Notebookcheck Logo

TimeCheck | Hołd dla WiMAX, pięknego połączenia Wi-Fi i 3G

HTC Evo View 4G był jednym z kilku tabletów wyposażonych w obsługę WiMAX (źródło obrazu: Notebookcheck - edytowane)
HTC Evo View 4G był jednym z kilku tabletów wyposażonych w obsługę WiMAX (źródło obrazu: Notebookcheck - edytowane)
Technologia sieci 802.16 WiMAX powstała około 20 lat temu. Miała ona łączyć przyzwoity zasięg kilku kilometrów kwadratowych z dużymi prędkościami przesyłu danych (jak na tamte czasy) rzędu kilkudziesięciu megabitów na sekundę i ostatecznie osiągnęła oba cele. Duże firmy, takie jak HTC i Intel, wypuściły urządzenia i sprzęt kompatybilny z WiMAX; ostatecznie standard przegrał z 4G LTE ze względu na to, że ten drugi otrzymał bardziej pożądany odbiór.
Business

TimeCheck - pamiętając o przeszłości technologii w kratkę

Na początku obecnego tysiąclecia Internet dopiero zaczynał zmieniać codzienne życie wszystkich ludzi. Operatorzy telekomunikacyjni powoli podnosili prędkość łącza z śmiesznych 56 kilobitów na sekundę do znacznie bardziej użytecznych, takich jak 1 megabit na sekundę. Niejaki Mark Zuckerberg nie miał żadnego nieproporcjonalnego wpływu i nikt nie słyszał o iPhone'ach ponieważ były one wciąż odległe o lata świetlne.

W tamtych czasach Internet opierał się na przewodach, ale wiele osób i organizacji wierzyło, że w świetlanej i szczęśliwej przyszłości większość sieci klasy konsumenckiej będzie bezprzewodowa. WiMAX był jedną z kilku technologii, które miały pomóc ludzkości w osiągnięciu tego celu. Podczas gdy Wi-Fi zyskiwało na popularności, jego skromny zasięg był oczywistym słabym punktem; sieci komórkowe 2G (a później 3G) miały świetny zasięg, ale prędkości dostępu do Internetu, które zapewniały, były mizerne. WiMAX miał połączyć to, co najlepsze z obu światów w jednym pakiecie, oferując duże prędkości ORAZ więcej niż przyzwoity zasięg.

Technologia ta wymagała użycia stacji bazowych, które byłyby obsługiwane przez dostawców usług internetowych lub operatorów sieci komórkowych, oraz modemów WiMAX, które byłyby instalowane w urządzeniach rzeczywistych użytkowników, takich jak telefon lub laptop. WiMAX został zaprojektowany tak, aby był kompatybilny z kilkoma pasmami częstotliwości, przy czym większość firm decyduje się na pasma od 2,5 GHz do 3,6 GHz. Do 2010 roku sieci WiMAX istniały w co najmniej jednej trzeciej z ponad 200 krajów uznanych przez ONZ, w tym zarówno w krajach o dużej populacji, takich jak Pakistan, jak i w gospodarkach o wysokich dochodach, takich jak Wielka Brytania.

Producenci elektroniki zwrócili na to uwagę. The Fujitsu LifeBook SH76/Gi Dell Latitude E6410 i HTC Evo View 4G to tylko trzy przykłady urządzeń, które zostały obdarzone mocą WiMAX.

Vostro V131 z obsługą WiMAX był dostępny w jaskrawoczerwonym kolorze, aby odróżnić się od większości sprzedawanych obecnie laptopów (źródło zdjęcia: Dell)
Vostro V131 z obsługą WiMAX był dostępny w jaskrawoczerwonym kolorze, aby odróżnić się od większości sprzedawanych obecnie laptopów (źródło zdjęcia: Dell)

Trudno powiedzieć dokładnie, co poszło nie tak dla WiMAX i kiedy to się stało. Wiemy na pewno, że w 2012 lub 2013 roku globalne zainteresowanie WiMAX zaczęło spadać na rzecz LTE, innej technologii sieci 4G obiecującej większe prędkości, nieco dodatkowych funkcji i lepszą integrację z istniejącymi sieciami komórkowymi 3G. Warto zauważyć, że Apple nie zdecydował się na dodanie modemu WiMAX do żadnego ze swoich iPadów lub iPhone'ów, stawiając na przyszły sukces LTE. Druga generacja WiMAX, która była w fazie rozwoju, nie cieszyła się dużym zainteresowaniem i w rezultacie nigdy nie powstała. Wystarczyło kilka lat, by ta niegdyś obiecująca technologia stała się przestarzała i zapomniana, a szkoda.

Obecnie, w połowie 2023 roku, pasma, które kiedyś zostały przydzielone sieciom WiMAX przez rządy różnych krajów, są wykorzystywane przez sieci 3G, 4G LTE i 5G. Niewątpliwie kilka sieci WiMAX na całym świecie nadal działa; tak naprawdę nie można podać dokładnej liczby. Pewnego dnia nie będzie już żadnej. Ale społeczność IT pamięta wszystko i jest wdzięczna za każdą ekscytującą innowację, jaką kiedykolwiek otrzymaliśmy, a WiMAX zasługuje na swoje miejsce na tej liście.

Źródło(a)

Please share our article, every link counts!
> laptopy testy i recenzje notebooki > Nowinki > Archiwum v2 > Archiwum 2023 06 > Hołd dla WiMAX, pięknego połączenia Wi-Fi i 3G
Sergey Tarasov, 2023-06-22 (Update: 2023-06-22)