 euro. Mankamentem jest także brak SSD. Byłoby dobrze, gdyby akumulator miał większą pojemność, z tym że nawet ten podstawowy (34 Wh) zapewnia czasy pracy, których Dell nie musi się wstydzić.

Wymienione wyżej wady da się wyeliminować, dopłacając do droższych elementów konfiguracji. Można sobie zażyczyć np. SSD mSATA o pojemności do 256 GB, moduł Wi-Fi 802.11ac, WWAN, matrycę Full HD lub akumulator o pojemności 45 Wh.

Nie trzeba na szczęście dopłacać do świetnych urządzeń wejścia, eleganckiej obudowy z metali lekkich oraz dość bogatego zestawu portów peryferyjnych (których zestaw można poszerzyć, podłączając laptop do stacji dokującej). Na szczególną pochwałę zasługuje możliwość modyfikacji podzespołów (odpowiednie opcje są dobrze udokumentowane w instrukcji użytkownika).

Please share our article, every link counts!
bohater testu: Dell Latitude E7440
bohater testu: Dell Latitude E7440

Specyfikacja techniczna

Dell Latitude E7440
Procesor
Intel Core i5-4200U 2 x 1.6 - 2.6 GHz, Haswell
Karta grafiki
Intel HD Graphics 4400, rdzeń: 1000 MHz, 9.18.10.3220
Pamięć
4 GB 
, 1x 4 GB DDR3L-1600, dwa gniazda
Matryca
14.00 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, LG Philips 140WH2, TN, podświetlanie diodami LED, refleksująca: nie
Chipset
Intel Lynx Point-LP
Dysk twardy
Seagate Laptop Ultrathin ST500LT032, 500 GB 
, 5400 obr/min, 7 mm, 16 MB pamięci podręcznej
Karta dźwiękowa
Intel Lynx Point-LP - High Definition Audio Controller
Złącza
3 USB 3.0, 1 HDMI, 1 DisplayPort, 1 blokada Kensingtona, 1 złącze stacji dokującej, gniazda audio: wejście/wyjście audio w jednym, czytnik kart: SD/SDHC/SDXC
Łączność
Intel I218-LM Gigabit (10/100/1000MBit/s), Atheros AR9485 WiFi Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/)
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 21 x 337 x 231.5
Akumulator
34 Wh litowo-jonowy, 3 ogniw
System operacyjny
Microsoft Windows 8 Pro 64 Bit
Camera
kamerka: 0,9 megapiksela
Inne
głośniki: stereo, podświetlanie klawiatury: tak, zasilacz 65 W, Dell Backup and Recovery, Power Manager, User's Guide, 36 miesiące(y) gwarancji
Waga
1.63 kg, zasilacz: 200 g

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Till Schönborn
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Podobne laptopy innego producenta

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Dell Latitude E5450
HD Graphics 4400, Core i5 4310U
Recenzja HP EliteBook 840
HD Graphics 4400, Core i7 4600U

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Dell Latitude E5440
HD Graphics 4400, Core i5 4300U, 2.295 kg

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja Asus Pro PU551LA
HD Graphics 4400, Core i3 4030U, 15.60", 2.5 kg

Za

+jakość użytych materiałów i wykonania
+wyposażenie w złącza i możliwość rozbudowy wyposażenia
+świetne urządzenia wejścia
+niska emisja hałasu i niskie temperatury bez obciążenia
+czasy pracy na akumulatorze
+donośnie grające głośniki
 

Przeciw

-słaba matryca
-dość niska wydajność graficzna
-brak SSD w standardzie
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Dell Latitude E7440
Till Schönborn (Update: 2020-01-26)