Notebookcheck Logo

Acer Aspire Ethos 8943G

Acer to jedna z kilku firm, które oferują potężne notebooki z ekranem 18,4”. Najnowszym z nich jest  Aspire 8943G, jeden z dwóch laptopów z nowej rodziny Ethos. Choć w kwestii komponentów niewiele się zmieniło, konstruktorzy poczynili pewne zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Ale czy to wystarczy, aby Aspire 8943G wyróżnił się na tle poprzednich modeli?

Obudowa

Konstrukcja Aspire 8943G różni się od swoich poprzedników, 8940G i 8942G, pod wieloma względami. Zamiast ciemnego, błyszczącego wykończenia, stylistyka jest zdominowana przez matowe, srebrzysto-aluminiowe powierzchnie. Dzięki temu laptop zyskuje nie tylko ekskluzywny wygląd, ale staje się także odporniejszy na zabrudzenia i plamy. Zagadką pozostaje dla nas fakt, dlaczego zatem Acer zdecydował się na połyskliwe wykończenie ramki wyświetlacza i gładzika; już po chwili można zobaczyć na nim mnóstwo odcisków palców. Pomimo to chwalimy ogólny wygląd urządzenia i uważamy, że jest to krok w dobrym kierunku. Miłe akcenty jak duże osłony głośników tuż za klawiaturą czy czarna matowa podpórka na nadgarstki potęgują to pozytywne wrażenie.

Jakość wykonania jest zadowalająca, ponieważ wszystkie elementy pasują do siebie idealnie. W kwestii solidności Aspire 8943G musi jednak pogodzić się z pewną dozą krytyki. Elementy tuż nad napędem optycznym i w pobliżu akumulatora uginają się nieco pod silnym naciskiem. Chociaż pokrywa wyświetlacza nie jest szczególnie solidna, co można wywnioskować z faktu, że łatwo ulega skręcaniu i wyginaniu, to działania takie nie powodują zaburzeń w wyświetlanym obrazie. Zawiasy spełniają swoją rolę bardzo dobrze, ale podczas otwierania lub zamykania pokrywy można usłyszeć ciche skrzypienie. W czasie otwierania pokrywy jednostka zasadnicza tylko nieznacznie unosi się razem z nią.

Aspire 8943G oferuje cały wachlarz najważniejszych portów rozszerzeń, z jednym wyjątkiem - producent zrezygnował z zastosowania złącza typu ExpressCard. Z tego też powodu każdy, kto liczył na korzystanie z kart rozszerzeń (np. USB 3.0), będzie w przyszłości bardzo zawiedziony. Skupmy się jednak na tych portach, które faktycznie można znaleźć w 8943G. Na lewej ściance znajdują się trzy porty audio, porty FireWire i USB 2.0 oraz gniazdo będące połączeniem portów eSATA i USB 2.0. Tuż za nimi znajdują się porty HDMI i VGA, pozwalające na podłączenie monitorów zewnętrznych. Jak łatwo zauważyć, lewa strona laptopa oferuje całe mnóstwo gniazd. Tym samym osoby leworęczne mogą narzekać na kable skutecznie utrudniające korzystanie z myszki.

Prawa strona jednostki zasadniczej kryje w sobie trzy kolejne, dość niefortunnie umieszczone (blisko przedniej krawędzi) porty USB 2.0. Z kolei bliżej tylnej krawędzi znajdują się złącze LAN RJ-45 i gniazdo zasilania. Na przedniej krawędzi platformy roboczej znajdują się czytnik kart pamięci i odbiornik zdalnego sterowania na podczerwień.

lewy bok: blokada Kensingtona, VGA/D-Sub, HDMI, eSATA/USB, USB, Firewire, 3x gniazda audio
lewy bok: blokada Kensingtona, VGA/D-Sub, HDMI, eSATA/USB, USB, Firewire, 3x gniazda audio
prawy bok: 3x USB, napęd optyczny, LAN, gniazdo zasilania
prawy bok: 3x USB, napęd optyczny, LAN, gniazdo zasilania

Osprzęt

Klawiatura Acera nie stanowi powodu do zadowolenia, pomimo że jest klawiaturą wyspową (typu chiclet) o przyjemnych w dotyku klawiszach i konkretnym, dobrze wyczuwalnym oporze. W jednej kwestii nie wydaje się ona szczególnie solidna. Można mianowicie wyczuć, że oddzielna klawiatura numeryczna ugina się nawet pod normalnym naciskiem.
 
Jeżeli chodzi o rozmiar, to klawisze strzałek są zbyt krótkie. Kolejnymi niedociągnięciami są: głośny, przypominający stukot dźwięk klawiszy oraz słaby nadruk, który staje się mniej widoczny wraz ze zmianą oświetlenia i pozycji podczas pisania. Acer zrezygnował z podświetlenia klawiatury, co jest sporym rozczarowaniem.  

Gładzik okazuje się prawdziwym krokiem wstecz w porównaniu z poprzednimi modelami. Producent porzucił relatywnie gładką powierzchnię, jaką można było spotkać we wcześniejszych przyrządach, zastępując ją połyskliwą a jednocześnie bardziej kleistą. Gładzik ma zdecydowanie gorsze właściwości ślizgowe i trzeba częściej zaczynać przesuwanie od nowa. Tabliczka dotykowa ma zadowalające rozmiary i rozpoznaje "gesty". Można ją wyłączyć w dowolnej chwili. Przydaje się to, gdyż jej umiejscowienie nie jest do końca idealne (za bardzo przesunięta w lewo), dlatego też nietrudno o błędy, zwłaszcza podczas grania.

Największą zaletą gładzika jest tzw. "konsola medialna" (zestaw wrażliwych na dotyk skrótów multimedialnych) pojawiająca się po naciśnięciu specjalnego przycisku. Wśród wielu funkcji tego rozwiązania jedna zasługuje na szczególną uwagę - można użyć je do uruchomienia aplikacji multimedialnej "Arcade Deluxe", która pozwala na bezpośrednie odtwarzanie dysków Blu-ray, oszczędzając użytkownikowi zakupu dodatkowego, często drogiego oprogramowania.
 
Guziki pilota, który był w komplecie z testowanym egzemplarzem, są zbyt miękkie.

klawiatura QWERTY (fot. Acer)
klawiatura QWERTY (fot. Acer)
touchpad
touchpad

Obraz

Nominalna rozdzielczość wyświetlacza 18,4” wynosi 1920x1080 pikseli. Oznacza to, że nie trzeba się martwić potencjalnym obniżeniem jakości podczas oglądania zawartości Full HD, a  format obrazu 16:9 minimalizuje czarne paski, które zwykle występują zarówno na górze jak i dole podczas oglądania filmów. Z przekątną wynoszącą 46,74 cm ekran wydaje się olbrzymi i chociaż ogranicza to mobilność urządzenia, to z drugiej strony zdecydowanie zwiększa przyjemność z oglądania filmów i grania.

136.1
cd/m²
146.5
cd/m²
143.2
cd/m²
150.9
cd/m²
177.5
cd/m²
161.8
cd/m²
143.7
cd/m²
161
cd/m²
146.6
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 177.5 cd/m² (Nits) średnia: 151.9 cd/m²
rozświetlenie: 77 %
kontrast: 204:1 (czerń: 0.87 cd/m²)

Przy cenie wynoszącej co najmniej 5 tys. zł (tyle kosztuje model z i5-430M; testowana konfiguracja jest do nabycia za około 11 tys. zł na Allegro) można założyć, że otrzymamy wyświetlacz doskonałej jakości. Aspire 8943G zawodzi jednak w tej materii. Wyświetlacz Chi Mei (CMO1807) był już montowany w poprzednich modelach Acera, Wyniki, jakie uzyskano, nie były więc zaskoczeniem.

paleta barw
paleta barw
sRGB a Acer Aspire 8943G
sRGB a 8943G
Acer Aspire 8940G a Acer Aspire 8943G
8940G a 8943G
Alienware M17x a Acer Aspire 8943G
M17x a 8943G

Matryca ta rozczarowuje niską średnią jasnością maksymalną (151,9 cd/m²). Wartość czerni jest dość wysoka (0,87 cd/,m²), co oznacza, że sceny kręcone w nocy i w ciemnościach sprawiają na tym wyświetlaczu wrażenie przesyconych szarością. Niski kontrast wynoszący 204:1 zdecydowanie mógłby być lepszy. Jedyną zaletą, jaką zaobserwowano, jest odwzorowanie kolorów; są one bardzo naturalne i wręcz tętnią życiem.

Nie zalecamy korzystania z laptopa na świeżym powietrzu - błyszcząca matryca ma tendencję do odbijania w sobie elementów otoczenia. Istnieje także duże prawdopodobieństwo refleksów podczas korzystania wewnątrz pomieszczeń (z wyjątkiem używania urządzenia w piwnicy lub innym zacienionym miejscu), które powodują, że każda czynność, jaką wykonujemy, staje się nieco trudniejsza, a nasze oczy zostają niepotrzebnie nadwerężone refleksami.

Na koniec warto wspomnieć, że zakres kątów widzenia jest zdecydowanie niewielki. Biorąc pod uwagę płaszczyznę pionową, nawet niewielka zmiana kąta patrzenia powoduje, że obraz staje się szary. Nawet siedząc idealnie na wprost wyświetlacza, często trudno jest znaleźć idealny kąt, z którego można śmiało oglądać wyświetlane na ekranie treści, nie martwiąc się jednocześnie szarą poświatą.

kąty widzenia
kąty widzenia

Osiągi

HWiNFO
HWiNFO

W Aspire 8943G zastosowano czterordzeniowy procesor Intel Core i7-720QM, którego standardowe taktowanie wynosi 1,6 GHz. Dzięki zastosowaniu technologii Turbo Boost taktowanie automatycznie zwiększa się do 2,8 GHz, o ile jest w stanie temu podołać system chłodzenia. Zużycie energii jest dość wysokie i wynosi 45 watów. Core i7-720QM posiada 1 MB pamięci podręcznej L2 i 6 MB pamięci podręcznej L3. Dzięki wielowątkowości ten czterordzeniowy procesor potrafi jednocześnie wykorzystywać nawet do ośmiu wątków, chociaż minie jeszcze sporo czasu, zanim gry będą mogły je w pełni wykorzystać. Niemniej jednak Core i7-720QM jest obecnie jednym z najszybszych procesorów przeznaczonych do laptopów i, biorąc pod uwagę jego dodatkowe właściwości, powinien on zapewnić zapas mocy obliczeniowej na przyszłość.

Aby zapobiec spadkom wydajności, Acer zainstalował w Aspire 8943G aż 8 GB pamięci RAM typu DDR3 w czterech modułach, po 2048 MB każdy. I skoro systemem operacyjnym jest 64-bitowa wersja Windows 7 Home Premium, można założyć, że pamięć zostanie wykorzystana całkowicie.

W testowanym laptopie zastosowano kartę graficzną ATI Mobility Radeon HD 5850, której osiągi lokują ją w średniej klasie wydajnościowej, między Radeonem HD 5650 a najmocniejszym modelem, Radeonem HD 5870. Niestety, Acer użył wersji posiadającej 1024 MB pamięci DDR3, która w połączeniu z wąską, 128-bitową magistralą pamięci przesądza o słabszej wydajności. Inni producenci laptopów, jak na przykład MSI z modelem GX640, którzy wybrali wariant z GDDR5, mają świadomość że ten typ pamięci jest absolutnym minimum, jakie trzeba zastosować przy 128-bitowej magistrali pamięci dla uniknięcia pogorszenia osiągów w grach. Różnica pomiędzy pamięciami objawia się przede wszystkim w częstotliwości taktowania - zastosowana w Aspire 8943G pamięć DDR3 jest taktowana z prędkością zaledwie 800 zamiast 1000 MHz (w przypadku GDDR5).

Na szczęście inżynierowie Acera ustawili taktowanie procesora graficznego na 625 MHz, co jest najwyższym taktowaniem w zalecanym przez ATI przedziale 500-625 MHz. HD 5850 posiada w swoim arsenale pokaźną liczbę - bo aż 800 - zunifikowanych jednostek cieniujących (zupełnie jak najwyższy model, HD 5870) oraz w pełni korzysta z dobrodziejstw DX11.

ATI Eyefinity i Bad Company 2
ATI Eyefinity i Bad Company 2
ATI Eyefinity i Modern Warfare 2
ATI Eyefinity i Modern Warfare 2

Kolejną cechą, o której warto wspomnieć, jest technologia Eyefinity, pozwalająca na jednoczesne korzystanie z wielu monitorów, a którą pokrótce sprawdzono w dwóch grach. Konfiguracja z dwoma monitorami zadziałała doskonale (zobacz zdjęcia poniżej), ale próba zastosowania trzech monitorów nie powiodła się.

Podczas testu renderowania jednowątkowego programem Cinebench R10 (wersja 64-bitowa), Intel Core i7-720QM osiągnął wynik 3737 punktów. Dla porównania najszybszy w tej chwili dwurdzeniowy procesor, Intel Core i7-620M, osiąga wynik 4261 punktów, ponieważ jest taktowany z wyższą częstotliwością (2,66 GHz). Sytuacja zmieniła się diametralnie się podczas testu renderowania wielowątkowego, gdzie Core i7-720QM z łatwością wygrał wynikiem 9725 do 9033 punktów.

Seria programów testujących wydajność w generowaniu grafiki opatrzonych logo 3DMark pozwoliła skonfrontować pamięci typu DDR3 i GDDR5. Podczas gdy Mobility Radeon HD 5850 wyposażony w pamięci DDR3 osiąga 15063 punkty w teście 3DMark05, to wersja z pamięciami GDDR5 (występująca w laptopie MSI GX640) osiąga wyższy wynik, 17072 punktów (czyli o 13% więcej). Sporo większa różnica pojawia się podczas testu 3dMark06, gdzie HD 5850 z GDDR5 osiąga 11530 punktów, tj. o 35% więcej niż odpowiednikiem z DDR3 (8529 punktów). 3DMark Vantage przyznał 7147 punktów wersji z GDDR5 i 5691 punktów wersji z DDR3 (różnica wyniosła 26%).

W obszernej obudowie Aspire 8943G znajduje się miejsce na dwa dyski twarde. Widmo rychłej modernizacji nie powinno pojawić się przez najbliższe kilka lat, ponieważ każdy z dwóch dysków twardych oferuje 640 GB pojemności, dając temu laptopowi potężną całkowitą przestrzeń dyskową (1,28 TB). Chociaż dyski twarde to nie najszybsze modele, (ponieważ nie osiągają 7200 a jedynie 5400 obrotów na minutę), to ich średnie transfery wynoszące odpowiednio 65,5 MB/s (dysk 1) i 68,8 MB/s (dysk 2) stanowią przyzwoite wyniki.

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo HDTune
Systeminfo HDTune
Systeminfo HDTune
Systeminfo GPUZ
Systeminfo CPUZ RAM SPD
Systeminfo CPUZ RAM
Systeminfo CPUZ Mainboard
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo HDTune
3DMark 03 Standard
25872 pkt.
3DMark 05 Standard
15063 pkt.
3DMark 06 Standard Score
8529 pkt.
3DMark Vantage P Result
5691 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
5717 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3737 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
9725 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6330 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
25.82 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.79 Points
Pomoc
WDC Scorpio Blue WD6400BEVT-22A0RT0
przesył danych (minimum): 42 MB/s
przesył danych (maksimum): 82.5 MB/s
przesył danych (średnio): 65.5 MB/s
czas dostępu: 18.8 ms
szybkość interfejsu: 65.6 MB/s

Wydajność w grach

Dirt 2

Wymagające ustawienia – tj. bardzo wysokie detale,  4x AA, Full HD – przekraczają możliwości ATI MR HD 5850 DDR3 i testowany laptop uzyskał średnio tylko 18,6 kl/s. MR HD 5650 okazuje się w takich samych warunkach nieco wolniejszy (14 kl/s); MR HD 5850 GDDR5 i GeForce GTX 260M są z kolei dużo szybsze (31,8 kl/s, tj. o 71% więcej). By gra była płynna na MR HD 5850 DDR3, należy zadowolić się wysokimi detalami, 2x AA i rozdzielczością 1600x900.

Colin McRae: DIRT 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080Ultra Preset, 4xAA18.6 fps
 1360x768High Preset, 2xAA35 fps
 1024x768Medium Preset, 0xAA69.5 fps

Bad Company 2

Na wysokich detalach, z 4x AA i 8x AF MR HD 5850 DDR3 nie daje rady tej grze w rozdzielczości 1920x1080, gdyż w takich warunkach uzyskano średnio tylko 18,6 kl/s. Skakanie obrazu jest jeszcze gorsze w przypadku MR HD 5650 (15 kl/s) a nieco mniejsze w przypadku GF GTX 260M (23 kl/s). Z kolei MR HD 5850 GDDR5 pokazuje w tych samych ustawieniach znacznie płynniejszą akcję, której jednak brakuje nieco do ideału (30,8 kl/s, tj. o 66% więcej).

Battlefield: Bad Company 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080high, HBAO on, 4xAA, 8xAF18.6 fps
 1366x768high, HBAO on, 1xAA, 4xAF40.1 fps
 1366x768medium, HBAO off, 1xAA, 1xAF55.5 fps

Modern Warfare 2

W tę grę o mniejszych wymaganiach sprzętowych można grać w rozdzielczości Full HD, na bardzo wysokich detalach, z 4x AA (30,8 kl/s). W celu uzyskania płynniejszej rozgrywki należy obniżyć ustawienia do wysokich i AA do x2. MR HD 5650 uzyskuje tylko odrobinę słabszy rezultat (28 kl/s), GF GTX 260M jest zaś dużo szybszy (40 kl/s). I w tej grze jednak swoją wyższość udowadnia MR HD 5850 GDDR5, który osiąga średnio 46,7 kl/s, o 51% więcej niż wersja z DDR3.

CoD Modern Warfare 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080all on/max vsync off, textures extra, 4xAA30.9 fps
 1366x768all on/high vsync off, high textures, 4xAA47.8 fps
 1024x768all on/med vsync off, normal textures, 2xAA56.5 fps

Risen

Gry RPG nie wymagają aż tak szybkiego odświeżania scen jak strzelanki, ale 22,4 kl/s zmierzone średnio w rozdzielczości 1920x1080, na wysokich detalach, z 4x AF to i tak niski wynik. Plasuje on MR HD 5850 DDR3 pomiędzy MR HD 5650 (17 kl/s) a GF GTX 260M (27 kl/s). I w tym przypadku najszybszym z porównywanych układów był MR HD 5850 GDDR5, który osiągnął 29,1 kl/s.

Risen
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080high/all on, 0xAA, 4xAF22.4 fps
 1366x768all on/high, 4xAF30.6 fps
 1024x768all on/med, 2xAF42 fps

Shift

Podobnie jak w grze Dirt 2 tak i tutaj MR HD 5850 DDR3 miał problem z uzyskaniem płynności na wysokich ustawienia w rozdzielczości natywnej. Po wyborze Full HD, wysokich detali i 4x AA osiągnięto tylko 23,8 kl/s. Podobnie wyglądało to w przypadku MR HD 5650 (19 kl/s), a karty GF GTX 260M (39 kl/s) i MR HD 5850 GDDR5 (40,1 kl/s, o 68% więcej) wypadły sporo lepiej.

Need for Speed Shift
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080all on/high, 4xAA, triliniarAF23.8 fps
 1366x768all on/high, 4xAA, triliniarAF38.6 fps
 1024x768all on/med, 2xAA, triliniarAF49.8 fps

Fear 2

Fear 2 nie przysporzył MR HD 5850 DDR3 aż takich trudności jak niektóre ww. gry; w rozdzielczości 1920x1080, na maksymalnych detalach, z 4x AA, uzyskano w teście 32,3 kl/s. MR HD 5650 wypadł nieco gorzej (27 kl/s), a GF GTX 260M (42 kl/s) oraz MR HD 5850 GDDR5 (56,6 kl/s, o 75% więcej) były i w tym przypadku wyraźnie lepsze.

F.E.A.R. 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080high, all on, 4xAA, biliniarAF32.3 fps
 1280x1024high, all on, 4xAA, biliniarAF62.6 fps
 1024x768medium, all on, 2xAA, biliniarAF84.9 fps

Anno 1404

MR HD 5850 DDR3 umożliwia grę w rozdzielczości  Full HD z niemal wszystkimi ustawieniami na maksymalnym poziomie. Na bardzo wysokich detalach, z 4x AF uzyskano 29,7 kl/s. Tę samą kartę wyposażoną w pamięci GDDR5 stać jednak na więcej – jej wynik to 43,1 kl/s (różnica wynosi zatem 45%).

Anno 1404
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1280x1024very high, 0AA, 4AF40.8 fps

Crysis

W rozdzielczości 1920x1080 i na bardzo wysokich ustawieniach MR HD 5850 DDR3 wykazał się wynikiem 10,7 kl/s, MR HD 5650 zaliczył 8 kl/s, GF GTX 260M – 12 kl/s, a MR HD 5850 GDDR5 – 16,2 kl/s (o 51% więcej niż wariant z wolniejszymi pamięciami DDR3).

Crysis - GPU Benchmark
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080Very High, 0xAA, 0xAF10.7 fps
 1024x768High39.8 fps
 1024x768Medium, 0xAA, 0xAF65.1 fps

Wnioski

ATI Mobility Radeon HD 5850 z DDR3 jest bez cienia wątpliwości dość szybką kartą graficzną, oferującą ponadprzeciętną wydajność. Dobrze radzi sobie z większością gier, gdzie opcje grafiki ustawione są na wysokie, podczas gdy rozdzielczość wynosi maksymalnie 1600x900 pikseli, pod warunkiem, że potrafimy obyć się bez wygładzania krawędzi (AA) i filtrowania anizotropowego (AF). Jednak przy nominalnej rozdzielczości, czyli 1920x1080 pikseli, najnowsze gry stają się dla MR HD 5850 z pamięciami DDR3 zazwyczaj twardym orzechem do zgryzienia. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z połączenia 128-bitowej magistrali pamięci z pamięciami DDR3, co nie jest rozwiązaniem dostatecznie efektywnym dla grafiki 3D w wysokiej rozdzielczości.  

Staje się to szczególnie widoczne, kiedy porównamy MR HD 5850 DDR3 z jego odpowiednikiem z pamięciami GDDR5. Podczas gdy obie karty graficzne radzą sobie dość podobnie przy niższych rozdzielczościach (np. 1024x768) i średnich ustawieniach grafiki w grach (różnica wynosi ok. 9%), to przy "normalnej" rozdzielczości (1366x768) i wyższych ustawieniach grafiki uwidocznia się znaczna różnica (około 31%). W wysokiej rozdzielczości (1920x1080) i wysokich bądź bardzo wysokich ustawieniach różnica między tymi kartami graficznymi okazuje się kolosalna (około 58%). Wniosek nasuwa się tylko jeden: im wyższa rozdzielczość i im wyższe ustawienia opcji graficznych, tym widoczniejsza staje się różnica między pamięciami typu DDR3 i GDDR5.

low med. high ultra
Crysis - GPU Benchmark (2007) 65.1 39.8 10.7
Crysis - CPU Benchmark (2007) 60.8 32.4 9.5
F.E.A.R. 2 (2009) 84.9 62.6 32.3
Anno 1404 (2009) 40.8
Colin McRae: DIRT 2 (2009) 69.5 35 18.6
Need for Speed Shift (2009) 49.8 38.6 23.8
Risen (2009) 42 30.6 22.4
CoD Modern Warfare 2 (2009) 56.5 47.8 30.9
Battlefield: Bad Company 2 (2010) 55.5 40.1 18.6

Wpływ na otoczenie

Hałas

Znajdujący się po lewej stronie komputera wentylator jest zawsze słyszalny. Bez obciążenia w odległości 15 centymetrów zmierzono 30,2-31,8 dB. Irytujący jest fakt, że od czasu do czasu wentylator staje się głośniejszy (36,6 dB), często bez wyraźnego powodu. Podczas dużego obciążenia natężenie dźwięku urasta do rangi hałasu, ale nadal jest akceptowalne (40,5-41,6 dB).

Hałas

luz
30.2 / 31.8 / 36.6 dB
HDD
32.5 dB
DVD
38.8 / dB
obciążenie
40.5 / 41.6 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
temp. CPU na luzie
temp. CPU na luzie
temp. CPU w stresie
temp. CPU w stresie
temp. GPU na luzie
temp. GPU na luzie
temp. GPU w stresie
temp. GPU w stresie

Ciepło

O ile podzespoły Aspire 8943G nie są obciążone,  procesor i niezależny układ graficzny mają  akceptowalną temperaturę, czyli około 43°C. Pod pełnym obciążeniem programów Prime95 i FurMark temperatury rosną radykalnie; procesor graficzny osiąga 93°C, a CPU podczas grania może dobijać nawet do 98°C. Mimo tak wysokich temperatur nie spostrzeżono jednak żadnych anomalii ani podczas grania, ani podczas testów. Nie odnotowano też awarii lub spadków wydajności któregokolwiek z komponentów. 

Powierzchnie obudowy Aspire 8943G mają tendencję do nagrzewania się i jest to jedna z jego największych bolączek. Bez obciążenia, zarówno górna jak i dolna pokrywa pozostają chłodne (maksymalne zmierzone temperatury to odpowiednio 29,1 i 31,5°C), ale w czasie dużego obciążenia po obu stronach obudowy prawie 47°C. W strefie wokół klawiatury można by dosłownie usmażyć jajko. Wobec tego, że temperatura okolic podpórki na nadgarstki utrzymuje się w granicach 36,5°C, z upływem czasu może się pojawić dyskomfort.

w stresie
 45.1 °C46.7 °C44.6 °C 
 44.2 °C44.1 °C39.4 °C 
 34.3 °C36.5 °C30.6 °C 
maks. w ogóle: 46.7 °C
średnia: 40.6 °C
29.8 °C38.1 °C46.2 °C
34.9 °C38.6 °C46.8 °C
30.1 °C37.1 °C40.1 °C
maks. w ogóle: 46.8 °C
średnia: 38 °C
zasilacz  49.5 °C | temperatura otoczenia 21.5 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 40.6 °C / 105 F, compared to the average of 33.8 °C / 93 F for the devices in the class Gaming.
(-) The maximum temperature on the upper side is 46.7 °C / 116 F, compared to the average of 40.4 °C / 105 F, ranging from 21.2 to 68.8 °C for the class Gaming.
(-) The bottom heats up to a maximum of 46.8 °C / 116 F, compared to the average of 43.2 °C / 110 F
(+) In idle usage, the average temperature for the upper side is 28.3 °C / 83 F, compared to the device average of 33.8 °C / 93 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 36.5 °C / 97.7 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.9 °C / 84 F (-7.6 °C / -13.7 F).

Głośniki

Acer pokazał klasę, montując w Aspire 8943G system dźwięku przestrzennego 5.1. Dwa głośniki umieszczono tuż za klawiaturą, podczas gdy kolejne dwa znajdują się na spodzie, bliżej przedniej krawędzi. Także subwoofer umieszczony został pod spodem, bliżej tylnej krawędzi.  
 
Byliśmy pod wrażeniem jakości dźwięku wydobywającego się ze wspomnianego systemu. Wokale brzmiały, jakby były nieco przyciszone i zagłuszone, ale subwoofer na swój sposób to rekompensował, dostarczając głębokie basów (szczególnie podczas grania i oglądania filmów). Dźwięki wybuchów i wystrzałów były wyjątkowo intensywnym doświadczeniem, pozwalając poczuć się jak w kinie, szczególnie jeżeli weźmiemy dla porównania standardy głośników w laptopach.  

Wysoka głośność maksymalna to kolejna zaleta, jednak nie powinno się z nią przesadzać, ponieważ w takiej sytuacji słyszalne stają się pobrzęki i ogólne obniżenie jakości. Po włączeniu opcji Surround Sound nie było słychać różnicy. Podsumowując, można stwierdzić, że - w przeciwieństwie do większości laptopów - korzystanie z zewnętrznych głośników jest zbędne, ponieważ te zainstalowane w laptopie sprawdzają się doskonale.

Wydajność akumulatora

Kiedy ma się świadomość, że laptop będący zastępstwem dla komputera stacjonarnego posiada ograniczoną mobilność, bez względu na zastosowanie, to dla przeciętnego użytkownika krótki czas pracy na baterii nie robi różnicy. Mimo to Acer zastosował w Aspire 8943G potężny akumulator o pojemności 88 Wh, który zajmuje większość miejsca z tyłu urządzenia.

W stanie niskiego obciążenia (podczas testu czytelnika programu Battery Eater) w pełni naładowana bateria wystarczyła na ponad 4 godziny (przy minimalnej jasności i aktywnym planie maksymalnego oszczędzania energii). Jeżeli jednak maksymalnie rozjaśnimy wyświetlacz i zmienimy plan energetyczny na zrównoważony, czas pracy na akumulatorze znacznie się skróci. Dla przykładu, podczas surfowania w Internecie, korzystając z sieci bezprzewodowej, bateria wyczerpała się w czasie nieco krótszym niż trzy i pół godziny. Kiedy Aspire 8943G odtwarza płytę z napędu Blu-ray, energii wystarczy na około dwie godziny, co jest faktem dość przykrym, ponieważ wiele filmów trwa dłużej.

Wydajność akumulatora
luz
4h 06min
sieć przez WLAN
3h 18min
DVD
1h 54min
obciążenie
1h 00min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0.5 W
luzdarkmidlight 17.8 / 22.5 / 32.8 W
obciążenie midlight 75.9 / 113.7 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Oprogramowanie

Chociaż Acer wprowadził do Aspire 8943G szereg innowacji, to jednak upiera się przy zasadzie instalowania mnóstwa zbędnego oprogramowania. W stanie, w jakim otrzymujemy Aspire 8943G, potrzebuje on irytująco dużo czasu na rozruch i zaskakująco wolno reaguje na polecenia, szczególnie tuż po uruchomieniu. Użytkownicy, którzy nie godzą z takim stanem rzeczy, będą musieli zacząć od usunięcia wielu (w znacznej mierze całkowicie zbędnych) programów i narzędzi takich jak BackUp Manager.

Podsumowanie

W porównaniu z poprzednikami, modelami 8940G i 8942G, Acer Aspire 8943G zmienił się na lepsze pod wieloma względami. Przyciąga do siebie wyrafinowaną budową i kusi przeważnie matowymi powierzchniami oraz miłymi akcentami wizualnymi, a zastosowane materiały oraz doskonała jakość wykonania czynią z niego solidny sprzęt wysokiej klasy. W laptopie zamontowano 8 GB pamięci operacyjnej i 1280 GB powierzchni dyskowej, co jest godne pochwały. Czterordzeniowy procesor powinien zadowolić profesjonalnych użytkowników, a zintegrowana nagrywarka Blu-ray powinna sprawić wiele przyjemności kinomanom. Istną wisienką na torcie jest zaskakująco dobry system głośników 5.1, oferujący relatywnie (biorąc pod uwagę standardy głośników stosowanych obecnie w laptopach) wyborną jakość dźwięku. Także gracze powinni być zadowoleni z wydanych pieniędzy, chociaż zastosowanie pamięci GDDR5 zamiast DDR3 w Mobility Radeonie HD 5850 znacznie poprawiłoby wydajność w grach (szczególnie w wyższych rozdzielczościach).

Jednym z największych rozczarowań okazał się wyświetlacz, w którego powierzchni odbija się praktycznie wszystko. Nie zachwyca on przeciętną jasnością oraz niskim kontrastem, a kąty widzenia są bardzo ograniczone, zwłaszcza w płaszczyźnie pionowej. Projektanci powinni podjąć zdecydowane kroki, aby obniżyć temperatury pracy laptopa, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz; podczas intensywnego użytkowania staje się on bardzo ciepły. Na koniec warto dodać, że Acer powinien bardziej postarać się z rozmieszczeniem gniazd rozszerzeń, a gładzik nie jest tak dobry jak w poprzednich modelach.

Podsumowując, Aspire 8943G to dobry laptop, ale - mimo wielu udoskonaleń w stosunku do poprzednich modeli tej wielkości - nie dostaje on oceny bardzo dobrej z powodu zbyt wysokich temperatur. Jeżeli szukasz świetnie wyposażonego, dużego notebooka do rozrywki, a nie jesteś zbyt wymagający w kwestii jakości wyświetlacza, to Aspire 8943G może okazać się dobrym wyborem.

Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Please share our article, every link counts!
Acer Aspire Ethos 8943G
z bliska: Acer Aspire Ethos 8943G

Specyfikacja techniczna

Acer Aspire 8943G-728G1.28TWn
Procesor
Intel Core i7-720QM 4 x 1.6 - 2.8 GHz, Clarksfield
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5850 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 625 MHz, pamięć: 800 MHz, DDR3, 8.712
Pamięć
8 GB 
, DDR3-1066, 4x 2 GB
Matryca
18.40 cali 16:9, 1920 x 1080 pikseli, Chi Mei CMO1807, podświetlanie diodami LED, czas reakcji 8 ms, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
WDC Scorpio Blue WD6400BEVT-22A0RT0, 640 GB 
, 5400 obr/min, -
Karta dźwiękowa
Realtek ALC670 @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
5 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 podczerwień, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: Kopfhörer/Lautsprecher/Line-out, Mikrofon/Line-in, Line-in, czytnik kart: SD, MMC, MS, MS Pro, xD
Łączność
Atheros AR8151 PCI-E Gigabit Ethernet Controller (10/100/1000MBit/s), Atheros AR5B93 Wireless Network Adapter (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 2.0
Napęd optyczny
Matshita BD-MLT UJ240AS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 44 x 440 x 295
Akumulator
88 Wh litowo-jonowy, 8 ogniw, 6000 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1 Megapixel (1280 x 800)
Inne
-, 24 miesiące(y) gwarancji
Waga
3.93 kg, zasilacz: 730 g
Cena
1600 PLN

 

Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G
Acer Aspire Ethos 8943G

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Florian Glaser
Tłumaczenie: Marek Marczewski i Tomasz Cyba

Podobne laptopy

Laptopy z tym samym GPU i/lub rozmiarem ekranu

Recenzja Acer Aspire 8942G
Mobility Radeon HD 5850, Core i7 720QM, 4.6 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja laptopa Acer Predator Helios 18 2024: Nowy sprzęt dla 18-calowych graczy
NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-14900HX, 18.00", 3.278 kg
Recenzja Acer Nitro V 15 ANV15-51: Budżetowy laptop do gier z RTX 4050
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Raptor Lake-H i5-13420H, 15.60", 2.082 kg
Recenzja laptopa Acer Predator Helios 18: Gracz RTX 4080 z wyświetlaczem MiniLED o jasności ponad 1000 nitów
NVIDIA GeForce RTX 4080 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i9-13900HX, 18.00", 3.24 kg
Recenzja laptopa Predator Helios Neo 16: Acer stworzył gamingową chimerę
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Raptor Lake-HX i5-13500HX, 16.00", 2.6 kg
Recenzja Acer Nitro 16 AN16-41: Niedrogi laptop do gier z RTX 4050 i długim czasem pracy
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Rembrandt (Zen 3+) R5 7535HS, 16.00", 2.56 kg
Recenzja Acer Nitro 17 Ryzen Edition: Laptop do gier QHD z RTX 4070
NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU, Rembrandt (Zen 3+) R7 7735HS, 17.30", 2.99 kg

Za

+eleganckie wzornictwo
+wykonanie bez niedociągnięć
+bardzo dobra wydajność procesora
+niezła wydajność w grach
+zacna jakość dźwięku
+bogate wyposażenie w złącza
 

Przeciw

-niekorzystne rozmieszczenie portów
-gładzik jak szyba
-nadmierne nagrzewanie się przy obciążeniu
-ciemny obraz o słabym kontraście
-matryca zbyt mocno refleksująca
-nie dość szybka pamięć VRAM (DDR3) w ATI MR HD 5850
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer Aspire Ethos 8943G
Florian Glaser (Update: 2017-12-24)