Notebookcheck Logo

Naukowcy po raz kolejny stwierdzili, że oglądanie przez małe dzieci zbyt wielu filmów negatywnie wpływa na rozwój mowy

Małe dzieci oglądające zbyt wiele godzin filmów mają zahamowany rozwój mowy. (Źródło: Obraz wygenerowany przez AI Dall-E 3)
Małe dzieci oglądające zbyt wiele godzin filmów mają zahamowany rozwój mowy. (Źródło: Obraz wygenerowany przez AI Dall-E 3)
Naukowcy po raz kolejny odkryli, że gdy małe dzieci oglądają zbyt wiele filmów, ma to negatywny wpływ na ich rozwój mowy. Zarówno całkowity zasób słownictwa, jak i długość wypowiedzi zmniejszały się wraz ze wzrostem liczby godzin oglądania filmów. Dzieci biorące udział w badaniu miały od 17 do 30 miesięcy.
Science Education

Po zbadaniu wpływu powszechnego korzystania z mediów na małe dzieci, naukowcy po raz kolejny odkryli, że małe dzieci oglądające zbyt wiele filmów dziennie cierpią z powodu gorszego rozwoju mowy. Podobnie jak mamy sprzed dziesięcioleci przypominające dzieciom, by nie oglądały zbyt długo telewizji, współczesne mamy powinny ograniczyć ekspozycję swoich dzieci na oglądanie filmów na smartfonach, tabletach i komputerach, aby zapewnić dobry rozwój umiejętności językowych.

Grupa badaczy pod kierownictwem S. Kuckera z Southern Methodist University w Teksasie przeanalizowała sposoby korzystania z różnych mediów przez rodziców małych dzieci w kontekście rozwoju językowego. Opiekunowie 302 dzieci zostali zrekrutowani, aby zgłosić codzienną aktywność medialną swoich dzieci i powody korzystania z nich.

Najczęściej używanymi mediami i minutami używanymi dziennie były: Oglądanie filmów (121 minut), czytanie książek (60 minut), rozmowy wideo (16 minut), czytanie e-booków (16 minut) i granie w gry wideo (15 minut). Najczęstszymi powodami korzystania z mediów były: Edukacja dzieci, uspokajanie ich, zajmowanie ich, wspólne spędzanie czasu i nawiązywanie z nimi kontaktu.

W statystyce istnieje pojęcie istotności. Kiedy coś w badaniach zostanie uznane za istotne, oznacza to, że prawdopodobieństwo wystąpienia czegoś przez przypadek jest niskie. Nie oznacza to, że wyniki badania są w 100% poprawne.

Naukowcy odkryli, że niezależnie od powodu korzystania z mediów istniał statystycznie istotny związek między godzinami oglądania filmów dziennie a zahamowaniem słownictwa i długości wypowiedzi dziecka. Innym sposobem na powiedzenie tego jest to, że dzieci nie znały tak wielu słów i nie mówiły tak dobrze, gdy oglądały dużo filmów.

Jednym z wyjątków było to, że gdy rodzic próbował nawiązać kontakt z dzieckiem, długość wypowiedzi nie ulegała zmianie, ale słownictwo dziecka było nadal ograniczone. Było to prawdopodobnie spowodowane zachęcaniem dzieci przez rodziców do mówienia.

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci bogatszych rodziców lub bardziej wykształconych rodziców w tym badaniu oglądały mniej filmów, podczas gdy odwrotna sytuacja miała miejsce w przypadku biedniejszych lub gorzej wykształconych rodziców. Niemniej jednak, czytelnicy mogą podjąć działania już dziś, ograniczając oglądanie filmów przez swoje dzieci do mniej niż godziny dziennie, zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii. Dlaczego nie spędzić czasu z dziećmi na zdrowszej aktywności, kupując piłkę nożną lub instrument muzyczny?

Dzisiejsze dzieci spędzają więcej czasu oglądając filmy niż czytając książki i wykonując inne czynności. (Źródło: S. Kucker i in.)
Dzisiejsze dzieci spędzają więcej czasu oglądając filmy niż czytając książki i wykonując inne czynności. (Źródło: S. Kucker i in.)
Oglądanie większej liczby godzin filmów ogranicza rozwój słownictwa u dzieci. Młode = poniżej 23,4 miesiąca, starsze = powyżej 23,5 miesiąca.(Źródło: S. Kucker i in.)
Oglądanie większej liczby godzin wideo hamuje rozwój słownictwa u dzieci. Młode = poniżej 23,4 miesiąca, starsze = powyżej 23,5 miesiąca.(Źródło: S. Kucker i in.)
Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2024 02 > Naukowcy po raz kolejny stwierdzili, że oglądanie przez małe dzieci zbyt wielu filmów negatywnie wpływa na rozwój mowy
David Chien, 2024-02-28 (Update: 2024-02-28)