Notebookcheck Logo

Test Asus N53SV

Asus N53SV to pierwszy laptop wyposażony w procesor Sandy Bridge, którego recenzję publikujemy. Wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych Intela (i Nvidii) oznacza przełomem w świecie komputerów przenośnych. Możliwe stało się bowiem montowanie w najpopularniejszych modelach formatu 15” czterordzeniowych jednostek o rewelacyjnej wydajności i to bez uszczerbku dla ich kultury pracy. Nowe CPU typu quad-core posiadają do tego zintegrowany układ graficzny, co jest zbawienne dla długości pracy na akumulatorze (w przypadku modeli z dodatkową karta grafiki Nvidii). Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce.

Obudowa

Obudowa Asusa N53SV nie wygląda obco. Notebooki z tej serii są dostępne już od dłuższego czasu, więc charakterystyczna sylwetka nie wygląda nowatorsko (aczkolwiek nadal trąci świeżością). Wszystkie N53 wyróżniają się mianowicie unikalną linią boczną. Bardzo podoba się nam płynne przechodzenie krawędzi z tyłu laptopa ku wyświetlaczowi. Miła dla oka jest też duża maskownica głośników.
 
Inną cechą godną podkreślenia są użyte materiały. Asus zastosował elementy z aluminium na podkładce pod ręce oraz na deklu. Szczotkowane powierzchnie są miłe w dotyku i zazwyczaj są chłodne. Jakość elementów plastikowych również robi korzystne wrażenie; generalnie są one sztywne. Matowe bez wyjątku powierzchnie maskują ślady palców i laptop zachowuje odpowiednią prezencję. Nie stwierdzono nierównych szczelin montażowych ani defektów powłoki lakierniczej.
 
Kąt odchylenia ekranu jest ograniczony do 130°, ale w większości przypadków powinien być wystarczający, nawet jeśli trzymamy laptop na kolanach. Pozytywnie oceniliśmy dobre utrzymywanie ustawionej pozycji ekranu.  
 
By dostać się do podzespołów, trzeba najpierw odnaleźć dwie śrubki ukryte pod gumowymi nóżkami. Potem użytkownik uzyskuje dostęp do dysku twardego i wszystkich czterech gniazd pamięci systemowej.

Mankamentem N53SV nie jest wybór dostępnych złączy, a ich rozmieszczenie. Porty są bowiem zlokalizowane głównie w przednich częściach obu ścianek bocznych. Tylko gniazdo zasilania i wyjście VGA trafiły na tylną ściankę. Asus N53SV posiada jeden port USB 3.0 (na lewym boku, przy samej przedniej krawędzi). Po drugiej stronie obudowy na samym przedzie mamy gniazda audio (z S/PDIF zintegrowanym ze słuchawkowym). Omawiany laptop nie posiada niestety gniazda ExpressCard.



lewy bok: HDMI, LAN, czytnik kart, USB 2.0, USB 3.0
lewy bok: HDMI, LAN, czytnik kart, USB 2.0, USB 3.0
tył: gniazdo zasilania, VGA, blokada Kensingtona
tył: gniazdo zasilania, VGA, blokada Kensingtona
prawy bok: wejście/wyjście audio w jednym (S/PDIF), 2x USB 2.0, napęd optyczny
prawy bok: wejście/wyjście audio w jednym (S/PDIF), 2x USB 2.0, napęd optyczny

Osprzęt

Asus stosuje tę samą klawiaturę we wszystkich modelach z serii N53 i N73. Klawisze chodzą stosunkowo lekko, a cały przyrząd nieco się ugina. Z powodu słabego oporu, klawiatura wydaje się tym bardziej gąbczasta. Pewnych problemów nastręczało od czasu do czasu zagęszczenie klawiszy w okolicy kursorów. Choć nie jest on idealny, w N53SV mamy oddzielny blok numeryczny.  

Za klawiaturą rozmieszczone są przyciski specjalnego przeznaczenia, które umożliwiają między innymi regulację siły głosu. Skrajny guzik z lewej strony pozwala na szybki wybór planu zasilania (wysoka wydajność, oszczędzanie energii itd.). Przycisk zasilania znajduje się w tym samym rzędzie, ale przy prawej krawędzi obudowy.

Gładzik też nie różni się od stosowanych w innych modelach N53. Powierzchnia płytki jest lekko obniżona względem pulpitu roboczego, co zapewnia możliwość łatwego wyczuwania jej granic. Jej właściwości ślizgowe i czułość są bardzo dobre. Zapewniono obsługę gestów wykonywanych dwoma palcami.

klawiatura
klawiatura
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

W serii N53 spotykamy matryce 15,6” HD Ready i Full HD. W testowanym egzemplarzu wykorzystano wyświetlacz niższej rozdzielczości (1366x768 pikseli) marki Samsung (SEC5441). Jest to aktualnie standard wśród laptopów tej wielkości, ale nie zapewnia on należycie rozległego obszaru roboczego.  

Maksymalna wartość jasności obrazu to 225 cd/m² (na środku ekranu). Przy krawędziach matrycy jasność jest zdecydowanie niższa i w najsłabiej podświetlonym obszarze maksimum wyniosło tylko 165 cd/m². Stopień rozświetlenia ekranu jest poniżej przeciętnej (73%).

Jakość czerni prezentowanej przez Asusa N53SV nie jest wysoka (1,31 cd/m² oznacza, że jest zbyt jasna). Tym samym i kontrast jest co najwyżej przeciętny (172:1). Można by sobie życzyć, by w filmach i grach czerń była konkretniejsza.  
 
Przeciętność matrycy można również poznać po tym, jak wypada paleta wyświetlanych kolorów. Wyświetlacz N53SV nie pokrywa nawet przestrzeni sRGB. Przeciętnemu użytkownikowi nie będzie to jednak przeszkadzało.

165.2
cd/m²
171.4
cd/m²
193.1
cd/m²
185.1
cd/m²
225
cd/m²
206
cd/m²
181.6
cd/m²
205
cd/m²
187.2
cd/m²
podświetlenie ekranu
tested with Gossen Mavo-Monitor
maksimum: 225 cd/m² (Nits) średnia: 191.1 cd/m²
rozświetlenie: 73 %
na akumulatorze: 225 cd/m²
kontrast: 172:1 (czerń: 1.31 cd/m²)49% AdobeRGB 1998 (Argyll 2.2.0 3D)
71.4% sRGB (Argyll 2.2.0 3D)
47.47% Display P3 (Argyll 2.2.0 3D)

Błyszcząca powierzchnia ekranu to główny powód, dla którego Asus N53SV nie bardzo nadaje się do użytku na świeżym powietrzu. Występują bowiem przeszkadzające refleksy, co daje o sobie znać także w pomieszczeniach, kiedy laptop jest ustawiony na przeciwko źródła światła. Poza pomieszczeniami obraz może się okazywać zupełnie nieczytelny.  

Kąty widzenia nie zasługują na pochwałę. Są one wystarczające w zakresie poziomym, tak że nawet kilka osób może oglądać film. Z drugiej strony trzeba się niestety liczyć z mocnymi zmianami obrazu nawet przy najmniejszym odchyleniu ekranu w płaszczyźnie pionowej.

Asus N53SV a przestrzeń sRGB
N53SV a sRGB
Asus N53SV a Lenovo ThinkPad Edge 15
N53SV a Edge 15
Asus N53SV a HP Envy 15
N53SV a Envy 15
Asus N53SV a Dell XPS 15 1080p
N53SV a XPS 15 1080p
kąty widzenia w Asusie N53SV
kąty widzenia

Osiągi

HDTune
HDTune
CrystalDiskMark
CrystalDiskMark

Przechodzimy teraz do clou tej recenzji, czyli platformy Huron River z procesorem Sandy Bridge Intela. Obecność mocnego procesora czterordzeniowego w laptopie średniej klasy jest dość zaskakująca. Jak dotąd była to raczej rzadkość.
 
Ważnym elementem konfiguracji jest też karta graficzna. Asus wybrał do tego modelu układ Nvidia GeForce GT 540M. Rola GPU staje się coraz ważniejsza. Coraz więcej programów wykorzystuje możliwości obliczeniowe karty graficznej i gry nie są już zasadniczym polem zastosowań.
 
Testowany Asus N53SV był również wyposażony w 8 GB RAM (podzielonych na cztery moduły po 2 GB każdy) i dysk twardy 500 GB marki Seagate.
   
Szczegółowe informacje o czterordzeniowych procesorach Sandy Bridge i ich wydajności zostały zawarte w odrębnym artykule.
 
Testowany N53SV został wyposażony w procesor Core i7-2720QM. Można by pomyśleć, że według producenta jest to następca modelu i7-720QM – wystarczy odjąć pierwszą „dwójkę” z oznaczenia. W rzeczywistości nie jest to jednak najsłabszy z czterordzeniowych Sandy Bridge – plasuje się w hierarchii za i7-2920XM i i7-2820QM, ale przed i7-2635QM oraz i7-2630QM. Kiedy przyjrzymy się ich danym technicznym, stwierdzimy, że zasadnicza różnica to częstotliwości taktowania. Core i7-2720QM ma niewiele mniejsze taktowania od wyżej lokujących się jednostek (szczególnie w trybie Turbo), ale posiada tylko 6 a nie 8 MB pamięci LLC. Słabsze od niego czterordzeniowce posiadają tyle samo pamięci podręcznej, ale mają wyraźnie niższe taktowania (szczególnie w trybie Turbo) oraz niższe zegary zintegrowanego układu graficznego.  
 
Core i7-2720QM kosztuje według cennika Intela 378 dolarów, czyli tyle co i7-740QM.

wPrime

N53SV uporał się z testem wPrime 1024m w zaledwie 423,5 s. Okazał się szybszy niż procesory z grupy ekstremalnych poprzedniej generacji (najszybsze czterordzeniowe jednostki klasy Clarksfield).  
 
Interesującym zjawiskiem było to, że przy aktywnym układzie zintegrowanym graficznym Asus uzyskał w tym teście gorszy (o około 10%) czas: 463,9 s. Ten fenomen wystąpił również w wielu innych testach referencyjnych. Wszystko wskazuje na to, że to współdzielona pamięć podręczna (Last Level Cache) jest jego przyczyną, gdyż po zarezerwowaniu jej części dla GPU zostaje jej mniej dla CPU. Oznaczałoby to, że procesor nie rozwija pełni skrzydeł, kiedy działa zintegrowana w jego obrębie grafika. Jak widać, nowa mikroarchitektura ma nie tylko zalety; to ograniczenie wydajności może być nie w smak użytkownikom laptopów wyposażonych tylko w zintegrowaną grafiką lub z możliwością przełączania na nią.

SuperPi
 
W teście SuperPi liczenie próbki 32M zajęło Asusowi 647 s (652 s z aktywną grafiką zintegrowaną). Core i7-940XM, najwydajniejszy dotychczas procesor do laptopów, do uporania się z tym zadaniem potrzebuje 699 s. Bardziej zasadne są jednak porównania do i7-740QM, którego średni wynik to 816 s. Core i7-2720QM jest więc od niego lepszy o 1/4.

Cinebench

Testy Cinebench pozwalają na sprawdzenie wydajności procesora, kiedy wykorzystuje on tylko jeden wątek lub wszystkie dostępne wątki (w przypadku czterordzeniowych Sandy Bridge: 8).  
 
Asus N53SV z i7-2720QM CPU uzyskał 5215 pkt. w teście renderowania jednowątkowego Cinebench R10 (wersja 64-bitowa). Skutek: ten procesor Sandy Bridge niszczy w nim wszystkie starsze procesory do laptopów. Dotychczas bowiem najlepszy wynik w naszej bazie, uzyskany przez dwurdzeniowy i7-640M o wysokim taktowaniu, to 4606 pkt. Czterordzeniowy i7-940XM osiągnął w nim 4479 pkt. Najlepsze osiągnięcie i7-740QM to 3885 pkt. (i7-2720QM z Asusa jest o 1/3 lepszy). Uderzający jest też fakt, że N53SV uzyskał w tym samym teście tylko 4204 pkt. (aż o 20% mniej!) przy uruchomionym zintegrowanym układzie graficznym.  
 
Jednak naprawdę miażdżącą różnicę na korzyść Sandy Bridge wykazał test renderowania wielowątkowego. Asus N53SV z i7-2720QM ośmieszył w nim wręcz konstrukcje starszej generacji. Uzyskał mianowicie 19061 pkt., podczas gdy najlepszym zanotowanym przez nas dotąd wynikiem było 14120 pkt. prcesora i7-740XM. Core i7-740QM był w stanie wywalczyć co najwyżej 11052 pkt. Oznacza to, że nowy procesor z Asusa jest o niewiarygodne 72% lepszy! Ponownie jednak trzeba zaznaczyć, że wynik i7-2720QM z działającym zintegrowanym GPU to „tylko” 15819 pkt., aż o 17% mniej niż z GF GT 540M.
 
W teście CPU najnowszego wydania aplikacji (Cinebench R11.5) testowana konfiguracja uzyskała   5,64 pkt. Core i7-940XM osiągnął 4,1, a najlepsze osiągnięcie i7-740QM to 3,2 pkt. (i7-2720QM z Asusa jest lepszy o 76%!). Co ciekawe, przełączenie z układu zintegrowanego na kartę Nvidii wpływa tylko nieznacznie na końcowy wynik. Z aktywnym HD 3000 wyniósł on 5,6 pkt.

PCMark Vantage

By powiedzieć o jakiejś konfiguracji że jest wydajna, sam mocny procesor nie wystarczy. Test PCMark Vantage weryfikuje także możliwości innych podzespołów w szeregu sprawdzianów.  

Sumaryczny wynik w wymiarze 8737 pkt. stawia Asusa N53SV w czołówce dotychczas przetestowanych laptopów. Lepszymi mogą się pochwalić tylko modele wyposażone w dysk SSD. Tutaj N53SV został oceniony względnie nisko, gdyż jego dysk zasłużył na 4110 pkt., co znamionuje tradycyjne rozwiązanie (HDD).  
 
Kiedy test przeprowadzano ze zintegrowanym układem HD Graphics 3000, uzyskany wynik końcowy spadł do 8548 pkt. (o 2%). Największy regres wystąpił w teście Gaming (-15%), a wynik TV Score nieoczekiwanie przyniósł znacznie lepszy rezultat (+40%).

Dysk Seagate (ST9500420AS) cechuje się niezłymi osiągami jak na nośnik magnetyczny. Jego pojemność to 500 GB, a prędkość wynosi 7200 obr/min.

CPU-Z CPU
CPU-Z Cache
CPU-Z Mainboard
CPU-Z RAM
CPU-Z RAM SPD
GPU-Z
3DMark 2001SE Standard
32969 pkt.
3DMark 03 Standard
21476 pkt.
3DMark 05 Standard
16166 pkt.
3DMark 06 Standard Score
8423 pkt.
3DMark Vantage P Result
4458 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
8737 pkt.
Pomoc
Super Pi Mod 1.5 XS 32M
 UstawieniaWynik
 32M647 Seconds
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
5215 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
19061 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6132 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
24.9 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
5.64 Points
Pomoc

Nvidia Geforce GT 540M

Asus N53SV posiada rozwiązanie graficzne z dwoma układami (zintegrowanym i samodzielnym), które są zarządzane przy udziale technologii Nvidia Optimus. Do niewymagających zadań przeznaczony jest zintegrowany z procesorem układ Intel HD Graphics 3000. W przypadku zastosowań wymagających wydajniejszej karty graficznej przyda się niezależny GeForce GT 540M.

Kartę Nvidii wypada uszeregować w górnych rejonach klasy średniej. W 3DMarku06 (1280x1024) N53SV uzyskał mianowicie 8423 pkt., czyli sporo więcej niż Mobility Radeon HD 5650 (około 6480 pkt.) i GF GT 435M (7486 pkt.). W teście 3DMark Vantage (PhysX off) Asus z GF GT 540M zdobył 4458 pkt. To wynik zbliżony do osiągnięć starszych układów GF GTX 260M i GF 9800M GTX, zaliczanych kiedyś do grupy kart wysokiej klasy. GF GT 435M z notebooka Dell XPS 15 wykazał się sporo gorszym rezultatem (3914 pkt.). Z kolei MR HD 5850 (DDR3) z Acera Aspire 7745G w podobnym wymiarze bierze górę nad Asusem (4963 pkt.).

Intel HD Graphics 3000

Intel przedstawia swój najnowszy zintegrowany układ graficzny w korzystnym świetle, utrzymując, że ma on taki potencjał, iż uczyni w przyszłości zbędnymi słabe karty niezależne.  
 
W 3DMarku06 (1280x1024) uzyskano wynik 5275 pkt., który jest porównywalny z osiągami GF 9600M GT, niezłej przed dwoma laty karty graficznej ze średniej wówczas półki. Niewiele brakuje do osiągnięcia GF GT 330M (około 5400 pkt.). Wynik tego testu w dużej mierze zależy jednak od procesora (a ten, jak stwierdzono, jest dużo mocniejszy od jednostek poprzedniej generacji).  
 
Bardziej miarodajne są zatem wyniki w teście 3DMark Vantage. Testowana konfiguracja uzyskała w nim 1387 pkt. z aktywnym układem Intel HD Graphics 3000. To osiągnięcie porównywalne z wynikami GF 310M i MR HD 5470 (1200-1300 pkt.), a gorsze od GF GT 130M (1600 pkt.).

Różnica w porównaniu do poprzedniego rozwiązania zintegrowanego jest bardzo duża. Układ GMA HD uzyskiwał co najwyżej 2000 pkt. w 3DMarku06 i 340 pkt. w 3DMarku Vantage.

GPU-Z (Nvidia)
CPU-Z Graphics (Nvidia, 2D)
CPU-Z Graphics (Nvidia, 3D)
GPU-Z (Intel)

Wydajność w grach

Left 4 Dead

GF GT 540M GPU uzyskał średnio 107,6 kl/s na wysokich ustawieniach (1024x768, high). Układ zintegrowany również zapewnił płynność akcji (69,3 kl/s). Na tych samych ustawieniach GMA HD był w stanie zapewnić tylko 23 kl/s (wynik laptopa na nowej platformie, z nową integrą jest więc trzykrotnie lepszy). Laptop z GF 310M również okazał się dużo słabszy (42 kl/s). Dopiero sprzęt z GF GT 330M (który 70 kl/s) dorównuje Asusowi N53SV polegającemu na układzie zintegrowanym.  
 
Co istotne, w przypadku korzystania z układu zintegrowanego laptop wyświetlał w tej grze dużo ciemniejszy obraz. Z tego powodu w niektórych jej partiach nie dało się w ogóle grać. Pozostaje mieć nadzieję, że problem ten zostanie zlikwidowany wraz z aktualizacją sterowników.

Left 4 Dead
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768very high, 0xAA, 0xAF107.6 fps
 640x480min, 0xAA, 0xAF151.7 fps

Far Cry 2

GF GT 540M był w stanie uzyskać w benchmarku średnio 57,8 kl/s (1024x768, DX10, high). Co ciekawe, wynik GF GTX 280M (62 kl/s) jest niewiele lepszy. Wskazuje to na silny wpływ procesora, ewentualnie optymalizację sterownika.

Far Cry 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1024x768high DX10, 0xAA57.8 fps
 640x480low DX9, 0xAA133.2 fps

Sims 3

Gra ta nie jest wyzwaniem dla GF GT 540M, który uzyskuje 57,1 kl/s na wysokich ustawieniach (1280x1024, high), ale i tak Asus nie był w stanie przebić osiągnięcia laptopa z kartą MR HD 4670 (62 kl/s).

Sims 3
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x1024high / all on, high AA57.1 fps
 1024x768med / all on112.2 fps
 800x600low / off422.7 fps

Anno 1404

W tej grze Asus z GF GT 540M miał już problemy na wysokich ustawieniach grafiki (1280x1024, very high); średnio uzyskał 25,2 kl/s (wynik zbliżony do rezultatów osiąganych przez laptopy z MR HD 5650) i występowało lekkie haczenie. Z kolei układ Intel HD Graphics 3000 kompletnie nie dał rady (8,8 kl/s).

Anno 1404
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x1024very high, 0AA, 4AF25.2 fps
 1024x768low, 0AA, 0AF173.1 fps

Need for Speed: Shift

Na wysokich ustawieniach (1366x768, high, 4xAA) GF GT 540M był w stanie zapewnić średnio 27,1 kl/s i obraz nie był w pełni płynny. Testowana konfiguracja uplasowała się zatem pomiędzy laptopem z MR HD 5730 (21 kl/s) a modelem z GF GT 445M (32 kl/s).

Need for Speed Shift
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1366x768all on/high, 4xAA, triliniarAF27.1 fps
 1024x768all on/med, 2xAA, triliniarAF36.4 fps
 800x600all off/low , 0xAA, triliniarAF59.8 fps

Colin McRae: DiRT 2

GF GT 540M uzyskał na wysokich ustawieniach (1366x768, high, 2xAA) całkiem niezły wynik, 32,1 kl/s. Podobne notują GF GT 445M i GF GTS 360M. Na układzie HD Graphics 3000 demo nie chciało się uruchomić.

Colin McRae: DIRT 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1360x768High Preset, 2xAA32.1 fps
 1024x768Medium Preset, 0xAA70.1 fps
 800x600Low Preset, 0xAA113 fps

Resident Evil 5

W benchmarku uzyskano średnio 34,9 kl/s na wysokich ustawieniach środowiska (1366x768, DX10, high). GF GT 540M zapewnia więc płynną rozgrywkę. Z grubsza porównywalne osiągi wykazał GF GT 420M.

Resident Evil 5
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1360x768DX10, high, all on, 0xAA49.2 fps
 800x600DX9, low, all off, 0xAA151.8 fps

FIFA 11

Na wybranych wysokich ustawieniach (1366x768, high, 2x AA) GF GT 540M bez problemu zapewnia płynność akcji (średnio 129,5 kl/s). Podobny wynik jest udziałem laptopów z GF GTX 460M. Widać więc, że procesor gra tu dużą rolę.

Fifa 11
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1360x768high, 2xAA, 0xAF129.5 fps
 1024x768medium, 0xAA, 0xAF204.9 fps
 800x600low, 0xAA, 0xAF408.9 fps

Mafia 2

We wbudowanym benchmarku uzyskano średnio 34,8 kl/s na wysokich ustawianiach (1366x768, high, 16xAF), przy wykorzystaniu GF GT 540M. Jest to wynik nieco lepszy od MR HD 5650, a porównywalny z GF GT 435M i MR HD 5730. Układ zintegrowany i w tym przypadku nie przystąpił do gry.

Mafia 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1360x768high, 0xAA, 16xAF34.8 fps
 1024x768medium, 0xAA, 8xAF42.7 fps
 800x600low, 0xAA, 0xAF65 fps

StarCraft 2

Rozgrywka jest płynna (średnio 34,9 kl/s) nawet na wysokich ustawieniach grafiki (1366x768, high), kiedy za jej generowanie odpowiada w Asusie N53SV GF GT 540M. To wynik lepszy od laptopa z GF GT 435M i znacząco lepszy od rezultatu notebooka z MR HD 5650.

StarCraft 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1360x768high47.4 fps

Call of Duty: Modern Warfare 2

Płynne wyświetlenie dobrej jakości grafiki nie jest problemem dla Asusa N53SV. W teście referencyjnym (1366x768, high, 4xAA) uzyskano średnio 40,8 kl/s. GF GT 335M wypada w nim porównywalnie, a MR HD 5650 - nieco gorzej.

CoD Modern Warfare 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1366x768all on/high vsync off, high textures, 4xAA40.8 fps
 1024x768all on/med vsync off, normal textures, 2xAA49.6 fps
 800x600all off/low vsync off, low textures, 0xAA133.9 fps

Battlefield: Bad Company 2

Na wysokich ustawieniach grafiki (1366x768, high, 4xAF) uzyskano średnio 31,9 kl/s. Nie wystarcza to do uzyskania absolutnej płynności. Podobna sytuacja występowała w testach laptopów z MR HD 5650.

Battlefield: Bad Company 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1366x768high, HBAO on, 1xAA, 4xAF31.9 fps
 1366x768medium, HBAO off, 1xAA, 1xAF44.8 fps

Call of Duty: Black Ops

W teście referencyjnym Asus N53SV uzyskał 52,4 kl/s na wysokich ustawieniach grafiki (1366x768, high, 2xAA, 2xAF) i tym samym wypadł dużo lepiej od laptopa z MR HD 5650 (40 kl/s) i wyraźnie gorzej od sprzętu z GF GT 445M (57 kl/s).

Call of Duty: Black Ops
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1360x768high, 2xAA, 4xAF52.4 fps
 1024x768medium, 0xAA, 0xAF68.1 fps
 800x600low (all off), 0xAA, 0xAF86.1 fps

Wnioski z testów gier

Testy gier potwierdziły, to, na co wskazywały testy syntetyczne. Asus N53SV wypadł w nich dobrze, a to za sprawą nowej platformy Intela i karty GeForce GT 540M Nvidii. Przeważnie wyniki testowanego modelu okazywały się lepsze od osiągów notebooków z kartą ATI Mobility Radeon HD 5650. Oznacza to, że w przypadku wielu nowych gier można sobie pozwolić na grę w natywnej rozdzielczości i na wysokim poziomie odwzorowania szczegółów.Wobec świetnej wydajności czterordzeniowego procesora Sandy Bridge, należy wziąć pod uwagę, że miał on pozytywny wpływ na wyniki w grach. Wszystkie porównywane z Asusem modele były wyposażone w słabsze procesory Clarksfield lub Arrandale.   

Szczegółowe dane na temat wydajności w grach zintegrowanego z procesorem układu Intel HD Graphics 3000 zostały zawarte w odrębnym artykule.

low med. high ultra
Far Cry 2 (2008) 133.2 57.8
Left 4 Dead (2008) 151.7 107.6
Sims 3 (2009) 422.7 112.2 57.1
Anno 1404 (2009) 173.1 25.4
Colin McRae: DIRT 2 (2009) 113 70.1 32.1
Need for Speed Shift (2009) 59.8 36.4 27.1
Resident Evil 5 (2009) 151.8 49.2
CoD Modern Warfare 2 (2009) 133.9 49.6 40.8
Battlefield: Bad Company 2 (2010) 44.8 31.9
StarCraft 2 (2010) 47.4
Mafia 2 (2010) 65 42.7 34.8
Fifa 11 (2010) 408.9 204.9 129.5
Call of Duty: Black Ops (2010) 86.1 68.1 52.4

Wpływ na otoczenie

Hałas

Jeżeli chodzi o poziom emitowanego hałasu, Asus N53SV ma asa w rękawie w postaci technologii Nvidia Optimus. Kiedy nie potrzeba wysokiej wydajności, niezależna karta grafiki jest wyłączona, a jej zadania przejmuje zintegrowany układ HD Graphics 3000. Tym samym karta Nvidii nie generuje w takich warunkach dodatkowego ciepła i układ chłodzenia musi sobie radzić tylko z ciepłem wytwarzanym przez procesor. Ten ostatni posiada rozwiązania pozwalające mu oszczędzać energię i w spoczynku jego taktowanie zostaje ograniczone do 800 MHz.

Dzięki temu wentylator jest podczas pracy laptopa w trybie jałowym albo nieaktywny, albo działa na najniższym poziomie prędkości (kiedy jest prawie niesłyszalny). W tym przypadku źródłem wyraźnego szumu jest tylko szybki (7200 obr/min) dysk twardy.

Odgłos wentylatora staje się donośniejszy pod obciążeniem, ale i tak jest zupełnie znośny (38,2 dB). Maksymalna uzyskana wartość natężenia hałasu – 41,3 dB – jest relatywnie niska (szczególnie jeśli zestawić ją z wynikami laptopów z procesorami czterordzeniowymi starszej generacji). W dodatku uzyskano ją w scenariuszu ekstremalnego obciążenia CPU i GPU jednocześnie, który jest trudny do odtworzenia w praktyce, bez posługiwania się specjalnymi aplikacjami (w tym przypadku: FurMark i Prime95).

Hałas

luz
32.8 / 32.8 / 34.7 dB
HDD
33.1 dB
DVD
38.4 / dB
obciążenie
38.2 / 41.3 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light   Voltcraft sl-300 (odległość 15 cm)
temperatury podzespołów pod obciążeniem
temperatury podzespołów pod obciążeniem

Ciepło

Podczas symulowania użytkowania aplikacji biurowych temperatury obudowy nie przekroczyły w żadnym miejscu 30°C. Bardzo przyzwoite temperatury uzyskano też w teście maksymalnego obciążenia, kiedy to na górnej powierzchni jednostki zasadniczej w najcieplejszym miejscu było 34,3°C, na dolnej zaś maksimum wyniosło 43,5°C.
 
Maksymalna temperatura rdzeni procesora wyniosła w teście stabilności 87°C, co nie jest jeszcze wartością alarmującą. Temperatura karty graficznej GF GT 540M sięgnęła 67°C. Trzeba jednak odnotować, że wystąpiła tu sytuacja obniżania zegarów karty grafiki (uwzględniona na załączonym zrzucie ekranu).

w stresie
 34.3 °C32.5 °C29.7 °C 
 32.7 °C34 °C29.8 °C 
 30.1 °C31.7 °C27.8 °C 
maks. w ogóle: 34.3 °C
średnia: 31.4 °C
25.8 °C31.6 °C41.1 °C
27.2 °C36.1 °C43.5 °C
25.7 °C30.2 °C30.9 °C
maks. w ogóle: 43.5 °C
średnia: 32.5 °C
zasilacz  42.3 °C | temperatura otoczenia 21.5 °C | Raytek Raynger ST
(+) The average temperature for the upper side under maximal load is 31.4 °C / 89 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(+) The maximum temperature on the upper side is 34.3 °C / 94 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(±) The bottom heats up to a maximum of 43.5 °C / 110 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 27.1 °C / 81 F, compared to the device average of 31.2 °C / 88 F.
(+) The palmrests and touchpad are cooler than skin temperature with a maximum of 31.7 °C / 89.1 F and are therefore cool to the touch.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-2.9 °C / -5.3 F).
Sonic Master
Sonic Master

Głośniki

Asus N53SV zapewnia bardzo dobry dźwięk w porównaniu do większości innych laptopów. Aktywowanie Sonic Master daje donośne, konkretne brzmienie przy maksymalnej głośności. Ta ostatnia byłaby lepsza, gdyby laptop ten otrzymał subwoofer.

Wydajność akumulatora

Wyposażenie testowanego modelu (z czterordzeniowym procesorem na pokładzie) w akumulator o pojemności 48 Wh nie dawało nadziei na szczególnie długie czasy pracy. Technologia Optimus pozwoliła jednak na uzyskanie całkiem niezłego maksymalnego przebiegu (BatteryEater Reader's Test, na minimalnej jasności, z wyłączonymi modułami łączności bezprzewodowej, przy wybranym planie oszczędnym) w wymiarze 4:25 h. W teście obciążeniowym akumulator wyczerpał się po godzinie.

Odtwarzanie filmu z płyty DVD było możliwe przez 2:20 h. Korzystanie z internetu drogą WLAN z optymalnie dobraną jasnością obrazu i przy wykorzystaniu planu oszczędzania energii trwało 2:40 h, nim wyczerpała się energia w pełni naładowanego akumulatora.

Wydajność akumulatora
luz
4h 25min
sieć przez WLAN
2h 40min
DVD
2h 20min
obciążenie
1h 03min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0.3 / 0.8 W
luzdarkmidlight 11.6 / 14.4 / 15.8 W
obciążenie midlight 84.2 / 128.2 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        Voltcraft VC 940
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Choć większość pozytywnych cech wynika z zastosowania w nim nowej platformy Huron River Intela, nie można odmówić Asusowi, że skonstruował porządny laptop uniwersalnego przeznaczenia. Czterordzeniowy procesor Sandy Bridge i karta graficzna GeForce GT 540M zapewniają wydajność, która czyni ten sprzęt o wiele bardziej godnym pożądania, niż wszystkie dostępne na rynku notebooki multimedialne średniej klasy.   

W dużej mierze to zasługa technologii Optimus i możliwości przełączania grafiki na układ zintegrowany z procesorem. Dało to pozytywny efekt w aspekcie kultury pracy i przyniosło wymierne efekty w dziedzinie czasów pracy na zasilaniu akumulatorowym.  
 
Szkoda tylko, że N53SV nie otrzymał lepszego wyświetlacza. Chciałoby się, by matryca była bardziej równomiernie podświetlona, wykazywała lepszy kontrast obrazu, lepiej odwzorowane kolory i szersze kąty widzenia.  
 
Obudowa tego modelu jest identyczna jak w starszych seriach, więc jej cechy użytkowe są takie same. Trzeba tu wytknąć Asusowi nieoptymalne rozmieszczenie złączy.

Dziękujemy za wypożyczenie laptopa Asus N53SV firmie X-KOM.

Please share our article, every link counts!
Asus N53SV
z bliska: Asus N53SV

Specyfikacja techniczna

Asus N53SV
Procesor
Intel Core i7-2720QM 4 x 2.2 - 3.3 GHz, Sandy Bridge
Karta grafiki
NVIDIA GeForce GT 540M - 1024 MB VRAM, rdzeń: 672 MHz, pamięć: 900 MHz, DDR3 VRAM, 8.17.12.6549
Pamięć
8 GB 
, PC3-10700, 4x 2 GB, maks. 16 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, Samsung SEC5441, refleksująca: tak
Chipset
Intel ID0104
Dysk twardy
Seagate Momentus 7200.4 ST9500420AS, 500 GB 
, 7200 obr/min, 500 GB, 7200 obr/min
Karta dźwiękowa
HD Audio
Złącza
3 USB 2.0, 1 USB 3.0, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, gniazda audio: wejście/wyjście w jednym, czytnik kart: 5 w 1
Łączność
Realtek RTL8168/8111 Gigabit-LAN (10/100/1000MBit/s), Atheros AR9002WB-1NG Wireless Network Adapter (b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.0
Napęd optyczny
Slimtype BD E DS4E1S
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 40 x 391 x 266
Akumulator
48 Wh litowo-jonowy, 10,8 V, 4,2 Ah
System operacyjny
Microsoft Windows Vista Ultimate 64 Bit
Camera
kamerka: 2 MPx
Waga
2.9 kg, zasilacz: 0 g
Cena
0 PLN

 

Sprzęt dostępny w

sklep komputerowy X-Kom

Autorzy

Tekst i zdjęcia: J. Simon Leitner
Tłumaczenie: Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja Samsung RC530
GeForce GT 540M, Core i7 2630QM
Recenzja Toshiba Satellite P750-10Q
GeForce GT 540M, Core i5 2410M
Recenzja Packard Bell EasyNote TS11
GeForce GT 540M, Core i5 2410M
Recenzja Samsung RF511
GeForce GT 540M, Core i3 2310M
Recenzja MSI GE620
GeForce GT 540M, Core i5 2410M
Recenzja Acer Aspire TimelineX 5830TG
GeForce GT 540M, Core i5 2410M

Za

+znakomita wydajność obliczeniowa
+niezła wydajność w sferze grafiki 3D
+niskie temperatury obudowy
+dobra kultura pracy
+całkiem przyzwoite czasy pracy na akumulatorze
+wygląd
+matowe powierzchnie obudowy
+dobre głośniki
 

Przeciw

-przeciętna matryca
-uginająca się klawiatura
-niekorzystne rozmieszczenie złączy
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Asus N53SV
J. Simon Leitner (Update: 2020-01-26)