Notebookcheck Logo

Pracownicy błędnie oceniają swoje wynagrodzenie w porównaniu z innymi - całkowicie

Rozmowa o pieniądzach może rzucić nieco światła. (Zdjęcie: pixabay/kschneider2991)
Rozmowa o pieniądzach może rzucić nieco światła. (Zdjęcie: pixabay/kschneider2991)
Panuje powszechne przekonanie, że ludzie zarabiają więcej w innych sektorach - z jednym wyraźnym wyjątkiem. Konsekwencje dla rzeczywistych wynagrodzeń i całych sektorów gospodarki są ogromne.
Science

Co ciekawe, istnieje prawdopodobnie kilka standardowych modeli ekonomicznych, zgodnie z którymi pracownicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wyglądałby ich potencjał zarobkowy, gdyby przenieśli się do innej firmy lub nawet do innej branży.

Grupa badawcza z MIT, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu w Kolonii przetestowała tę koncepcję za pomocą kompleksowej ankiety i twardych liczb. Mimo że jest to badanie dotyczące niemieckiego rynku pracy, według autorów wyniki powinny być również możliwe do przeniesienia na inne kraje.

Średnia percepcja była taka, że ludzie zarabiają o 10 procent więcej w innych sektorach, niezależnie od sektora, z którego się przenoszą. Jednak rzeczywisty wzrost wynagrodzenia przy zmianie pracy wynosił tylko 1 procent.

Wykazano również, że to błędne przekonanie nie jest powszechne wśród osób o niskich zarobkach. Zakładają oni, że oczekiwaliby niższego wynagrodzenia w innym sektorze. I to błędne przekonanie ma zasadniczo spójny wpływ na rzeczywiste wynagrodzenie.

Pandemia koronawirusa w pewnym stopniu pokazała to w praktyce: Wiele osób o dochodach poniżej średniej mogło z pierwszej ręki przekonać się, że mają lepsze możliwości zarobkowe poza branżą restauracyjną. Jednak wiele z nich nie zdawało sobie z tego sprawy, dopóki nie zostali zmuszeni do zmiany pracy.

Osoby o przeciętnych zarobkach, które wierzą w wyższe wynagrodzenia w innych sektorach, są bardziej skłonne do opuszczenia własnej firmy. Jeśli natomiast otrzymają informacje o warunkach w porównywalnych miejscach pracy, zmieniają swoje wymagania dotyczące poszukiwania pracy lub decydują się na rozmowy płacowe w obecnej firmie.

Tak więc błędne przekonania na temat wynagrodzeń innych prowadzą nie tylko do niezadowolenia z własnej pracy. Według autorów badania, szczególnie w sektorze niskich płac, pesymistyczne postrzeganie własnego potencjału zarobkowego uniemożliwia im poprawę swojej sytuacji poprzez zmianę pracy lub negocjacje.

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 03 > Pracownicy błędnie oceniają swoje wynagrodzenie w porównaniu z innymi - całkowicie
Mario Petzold, 2024-03-18 (Update: 2024-03-18)