Notebookcheck Logo

Test Acer Aspire Ethos 5943G

Dla zainteresowanych kupnem modelu Aspire Ethos 5943G Acer przygotował kilka  różniących się od siebie wersji konfiguracyjnych. Użytkownicy, którym nie zależy na czterordzeniowym procesorze i maksymalnie wydajnej karcie grafiki, mogą zdecydować się na model z dwurdzeniowym procesorem Core i5-450M i układem ATI MR HD 5650. Dla bardziej wymagających przeznaczona jest wersja z i7-720QM i ATI MR HD 5850 (DDR3), czyli takimi podzespołami, jakimi dysponował zrecenzowany egzemplarz.

Acer Aspire 5943G-728G64Wnss

Obudowa

Mniejszy brat modelu Aspire 8943G od strony wizualnej prezentuje się naprawdę wyśmienicie. Sposób, w jaki udało się poprzeplatać ze sobą czarne elementy obudowy (podkładka pod ręce, ramka ekranu oraz zawiasy i bateria) ze srebrnymi powierzchniami na klawiaturze oraz wieku okazał się na tyle udany, by nadać komputerowi wyjątkowy i klasyczny w tym wydaniu charakter. Równie pozytywne wrażenie sprawiają użyte materiały, jak chociażby te w postaci polerowanego aluminium (znane np. z modelu MSI GX740), a także nienaganna jakość wykonania i spasowania poszczególnych części.

Jednostka zasadnicza sprawia wrażenie zwartej i okazuje się wyjątkowo odporna na nacisk wywierany zarówno na górne powierzchnie, jak i od spodu obudowy. Jedynie przy bardzo silnym naduszeniu zaobserwować można niewielkie odkształcenia. Nieco gorzej pod tym względem wypada zewnętrzna część pokrywy ekranu, która wraz z obszarem pomiędzy zawiasami pracuje w nader widoczny dla użytkownika sposób. Przypadłość ta wciąż jednak stanowi wspólny mianownik dla większości notebooków dostępnych na rynku. Same zawiasy nie zapewniają dodatkowo odpowiedniej sztywności w momencie regulacji kąta nachylenia ekranu, a do tego nie pracują w aż tak cichy sposób.

W przeciwieństwie do srebrnych fragmentów obudowy, charakteryzujące się wysokim połyskiem ramka ekranu oraz powierzchnia płytki dotykowej w dość szybkim czasie pokrywają się nie tylko kurzem, ale i odciskami palców. Nie ulega wątpliwości, iż właśnie z tego powodu Acer postanowił załączyć do kompletu z komputerem ściereczkę do usuwania wszelkiego rodzaju smug i zatłuszczeń. Pod kątem mobilnego użytkowania, Acer 5943G cechuje się typowymi dla 15-calowych notebooków wymiarami (382x269x39 mm) oraz dużą jak na tę klasę sprzętu wagą (3 kg).

Wyposażenie w złącza można określić jako ponadprzeciętne, nawet jeśli nie znajdziemy tu gniazda ExpressCard czy portu USB 3.0. Od strony dostępnych wyjść wideo, użytkownik ma do dyspozycji interfejsy HDMI oraz VGA. Dodatkowe urządzenia w postaci np. zewnętrznego dysku twardego można podłączyć do jednego z trzech portów USB 2.0 lub gniazda typu combo w postaci portu eSATA/USB 2.0, a także dostępnego złącza FireWire. Problemu nie stanowi też podłączenie zestawu słuchawkowego i głośników dzięki potrójnemu gniazdu audio jack. Z racji wyposażenia testowanego modelu Aspire 5943G w tuner telewizyjny (DVB-T), komputer posiadał też raczej rzadko spotykane wejście antenowe zintegrowane tuż przy napędzie optycznym.

Do samego rozmieszczenia wszystkich dostępnych interfejsów można już jednak mieć zastrzeżenia, gdyż Acer zdecydował się na osadzenie większości złączy z przodu komputera, na obu ściankach bocznych obudowy. W rezultacie spodziewać się możemy mało przyjemnej plątaniny kabli w momencie podłączenia kilku urządzeń jednocześnie.

 

lewy bok: LAN, VGA, HDMI, eSATA/USB, FireWire, 2x USB
lewy bok: LAN, VGA, HDMI, eSATA/USB, FireWire, 2x USB
prawy bok: 3x audio, USB, gniazdo antenowe, napęd optyczny, blokada Kensingtona, gniazdo zasilania
prawy bok: 3x audio, USB, gniazdo antenowe, napęd optyczny, blokada Kensingtona, gniazdo zasilania

Oprogramowanie i akcesoria dodatkowe

Acer nie byłby sobą, gdyby Aspire 5943G nie był sprzedawany z pokaźną liczbą dodatkowego oprogramowania zainstalowanego fabrycznie. O ile jednak aplikacje takie jak np. Acer Arcade Deluxe mogą się faktycznie okazać przydatnymi w użytkowaniu komputera na co dzień, o tyle zdecydowana większość programów jest kompletnie bezużyteczna i nie służy niczemu innemu, jak spowolnieniu pracy całego systemu. Pozostawienie tych aplikacji zainstalowanych na komputerze z pewnością okaże się niepotrzebną próbą wytrzymałościową dla wielu użytkowników.

Na szczęście zupełnie inna reakcja towarzyszyła nam po sprawdzeniu zawartości pudełka, do którego poza kompletem wszystkich dokumentów zapakowano również małą antenę zewnętrzną wraz z pilotem (baterie na wyposażeniu). Acer udowodnił tym samym, że komputer ten jest strzałem w dziesiątkę pod kątem zastosowań telewizyjno-multimedialnych.

Antenne
Fernbedienung

Osprzęt

W ogólnym odczuciu klawiatura w Aspire 5943G sprawuje się przyzwoicie. Całość została rozplanowana w przemyślany sposób, dzięki czemu zaoszczędzimy czas potrzebny na przyzwyczajenie się do nowego układu. Dodatkowym plusem są też wyraźnie oddzielone od siebie poszczególne płytki klawiszy (15x15 mm), które redukują z kolei prawdopodobieństwo popełniania literówek. Zarówno opór, jak i skok klawiszy pozostają bez zastrzeżeń, nawet jeśli w innych konstrukcjach pracują one w nieco bardziej charakterystyczny i określony pod względem wyczucia sposób. Odgłos wydawany przez klawiaturę podczas pisania również nie stanowi problemu.  

Niefajnie wypadają natomiast poziome i w dodatku bardzo małe klawisze strzałek, które okazują się szczególnie niewygodne w grach wyścigowych. Acer powinien był ponadto zdecydować się na lepsze oznaczenie poszczególnych klawiszy, których rozpoznanie uzależnione jest od kąta, pod którym na nie patrzymy. Kwestia ta z całą pewnością wymaga poprawy ze strony producenta przy najbliższej możliwej okazji.

Zupełnie niezrozumiałą pozostaje też sprawa wykorzystania połyskującej powierzchni gładzika. W praktyce okazuje się ona na tyle lepka, iż skutecznie uniemożliwia płynne i precyzyjne prowadzenie kursora. Funkcja dotyku wielopunktowego, w jaką został wyposażony gładzik, działa w podobny (czyt. uciążliwy) sposób. Do zalet gładzika znajdującego się na wyposażeniu opisywanego modelu można z kolei zaliczyć wymiary płytki dotykowej (90x50 mm) oraz zaimplementowaną obsługę funkcji multimedialnych. Tą ostatnią aktywuje się co prawda przy pomocy tylko jednego muśnięcia palcem, ale i tutaj nie możemy liczyć na w pełni poprawne funkcjonowanie oferowanego rozwiązania. Z przodu komputera znajdziemy dodatkowo pokrętło służące do regulacji głośności (osadzone bezpośrednio pod gładzikiem), które ze względu na zupełnie nieprzemyślane umiejscowienie przyjdzie użytkownikowi wykorzystywać w sposób często niezamierzony.

 

klawiatura
klawiatura
płytka dotykowa
płytka dotykowa

Obraz

Aspire 5943G został wyposażony w standardowy dziś dla notebooków multimedialnych wyświetlacz 15,6” o proporcjach 16:9. Oferuje on rozdzielczość natywną 1366x768 pikseli i tym samym nie wyróżnia się na tle innych komputerów przenośnych z ekranami o tej samej przekątnej. Niska rozdzielczość jest co prawda rozwiązaniem mniej obciążającym podzespoły w aplikacjach 3D, ale nie jest w stanie zagwarantować komfortowych warunków do pracy z kilkoma oknami programowymi jednocześnie.

Pomimo podświetlania LED zastosowana tutaj matryca AU Optronics (AUO40EC) zawodzi na całej linii. Pomiary jasności maksymalnej zakończyły się uzyskaniem średnio jedynie 152,6 cd/m². Oznacza to, iż filmy oraz gry wyświetlane na tym ekranie tracą na swojej atrakcyjności. Do tego matryca uzyskała bardzo niski (wynoszący 66%) poziom równomierności podświetlenia. Luminancja maksymalna kształtowała się w przedziale od 117,6 cd/m² (najciemniejszy obszar - lewy dolny) do 178,1 cd/m² (najjaśniejszy obszar - prawy górny). Dość wysoka jasność czerni na poziomie 0,99 cd/m² uniemożliwia z kolei uzyskanie naturalnie ciemnych obszarów, które w tym przypadku wydają się zbyt wyblakłe i szare. W porównaniu do topowych wyświetlaczy z kontrastem statycznym większym niż 1000:1 (np. matryca 17,3” Full HD firmy Hannstar w Clevo W881CU), testowany Acer uzyskuje jedynie 174:1. Z pomocą przychodzi tu lustrzana powłoka ekranu, która sprawia, że kolory w ogólnej oecnie można uznać za nie najgorsze.

 

 

157.3
cd/m²
163.6
cd/m²
178.1
cd/m²
131.7
cd/m²
172.2
cd/m²
155.1
cd/m²
117.6
cd/m²
144.3
cd/m²
153.7
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 178.1 cd/m² (Nits) średnia: 152.6 cd/m²
rozświetlenie: 66 %
na akumulatorze: 172.2 cd/m²
kontrast: 174:1 (czerń: 0.99 cd/m²)
na zewnątrz
na zewnątrz

 

Niestety błyszcząca powierzchnia ekranu jest jednocześnie głównym powodem, dla którego nie warto wychodzić z tym notebookiem na dwór. Obijająca światło powłoka skutkuje bowiem silnymi refleksami, które w dużym stopniu utrudniają rozpoznawanie wyświetlanych elementów tekstowych a nawet graficznych. Podobne problemy mogą również wystąpić w warunkach domowych, jeśli przyjdzie nam pracować w pobliżu okna. Z tego też powodu warto zaopatrzyć się w folię antyodblaskową, która okaże się zbawienna podczas regularnego korzystania z Internetu, pracy biurowej, itp.

Kąty widzenia to kolejna pięta achillesowa Aspire 5943G. Przekłamania kolorów i utrata jasności pojawiają się już przy minimalnych odchyleniach względem pozycji na wprost w płaszczyźnie pionowej.

Tym samym wbudowany tu wyświetlacz okazuje się być mocno chybionym wyborem dla notebooka o ambicjach czysto multimedialnych. Co prawda większość producentów decyduje się na podobne rozwiązania, jednak przy oferowanym dla tego modelu pułapie cenowym zmuszeni jesteśmy wymagać nieco więcej.

Acer Aspire 5943G

Osiągi

Turbo Boost bis zu 2.80 GHz
Turbo Boost

Acer zdecydował się wyposażyć testowany model Aspire 5943G w czterordzeniowy procesor Core i7-720QM. Jego stosunkowo niska częstotliwość taktowania (1,60 GHz) jest nieco myląca, gdyż zaimplementowana w tym procesorze technologia Turbo Boost umożliwia w razie potrzeby automatyczne zwiększenie tej prędkości do 2,80 GHz (dla jednego z dostępnych rdzeni). Wybrane aplikacje będą też mogły skorzystać dodatkowo z tzw. technologii Hyper-Threading, która umożliwia wykonywanie przez procesor Core i7-720QM do ośmiu niezależnych wątków jednocześnie. Procesor ten został wykonany w procesie 45 nm, a oprócz 774 mln tranzystorów może się także pochwalić 6 MB pamięci podręcznej L3. Tak zaawansowana architektura cechuje się jednak dość wysokim parametrem TDP na poziomie 45 W.

HWiNFO
HWiNFO

Za osiągi graficzne odpowiedzialna jest z kolei karta ATI Mobility Radeon HD 5850. Jednostka ta jest kompatybilna z DirectX 11 i została wykonana w procesie 40 nm (1040 mln tranzystorów), przy czym posiada 800 jednostek cieniujących. Taktowanie dla GPU oraz pamięci wynosi odpowiednio 625 i 800 MHz. Elementem, który w negatywny sposób wpływa na wydajność w wyższych rozdzielczościach jest nie tyle sam 128-bitowy interfejs pamięci, co jego kombinacja z modułami VRAM DDR3 (1024 MB). Znacznie lepsze osiągi można by tutaj uzyskać, wykorzystując pamięć VRAM GDDR5. Z tego też powodu zainstalowanemu w Aspire 5943G Radeonowi HD 5850 brakuje trochę do czołówki układów graficznych z najwyższej klasy wydajnościowej. Pobór mocy oscyluje w międzyczasie na poziomie 30-39 W, co stanowi pozytywny wynik względem oferowanych osiągów.

Testy Cinebench R10 przeprowadzono w celu porównania wydajności procesora Core i7-720QM z silną jednostką dwurdzeniową, a mianowicie Core i5-540M (z Samsunga R590). Podczas pierwszego testu na jednym rdzeniu procesor Core i5-450M uzyskał 3625 punktów, a więc nieco więcej niż Core i7-720QM (3557 pkt.). Sytuacja uległa jednak zmianie po wykonaniu testów z użyciem wielu rdzeni, w których Core i7-720QM miał już 24-procentową przewagę (10323 pkt.) nad procesorem Core i5-450M (8229 pkt.). Nawet jeśli nieco lepszą wydajność w działaniu aplikacji jednordzeniowych możemy uzyskać na szybkim procesorze 2-rdzeniowym, różnice w testach wielordzeniowych wskazują już zdecydowaną przewagę jednostki z czterema rdzeniami.

W ramach sprawdzenia wydajności zainstalowanej w Aspire 5943G karty graficznej Mobility Radeon HD 5850 DDR3, wyniki uzyskane przez nią w 3DMark Vantage zostały porównane z tymi osiągniętymi przez ten sam układ, tyle że wyposażony w pamięć GDDR5 (zainstalowany w MSI GX640) oraz wynikami bardzo popularnego przedstawiciela tańszego segmentu średniego, a mianowicie MR HD 5650 (z Acera Aspire 4820TG). MR HD 5850 DDR3 uzyskał wynik o 70% lepszy (5056 pkt.) od układu HD 5650 (2899 punktów). Wersja z VRAM GDDR5 okazała się z kolei szybsza o kolejne 40% (z wynikiem 7089 punktów).

Acer Aspire 5943G został wyposażony w 640-gigabajtowy dysk twardy marki Western Digital o szybkości 5400 obr/min. Uzyskuje on stosunkowo dobry transfer danych o średniej wartości 63,9 MB/s, i tym samym można go przyrównać do wielu dysków 7200 obr/min. Zupełnie przeciętny natomiast okazuje się czas dostępu (19,2 ms). Acer udostępnił fabrycznie jedną partycję o pojemności 582 GB.

 

Systeminfo CPUZ CPU
Systeminfo CPUZ Cache
Systeminfo CPUZ Mainboard
Systeminfo CPUZ RAM
Systeminfo GPUZ
Systeminfo HDTune
3DMark 03 Standard
26163 pkt.
3DMark 05 Standard
15434 pkt.
3DMark 06 Standard Score
8606 pkt.
3DMark Vantage P Result
5778 pkt.
Pomoc
PCMark Vantage Result
5263 pkt.
Pomoc
Cinebench R10 Rendering Single CPUs 64Bit
3757 Points
Cinebench R10 Rendering Multiple CPUs 64Bit
10232 Points
Cinebench R10 Shading 64Bit
6865 Points
Cinebench R11.5 OpenGL 64Bit
26.15 fps
Cinebench R11.5 CPU Multi 64Bit
2.9 Points
Pomoc
WDC Scorpio Blue WD6400BEVT-22A0RT0
przesył danych (minimum): 44.6 MB/s
przesył danych (maksimum): 86.9 MB/s
przesył danych (średnio): 68.9 MB/s
czas dostępu: 18.2 ms
szybkość interfejsu: 86.9 MB/s

Wydajność w grach

Mafia 2

Mobility Radeon HD 5850 nie ma żadnych problemów z płynnym odtwarzaniem  grafiki z wysokimi detalami w rozdzielczości 1366x768 pikesli (AFx16). Przy tych ustawieniach uzyskał on bardzo zadowalające 50,1 kl/s. Wynik ten jest o 36% lepszy niż w przypadku układu MR HD 5650 zainstalowanego w Acerze TravelMate 7740G, który z tymi samymi detalami uzyskał 36,8 kl/s.

Mafia 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080high, 0xAA, 16xAF31.1 fps
 1360x768high, 0xAA, 16xAF50.1 fps
 1024x768medium, 0xAA, 8xAF56.3 fps

StarCraft 2

Aspire 5943G umożliwia swobodną grę w natywnej rozdzielczości również z wysokimi detalami. Także w przypadku tej gry MR HD 5850 z wynikiem 33,2 kl/s uzyskał sporą (19%) przewagę nad układem HD 5650 (28 kl/s).

StarCraft 2
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1920x1080ultra20.2 fps
 1360x768high33.2 fps
 1360x768medium51.8 fps

Metro 2033

Metro 2033 to idealny wybór do tego, aby doprowadzić dany komputer do jego granic możliwości pod względem osiągów graficznych. Aspire 5943G miał problemy nie tylko w momencie uruchomienia gry z (bardzo) wysokimi detalami, ale również w trybie DirectX 11. Dopiero odpalenie gry w średnich detalach i z DirectX 10 pozwoliło uzyskać przynajmniej te 33,5 kl/s, przy czym w niektórych miejscach akcja wciąż potrafiła zaciąć się w zauważalny sposób. Acer Aspire 7740G z kartą HD 5650 nawet przy tych ustawieniach dobił zaledwie do 25 kl/s (HD 5850: +34%).

Metro 2033
 RozdzielczośćUstawieniaWynik
 1600x900High DX10, AAA, 4xAF19 fps
 1360x768Normal DX10, AAA, 4xAF33.5 fps
 800x600Low DX9, AAA, 4xAF66.6 fps

Wnioski z testów gier

Po zestawieniu ze sobą powyższych wyników, Mobility Radeon HD 5850 DDR3 może się pochwalić w ogólnym rozrachunku 30-procentową przewagą nad MR HD 5650 w rozdzielczości 1366x768. Aspire 5943G umożliwia jednocześnie płynną grę ze średnimi detalami w praktycznie wszystkie dostępne obecnie tytuły. Może on sobie jednak nie poradzić w momencie podłączenia zewnętrznego monitora z wyższą rozdzielczością. Winą należy tu obarczyć 128-bitowy interfejs pamięci oraz samą pamięć DDR3, które w tym przypadku nie współpracują ze sobą najlepiej.

Mafia 2: płynność na wysokich ustawieniach
Mafia 2: płynność na wysokich ustawieniach
StarCraft 2: płynność na wysokich ustawieniach
StarCraft 2: płynność na wysokich ustawieniach
Metro 2033: płynność na niskich ustawieniach
Metro 2033: płynność na niskich ustawieniach
low med. high ultra
Metro 2033 (2010) 66.6 33.5 19
StarCraft 2 (2010) 51.8 33.2 20.2
Mafia 2 (2010) 56.3 50.1 31.1

Wpływ na otoczenie

Hałas

W przeciwieństwie do poziomu wydzielanego ciepła, Aspire 5943G zachowuje się niemalże bez zarzutu pod względem emitowanego hałasu. W trybie jałowym oraz przy niskim obciążeniu systemu (Internet, odtwarzanie wideo, itp.) komputer pozostaje ledwie słyszalny, a umiejscowiony po lewej stronie obudowy wentylator generuje przyjemny dla ucha szum. Napęd optyczny jest już co prawda nieco głośniejszy w momencie odtwarzania płyt DVD oraz Blu-ray, ale również i wtedy natężenie hałasu nie powinno nam przeszkadzać. Obciążenie systemu (aplikacje 3D, gry, itp.) skutkuje jedynie wyraźnym świstem wentylatora, który finalnie i tak w żaden sposób nie drażni użytkownika.

Hałas

luz
31.4 / 31.9 / 33.6 dB
HDD
32.3 dB
DVD
36.4 / dB
obciążenie
39.5 / 39.5 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)
bez obciążenia
bez obciążenia
z obciążeniem
z obciążeniem

Ciepło

Dystrybucja ciepła to jedna z najistotniejszych wad  testowanego Acera. Zarówno platforma robocza, jak i spód obudowy nagrzewają się w wyraźnie odczuwalnym stopniu nawet w trybie jałowym – odpowiednio do 34,9 i 38,3°C. W warunkach obciążeniowych Aspire 5943G generuje już naprawdę nieprzyjemne temperatury, gdzie pomiar dla najcieplejszego punktu na powierzchni platformy wyniósł 48,3°C. Najwyższa wartość, którą można było wtedy odnotować na spodzie komputera, wyniosła aż 55.2°C, przez co utrzymanie tego laptopa na kolanach przez dłuższy czas jest zwyczajnie niemożliwe.

Równie gorąca atmosfera panuje wewnątrz samej obudowy. O ile w trybie jałowym temperatury CPU i GPU wzrosły nieznacznie powyżej 50°C, przy ekstremalnym obciążeniu tych jednostek pomiary wykazały wartości przekraczające granicę 100°C. Prawdopodobnie z tego też właśnie powodu komputer wyłączył się po ok. 15-30 minutach podczas testów w pełnym stresie z użyciem aplikacji FurMark oraz Prime95. Nie uspokaja tutaj fakt, iż tego typu obciążenia nie są generowane nawet w przypadku tych bardziej wymagających gier. Nie powinno po prostu dochodzić do wystąpienia tak wysokich temperatur.

w stresie
 48.3 °C47 °C43 °C 
 46.7 °C47.2 °C39.6 °C 
 32.9 °C37.6 °C33.1 °C 
maks. w ogóle: 48.3 °C
średnia: 41.7 °C
34.4 °C51.8 °C55.2 °C
39.8 °C50.4 °C53.6 °C
32.4 °C40.4 °C48.4 °C
maks. w ogóle: 55.2 °C
średnia: 45.2 °C
zasilacz  43.3 °C | temperatura otoczenia 25 °C
(-) The average temperature for the upper side under maximal load is 41.7 °C / 107 F, compared to the average of 31.2 °C / 88 F for the devices in the class Multimedia.
(-) The maximum temperature on the upper side is 48.3 °C / 119 F, compared to the average of 36.9 °C / 98 F, ranging from 21.1 to 71 °C for the class Multimedia.
(-) The bottom heats up to a maximum of 55.2 °C / 131 F, compared to the average of 39.1 °C / 102 F
(±) In idle usage, the average temperature for the upper side is 33.4 °C / 92 F, compared to the device average of 31.2 °C / 88 F.
(±) The palmrests and touchpad can get very hot to the touch with a maximum of 37.6 °C / 99.7 F.
(-) The average temperature of the palmrest area of similar devices was 28.8 °C / 83.8 F (-8.8 °C / -15.9 F).
Dolby Home Theater
Dolby Home Theater

Głośniki

Aspire 5943G został wyposażony w zintegrowany system 2.1 składający się z dwóch podłużnych kanałów głośnikowych umiejscowionych za klawiaturą oraz zamontowanego od spodu obudowy subwoofera. Acer ustawił tu dość wysoko zawieszoną poprzeczkę, gdyż uzyskana jakość dźwięku jest naprawdę dobra. Z drugiej jednak strony, niskie częstotliwości mogłyby być odtwarzane w bardziej dosadny dla słuchacza sposób, choć w porównaniu do innych notebooków możemy wreszcie mówić o mniej lub bardziej prawdziwym basie. Aspire 5943G radzi sobie także z wyższymi częstotliwościami, które można określić jako względnie czyste i zrównoważone w ogólnym odsłuchu. Oferowany poziom głośności jest równie zadowalający. Jedynie przy mocno przesadzonym natężeniu możemy się spodziewać drobnych zniekształceń. Aktywowanie opcji Audio Enhancer oraz Surround Sound w ustawieniach Dolby nie przyniosło z kolei żadnego zauważalnego efektu.

Wydajność akumulatora

Uzyskiwane przez model Aspire 5943G przebiegi na zainstalowanym seryjnie 8-ogniwowym akumulatorze okazują się niewspółmierne do jego pojemności (88 Wh, 6000 mAh).   

Przy znaczącym obciążeniu z wykorzystaniem programu Battery Eater (test klasyczny) i ustawieniu maksymalnego stopnia rozświetlenia matrycy z wyłączonymi opcjami oszczędzania energii, komputer poddał się już po upływie jednej godziny. Pułap też wzrósł niemal dwukrotnie (do mniej niż 2 godzin) podczas odtwarzania płyty Blu-ray przy umiarkowanym oszczędzaniu energii. Co więcej, czas pracy dla korzystania z Internetu przez WLAN wyniósł 2 godziny i 45 minut. Jedynie w przypadku zredukowania podświetlenia matrycy do minimum i włączenia wszystkich funkcji oszczędzania energii, Acer 5943G przy znikomym obciążeniu systemu (test czytelnika) był w stanie uzyskać nieco ponad 3 godziny.  

Użytkownicy poszukujący bardziej mobilnego sprzętu, powinni zatem rozejrzeć się za notebookami umożliwiającymi przełączanie podsystemu graficznego ze zintegrowanego na odrębny i na odwrót (z technologią Switchable Graphics lub Optimus). 

 

Wydajność akumulatora
luz
3h 04min
sieć przez WLAN
2h 44min
Blu-ray
2h 10min
obciążenie
1h 06min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 26.3 / 29.2 / 32.7 W
obciążenie midlight 72.7 / 111.4 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        
Currently we use the Metrahit Energy, a professional single phase power quality and energy measurement digital multimeter, for our measurements. Find out more about it here. All of our test methods can be found here.

Podsumowanie

Aspire 5943G z czterordzeniowym Core i7 i ATI MR HD 5850 z całą pewnością sprawia dobre pierwsze wrażenie, po którym jednak szybko narastają kolejne wątpliwości.

Zasadniczą wadą całej konstrukcji jest bardzo niekorzystna cecha w postaci niesamowicie wysokich temperatur. Powyżej 50°C na spodniej powierzchni platformy i ponad 100°C dla karty graficznej oraz procesora (w pełnym stresie) świadczą przede wszystkim o nieumiejętnie zaprojektowanym układzie chłodzenia. Komputer dodatkowo automatycznie obniża w takiej sytuacji taktowanie, a następnie wyłącza się tylko po to, by potwierdzić powyższe stwierdzenie.   

Do słabszych stron Aspire 5943G należy też nieprzyjemny w użytkowaniu gładzik, którego właściwości ślizgowe pozostawiają wiele do życzenia. Wcale nie lepiej wypada słabe oznaczenie poszczególnych klawiszy na klawiaturze, co w rezultacie tylko niepotrzebnie utrudnia obcowanie z tym konkretnym modelem notebooka.

Rozczarowuje wreszcie lustrzana matryca, której kiepskie kąty widzenia uzupełniają się z niskim poziomem jasności, przeciętnym kontrastem i wyblakłą czernią.

Aspire 5943G nie jest jednak komputerem pozbawionym jakichkolwiek zalet. Na uwagę zasługuje wysoka wydajność w grach i aplikacjach, którą zapewniają procesor Core i7-720QM oraz karta graficzna Mobility Radeon HD 5850. Użytkownik ma również do dyspozycji bogaty zestaw wszelkiego rodzaju interfejsów. Kolejnymi mocnymi stronami są też udane wzornictwo obudowy oraz dobrej jakości dźwięk.

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw, na pewno warto przyjrzeć się oferującymi nie tylko lepsze osiągi Asusom G73 oraz Alienware M15x, które dostępne są w tym samym przedziale cenowym, co Aspire 5943G.

Acer Aspire 5943G
Acer Aspire Ethos 5943G
Please share our article, every link counts!
Acer Aspire Ethos 5943G
z bliska: Acer Aspire Ethos 5943G

Specyfikacja techniczna

Acer Aspire 5943G-728G64Wnss
Procesor
Intel Core i7-720QM 4 x 1.6 - 2.8 GHz, Clarksfield
Karta grafiki
ATI Mobility Radeon HD 5850 - 1024 MB VRAM, rdzeń: 625 MHz, pamięć: 800 MHz, GDDR3, 8.713.3.0
Pamięć
8 GB 
, DDR3-1333, 4x 2 GB
Matryca
15.60 cali 16:9, 1366 x 768 pikseli, AU Optronics AUO40EC, podświetlanie diodami LED, refleksująca: tak
Chipset
Intel HM55
Dysk twardy
WDC Scorpio Blue WD6400BEVT-22A0RT0, 640 GB 
, 5400 obr/min
Karta dźwiękowa
Realtek ALC670 @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controller
Złącza
4 USB 2.0, 1 FireWire, 1 VGA/D-Sub, 1 HDMI, 1 podczerwień, 1 blokada Kensingtona, 1 eSATA, gniazda audio: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, SPDIF, czytnik kart: SD/MMC, MS/MS Pro, xD, karta TV: DVB-T
Łączność
Broadcom NetLink Gigabit Ethernet (10/100/1000MBit/s), Atheros AR5B93 Wireless Network Adapter (a/b/g/n = Wi-Fi 4/), Bluetooth 3.0
Napęd optyczny
Matshita BD-MLT UJ240AS
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 39 x 382 x 269
Akumulator
88 Wh litowo-jonowy, 8 ogniw, 6000 mAh
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Home Premium 64 Bit
Camera
kamerka: 1.3 MPx
Inne
zasilacz 120 W, antena i pilot do tunera TV, 24 miesiące(y) gwarancji, czytnik linii papilarnych
Waga
3 kg
Cena
1500 PLN

 

Autorzy

Tekst i zdjęcia: Florian Glaser
Tłumaczenie: Krzysztof Borowiec

Podobne laptopy

Notebooki innego producenta i/lub z innym CPU

Recenzja MSI GX640
Mobility Radeon HD 5850, Core i5 430M

Notebooki z tym samym GPU

Recenzja HP Envy 17
Mobility Radeon HD 5850, Core i7 720QM, 17.30", 3.44 kg
Recenzja Acer Aspire 7552G
Mobility Radeon HD 5850, Phenom II X4 X920 BE, 17.30", 3.26 kg
Recenzja Acer Aspire 7745G
Mobility Radeon HD 5850, Core i5 430M, 17.30", 3.19 kg

Laptopy z tą samą przekątną ekranu i/lub wagą

Recenzja Acer Swift X 14 2023 OLED - multimedialny laptop z RTX 4050 robi wrażenie tylko na papierze
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, Raptor Lake-H i7-13700H, 14.50", 1.529 kg
Recenzja Acer Swift Go 16: Multimedialny laptop z olśniewającym wyświetlaczem OLED
Iris Xe G7 96EUs, Raptor Lake-H i7-13700H, 16.00", 1.644 kg

Za

+udane wzornictwo
+nienaganna jakość wykonania
+bardzo wysoka wydajność pod kątem aplikacji
+dobra wydajność w grach
+dobra jakość dźwięku
+wyposażenie w złącza
+nagrywarka Blu-ray
 

Przeciw

-poważne problemy z poprawnym działaniem CPU w pełnym stresie
-wysokie temperatury
-nieprzyjemny w używaniu gładzik
-kiepskie wartości dla jasności i kontrastu wyświetlacza
-silnie refleksująca powłoka matrycy
-słabe oznaczenie klawiszy
-zagęszczenie portów i gniazd
> laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer Aspire Ethos 5943G
Florian Glaser (Update: 2020-01-26)