Notebookcheck Logo

Test Acer Aspire 5920G

Sportowy Acer. Od dawna ostrzyliśmy sobie zęby na zrecenzowanie Acera Aspire 5920G. Od momentu premiery prezentuje się on bowiem nader intrygująco. Nie tylko dlatego, że zupełnie odmienione zostało nadwozie komputera, które stworzyła firma związana z BMW. Specyfikacja mieszcząca kartę GeForce 8600M GT to wartość w sama w sobie. Jeżeli zaś oferowany byłby za niewielkie pieniądze (no to akurat nie w Polsce), wygląda na godnego rozważenia. 

Acer Aspire 5920G Logo

Obudowa

Jako się rzekło, po kilku latach przyszła kryska na dotychczasowy korpus Acera Aspire, a nowy, recenzowany poniżej model 5920G został stworzony według nowego wzoru. Koncepcja to nosi nazwę Gemstone ("kamień szlachetny").

Jeżeli chodzi o kolorystykę, zarysowuje się podział na dwie radykalnie różne strefy. Po podniesieniu klapy ukazują się nam jasnobeżowe pulpit z klawiaturą i ramka ekranu. Z kolei spód platformy roboczej jest czarny a zewnętrzna strona pokrywy ekranu pociągnięta została błyszczącym czarnym lakierem. W takim układzie laptop ten wygląda całkiem nieźle i można się w nim dopatrywać nawet pewnych znamion elegancji.

Zmianie uległa nie tylko kolorystyka ale i cała sylwetka. Aspire 5920G wyraźnie przytył względem poprzedników. Obudowa jest zaokrąglona, ma miłe nie tylko dla oka, miękkie kształty.

Projektanci postanowili dopieścić pulpit platformy roboczej, oryginalnie komponując klawiaturę, touchpad i przyległe elementy. Wprowadzony tu został mianowicie element ukośny, który łamie występującą u znakomitej większości laptopów stateczność, nacechowując Acera pewną dynamiką i polotem. Kwestią gustu jest, czy zaakceptujemy taką frymuśność. Udziwnienie to nie pociąga bowiem za sobą żadnych ograniczeń w komforcie pracy z komputerem.

Doniosłą zmianą na lepsze jest poprawa sztywności i ogólnej solidności obudowy nowego Acera Aspire. Próby obciążeniowe z przykładaniem sił nacisku znosi ona bardzo swobodnie, ani trochę się nie uginając. Wytrzymałość konstrukcji wydaje się więc być znakomita. Próżno czekać na jakiekolwiek skrzypienie, które napotykało się co rusz w modelach poprzedniej generacji.

Ekran trzyma się na dwóch elegancko prezentujących się zawiasach. Spisują się one dobrze, choć dopuszczają do nieznacznego dygotania się wyświetlacza. Trudno jednak oceniać wytrzymałość ukrytych za plastikowymi przesłonami części z metalu.

Zabierając się za mechanizm ryglujący pokrywy, natrafiamy na jeden z ciekawszych detali konstrukcji Acera. Zamocowaną pośrodku szczytu wyświetlacza kamerkę daje się poruszać w nieznacznym zakresie. Okazuje się, że oprócz swojej zasadniczej pełni ona jeszcze rolę spustu zwalniającego zaczep klapy. Ta jej ruchomość nie pozwala jednak na regulowanie ustawienia samej kamerki.

Acer Aspire 5920G
włóżmy coś do portu USB...
Acer Aspire 5920G
...ups, chyba mamy problem

Acer nie poskąpił modelowi Aspire 5920G złączy. Mamy tu ich pokaźną kompanię, która obejmuje 4 porty USB, VGA, S-Video i HDMI, port FireWire, gniazdo ExpressCard a także gniazda audio (z optycznym S/PDIF). Poważny lapsus konstrukcyjny czai się na użytkownika na prawym boku komputera - umieszczony tam port USB znajduje się tak blisko napędu DVD, że w razie wrażenia do niego pendrive'a lub wtyczki jakiegoś urządzenia zablokowana zostanie możliwość wysunięcia tacki...

Acer Aspire 5920G z przodu
przód: port podczerwieni, czytnik kart pamięci, złącza audio
Acer Aspire 5920G z lewej
lewy bok: VGA, LAN, modem, 2x USB 2.0, HDMI, S-Video, USB, FireWire, ExpressCard
Acer Aspire 5920G z tyłu
tył: gniazdo zasilania, wylot wentylatora
Acer Aspire 5920G z prawej
prawy bok: nagrywarka DVD, USB, blokada Kensingtona

Osprzęt

O całokształcie klawiatury Acer Aspire 5920G można powiedzieć tyle, że klawisze są duże, a ich rozmieszczenie w porządku.

W kulturze pracy nie dopatrzyliśmy się żadnych mankamentów. Klawisze są miękkie, choć opór pozostaje dobrze wyczuwalny. Klawiatura trzyma się stabilnie w obudowie, co ma wpływ na dobrą ocenę jej funkcjonowania.

Spacja została ciachnięta z prawej strony, tak by w jej prawy górny narożnik wdarł się również anormalny prawy Alt. To jednak zabieg czysto stylistyczny i nie odbija się negatywnie na działaniu i wygodzie używania obu klawiszy.

Po prawej stronie powyżej klawiatury widnieje estetyczny błękitny knefel oznaczony stylizowaną literą "e". Służy on do wywoływania paska narzędzi Empowering Technology. Ten zestaw programów służy do dokonywania wyboru ustawień i generalnego dostosowywania komputera do swoich wymagań.

Po obu stronach klawiatury znajdują się jeszcze grupy guzików specjalnego przeznaczenia. Z lewej mamy knefelki szybkiego dostępu, z prawej zaś - przyciski multimedialne.

Tabliczka touchpada jest doprawdy kolosalna. Do tego jeszcze prezentuje dobre właściwości ślizgowe. Do jej czułości i precyzji działania również nie można się przyczepić. Kategorycznej krytyce należy jednak poddać przyciski towarzyszące touchpadowi, które nie są wprawdzie zbyt oporne, jednak w działaniu wydają z siebie donośne, nieprzyjemne odgłosy. Funkcjonowanie pomieszczonego między nimi manipulatora zastępującego rolkę również pozostawia wiele do życzenia.

touchpad w Acer Aspire 5920G
touchpad
klawiatura w Acer Aspire 5920G
klawiatura

Obraz

matryca w Acer Aspire 5920G
diagram barw

W Acer Aspire 5920G zastosowano matrycę WXGA (1280 x 800 pikseli). Ekran ma bardzo mocno refleksującą powierzchnię. Skromna rozdzielczość była tym aspektem tego laptopa, który od początku nie podobał się osobom przymierzającym się do tego notebooka.

Parametry wynikające z pomiarów są całkiem do rzeczy. Maksymalna jasność obrazu wyniosła 178,4 cd/m², co jest bardzo dobrym wynikiem. Zupełnie zadowalające jest również rozświetlenie rzędu 81,1%. Średnia luminancja kształtuje się na poziomie wynosi 160,5 cd/m². Na diagramie kolorometrycznym widać, że paleta barw nie jest specjalnie szeroka.

146.5
cd/m²
164.6
cd/m²
150.8
cd/m²
149.6
cd/m²
174.4
cd/m²
152
cd/m²
160.4
cd/m²
167.8
cd/m²
178.4
cd/m²
podświetlenie ekranu
maksimum: 178.4 cd/m² (Nits) średnia: 160.5 cd/m²
rozświetlenie: 82 %
kontrast: 249:1 (czerń: 0.7 cd/m²)

Poziom czerni osiąga wartość 0,7 cd/m², stąd maksymalny kontrast przyjmuje niezłą proporcję 255:1. Czas reakcji nie wygląda źle, a przynajmniej nic takiego nie wyniknęło z obserwacji zachowania ekranu w trakcie przewijania wyświetlanych treści.

Acer Aspire 5920G Outdoor
na zewnątrz

Z pracą pod gołym niebem było, ze względu na lustrzaną matrycę, trochę pod górkę. Pojawiające się na ekranie refleksy są średnie lub mocne, w zależności od kąta patrzenia i natężenia światła w otoczeniu. W adekwatnym stopniu będą one utrudniać pracę.

Kąty widzeniaraczej przeciętne. W poziomie nie jest źle i zakres roboczy jest zadowalająco szeroki. Gorzej z kątami w pionie, które są zdecydowanie wąskie.

Acer Aspire 5920G Blickwinkelstabilität
Acer Aspire 5920G Blickwinkelstabilität
Acer Aspire 5920G Blickwinkelstabilität
Acer Aspire 5920G Blickwinkelstabilität
Acer Aspire 5920G Blickwinkelstabilität
Acer Aspire 5920G Blickwinkelstabilität
Acer Aspire 5920G Blickwinkelstabilität
Acer Aspire 5920G Blickwinkelstabilität

kąty widzenia

Osiągi

Nasz egzemplarz Acera Aspire 5920G posiadał na wyposażeniu procesor Intel Core 2 Duo T7300 (2,0 GHz). Ta jednostka to minimum przyzwoitości do sprawnej współpracy z kartą GeForce 8600M GT, którą może pochwalić się ten laptop. To właśnie ta ostatnia była powodem, dla którego model 5920G stał się obiektem zainteresowania osób oczekujących od komputera wysokiej wydajności w grach.

W testach referencyjnych a także w praktycznych sprawdzianach udało nam się co prawda odnotować bardzo przyzwoite rezultaty, jednak daleko im do tych osiąganych przez Asusa G1S czy MacBooka Pro posiadających przecież tę samą kartę 8600M GT. Skąd ta różnica? Ano sporo zależy od rodzaju pamięci graficznej i jej zegara. W Acerze mamy GDDR2 taktowaną z częstotliwością 400 MHz, zaś u konkurentów - GDDR3 i 700 MHz. Mimo podciętych nieco w ten sposób skrzydeł, Aspire 5920G jawi się całkiem rozsądną maszyną do zabawy. Pamiętajmy jednak, że różnica w cenie laptopów nie zawsze jest wzięta z sufitu i nikt nie sprezentuje nam lunchu za darmo. By dokonać miarodajnej oceny możliwości danego systemu, należy wgryźć się dogłębnie w jego detale - nie wystarczy zadowolić się pobieżną informacją o nazwie danej karty (i nie liczmy na to, że sprzedawca, u którego kupujemy, będzie na tyle uczciwy czy kompetentny, by zwrócić nam uwagę na pewne subtelne różnice).

Dysk twardy pochodzi od Toshiby i jest to ospały (jego prędkość to nie 5400, jak podaje Acer, a 4200 obr/min), 200-gigabajtowy kolos.

benchmark Acer Aspire 5920G
porównanie osiągów 3DMark
benchmark Acer Aspire 5920G
porównanie osiągów PCMark
3DMark 2001SE Standard
20137 pkt.
3DMark 03 Standard
8448 pkt.
3DMark 05 Standard
5111 pkt.
3DMark 06 Score Unknown Setting
3174 pkt.
Pomoc
PCMark 05 Standard
4482 pkt.
Pomoc
200 GB - 5400 rpm
przesył danych (minimum): 13.9 MB/s
przesył danych (maksimum): 38.1 MB/s
przesył danych (średnio): 30.9 MB/s
czas dostępu: 20.8 ms
szybkość interfejsu: 40.4 MB/s
obciążenie procesora: 4.6 %

Sprawność Aspire 5920G w grach:

Supreme Commander
rozdzielczość 1024x768, detale na "medium" - 16-44 kl/s, przycina w starciach w zwarciu (~10 kl/s)
rozdzielczość 1024x768, detale na "high" - 11-35 kl/s, przycina w starciach w zwarciu (~8 kl/s)

Command and Conquer III
rozdzielczość 1024x768, wysoki poziom szczegółów, bez AA - 29-30 kl/s, grywalna
rozdzielczość 1280x800, wysoki poziom szczegółów, bez AA - 16-30 kl/s, co jakiś czas krótkie zakłócenia

Wpływ na otoczenie

Hałas

W trybie bezwysiłkowym natężenie dźwięku wydawanego przez Acera mieści się w granicach przyzwoitości. Wentylator nie jest może zbyt głośny, jednak fakt, że ciągle startuje on i staje, startuje i staje, może działać na nerwy. Podczas pracy z obciążeniem wentylacja jest głośniejsza, jednak pracuje bez ustanku, przez co łatwiej ją znieść. Szczególnie, kiedy przykryjemy ją otoczką dźwiękową gry.

Hałas

luz
31.3 / 38.3 / 36.2 dB
HDD
31.5 dB
DVD
38.7 / dB
obciążenie
0 / 42 dB
  red to green bar
 
 
30 dB
cichy
40 dB(A)
słyszalny
50 dB(A)
irytujący
 
min: dark, med: mid, max: light    (odległość 15 cm)

Ciepło

Jednym z kluczowych zarzutów, jakie można postawić Acerowi Aspire 5920G, jest mocne nagrzewanie się obudowy. Na wierzchniej stronie platformy roboczej temperatura osiąga aż 45,9°C, co jest rzadkim widokiem w nowoczesnych laptopach. Na szczęście jednak dzieje się to w tylnej części pulpitu, stąd nie jest zjawiskiem uciążliwym dla użytkownika. Maksimum, jakie zmierzyliśmy od spodu, jest już cokolwiek zatrważające, gdyż po długotrwałym męczeniu potrafi wynieść 50,8°C. Wynik ten, proszę mieć na to baczenie, osiągnięty został na twardym podłożu. Należy zatem uważać, by, stawiając laptop na czymś miękkim, nie zasłonić tym samym otworów, przez które do wnętrza dostaje się powietrze przejmujące na siebie nagromadzoną energię cieplną.

Upper side

palmwrist: 31,9°C max: 45,9°C avg: 32,4°C

Bottom side

max: 50,8°C avg: 39,3°C

Głośniki

Produkowane przez Aspire 5920G dźwięki są całkiem miłe dla ucha. Trudno przecenić w tym względzie rolę umieszczonego na spodzie głośnika niskotonowego, od którego to w dużej mierze zależy pełnia dźwięku. Za pomocą jednego z zainstalowanych narzędzi Acer Tools użytkownik może wybrać któryś z przygotowanych profili dźwiękowych, decydując tym samym o charakterze reprodukcji.

Maksymalna siła głosu jest niezła, ale nie powalająca. Na pełnym regulatorze dźwięk pozostaje czysty i przyjemny.

Praca na akumulatorze

Do Acera Aspire 5920G dołączany jest akumulator o pojemności 4800 mAh. Tym samym możemy powiedzieć, że osiągnięte długie czasy pracy na zasilaniu wewnętrznym były dla nas zaskoczeniem. Przebiegi te wyniosły od 160 minut z obciążeniem do ponad czterech godzin przy nastawieniu na maksymalną oszczędność energii.

Uprawnionym jest więc stwierdzenie, że nowy Acer ma pełne prawo mienić się komputerem przenośnym z prawdziwego zdarzenia. Podczas dłużącej się jazdy pociągiem można więc spokojnie zapuścić na nim jakąś gierkę lub obejrzeć film na DVD.

Wydajność akumulatora
luz
4h 17min
DVD
3h 00min
obciążenie
2h 40min
Pobór mocy
wyłączony / stan wstrzymaniadarklight 0 / 0 W
luzdarkmidlight 21.9 / 27.1 / 27.7 W
obciążenie midlight 65.8 / 59 W
 color bar
Legenda: min: dark, med: mid, max: light        

Podsumowanie

Acer Aspire 5920G
Acer Aspire 5920G

Acer Aspire 5920G był dla nas trudny do zdobycia nie tylko dlatego, że jego producent z zasady nie dostarcza egzemplarzy próbnych magazynom internetowym, ale też ze względu na to, iż ociągał się (a nawet, jak donosiliśmy w informacjach, mieszał w tym względzie) z wprowadzeniem go do sprzedaży. Wydaje się jednak, że ten wysiłek się opłacił. Objawiliśmy bowiem w niniejszej recenzji pewne ułomności tego notebooka, który nie jest jednak tak znakomity, jak by się mogło wydawać, sądząc po zdjęciach, lekturze specyfikacji i zestawianiu jej z ceną.

Zaprojektowanemu przez profesjonalistów od samochodów (firma pracująca dla BMW) Acerowi nie można odmówić pewnej dozy urody. Z drugiej jednak strony wystrój zewnętrzny może się wydać nieco zbyt frymuśny. Poza tym w projekcie występują takie zonki, jak bezmyślnie ulokowany przy samym napędzie optycznym port USB. Rażąco tandetne są głośne przyciski touchpada.

Jak zwykle u Acera, nie zawiedliśmy się matrycy. Koneserzy będą narzekać na jej niską rozdzielczość, ale gdy się nie ma, co się lubi... Trzeba jednak pamiętać, że na słońcu występują mocne refleksy, a kąty widzenia są takie sobie.

Specyfikacja Aspire 5920G przedstawia się obiecująco. Jej ozdobą jest bowiem karta graficzna GF 8600M GT, działająca na wyobraźnię miłośników komputerowej rozrywki. Kiedy jednak przyjrzeć jej się bliżej, okaże się, że to jej słabsza wydajnościowo wersja z gorszego sortu pamięcią graficzną.

Mocne podzespoły dają o sobie znać w postaci intensywnego nagrzewania się obudowy. Acer okazał się dość niewdzięcznym piecykiem (na spodzie osiąga ponad 50°C). Kiedy nie dajemy komputerowi wytchnienia, wentylacja chodzi non top, ale to samo zachowanie obserwujemy we wszystkich testowanych laptopach z GF 8600M GT.

Mamy świadomość, że nasza recenzja sprawi, iż prysną pewne nadzieje wiązane z nowym produktem Acera. Rację mieli więc ci, którzy podchodzili do tego świetnie prezentującego się z pozoru laptopa z pewną taką nieśmiałością. Z drugiej jednak strony nie ma co popadać ze skrajności w skrajność - Aspire 5920G ma pewne niepodważalne atuty, które czynią go sprzętem dość atrakcyjnym. Przede wszystkim jego obudowa jest znacznie solidniejsza niż te poprzedników. Do listy zalet dodajmy też na osłodę dobre głośniki i długą pracę na akumulatorze.

Acer Aspire 5920G
Acer Aspire 5920G
Acer Aspire 5920G
Acer Aspire 5920G
Please share our article, every link counts!
Mail Logo
Acer Aspire 5920G
pod lupą: Acer Aspire 5920G

Specyfikacja techniczna

Acer Aspire 5920G
Procesor
Intel Core 2 Duo T7300 2 x 2 GHz, Merom
Karta grafiki
NVIDIA GeForce 8600M GT - 256 MB VRAM
Pamięć
2048 MB 
, DDR2 PC5300 667 Mhz SDRAM, maks. 4096 MB, 2x 1024 MB
Matryca
15.40 cali 16:10, 1280 x 800 pikseli, WXGA Acer CrystalBrite TFT
Dysk twardy
200 GB - 5400 rpm, 200 GB 
, 5400 obr/min, Toshiba MK2035GSS: 200GB, 5400rpm
Złącza
ExpressCard, wej¶cie mikrofonowe, wyj¶cie s³uchawkowe, S/PDIF, 4x USB 2.0, VGA, S-Video, HDMI, FireWire, blokada Kensingtona
Gabaryty
wysokość x szerokość x głębokość (mm): 44 x 364 x 270
Akumulator
, litowo-jonowy 4800 mAh
Inne
Intel 965M, HDD: 200GB, 5400rpm, Toshiba MK2035GSS, Realtek ALC888 HD Audio, DVD +/-R (DL) HL-DT-ST GSA-T20N,
Waga
3.23 kg
Cena
5348 PLN

 

Acer Aspire 5920G Image
intrygujący Acer Aspire 5920G...
Acer Aspire 5920G Image
błękitny knefel z "e" to nie skrót do Explorera, a przycisk wywołujący pakiet narzędziowy Acera
Acer Aspire 5920G Image
niektóre efekty świetlne pokazują się w pełnej krasie po zapadnięciu ciemności
Acer Aspire 5920G Image
z matrycy można być zadowolonym, choć na ekranie straszą mocne refleksy
Acer Aspire 5920G Image
w laptopie tym łączą swoje siły procesor Core 2 Duo T7300 oraz karta GF 8600M GT
Acer Aspire 5920G Image
tym samym można z jego pomocą bawić się grami
Acer Aspire 5920G Image
wentylacja zachowuje się trochę chaotycznie i dopiero przy obciążeniu wchodzi w jednostajny rytm
Acer Aspire 5920G Image
uwaga, parzy! - spód platformy roboczej rozgrzewa się do ponad 50°C
Acer Aspire 5920G Image
przyjemną reprodukcję dźwięku zawdzięczamy zwłaszcza subwooferowi
Acer Aspire 5920G Image
klawiatura nie nastręcza trudności w obsłudze, choć miejscami została nieco udziwniona
Acer Aspire 5920G Image
wbudowana kamerka służy jednocześnie za klamkę
Acer Aspire 5920G Image
...w zupełnie nowej szacie
Acer Aspire 5920G Image
lśniący czarny dekiel...
Acer Aspire 5920G Image
...oraz jasnoszare wnętrze prezentują się ładnie, a może nawet elegancko
Acer Aspire 5920G Image
nowe jest nie tylko efektowne opakowanie...
Acer Aspire 5920G Image
...ale cała obudowa, która jest na tyle solidna, iż w niczym nie przypomina kulejących pod tym względem poprzedników
Acer Aspire 5920G Image
wystrój jest cokolwiek cukierkowy - tak oto przedstawia się wyłącznik komputera
Acer Aspire 5920G Image
wyposażenie w złącza robi wrażenie, gdyż obejmuje m.in. cztery porty USB i wyjście HDMI
Acer Aspire 5920G Image
zmiany zmianami, a gniazda audio zostają niereformowalnie z przodu
Acer Aspire 5920G Image
akumulator pozwala na 2,5 do 4 godzin pracy

Pro

  • bajerny wystrój
  • zadziwiająco solidna obudowa
  • bogate wyposażenie w złącza
  • wygodna klawiatura
  • jasny obraz
  • bardzo dobra wydajność
  • całkiem przyjemny dźwięk
  • znakomita wydajność akumulatora
  • Contra

  • wtopa z USB przy napędzie DVD
  • przyciski touchpada głośne jak cholera
  • alarmujące nagrzewanie się
  • wentylator pracujący chaotycznie, kiedy komputer chodzi na luzie
  • Podobne laptopy

    • Apple Macbook Pro
    • Asus G1S
    • Fujitsu-Siemens Xi1554
    • Samsung R70
    • Asus G1
    • Asus G2P
    • LG S1 Pro
    • Samsung X60 Pro
    • Asus A8Js
    • Asus A8Jp
    • Toshiba Qosmio F30
    • Sony Vaio VGN-FE21M
    • Acer Aspire 5672AWLMi
    • Samsung X60
    > laptopy testy i recenzje notebooki > Laptopy > Recenzja Acer Aspire 5920G
    J. Simon Leitner (Update: 2015-10- 1)